Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, CorumD είπε

Τέτοια INVENTOR με TOSHIBA DNA θα επαιρνα με ευχαριστηση. Οχι τα Κινεζοφασον που εμπορεύονται τωρα...

Να σου πω την αλήθεια και εγω θα το σκεφτόμουν :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

34 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Να κάτι που έμαθα σημερα,υπήρξε μια εποχή που κάποια Inventor κλιματιστικα είχαν Twin Rotary συμπιεστή και πιστοποίηση Eurovent..(έτος 2012) ..

 Βέβαια τότε ήταν αμερικάνικα τα Inventor..ή δεν ηταν  ? (μου φαίνεται μοιάζει με  toshibοειδες )

 https://www.inventoraircondition.gr/uploads/ac_mini-split/EVI-EVO/Inventor-EVI-EVO-tech-specs.pdf

το Inventor ειναι 100% Ελληνικό brand το οποίο δημιουργήθηκε και λανσαρίστηκε το 2007 στην αγορά... Τι μαγικά είναι αυτά που γράφονται εκεί δεν το γνωρίζω.

image.png.9995948539b62e608f97b37754b1c570.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, yositosi είπε

το Inventor ειναι 100% Ελληνικό brand το οποίο δημιουργήθηκε και λανσαρίστηκε το 2007 στην αγορά... Τι μαγικά είναι αυτά που γράφονται εκεί δεν το γνωρίζω.

image.png.9995948539b62e608f97b37754b1c570.png

Ναι αλλά σε ένα παράλληλο σύμπαν είναι από Αμερική, είχε twin ring rotary συμπιεστες και πιστοποίηση eurovent.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

μετακομίζω σε νέο διαμέρισμα ,περιοχή Αγία Παρασκευή, που δεν είχε κλιματιστικό,δεν υπάρχουν αναμονές για να βάλω το παλιό.

Στο παλιό διαμέρισμα έχω ένα Fujitsu 9άρι A+++ , πήρα προσφορά για αφαίρεση και επανασύνδεση στο νέο , απο 120ε έως 90ε.

Αυτές είναι οι τιμές που παίζουν για την εγκατάσταση ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, goliathv92 είπε

Καλησπέρα,

μετακομίζω σε νέο διαμέρισμα ,περιοχή Αγία Παρασκευή, που δεν είχε κλιματιστικό,δεν υπάρχουν αναμονές για να βάλω το παλιό.

Στο παλιό διαμέρισμα έχω ένα Fujitsu 9άρι A+++ , πήρα προσφορά για αφαίρεση και επανασύνδεση στο νέο , απο 120ε έως 90ε.

Αυτές είναι οι τιμές που παίζουν για την εγκατάσταση ; 

Καλά είναι !  Μια σωστή εγκατάσταση κοστίζει από 70 ευρώ . Σου ζήτησε και ένα 20άρικο για την απεγκατάσταση . 

5 ώρες πριν, CorumD είπε

Τελκά κράτησα το MORRIS, το οποιο θα εγκατασταθει στα μέσα Αυγούστου(απο Κωτσο). Το κράτησα διότι ηταν με διαφορά η πιο φτηνη λύση διοτι με κατι εκπτωσεις, ανακυκλωση και δωρεαν εγκατασταση βγηκε πολυ φτηνα στην αγορα. Τωρα όμως θα χρειαστώ σίγουρα 3-4 κλιματιστικα 9-12000btu και δεν βλεπω προσφορές...Τελικά, οι προσφορές Μαιου αποδείχτηκαν το καλυτερο σημειο για αγορές...

Οι επόμενες προσφορές θα είναι Σεπτέμβρη ή Οκτώβρη  λογικά . Αν δεν βιάζεσαι, περιμένεις . 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Να κάτι που έμαθα σημερα,υπήρξε μια εποχή που κάποια Inventor κλιματιστικα είχαν Twin Rotary συμπιεστή και πιστοποίηση Eurovent..(έτος 2012) ..

Βέβαια τότε ήταν αμερικάνικα τα Inventor..ή δεν ηταν  ? (μου φαίνεται μοιάζει με  toshibοειδες )

https://www.inventoraircondition.gr/uploads/ac_mini-split/EVI-EVO/Inventor-EVI-EVO-tech-specs.pdf

Εχω ενα 9 αρι κι ενα 12 αρι απ αυτη τη σειρα. Τα ειχα παρει θυμαμαι ακριβως 1000 ευρω και τα δυο μαζι.Απιθανα κλιματιστικα με ατελειωτες ωρες λειτουργιας κυριως στη θερμανση, ποτε δεν εχω ακουσει κιχ απ τα πλαστικα τους,εντελως αθορυβα κι απο πλευρας οικονομιας ανετα συγκρινονται με τα τωρινα  Α++..Εννοειται δουλευουν μια χαρα  ακομη (με συντηρησεις ανα 2 χρονια)..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Luciddream είπε

3 έχει το Midea. Γενικά ψάχνω πολύ πριν αγοράσω κάτι αλλά δεν είχα υπομονή και χρόνο για το AC. Διάβασα λίγο εδώ, ρώτησα, μου απάντησες, και πήγα απο το MediaMarket να το παραγγείλω 😛

Αν δεν είναι καλό εσένα θα κυνηγάω χαχαχαχα

Τι μοντέλο παράγγειλες? Midea ή Carrier?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, liakjim είπε

Άρα το Omnia Plus είναι Α++, Α+++ δλδ  Α++ στην ψύξη με SEER 6.2 και A+++  στη θέρμανση μιας και έχει 5.1 SCOP .

Αρα εδώ στη σελιδα του που συνεχως αναφερει οτι ειναι Α+++, εννοει μονο στη θερμανση?

2eoebo4.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rus είπε

Αρα εδώ στη σελιδα του που συνεχως αναφερει οτι ειναι Α+++, εννοει μονο στη θερμανση?

2eoebo4.png

Ακριβώς.

Αν πατήσεις να ανοίξει το μενού με τα λοιπά χαρακτηριστικά θα δεις :

Screenshot-8.png.5406ffc42aa73efa5bcd6ff4d021e6c6.png

 

Συνεπώς η Inventor λέει τη μισή αλήθεια. Το μοντέλο θα έπρεπε να είναι Α++/Α+++ (ψύξη / θέρμανση).

Αλλά για λόγους μάρκετιγκ γράφει το Α+++ που πιάνει στη θέρμανση μιας και μάλλον είναι πιο εύκολο όριο. Αν το πιάνει και αυτό μιας και δεν έχει πιστοποίηση eurovent άρα απλά θα πρέπει να την πιστέψουμε (προσωπικά έχω επιφυλάξεις, για αυτό αγοράζω μόνο μοντέλα με πιστοποίηση ).

Στην ψύξη , το πιο φθηνό πιστοποιημένο μοντέλο είναι το Haier Dawn https://www.skroutz.gr/s/9524229/Haier-AS09DCAHRA-1U09JEDFRA.html

Αλλά μιας και το βλέπω σε απόσυρση , μετά πάμε εδώ https://www.skroutz.gr/s/18978568/Mitsubishi-SRK-SRC-25ZS-W.html

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Ακριβώς.

Αν πατήσεις να ανοίξει το μενού με τα λοιπά χαρακτηριστικά θα δεις :

..........................

Συνεπώς η Inventor λέει τη μισή αλήθεια. Το μοντέλο θα έπρεπε να είναι Α++/Α+++ (ψύξη / θέρμανση).

Αλλά για λόγους μάρκετιγκ γράφει το Α+++ που πιάνει στη θέρμανση μιας και μάλλον είναι πιο εύκολο όριο.

 

Αυτό το κανει μονο η Iνβεντορ ή ειναι μια καθιερωμενη επικοινωνικη απατη που κανουν ολες οι εταιριες?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω (φιλικά πάντα) υπερβάλλουμε λίγο τώρα... Πατάς το + και φαίνονται όλα τα χαρακτηριστικά.

Για να συγκρίνεις πρέπει να δεις τα χαρακτηριστικά των μηχανημάτων που θες σε πλήρη ανάπτυξη, εστιάζοντας πάντα στα χαρακτηριστικά που θέλεις να βάλεις σε προτεραιότητα.

Ιδανικά όχι από τα χαρακτηριστικά που έχει στο σκρουτζ αλλά στο site του κατασκευαστή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, stazzy1978 είπε

Νομίζω (φιλικά πάντα) υπερβάλλουμε λίγο τώρα... Πατάς το + και φαίνονται όλα τα χαρακτηριστικά.

Aν πας στη σελιδα του προϊοντος που εβαλα από πανω και σκρολαρεις, θα δεις οτι γραφει συνεχως "Α+++".

Δηλ. ειναι όπως σε καποια συμβολαια, πρεπει να εισαι υποψιασμενος για να ψαξεις και τα "ψιλα γραμματα" για να δεις και μια άλλη αληθεια...

 

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, rus είπε

Δηλαδη μιλαμε για μια καθιερωμενη επικοινωνικαη απατη που κανουν ολες οι εταιριες?

Δεν θα το έλεγα καθιερωμένη. Και δεν είναι απάτη μιας και στο λένε παρακάτω. Είναι μάρκετινγκ.

Τυχαία παραδείγματα που τα λένε σωστά :

http://www.toyotomi.gr/el/oikiakos-klimatismos

https://www.fgeurope.gr/el/categories/oikiakos-klimatismos

http://www.toshiba-aircon.gr/el/products/residential/

Απλά ο υποψήφιος πελάτης πρέπει να είναι προσεκτικός ώστε να βλέπει όλα τα στοιχεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Δεν θα το έλεγα καθιερωμένη. Και δεν είναι απάτη μιας και στο λένε παρακάτω. Είναι μάρκετινγκ.

...................................

Απατη, μαρκετινγκ σε τετοιες περιπτωσεις είναι ταυτοσημες εννοιες. Οπως πχ. με τους σκληρους δισκους που άλλη ειναι η χωρητικοτητα και αλλη σου διαφημιζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...