Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, ΘοδωρήςΚαρπούζης είπε

Δεν υπονοώ ,ανησυχώ σε σημείο παράνοιας 🤯 για το γεγονός ότι η καταχώρηση ειναι περσινή και τα μοντέλα που έρχονται Ελλάδα λίγα δεν υπάρχει στο site της eurovent κανένα,αν βάλεις range εχει αρχεία από το 2013 ,Όλες οι υπόλοιπες μάρκες υπάρχουν εκτός από την haier ,σαφώς και μπορει να εχει γίνει λαθος,οποία μάρκα και να έλειπε και είχα αγοράσει μοντέλο της και η ίδια η εταιρεία  το ίδιο θα ανησυχούσα ..😉 τα γεγονότα βοηθάνε..όλες οι υπόλοιπες μάρκες που επικαλούνται πιστοποίηση υπάρχουν ,αυτή οχι ,για αυτο έστειλα και το ερώτημα ..Φαντάσου να τσέκαρες ένα serial number iPad , iPhone και να μην σου έβγαζε original ,και το site να το παρουσίαζε αυθεντικό ή η συσκευασία να ήταν πλήρη αντίγραφο ,θα το αγόραζες ? Ή ακόμα χειρότερα να το είχες αγοράσει και άσχετος με την μάρκα να έκανες την δουλειά σου αλλα  κάποια στιγμή να έκανες τον έλεγχο και να σου έβγαινε μαϊμού 😂 Αλλο μαϊμού λογισμικό και αλλο μαϊμού πιστοποιηση οκ ,θέλω να σου εξηγήσω ομως το σκεπτικό μου 😂😂

Από την στιγμή που το μοντέλο που μπορείς να αγοράσεις σήμερα , έχει τον ίδιο κωδικό με το μοντέλο της πιστοποίησης, είναι λογικό να συμπεράνει κανείς ότι τσάμπα αγχώνεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα στα παιδια, αυτο το HAIER, το προτείνεται δεξια και αριστερα σαν value for money και πραγματι στα λεφτα του, δείχνει εντιμη πρόταση. Αλλα τελικά, ποιοι το εχουν αγoρασει οι ιδιοι(γνωριζω μονο τον Θεοδωρή), τι γινεται με την καταναλωση, τα πλαστικά, ειναι πραγματι ενταξη το κλιματιστικο;  

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από την στιγμή που το μοντέλο που μπορείς να αγοράσεις σήμερα , έχει τον ίδιο κωδικό με το μοντέλο της πιστοποίησης, είναι λογικό να συμπεράνει κανείς ότι τσάμπα αγχώνεσαι.

Τι εννοείς ? 🤔 α κοιτα ένα πρόχειρο eurovent certification made in 2 minutes with my ipad 😂😂😂 

Κάτσε να δω αν είναι το ορίτζιναλ 😂

Ορίστε 

B64B6756-0E28-4E72-8BA0-29295E2AA641.png

Επεξ/σία από ΘοδωρήςΚαρπούζης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, liakjim είπε

Ναι τόσο είναι στη ψύξη.

 

Eιχα την εντυπωση οτι τα συγχρονα ερκοντισιον ειναι απο Α+++ και πανω.

Αρα με αυτο που πηρες θα χαλας πολυ ρευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, CorumD είπε

Καλησπερα στα παιδια, αυτο το HAIER, το προτείνεται δεξια και αριστερα σαν value for money και πραγματι στα λεφτα του, δείχνει εντιμη πρόταση. Αλλα τελικά, ποιοι το εχουν αγoρασει οι ιδιοι(γνωριζω μονο τον Θεοδωρή), τι γινεται με την καταναλωση, τα πλαστικά, ειναι πραγματι ενταξη το κλιματιστικο;  

Έχω ανεβάσει μερικές καταναλώσεις ,τσεκάρω τον μετρητή της ΔΕΗ ,Ναι είναι οικονομικό, τουλάχιστον έτσι όπως το δουλεύω μέχρι τώρα με εσωτερικές από 33-34 Μέχρι 30 και ζητούμενες από 26-28 συνήθως στο auto fan και συνήθως το βράδυ στο quiet γράφει από 2,5 μέχρι 4 kwh στο 8ωρο μέχρι 12 ωρο, τα πλαστικά δεν είναι τίποτα ιδιαίτερο,Αλλά εμφανισιακά δεν φαίνεται, κάνουν θόρυβο συστολής διαστολής τακ -τουκ 😅 και κάποιες φορές η περσιδα όταν ανεβοκατεβαίνει "τρίζει " ή " σφυρίζει ' 🙄 σε καποιο σημειο της διαδρομης Όχι πάντα, είναι αθόρυβο,στο quiet δεν το ακούς καν 😴 ,στην 1η σκάλα ανεκτό για υπνο ,η εξωτερικη αθόρυβη, αν κλείσει το καταλαβαίνω από τα πλαστικά τακ-τουκ  μέσα και την έλλειψη του δροσερου αέρα 🙄,να σου πω επίσης ότι μέχρι ζητηση 28 βαθμούς αν πιάσει παρακάτω λόγω συνθηκών (πχ είναι βράδυ εσ. 30,ζητάω 28 και βάζω 3η σκάλα φαν,θα πιάσει τελικά 26 )  η εξωτερική κλείνει,Όχι όμως και η εσωτερική, από τους 27 και κάτω δεν μου το έχει κάνει μέχρι τώρα ,το ελαχιστο που μπορει να δουλεψει μερικες φορες δεν ειναι αρκετό, να πω επίσης ότι το δωμάτιο είναι μικρό 11-12 τετραγωνικά, βέβαια ειμαι με ταράτσα από πάνω και από τις 2 ήλιο στον τοίχο της μπαλκονοπορτας, στους πρώτους μινι καύσωνες η ατμόσφαιρα ήταν αφόρητη, φουρνος, αποδίδει λοιπόν μέχρι τώρα πολύ καλά ,όμως αναρωτιέμαι όμως  μερικές φορές  πόσο σ@βουρ@ πρέπει να είναι ένα κλιμ για να μην αποδώσει εδώ μέσα..? 🤔

 

 

2 ώρες πριν, CorumD είπε

Καλησπερα στα παιδια, αυτο το HAIER, το προτείνεται δεξια και αριστερα σαν value for money και πραγματι στα λεφτα του, δείχνει εντιμη πρόταση. Αλλα τελικά, ποιοι το εχουν αγoρασει οι ιδιοι(γνωριζω μονο τον Θεοδωρή), τι γινεται με την καταναλωση, τα πλαστικά, ειναι πραγματι ενταξη το κλιματιστικο;  

Μου το έκανε και τώρα που σου έγραφα, ζητούμενη 27 στο quiet ,έπιασε 25 και έκλεισε η εξωτερική ,άνοιξα τα παράθυρα και την πόρτα και σε 2 λεπτά ανέβηκε 27 και ξανάρχισε, σαν να μην λειτουργεί και πολύ καλά ο αισθητήρας θερμοκρασίας του ,Ή είναι πολύ δυνατό για το δωμάτιο 

Επεξ/σία από ΘοδωρήςΚαρπούζης
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, rus είπε

Eιχα την εντυπωση οτι τα συγχρονα ερκοντισιον ειναι απο Α+++ και πανω.

Αρα με αυτο που πηρες θα χαλας πολυ ρευμα.

Στη ψύξη λίγα κλιματιστικά είναι πάνω από τα 8.5 SEER για να πάρουν Α+++.

To φθηνότερο πιστοποιημένο είναι το Haier Dawn.

Το Midea Mission II MB-09N8D6 έχει 8.2. Αλλά το απέφυγα γιατί έχει 24dB και το θέλω για κρεβατοκάμαρα.

Αλλά το κλιματιστικό το θέλω για περιστασιακή χρήση, οπότε τα 7.1 που έχει πιστεύω ότι θα με καλύψουν χωρίς τελικά να αποσβέσω το έξτρα ποσό ( μου βγήκε 350€ εγκατεστημένο).

ΥΓ Ακόμα να μου έρθουν για εγκατάσταση από Κώτσο με ημερομηνία παραλαβής 3/7. Έχω κάνει 3 τηλ και 1 email. Ευτυχώς δεν κάνει ζέστη.

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
48 λεπτά πριν, liakjim είπε

Στη ψύξη λίγα κλιματιστικά είναι πάνω από τα 8.5 SEER για να πάρουν Α+++.

 

Δε ξερω τι είναι το seer αλλα το σχετικα φτηνο Ιnvnentor Omnia Plus που πηρα προπερσι εχει Α+++.

49 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αλλά το κλιματιστικό το θέλω για περιστασιακή χρήση, οπότε τα 7.1 που έχει πιστεύω ότι θα με καλύψουν χωρίς τελικά να αποσβέσω το έξτρα ποσό ( μου βγήκε 350€ εγκατεστημένο).

350 με την εγκατασταση είναι πολύ φτηνα.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, rus είπε

Δε ξερω τι είναι το seer αλλα το σχετικα φτηνο Ιnvnentor Omnia Plus που πηρα προπερσι εχει Α+++.

 

Όπως έβαλα και χθες, υπάρχουν όρια για τις ενεργειακές κατηγορίες σε εποχικούς βαθμούς απόδοσης δλδ seasonal eer / cop ( SEER /SCOP) , ως εξής :

Screenshot-7.png.9e22382f790cae6301d6669252dc760e.png

Άρα το Omnia Plus είναι Α++, Α+++ δλδ  Α++ στην ψύξη με SEER 6.2 και A+++  στη θέρμανση μιας και έχει 5.1 SCOP .

Αν ισχύουν βέβαια και αυτά μιας και δεν έχει πιστοποίηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελκά κράτησα το MORRIS, το οποιο θα εγκατασταθει στα μέσα Αυγούστου(απο Κωτσο). Το κράτησα διότι ηταν με διαφορά η πιο φτηνη λύση διοτι με κατι εκπτωσεις, ανακυκλωση και δωρεαν εγκατασταση βγηκε πολυ φτηνα στην αγορα. Τωρα όμως θα χρειαστώ σίγουρα 3-4 κλιματιστικα 9-12000btu και δεν βλεπω προσφορές...Τελικά, οι προσφορές Μαιου αποδείχτηκαν το καλυτερο σημειο για αγορές...

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και από μένα. Ψάχνω και εγώ για κλιματιστικό 22000-24000 btu και μάλλον καταλήγω στο Mitsubishi Heavy SRK/SRC-63ZR-W. Φαίνεται η πιο value for money επιλογή. Υπάρχει κανείς που να το έχει εγκαταστήσει ώστε να μας πει εντυπώσεις όσον αφορά απόδοση, κατανάλωση και θόρυβο;

Επεξ/σία από cinqo13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, liakjim said:

ΥΓ Ακόμα να μου έρθουν για εγκατάσταση από Κώτσο με ημερομηνία παραλαβής 3/7. Έχω κάνει 3 τηλ και 1 email. Ευτυχώς δεν κάνει ζέστη.

Εγώ το πήρα απο MediaMarkt γιατί είναι κοντά μου. Ο Κωτσόβολος είναι 2-3 στενά απο το σπίτι μου αλλά δεν είχε το Midea που πήρα. Ήταν ετοιμοπαράδοτο 5 του μήνα που το παρείγγειλα, μου ήρθε Δευτέρα 8/7. Η εγκατάσταση θα γίνει (μάλλον) το Σάββατο που μας έρχεται, ενώ μου είχαν πει το πολύ μια βδομάδα. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μόνο ψέματα λένε οι πωλητές των μεγάλων καταστημάτων και για τις τιμές και για τις εγκαταστάσεις. Εμένα μου χρεώσαν και παραπάνω την επέκταση εγγύησης, αλλά αποφάσισα να μην κάνω σκηνή γιατί στην τελική ξέρω τι τραβάνε στα καταστήματα και τι πίεση τρώνε για να πουλάνε επεκτάσεις αλλιώς πέφτει απόλυση.

Μικρότερο μαγαζί απο σκρουτζ  μου είχε πει εξαρχής ότι θα γίνει η εγκατάσταση περίπου 20 του μήνα λόγο φορτου εργασίας, απλά δεν το προτίμησα γιατί με βολεύει να είναι κοντά τα μαγαζιά σε περίπτωση βλάβης. Αν γίνει πάντως και η εγκατάσταση λάθος, δεν θα το προτείνω σε άλλους σαν εμπειρία :P Tο λάθος βέβαια είναι δικό μας που δεν τα σκεφτήκαμε νωρίτερα να τα βάλουμε απο χειμώνα :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Εγώ το πήρα απο MediaMarkt γιατί είναι κοντά μου. Ο Κωτσόβολος είναι 2-3 στενά απο το σπίτι μου αλλά δεν είχε το Midea που πήρα. Ήταν ετοιμοπαράδοτο 5 του μήνα που το παρείγγειλα, μου ήρθε Δευτέρα 8/7. Η εγκατάσταση θα γίνει (μάλλον) το Σάββατο που μας έρχεται, ενώ μου είχαν πει το πολύ μια βδομάδα. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι μόνο ψέματα λένε οι πωλητές των μεγάλων καταστημάτων και για τις τιμές και για τις εγκαταστάσεις. Εμένα μου χρεώσαν και παραπάνω την επέκταση εγγύησης, αλλά αποφάσισα να μην κάνω σκηνή γιατί στην τελική ξέρω τι τραβάνε στα καταστήματα και τι πίεση τρώνε για να πουλάνε επεκτάσεις αλλιώς πέφτει απόλυση.

Μικρότερο μαγαζί απο σκρουτζ  μου είχε πει εξαρχής ότι θα γίνει η εγκατάσταση περίπου 20 του μήνα λόγο φορτου εργασίας, απλά δεν το προτίμησα γιατί με βολεύει να είναι κοντά τα μαγαζιά σε περίπτωση βλάβης. Αν γίνει πάντως και η εγκατάσταση λάθος, δεν θα το προτείνω σε άλλους σαν εμπειρία :P Tο λάθος βέβαια είναι δικό μας που δεν τα σκεφτήκαμε νωρίτερα να τα βάλουμε απο χειμώνα :D

Επέκταση εγγύησης γιατί; Έχει 5 χρόνια από Carrier.

ΥΓ Με πήραν τηλέφωνο. Θα ερχόντουσαν σήμερα αλλά δεν μπορούσα εγώ. Μάλλον αύριο / μεθαύριο. Μένω και κάπως μακριά.

edit

Ωχ , Mediamarkt είπες άρα όχι Carrieir.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 minutes ago, liakjim said:

Επέκταση εγγύησης γιατί; Έχει 5 χρόνια από Carrier.

3 έχει το Midea. Γενικά ψάχνω πολύ πριν αγοράσω κάτι αλλά δεν είχα υπομονή και χρόνο για το AC. Διάβασα λίγο εδώ, ρώτησα, μου απάντησες, και πήγα απο το MediaMarket να το παραγγείλω 😛

Αν δεν είναι καλό εσένα θα κυνηγάω χαχαχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κάτι που έμαθα σημερα,υπήρξε μια εποχή που κάποια Inventor κλιματιστικα είχαν Twin Rotary συμπιεστή και πιστοποίηση Eurovent..(έτος 2012) ..

Βέβαια τότε ήταν αμερικάνικα τα Inventor..ή δεν ηταν  ? (μου φαίνεται μοιάζει με  toshibοειδες )

https://www.inventoraircondition.gr/uploads/ac_mini-split/EVI-EVO/Inventor-EVI-EVO-tech-specs.pdf

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέτοια INVENTOR με TOSHIBA DNA θα επαιρνα με ευχαριστηση. Οχι τα Κινεζοφασον(και χωρις πιστοποίηση EUROVENT) που εμπορεύονται τωρα...

Επεξ/σία από CorumD
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...