Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, rus είπε

Απατη, μαρκετινγκ σε τετοιες περιπτωσεις είναι ταυτοσημες εννοιες. Οπως πχ. με τους σκληρους δισκους που άλλη ειναι η χωρητικοτητα και αλλη σου διαφημιζουν.

Δεν ξέρω τι γίνεται με τους σκληρούς και δεν είναι κάτι που αφορά το παρόν θέμα.

Όσον αφορά το Α+++ συμφωνώ ότι είναι πονηρό όταν στο λένε στα χαρακτηριστικά του μηχανήματος πάνω ψηλά αλλά απάτη δεν είναι γιατί αν πας παρακάτω το βλέπεις.

Πονηρό ναι, απάτη όχι.

Αν πήρες μηχάνημα που νόμιζες ότι ήταν Α+++ παντού , δεν φταίει η inventor αλλά εσύ που δεν διάβασες προσεκτικά τα χαρακτηριστικά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν ξέρω τι γίνεται με τους σκληρούς και δεν είναι κάτι που αφορά το παρόν θέμα.

Όσον αφορά το Α+++ συμφωνώ ότι είναι πονηρό όταν στο λένε στα χαρακτηριστικά του μηχανήματος πάνω ψηλά αλλά απάτη δεν είναι γιατί αν πας παρακάτω το βλέπεις.

Πονηρό ναι, απάτη όχι.

Αν πήρες μηχάνημα που νόμιζες ότι ήταν Α+++ παντού , δεν φταίει η inventor αλλά εσύ που δεν διάβασες προσεκτικά τα χαρακτηριστικά .

Οταν γράφει στην επίσημη σελίδα οτι το τάδε μοντελο είναι ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΛΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ  Α+++ , δεν αναφέρει ούτε ψύξη, ούτε θέρμανση, ούτε οτι αναφέρεται στις κλιματολογικες συνθήκες Ελλάδα (άρα Θερμή ζώνη στην θέρμανση). Ουτε κανένα αστεράκι βλέπω.. πως να πω οτι είναι marketing  και όχι εξαπάτηση? η απλά ψέμα..

Και μόλις είδα οτι ΟΥΤΕ ΕΝΑ απο τα παραπάνω μοντέλα εχει στην ψύξη A+++ .. Στην Θέρμανση και συγκεκριμένα  στην θερμή ζώνη μόνο .. Τραγικό..

image.png

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Οταν γράφει στην επίσημη σελίδα οτι το τάδε μοντελο είναι ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΚΛΙΜΑΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ  Α+++ , δεν αναφέρει ούτε ψύξη, ούτε θέρμανση, ούτε οτι αναφέρεται στις κλιματολογικες συνθήκες Ελλάδα (άρα Θερμή ζώνη στην θέρμανση). Ουτε κανένα αστεράκι βλέπω.. πως να πω οτι είναι marketing  και όχι εξαπάτηση? η απλά ψέμα..

image.png

Σε αυτό έχεις δίκιο , είναι ξεκάθαρη εξαπάτηση.

Βλέπω ότι στα νέα μοντέλα έχουν μια πιο προσεκτική διατύπωση :

Screenshot-9.png.7271115dc177102f8818bf424df19fa2.png

Επίσης τα GE και Haier , έχουν παρόμοιες διατυπώσεις . Αναμενόμενο μιας και είναι από τον ίδιο όμιλο:

Screenshot-11.png.74d344b2a2a923beca0db6b2519da2d6.png

Screenshot-10.png.78d2833ac5ec76bfb89b6f581052cab4.png

 

Καθόλου τίμιο .

Η σωστή πληροφορία υπάρχει πάντως στα χαρακτηριστικά.

Αν αυτό μπορεί να σταθεί σε δικαστήριο ή όχι, ειλικρινά δεν το ξέρω.

 

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φιλε rnd1978 που το είδες να το γράφει αυτό για Α+++ σε όλες τις κλιματολογικές συνθήκες; Άμα πας να αγοράσεις κλιματιστικό λες και αγοράζεις τσίχλες από το περίπτερο πρόβλημα σου. Κανονικά πρέπει να κάνεις έρευνα αγοράς. Έχεις κάποιο θέμα με την inventor γιατί ένα σωρό αλλες μάρκες στο Σκρουτζ και παντου αναφέρουν καταφανώς ψευδή τεχνικα χαρακτηριστικά και εσύ έχεις κολλήσει. Εγώ από το δικό μου πάντως είμαι πολύ ικανοποιημενος ότι και να πεις εσυ

Ουπς στραβωμαρα τώρα το είδα αλλά για να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου κατι άλλο εννοούν με το όλες τις κλιματολογικές συνθήκες και όχι αυτό που καταλαβαίνουμε εμείς ;

Επεξ/σία από fotisdra
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Και μόλις είδα οτι ΟΥΤΕ ΕΝΑ απο τα παραπάνω μοντέλα εχει στην ψύξη A+++

To nemesis pro (12,9) είναι.

13 λεπτά πριν, fotisdra είπε

Φιλε rnd1978 που το είδες να το γράφει αυτό για Α+++ σε όλες τις κλιματολογικές συνθήκες; Άμα πας να αγοράσεις κλιματιστικό λες και αγοράζεις τσίχλες από το περίπτερο πρόβλημα σου. Κανονικά πρέπει να κάνεις έρευνα αγοράς. Έχεις κάποιο θέμα με την inventor γιατί ένα σωρό αλλες μάρκες στο Σκρουτζ και παντου αναφέρουν καταφανώς ψευδή τεχνικα χαρακτηριστικά και εσύ έχεις κολλήσει. Εγώ από το δικό μου πάντως είμαι πολύ ικανοποιημενος ότι και να πεις εσυ 

https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/palaiotera-montela/omnia-plus#a-3plus-energeiaki-klasi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
50 minutes ago, liakjim said:

Όσον αφορά το Α+++ συμφωνώ ότι είναι πονηρό όταν στο λένε στα χαρακτηριστικά του μηχανήματος πάνω ψηλά αλλά απάτη δεν είναι γιατί αν πας παρακάτω το βλέπεις.

Και το Α+++ στη θέρμανση είναι στην θερμή κλιματική ζώνη, όχι σε όλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, fotisdra είπε

Φιλε rnd1978 που το είδες να το γράφει αυτό για Α+++ σε όλες τις κλιματολογικές συνθήκες; Άμα πας να αγοράσεις κλιματιστικό λες και αγοράζεις τσίχλες από το περίπτερο πρόβλημα σου. Κανονικά πρέπει να κάνεις έρευνα αγοράς. Έχεις κάποιο θέμα με την inventor γιατί ένα σωρό αλλες μάρκες στο Σκρουτζ και παντου αναφέρουν καταφανώς ψευδή τεχνικα χαρακτηριστικά και εσύ έχεις κολλήσει. Εγώ από το δικό μου πάντως είμαι πολύ ικανοποιημενος ότι και να πεις εσυ 

Δεν εχω κανένα θεμα την Inventor, απλα ενας χρήστης λίγο παραπάνω παραπλανηθηκε (οπως και παρα πολλοι αλλοι ..)  και μου φάνηκε κάπως.. Το γράφει εδω : https://www.inventoraircondition.gr/klimatistika/oikiaka-toixou/palaiotera-montela/omnia-plus

 

Έχεις κάποιο θέμα με την inventor γιατί ένα σωρό αλλες μάρκες στο Σκρουτζ   (αυτο είναι θεμα του skroutz αν παίρνουν λαθος στοιχεια), δεν μιλαω για skroutz αλλα για επίσημη σελίδα του κλιματιστικού. Οσο για το έρευνα αγοράς, εγω έκανα.. πηρα μια πατάτα κλιματιστικό... και μετα απο πολυ ψάξιμο, ερευνα αγοράς,διάβασμα σε forums και οχι μονο, εφαγα  χρονο απο την ζωη μου..(σε κάτι άχρηστο για μενα.. δλδ στην εργασία μου)  το εστειλα πίσω και πήρα αλλο..  (οχι καμια σχεση με Inventor ουτε το ενα, ουτε το αλλο)

Να προσθέσω οτι επίσης σαν πληροφορία οτι αν μπεις στην σελίδα Inventor στα αγγλικά η εγγύηση γίνεται απο 10 χρόνια σε 5 χρόνια.. (και αυτο μου φάνηκε περίεργο)

15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ειδα μονο τα Omnia Plus .. που ανέφερε ο φίλος παραπάνω

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Να προσθέσω οτι επίσης σαν πληροφορία οτι αν μπεις στην σελίδα Inventor στα αγγλικά η εγγύηση γίνεται απο 10 χρόνια σε 5 χρόνια.. (και αυτο μου φάνηκε περίεργο)

Στα Ρουμάνικα όμως λέει 10!

Μάλλον λάθος στη μετάφραση.

https://www.inventoraerconditionat.ro/

Επεξ/σία από liakjim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Στα Ρουμάνικα όμως λέει 10!

Μάλλον λάθος στη μετάφραση.

https://www.inventoraerconditionat.ro/

Ναι , το 10 ελληνικα χρόνια  είναι το 5 στα αγγλικα (και στις φωτογραφίες το έχει) :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παλιά εγγύηση ήταν 5 χρόνια μετά είχαν βάλει 10 με υποχρέωση ετήσιων συντηρήσεων και τώρα 10 χωρις και δεν βγάζεις και πολύ άκρη με το σάιτ τους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@liakjim

Ποια η διαφορά μεταξύ του Fujitsu ASYG18KMTA και ASYG18KLCA;

Δες λίγο στο Product Catalogue 2019 που έβαλα παρακάτω,συγκεκριμένα σελίδα 47. Το ASYG18KLCA εχει αστεράκι ,και αστεράκι σημαίνει Models so marked are not ECC certified

https://www.fujitsu-general.com/shared/pdf-feur-support-ctlg-3ef019-1901e-01.pdf

Το έψαξα γιατι καποιος ειχε αναφέρει λιγες μερες πριν εδω το forum, οτι στην επίσημη σελίδα της αντιπροσωπείας Fujitsu στην ελλάδα, δεν είχε σηματάκι Eurovent Certified στο 18 fuji.

ECC ομως δεν ξέρω τι σημαίνει .. μπορει να είναι κατι άλλο  και να μην εχει καμια σχεση με  eurovent certification.

 

 

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

@liakjim

Ποια η διαφορά μεταξύ του Fujitsu ASYG18KMTA και ASYG18KLCA;

Δες λίγο στο Product Catalogue 2019 που έβαλα παρακάτω,συγκεκριμένα σελίδα 47. Το ASYG18KLCA εχει αστεράκι ,και αστεράκι σημαίνει Models so marked are not ECC certified

https://www.fujitsu-general.com/shared/pdf-feur-support-ctlg-3ef019-1901e-01.pdf

Το έψαξα γιατι καποιος ειχε αναφέρει λιγες μερες πριν εδω το forum, οτι στην επίσημη σελίδα της αντιπροσωπείας Fujitsu στην ελλάδα, δεν είχε σηματάκι Eurovent Certified στο 18 fuji.

Το KMTA είναι άλλο μοντέλο (πιο μεγάλο σε διαστάσεις, πιο αθόρυβο, καλύτερη απόδοση)

Τα ASYG δεν ξέρω γιατί δεν έχουν το σήμα στην fgeurope.

Είναι περίεργο, γιατί έχουνκανονικά πιστοποίηση.

AOYG18KLTAASYG18KLCA_1559037434.7713.pdfAOYG24KLTAASYG24KLCA_1559808001.9926.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το KMTA είναι άλλο μοντέλο (πιο μεγάλο σε διαστάσεις, πιο αθόρυβο, καλύτερη απόδοση)

Τα ASYG δεν ξέρω γιατί δεν έχουν το σήμα στην fgeurope.

Είναι περίεργο, γιατί έχουνκανονικά πιστοποίηση.

AOYG18KLTAASYG18KLCA_1559037434.7713.pdf 965 kB · 1 download AOYG24KLTAASYG24KLCA_1559808001.9926.pdf 965 kB · 0 downloads

Αποψη μου, τηλεφωνο FG Europe Group, εχω το ταδε μοντελο είναι Certified; Αν ναι, γιατι στον κατάλογο της FUJITSU φαίνεται οτι ΔΕΝ εχει ; (αν το ECC ειναι αυτο ομως) η γιατι δεν εμφανίζεται ως certified στην σελίδα σας;

Ναι εκει εμφανίζεται..και σαν NEW κιόλας.. Δεν μπορώ να καταλάβω..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Rnd1978 είπε

Αποψη μου, τηλεφωνο FG Europe Group, εχω το ταδε μοντελο είναι Certified; Αν ναι, γιατι στον κατάλογο της FUJITSU φαίνεται οτι ΔΕΝ εχει ; (αν το ECC ειναι αυτο ομως) η γιατι δεν εμφανίζεται ως certified στην σελίδα σας;

Ναι εκει εμφανίζεται..και σαν NEW κιόλας.. Δεν μπορώ να καταλάβω..

Προσωπικά δεν χρειάζομαι να πάρω τηλ. Έχω τα πιστοποιητικά με το παλιό site (υπήρχαν) και υπάρχουν και στο νέο.

Και στο νέο να μην υπήρχαν (σιγά μη δεν τα είχαν) , δεν θα με ενδιέφερε γιατί υπήρχαν στο παλιό . Το μοντέλο δεν έχει αλλάξει.

07f881522bfc6da2f21d9726331a5180.png&key

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, liakjim είπε

Προσωπικά δεν χρειάζομαι να πάρω τηλ. Έχω τα πιστοποιητικά με το παλιό site (υπήρχαν) και υπάρχουν και στο νέο.

Και στο νέο να μην υπήρχαν (σιγά μη δεν τα είχαν) , δεν θα με ενδιέφερε γιατί υπήρχαν στο παλιό . Το μοντέλο δεν έχει αλλάξει.

07f881522bfc6da2f21d9726331a5180.png&key

2. How long is the Eurovent Certification valid ?

The certificate is granted for a given period of time, from 1 to 3 years depending on the product. Should a manufacturer fail to meet the certification requirements, the certification is suspended immediately, and the products withdrawn from our website.

Αφου υπάρχει χρονικός περιορισμος των Certificate, βγαίνει κάποιο νοήμα.. :)

Πιθανον απλά να έληξε, και να προτίμησε να μην το ανανεωσει η Fujitsu και να επικεντρωθει στο νέο μοντέλο της κτλ...

Επεξ/σία από Rnd1978
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...