Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπήκε το Carrier. 

Inventer β΄διαλογής δυστυχώς. 

Νεότερα το βράδυ όταν επιστρέψω σπίτι. 

Ψιλοξενερωμένος. Α ρε Fujitsu. Τώρα καταλαβαίνω...

  • Like 1
  • Sad 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μπήκε το Carrier. 

Inventer β΄διαλογής δυστυχώς. 

Νεότερα το βράδυ όταν επιστρέψω σπίτι. 

Ψιλοξενερωμένος. Α ρε Fujitsu. Τώρα καταλαβαίνω...

 (Η αληθεια ειναι οτι αν συνηθισεις στο πανω ραφι των κατασκευαστών, δυσκολα ικανοποιείσαι με τα παρακάτω...) Αλλα τι ακριβώς δεν σου άρεσε liakjim, διοτι το συγκεκριμένο δείχνει ποιοτικο...

Επεξ/σία από CorumD
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μπήκε το Carrier. 

Inventer β΄διαλογής δυστυχώς. 

Νεότερα το βράδυ όταν επιστρέψω σπίτι. 

Ψιλοξενερωμένος. Α ρε Fujitsu. Τώρα καταλαβαίνω...

Τί δεν σ' αρέσει ; Γιατί το χαρακτηρίζεις β' διαλογής ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Dare-Devil είπε

Τί δεν σ' αρέσει ; Γιατί το χαρακτηρίζεις β' διαλογής ;

Βάζω στοίχημα ότι δεν του αρέσει η θερμική άνεση δλδ ότι το κλιματιστικό δεν μπορεί να δουλέψει χαμηλά για  ώρα , αποτέλεσμα αυτού είναι συμπεριφορά τύπου Ον οφ   , το να το ζητάς πχ 25 και να σε πάει 22.....να σβήνει και να ξανανάβει  όποτε θέλει .Κλιματιστικό που δεν μπορεί να κατέβει χαμηλά μάλλον πρέπει να το λέμε ac (inverter)

Επεξ/σία από grizos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ParhsG είπε

Για τις σωλήνες του κλιματιστικου με τι γεμίζεται το κενό;  Οι στόκοι παντως που βαζουν εχω δει πως κανουν ρήγμα.

Όταν περνάει σπάτουλα για να γίνει ομοιόμορφο με τον τοίχο οι κοινές ακρυλικές σιλικόνες(του 1ευρώ) κάνουν τα σπασίματα συνήθως.
Δοκίμασε: https://www.utools.gr/index.php?route=product/product&path=152_155_356&product_id=4394

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Μπήκε το Carrier. 

Inventer β΄διαλογής δυστυχώς. 

Νεότερα το βράδυ όταν επιστρέψω σπίτι. 

Ψιλοξενερωμένος. Α ρε Fujitsu. Τώρα καταλαβαίνω...

Μετά από τόσες συμβουλές-παρακολούθηση θα έπρεπε να γνωρίζεις καλύτερα :)
Γενικά σε μερικές εταιρίες έχει μείνει μόνο το όνομα.

Κάπου πρέπει να έχουν ανεβάσει καταναλώσεις κτλ από: https://www.skroutz.gr/s/14682191/Midea-Prime-2018-MA2-09NXD0.html
Από τον ήχο που το έχω ακούσει από κοντά στις χαμηλές στροφές πρέπει να πέφτει πολύ χαμηλά η κατανάλωση.

Σαν μηχάνημα το Carrier με μια ματιά που έριξα λίγο προσοχή στα φίλτρα του, στο χρόνο όσα δεν είναι πλενομενα καλό είναι να αφαιρεθούν. Τώρα με το Inverter του πιστεύω μόνο να μην "κοπανάει" και κάνει συντονισμούς όλα τα αλλά είναι λεπτομέρειες (εκτός αν είναι φασον Toyo 🤣)



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν , Carrier Crystal II 9000btus σε 17τμ υπνοδωμάτιο. 

Εγκατάσταση με 3.1μ σωλήνα και αντλία κενού. 

Ο ψυκτικός ωραίος τύπος. Πιάσαμε κουβέντα και μου είπε πως μόνο αν ο πελάτης το ζητήσει θα κάνει κενό .  Αλλιώς την παραδοσιακή καλή εκδίωξη....😬

Πάμε στα καλά :

Ωραίο τηλεκοντρόλ με φωτιζόμενη οθόνη. 

Με eco στη ψύξη το είδα στα 112.47W που είναι εξαιρετική τιμή (ζήτηση 25 με μέσα 25 )

Καλαίσθητο, αθόρυβο μέσα , σχεδόν αθόρυβο έξω. 

 

 

Η εφαρμογή είναι πολύ καλή και με αρκετές λειτουργίες. 

 

Πάμε στα κακά :

Το eco δεν δουλεύει στη θέρμανση.

Inverter β διαλογής. 

Έκανα τεστ θέρμανσης

Με εξωτερική 24C, ζήτησα 26. 

Και είχα :

 

Αποτέλεσμα :

892ed19d6555e74b472553791037ffde.png

 

Ας μου εξηγήσει ένας χριστιανός, γιατί να πάει 700-800W....

Επίσης όταν κλείνει ο συμπιεστής, κάνει ένα ΠΣΙΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ (σκάει το φρέον) που με κοψοχόλιασε. Δεν φαντάζομαι τι θα πάθω μέσα στη νύχτα όταν θα κοιμάμαι. 

Τα πλαστικά του τρίζουν σαν π@υτάνα. Ακούγονται πολύ χειρότερα από ότι το video (θέλει ακουστικά):

Στην αναμονή καίει πάνω από 4W ενώ λέει όχι πάνω από 1W. 

S90717-220939.jpg.bdea23de4a0b13f3ca234dff7df1513c.jpg

Στην ψύξη χωρίς το eco το είδα να στέκεται στα 400-600W με ζήτηση 24 και εξωτερική 24 (που πάνε τα watts δεν ξέρω). Τραγική τιμή για 9άρι. 

Κατά 90% θα ζητήσω να το επιστρέψω. 

Άρα, αν κάποιος το θέλει αποκλειστικά για ψύξη, στα 350€ εγκατεστημένο που μου στοίχησε, είναι μάλλον καλή περίπτωση. Παραπάνω δύσκολα. 

Αν θέλει και για θέρμανση, μάλλον έχει τα γνωστά θέματα με κόφτες, πλαστικά που τρίζουν και το βασικότερο ο θόρυβος όταν κλείνει ο συμπιεστής που είναι απλά τραγικός. 

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, liakjim είπε

Λοιπόν , Carrier Crystal II 9000btus σε 17τμ υπνοδωμάτιο. 

Εγκατάσταση με 3.1μ σωλήνα και αντλία κενού. 

Ο ψυκτικός ωραίος τύπος. Πιάσαμε κουβέντα και μου είπε πως μόνο αν ο πελάτης το ζητήσει θα κάνει κενό .  Αλλιώς την παραδοσιακή καλή εκδίωξη....😬

Πάμε στα καλά :

Ωραίο τηλεκοντρόλ με φωτιζόμενη οθόνη. 

Με eco στη ψύξη το είδα στα 112.47W που είναι εξαιρετική τιμή (ζήτηση 25 με μέσα 25 )

Καλαίσθητο, αθόρυβο μέσα , σχεδόν αθόρυβο έξω. 

Η εφαρμογή είναι πολύ καλή και με αρκετές λειτουργίες. 

Πάμε στα κακά :

Το eco δεν δουλεύει στη θέρμανση.

Inverter β διαλογής. 

Έκανα τεστ θέρμανσης

Με εξωτερική 24C, ζήτησα 26. 

Και είχα :

Αποτέλεσμα :

892ed19d6555e74b472553791037ffde.png

Ας μου εξηγήσει ένας χριστιανός, γιατί να πάει 700-800W....

Επίσης όταν κλείνει ο συμπιεστής, κάνει ένα ΠΣΙΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ (σκάει το φρέον) που με κοψοχόλιασε. Δεν φαντάζομαι τι θα πάθω μέσα στη νύχτα όταν θα κοιμάμαι. 

Τα πλαστικά του τρίζουν σαν π@υτάνα. Ακούγονται πολύ χειρότερα από ότι το video (θέλει ακουστικά):

Στην αναμονή καίει πάνω από 4W ενώ λέει όχι πάνω από 1W. 

S90717-220939.jpg.bdea23de4a0b13f3ca234dff7df1513c.jpg

Στην ψύξη χωρίς το eco το είδα να στέκεται στα 400-600W με ζήτηση 24 και εξωτερική 24 (που πάνε τα watts δεν ξέρω). Τραγική τιμή για 9άρι. 

Κατά 90% θα ζητήσω να το επιστρέψω. 

Άρα, αν κάποιος το θέλει αποκλειστικά για ψύξη, στα 350€ εγκατεστημένο που μου στοίχησε, είναι μάλλον καλή περίπτωση. Παραπάνω δύσκολα. 

Αν θέλει και για θέρμανση, μάλλον έχει τα γνωστά θέματα με κόφτες, πλαστικά που τρίζουν και το βασικότερο ο θόρυβος όταν κλείνει ο συμπιεστής που είναι απλά τραγικός. 

Μια η λύση: Ξήλωμα! 

Inverter β' διαλογής. Ιδανικό για νοσοκομεία σε 4κλινο να ροχαλιζουν οι δίπλα για να μην ακούς το τρίξιμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αναζήτηση για 24αρι συνεχίζεται.
Αυτό που βλέπω είναι ότι το midea φαίνεται αρκετά καλό φαίνεται και αθόρυβο (ξεκινάει από 21db! και φτάνει στα 47)
https://www.aaceg.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=10971&skr_prm=WyI5N2U2NDAzMi1iZjUyLTQ0ZDctODZlMS05YmU0ZTJlNjMxY2QiLDE1NjMzOTQ4NDk5ODgseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0

Γνώμες για αυτό? Μπορεί να συγκριθεί με fujitsu, mitsubishi, toshiba?

 

29 λεπτά πριν, liakjim είπε

 

 

 

Κατά 90% θα ζητήσω να το επιστρέψω. 

 

Και θα το δεχτούν να το επιστρέψεις χρησιμοποιημένο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον , να ευχαριστήσουμε τον φίλο liakjim για την ενημέρωση, η οποία ηταν διαφωτιστικη και λεπτομερεστατη.Δυστυχως, βλέπουμε οτι δυσκολα θα βρεις "ευκαιριες" στον χωρο των κλιματιστικων οπου και εδω οτι πληρώνεις παιρνεις και δυστυχως πολλες φορές πληρώνεις αλλα ΔΕΝ παιρνεις ουτε αυτα που έπρεπε. 

Το Crystal II ειναι πιστοποιημένο μηχάνημα, και η κανονική τιμη του ειναι 450 ευρώ, οπότε δεν το λες φτηνο. Αλλα, στα split μοντέλα η CARRIER δεν είναι κατασκευαστής....τα μηχανήματα ειναι φασον απο καποιο τριτο εργοστάσιο. Ακομα και απο καλο εργοστασιο να ειναι, δεν ξερουμε τι προδιαγραφες εχει ζητησει η CARRIER...

Βεβαια, ο liakjim εχει αυξημένες απαιτήσεις ως γνώστης και μαλιστα που χρησιμοποεί εργαλεία στις μετρήσεις του. 

Σε τελική ανάλυση βλέπουμε οτι καλώς επιμένουμε με FUJITSU, DAIKIN, TOSHIBA και MITSUBISHI διότι τα μηχανήματα εχουν ποιότητα που δεν φαίνεται να υπάρχει σε αλλα. Μάλλον θα πρόσθετα και τα MIDEA γιατι ειναι καλοφτιαγμένα μηχανήματα που έχουν πάει καλα στις μετρήσεις. Οσο για τα αλλα, ποιος ξέρει τι παιρνουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Klausx είπε

Όταν περνάει σπάτουλα για να γίνει ομοιόμορφο με τον τοίχο οι κοινές ακρυλικές σιλικόνες(του 1ευρώ) κάνουν τα σπασίματα συνήθως.
Δοκίμασε: https://www.utools.gr/index.php?route=product/product&path=152_155_356&product_id=4394
 

Εμένα ο τελευταίος ψυκτικός που μου έκανε εγκατάσταση μου έκλεισε την τρύπα με γύψο . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liakjim  του δωσες χρονο να δουλεψει στη θερμανση να δεις που καθεται στα watt;; δεν ρωταω τυχαια αφου και το δικο  μου 9 αρι ασχετα με τι ζηταω και τι εχει εξω, ανεβαζει 800-1000 και αργει να ριξει καταναλωση..Δεν εχουν ευαισθητο inverter..Εφοσον ομως ειναι πιστοποιημενο θελω να πιστευω πως θα δουλεψει σωστα..

Το θεμα με τα πλαστικα που τριζουν και ο θορυβος του φρεον ειναι λογος για αντικατασταση σιγουρα..θα στο αλλαξουν;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Λοιπόν , Carrier Crystal II 9000btus σε 17τμ υπνοδωμάτιο. 

Εγκατάσταση με 3.1μ σωλήνα και αντλία κενού. 

Ο ψυκτικός ωραίος τύπος. Πιάσαμε κουβέντα και μου είπε πως μόνο αν ο πελάτης το ζητήσει θα κάνει κενό .  Αλλιώς την παραδοσιακή καλή εκδίωξη....😬

Πάμε στα καλά :

Ωραίο τηλεκοντρόλ με φωτιζόμενη οθόνη. 

Με eco στη ψύξη το είδα στα 112.47W που είναι εξαιρετική τιμή (ζήτηση 25 με μέσα 25 )

Καλαίσθητο, αθόρυβο μέσα , σχεδόν αθόρυβο έξω. 

Η εφαρμογή είναι πολύ καλή και με αρκετές λειτουργίες. 

Πάμε στα κακά :

Το eco δεν δουλεύει στη θέρμανση.

Inverter β διαλογής. 

Έκανα τεστ θέρμανσης

Με εξωτερική 24C, ζήτησα 26. 

Και είχα :

Αποτέλεσμα :

892ed19d6555e74b472553791037ffde.png

Ας μου εξηγήσει ένας χριστιανός, γιατί να πάει 700-800W....

Επίσης όταν κλείνει ο συμπιεστής, κάνει ένα ΠΣΙΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ (σκάει το φρέον) που με κοψοχόλιασε. Δεν φαντάζομαι τι θα πάθω μέσα στη νύχτα όταν θα κοιμάμαι. 

Τα πλαστικά του τρίζουν σαν π@υτάνα. Ακούγονται πολύ χειρότερα από ότι το video (θέλει ακουστικά):

Στην αναμονή καίει πάνω από 4W ενώ λέει όχι πάνω από 1W. 

S90717-220939.jpg.bdea23de4a0b13f3ca234dff7df1513c.jpg

Στην ψύξη χωρίς το eco το είδα να στέκεται στα 400-600W με ζήτηση 24 και εξωτερική 24 (που πάνε τα watts δεν ξέρω). Τραγική τιμή για 9άρι. 

Κατά 90% θα ζητήσω να το επιστρέψω. 

Άρα, αν κάποιος το θέλει αποκλειστικά για ψύξη, στα 350€ εγκατεστημένο που μου στοίχησε, είναι μάλλον καλή περίπτωση. Παραπάνω δύσκολα. 

Αν θέλει και για θέρμανση, μάλλον έχει τα γνωστά θέματα με κόφτες, πλαστικά που τρίζουν και το βασικότερο ο θόρυβος όταν κλείνει ο συμπιεστής που είναι απλά τραγικός. 



Δεν καταλαβαίνω....Στο διάγραμμα σου έχεις πτώσεις (standby) . Γιατί υπάρχουν αυτές οι πτώσεις ; Εκλεινε μόνο του ή το έκλεινες ;

Αν μιλάμε για κλείσιμο συμπιεστή λόγω θερμοκρασίας του χώρου:
Φυσιολογικό το βρίσκω να κλείνει . Με τέτοια θερμοκρασία έξω και στην θέρμανση ... οι απαιτήσεις είναι αστείες για τον χώρο και το μηχάνημα σαφώς πολύ μεγάλο . 

Τα picks που πιάνει η κυμματομορφή σου πάλι δεν μου φαίνονται αφύσικα . Δεν έχω συναντήσει κλιματιστικό που να μην πετάει τέρμα τα γκάζια όταν ξεκινάει για να φτάσει γρήγορα  κοντά στο set point που του έχεις ορίσει . Λογικό μου φαίνεται .Τουλάχιστον στο πρώτο pick σου.  Όσο φτάνει σαφώς και θα ρίχνει την απόδοση του . 

Θα καταλάβεις περισσότερα για την συμπεριφορά του το χειμώνα . 

Ασχετο αλλά εγκυκλοπαιδικά το β διαλογής που λέτε για να χαρακτηρίσετε ένα κλιματιστικό υποδεέστερο απο κάποιο άλλο δεν στέκει .  Β διαλογής είναι ένα προϊόν , με κάποιο ελάττωμα (π.χ χτύπημα ή σπάσιμο ή γρατζουνιά ή κάτι να λείπει όπως τα manual ή η συσκευασία του να έχει φθορά ) όπου δεν επηρεάζει την λειτουργία του  ή κάποιο προϊόν όπου είναι αδούλευτο αλλά είχε βγεί απο την κούτα του . 

Edit επίσης στο βίντεο ή εγώ είμαι κουφός ή όντως ακουσα αμυδρά 2 κρακ μόνο . Αμυδρά όμως .  (Ζεμπεκιές ρίχνεις ; :lol:)

Το φρέον που ακούγεται είναι θέμα ... Δεν μπορώ να φανταστώ γιατί το ακούς . Μήπως να μιλήσεις με τον εγκαταστάτη και με την αντιπροσωπεία αν δεν βρεις άκρη ; 
 

Επεξ/σία από Dare-Devil
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, liakjim είπε

Λοιπόν , Carrier Crystal II 9000btus σε 17τμ υπνοδωμάτιο. 

Εγκατάσταση με 3.1μ σωλήνα και αντλία κενού. 

Ο ψυκτικός ωραίος τύπος. Πιάσαμε κουβέντα και μου είπε πως μόνο αν ο πελάτης το ζητήσει θα κάνει κενό .  Αλλιώς την παραδοσιακή καλή εκδίωξη....😬

Πάμε στα καλά :

Ωραίο τηλεκοντρόλ με φωτιζόμενη οθόνη. 

Με eco στη ψύξη το είδα στα 112.47W που είναι εξαιρετική τιμή (ζήτηση 25 με μέσα 25 )

Καλαίσθητο, αθόρυβο μέσα , σχεδόν αθόρυβο έξω. 

Η εφαρμογή είναι πολύ καλή και με αρκετές λειτουργίες. 

Πάμε στα κακά :

Το eco δεν δουλεύει στη θέρμανση.

Inverter β διαλογής. 

Έκανα τεστ θέρμανσης

Με εξωτερική 24C, ζήτησα 26. 

Και είχα :

Αποτέλεσμα :

892ed19d6555e74b472553791037ffde.png

Ας μου εξηγήσει ένας χριστιανός, γιατί να πάει 700-800W....

Επίσης όταν κλείνει ο συμπιεστής, κάνει ένα ΠΣΙΟΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥΥ (σκάει το φρέον) που με κοψοχόλιασε. Δεν φαντάζομαι τι θα πάθω μέσα στη νύχτα όταν θα κοιμάμαι. 

Τα πλαστικά του τρίζουν σαν π@υτάνα. Ακούγονται πολύ χειρότερα από ότι το video (θέλει ακουστικά):

Στην αναμονή καίει πάνω από 4W ενώ λέει όχι πάνω από 1W. 

S90717-220939.jpg.bdea23de4a0b13f3ca234dff7df1513c.jpg

Στην ψύξη χωρίς το eco το είδα να στέκεται στα 400-600W με ζήτηση 24 και εξωτερική 24 (που πάνε τα watts δεν ξέρω). Τραγική τιμή για 9άρι. 

Κατά 90% θα ζητήσω να το επιστρέψω. 

Άρα, αν κάποιος το θέλει αποκλειστικά για ψύξη, στα 350€ εγκατεστημένο που μου στοίχησε, είναι μάλλον καλή περίπτωση. Παραπάνω δύσκολα. 

Αν θέλει και για θέρμανση, μάλλον έχει τα γνωστά θέματα με κόφτες, πλαστικά που τρίζουν και το βασικότερο ο θόρυβος όταν κλείνει ο συμπιεστής που είναι απλά τραγικός. 

Το δεύτερο κλιματιστικό που είχα βάλει στο μάτι μετά το fujitsu είναι το crystal ii το 24αρι. Λογικά παρόμοια συμπεριφορά θα έχει. Θα ήταν ενδιαφέρον να παρατηρήσεις αν το τρίξιμο των πλαστικών στην θέρμανση είναι συνεχές για όσο δουλεύει ή μονάχα στην αρχή. 

Εαν το κρατήσεις τελικά, θα είχε ενδιαφέρον να το βάλεις όταν πάει χειμώνας με 0 βαθμούς να δεις αν θα κάνει defrost κάθε 50 λεπτά από ένα 10λεπτο κάθε φορά και να συγκρίνεις με fujitsu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, liakjim είπε

Δεν ξέρω τι γίνεται με τους σκληρούς και δεν είναι κάτι που αφορά το παρόν θέμα.

Όσον αφορά το Α+++ συμφωνώ ότι είναι πονηρό όταν στο λένε στα χαρακτηριστικά του μηχανήματος πάνω ψηλά αλλά απάτη δεν είναι γιατί αν πας παρακάτω το βλέπεις.

Πονηρό ναι, απάτη όχι.

Οι σκληροι δεν αφορουν το θεμα των ερκοντισιον, αφορουν ομως την κομπινα του "μαρκετινγκ" που ανεφερες. Περιεργο παντως να μη ξερεις τι γινεται με τους σκληρους, εισαι νεος στο χωρο των pc?

Στα υπολοιπα με καλυψε ο φιλος Rnd1978 (με τον οποιο συμφωνησες).

17 ώρες πριν, Rnd1978 είπε

Δεν εχω κανένα θεμα την Inventor, απλα ενας χρήστης λίγο παραπάνω παραπλανηθηκε.....

Αν το λες για μενα εγω δε παραπλανηθηκα, ουτε ειναι προσωπικο το ζητημα.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...