Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δώστε 100, 200 ευρώ παραπάνω και πάρτε ένα σοβαρό κλιματιστικό.

 

Δυστυχώς, δεν έκανα καλή έρευνα αγοράς και την πάτησα με τα Inventor.

 

Μ Α Κ Ρ Ι Α ....

Έχω και midea και inventor.

Στην αρχή αγόρασα αυτό το midea.

Μετά αγόρασα το inventor life series. (Έχει βγάλει δυνατότερα)

Το midea καλό βγήκε, στη θέρμανση καλούτσικο, το inventor όμως είναι δυνατότερο σε όλα. Είτε το βάλω ψύξη για καλοκαίρι είτε θέρμανση το χειμώνα το inventor αλλάζει γρήγορα τη θερμοκρασία στο δωμάτιο.

Επίσης ένα πολύ καλό που έχει το inventor είναι ότι με ένα κλίκ σβήνω το μπροστινό LED. Πολύ χρήσιμο feature γιατί σε εκείνο το δωμάτιο βλέπω ταινίες και είναι σπαστικό να ανάβουν φωτάκια γύρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ έχω πάρει το vision 9αρι και 18αρι και έχω πει την γνώμη σε προηγούμενα posts.

 

Ο καθένας έχει τα κριτήρια σου για να αξιολογήσει εάν κάτι είναι καλό, μέτριο ή χάλια.

 

Στα δικά μου κριτήρια δεν είναι σίγουρα ο φωτισμός του LED που μπορεί να σβήσει.

 

Είναι εάν κάνει τριξίματα, θόρυβο οι μονάδες, την απόδοσή του και εάν είναι οικονομικό.

 

Έχω σκοπό να αλλάξω κλιματιστικό στην κρεβατοκάμαρα με κάτι καλύτερο και τότε θα επανέλθω με σχόλια και συγκρίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εάν κάνει τριξίματα, θόρυβο οι μονάδες, την απόδοσή του και εάν είναι οικονομικό.

 

Έχω σκοπό να αλλάξω κλιματιστικό στην κρεβατοκάμαρα με κάτι καλύτερο και τότε θα επανέλθω με σχόλια και συγκρίσεις.

Δεν είχα αντιμετωπίσει τέτοιου είδους πρόβλημα, και τα κριτήρια που αναφέρεις είναι τα πρώτα που έψαχνα, μετά το φωτισμό LED on/off και μετά το χρώμα, αλλά σε μαύρο δεν βρήκα, μίλησα με την inventor και πήρα το OK να το βάψω εξωτερικά αρκεί να μην βάψω τον IR sensor. Άσχετο αν τελικά αντί για βάψιμο απλά έβαλα ένα μαύρο κάλυμμα χωρίς να σκεπάζω τις περιοχές του αέρα.

 

Στη θέση σου αν αντιμετώπιζα όλα αυτά άνετα θα το είχα αναφέρει στην inventor και θα τους ζήταγα να το αλλάξουν.

και Seagate δίσκος μπορεί να μου κρασάρει αλλά την εγγύηση θα τη χρησιμοποιήσω :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφυγραντήρα! 

πήρα αφυγραντήρα, αυτό είπα, δεν με παρακολουθεις.. η απορία μου ήταν αν κάνει να δουλεύουν και τα δυο συγχρόνως;

Δεν είχα αντιμετωπίσει τέτοιου είδους πρόβλημα, και τα κριτήρια που αναφέρεις είναι τα πρώτα που έψαχνα, μετά το φωτισμό LED on/off και μετά το χρώμα, αλλά σε μαύρο δεν βρήκα, μίλησα με την inventor και πήρα το OK να το βάψω εξωτερικά αρκεί να μην βάψω τον IR sensor. Άσχετο αν τελικά αντί για βάψιμο απλά έβαλα ένα μαύρο κάλυμμα χωρίς να σκεπάζω τις περιοχές του αέρα.

 

Στη θέση σου αν αντιμετώπιζα όλα αυτά άνετα θα το είχα αναφέρει στην inventor και θα τους ζήταγα να το αλλάξουν.

και Seagate δίσκος μπορεί να μου κρασάρει αλλά την εγγύηση θα τη χρησιμοποιήσω :P

δεν ξέρω τι εννοείς, πάντως και εγώ που πήρα midea έχω τέτοια επιλογή να σβήσει το φωτάκι και να λειτουργεί τελείως αθόρυβα!

3 λίτρα νερό μαζεύει ο αφυγραντήρας μου μόνο για τη νύχτα! τώρα που δεν έχει και τέτοια τρελή υγρασία που είχα το χειμώνα! οεο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήρα αφυγραντήρα, αυτό είπα, δεν με παρακολουθεις.. η απορία μου ήταν αν κάνει να δουλεύουν και τα δυο συγχρόνως;

δεν ξέρω τι εννοείς, πάντως και εγώ που πήρα midea έχω τέτοια επιλογή να σβήσει το φωτάκι και να λειτουργεί τελείως αθόρυβα!

3 λίτρα νερό μαζεύει ο αφυγραντήρας μου μόνο για τη νύχτα! τώρα που δεν έχει και τέτοια τρελή υγρασία που είχα το χειμώνα! οεο!

 

Δεν υπαρχει κάποιο θέμα όταν δουλεύουν ταυτόχρονα !!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το inventor όμως είναι δυνατότερο σε όλα. Είτε το βάλω ψύξη για καλοκαίρι είτε θέρμανση το χειμώνα το inventor αλλάζει γρήγορα τη θερμοκρασία στο δωμάτιο.

Αποδιδει καλα γιατι αγαπαει τα ρευματα..!!!

Το εχω μετρησει..

 

 

Αποδιδει καλα γιατι αγαπαει τα ρευματα..!!!

Το εχω μετρησει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άστα, μεγάλο προβλημα! έχουν χαλάσει σχεδόν όλα μου τα ρούχα πριν το πάρω χαμπάρει ότι έτρεχε νέρό μέσα στην ντουλάπα μου και είχαν πιάσει μούχλα :( μαυρίζουν και οι τοίχοι σχεδόν σε όλα τα δωμάτια, φούσκωσαν τα έπιπλα..  είναι πολύ χαμηλό ισόγειο και κοντα στην θάλασσα κι'όλας.. νομιζω ότι μου προκαλει και αλλεργία η υργασία, τρεχει η μύτι μου, φτερνιζομαι συνεχεια, με πιανει πονοκέφαλος..

να ανοιγεις τις ντουλαπες οταν βαζεις a/c και αφυγραντηρα..κοντα στη θαλασσα νομιζω καλα ειναι 70% υγρασια..

μονωση θες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία καλή πρόταση για 9άρι;

 

Το gree είναι καλό;

http://www.electronica.gr/FD666FDB.el.aspx

 

Αξίζει τα 100 ευρώ πάνω για mitsubishi; Τι εγγύηση έχουν αυτά;

http://www.electronica.gr/58B709D7.el.aspx

 

Τα 10 χρόνια εγγύησης στα gree καλύπτουν τα πάντα;

 

Κάποια άλλη πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμία καλή πρόταση για 9άρι;

 

Το gree είναι καλό;

http://www.electronica.gr/FD666FDB.el.aspx

 

Αξίζει τα 100 ευρώ πάνω για mitsubishi; Τι εγγύηση έχουν αυτά;

http://www.electronica.gr/58B709D7.el.aspx

 

Τα 10 χρόνια εγγύησης στα gree καλύπτουν τα πάντα;

 

Κάποια άλλη πρόταση;

Το mitssubishi έχει μικρότερη κατανάλωση απο το gree και πιο αθόρυβο . 

 

Οι όροι εγγύησης για τα gree :

 

http://greeaircondition.gr/wp-content/uploads/2015/06/10-xronia-eggyisi.pdf

 

Οι όροι εγγύησης για τα mitsubishi : τα sites λένε για   1 έτος για μηχανικά και ηλεκτρικά μέρη και 5 έτη για το συμπιεστή

 

Για λεπτομέρειες και όρους επικοινώνησε με την αντιπροσωπεία . 

 

Ναι αξίζει τα παραπάνω λεφτά το mitshubishi .

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αποδιδει καλα γιατι αγαπαει τα ρευματα..!!!

Το εχω μετρησει

Θέλω αναλυτικές μετρήσεις, δεν μου λέει κάτι το "το έχω μετρήσει" και το "αγαπάει τα ρεύματα" έτσι στο ξεκάρφωτο.

Τι συνθήκες ήταν, τι θερμοκρασία είχε έξω, τι θερμοκρασία ήταν το κλιματιστικό, και πόσο έκαψε για 2x 24ωρα σερί (σε KW/h). Γιατί το έχω σε computer room και βαράει χωρίς να κλείσει.

και για να με πείσεις πρέπει να είναι και διπλανά δωμάτια με διαφορετικά κλιματιστικά. Γιατί από κτήριο σε κτήριο διαφέρει η μόνωση ώστε να μου πεις : η μάρκα Α με το μοντέλο τάδε είναι χειρότερο από το προϊον Β υπό αυτές τις συνθήκες. Όμορφα και ωραία όπως γίνονται τα review.

 

Οι 2 πρώτες ώρες (του 24ώρου) είναι δεδομένο ότι ένα κλιματιστικό θα κάψει περισσότερο σε σχέση τις επόμενες 22 ώρες λειτουργίας γιατί πρέπει να "στρώσει" την θερμοκρασία όπως ένα ψυγείο.

Πολλοί κάνουν το λάθος και όταν έξω έχει 8 και μέσα βάζουν το κλιματιστικό στους 32 είναι δεδομένο ότι θα κάψει το μέγιστο στα Kw και θα χαλάσεις ταχύτερα το μοτέρ. Αν αυτό είναι το "το έχω μετρήσει", και ας έχεις το βατόμετρο στο κλιματιστικό χαίρω πολύ.

Η σωστή ρύθμιση είναι (+/-) 3 βαθμούς με έξω για να αποδώσει οικονομικά. Και λίγο παραπάνω αν έχεις ιδανική μόνωση έξω.

 

και το ότι κατέληξα στο συγκεκριμένο Inventor το έψαξα αρκετά και εμπιστεύτηκα ψυκτικό (που μου το πρότεινε μεταξύ άλλων 10 επιλογών) με 20 χρόνια πείρα ο οποίος έκανε εγκαταστάσεις σε μεγάλες εταιρίες και όχι τον μπαρμπαθωμά που βρήκα τυχαία σε αγγελία. Προηγουμένος είχα κλιματιστικό των Carefour και μου έκαψε 550Ευρώ ΔΕΗ το καλοκαίρι του 14, το inventor με τις ίδιες συνθήκες το καλοκαίρι του 15 έκαψε 120Ευρώ (κάτω από το μισό).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να γίνει μέτρηση σε πραγματικές συνθήκες και να βγει κάποιο διάγραμμα καταναλώσεων έχει πολλές παραμέτρους και πάλι είναι ουτοπικό . 

Είναι λάθος να συζητάμε για ποσοτικές καταναλώσεις .

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε για να συγκρίνουμε σε 2 κλιματιστικά ποιοτικά και όχι ποσοτικά (αυτό δεν γίνεται εύκολα και προϋποθέτει πολλά) την κατανάλωση τους είναι να συγκρίνουμε τους συντελεστες COP EER και ακόμη καλύτερα τα διαγράμματα αν ο κατασκευαστής τα έχει δημοσιοποιήσει. Αφήστε στην άκρη τις ενεργειακές κλάσεις. 


Κάτι φράσεις που διαβάζω του στυλ "είναι δυνατό μηχάνημα αλλά το τάδε που είχα δεν έκανε δουλειά είναι μάπα" , "δεν με ζεσταίνει στα κρύα είναι μάπα" είναι ΑΚΥΡΕΣ.

Στο 99 % των περιπτώσεων αυτό που φταίει είναι η λάθος επιλογή κλιματιστικού για συγκεκριμένο χώρο . Γιατί δυστυχώς αν δεν υπάρχει μηχανολογική μελέτη ΟΛΑ είναι εμπειρικά και το αποτέλεσμα δεν είναι σίγουρο . 
Το 1% είναι βλάβες . 

Τελος πάντων μάπα κλιματιστικό ως προς την απόδοση του δεν υπάρχει . Υπάρχει μάπας αυτός που μου πρότεινε να βάλω το συγκεκριμένο κλιματιστικό στον χώρο μου .


Αλήθεια ! Ποιος σας είπε ότι ένα κλιματιστικό ονομαστικής απόδοσης 9000 btu είναι μέχρι 18 τετραγωνικά χώρο απαραίτητα;

Εγώ προσωπικά έχω δει 9άρι να δουλεύει σε χώρο 70-100 τ.μ αζόριστα και σε βόρειο κλίμα στην Ελλάδα!
Όπως επίσης έχω δει 24άρι σε ... 200 τ.μ θερμαινόμενο χώρο να κρατάει απροβλημάτιστα την θερμοκρασία στα επίπεδα που πρέπει (χειμώνα καλοκαίρι). 

ΤΑ ΠΑΝΤΑ είναι θέμα απωλειών και μηχανολογικής μελέτης !


 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω αναλυτικές μετρήσεις, δεν μου λέει κάτι το "το έχω μετρήσει" και το "αγαπάει τα ρεύματα" έτσι στο ξεκάρφωτο.

Τι συνθήκες ήταν, τι θερμοκρασία είχε έξω, τι θερμοκρασία ήταν το κλιματιστικό, και πόσο έκαψε για 2x 24ωρα σερί (σε KW/h). Γιατί το έχω σε computer room και βαράει χωρίς να κλείσει.

και για να με πείσεις πρέπει να είναι και διπλανά δωμάτια με διαφορετικά κλιματιστικά. Γιατί από κτήριο σε κτήριο διαφέρει η μόνωση ώστε να μου πεις : η μάρκα Α με το μοντέλο τάδε είναι χειρότερο από το προϊον Β υπό αυτές τις συνθήκες. Όμορφα και ωραία όπως γίνονται τα review.

 

Οι 2 πρώτες ώρες (του 24ώρου) είναι δεδομένο ότι ένα κλιματιστικό θα κάψει περισσότερο σε σχέση τις επόμενες 22 ώρες λειτουργίας γιατί πρέπει να "στρώσει" την θερμοκρασία όπως ένα ψυγείο.

Πολλοί κάνουν το λάθος και όταν έξω έχει 8 και μέσα βάζουν το κλιματιστικό στους 32 είναι δεδομένο ότι θα κάψει το μέγιστο στα Kw και θα χαλάσεις ταχύτερα το μοτέρ. Αν αυτό είναι το "το έχω μετρήσει", και ας έχεις το βατόμετρο στο κλιματιστικό χαίρω πολύ.

Η σωστή ρύθμιση είναι (+/-) 3 βαθμούς με έξω για να αποδώσει οικονομικά. Και λίγο παραπάνω αν έχεις ιδανική μόνωση έξω.

 

και το ότι κατέληξα στο συγκεκριμένο Inventor το έψαξα αρκετά και εμπιστεύτηκα ψυκτικό (που μου το πρότεινε μεταξύ άλλων 10 επιλογών) με 20 χρόνια πείρα ο οποίος έκανε εγκαταστάσεις σε μεγάλες εταιρίες και όχι τον μπαρμπαθωμά που βρήκα τυχαία σε αγγελία. Προηγουμένος είχα κλιματιστικό των Carefour και μου έκαψε 550Ευρώ ΔΕΗ το καλοκαίρι του 14, το inventor με τις ίδιες συνθήκες το καλοκαίρι του 15 έκαψε 120Ευρώ (κάτω από το μισό).

Λοιπον για να ξεκαθαρισουμε κατι ολα τα inverter αποδιδουν το ιδιο σε σχεση με τα ρευματα που καταναλωνουν και αν υπαρχει καποια διαφορα θα ειναι αμελητεα και σε σχεση με την τιμη αποκτησης δεν θα προλαβεις να κανεις την αποσβεση...

Τα ακριβα μοντελα περα απο τις προσθετες λειτουργιες.. ποιοτητα υλικων.. εχουν καλυτερο προγραματισμο inverter.. που μεσα απο αυτο το κανει λιγο πιο οικονομικο στην καταναλωση..

Εχουν παραπλανησει τον κοσμο παρε inverter δεν καιει..

Ενω εγω θα πω στον κοσμο ρυθμιση τον χειμωνα μεχρι τους 21 και καλοκαιρι οχι κατω απο τους 27.

 

Λες οτι ειναι δυνατοτερο.. Το ζητημα ειναι να ειναι δυνατοτερο με χαμηλοτερα ρευματα!

Βαλε εναν μετρητη την ωρα που αποδιδει καλυτερα και ενα στο midea.Θα δεις οτι τραβαει αυτο που αποδιδει..!!!

Το life παρολο το scop 4 ανεβαζει γρηγορα τα ρευματα και τα φτανει πολυ ψηλα για 9αρι εξου και η αποδοση!

 

 

 

 

Θα δεις οτι τραβαει αυτο αποδιδει..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω αναλυτικές μετρήσεις, δεν μου λέει κάτι το "το έχω μετρήσει" και το "αγαπάει τα ρεύματα" έτσι στο ξεκάρφωτο.

Τι συνθήκες ήταν, τι θερμοκρασία είχε έξω, τι θερμοκρασία ήταν το κλιματιστικό, και πόσο έκαψε για 2x 24ωρα σερί (σε KW/h). Γιατί το έχω σε computer room και βαράει χωρίς να κλείσει.

και για να με πείσεις πρέπει να είναι και διπλανά δωμάτια με διαφορετικά κλιματιστικά. Γιατί από κτήριο σε κτήριο διαφέρει η μόνωση ώστε να μου πεις : η μάρκα Α με το μοντέλο τάδε είναι χειρότερο από το προϊον Β υπό αυτές τις συνθήκες. Όμορφα και ωραία όπως γίνονται τα review.

 

Αν τα χρησιμοποιείς για ειδικευμένες εφαρμογές και θέλεις να λειτουργεί 24/24 τότε καλύτερα να καλέσεις μηχανολόγο να σου υπολογίσει το φορτίο ψύξης/θέρμανσης με όσο το δυνατόν καλύτερη προσέγγιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον για να ξεκαθαρισουμε κατι ολα τα inverter αποδιδουν το ιδιο σε σχεση με τα ρευματα που καταναλωνουν και αν υπαρχει καποια διαφορα θα ειναι αμελητεα και σε σχεση με την τιμη αποκτησης δεν θα προλαβεις να κανεις την αποσβεση...

Τα ακριβα μοντελα περα απο τις προσθετες λειτουργιες.. ποιοτητα υλικων.. εχουν καλυτερο προγραματισμο inverter.. που μεσα απο αυτο το κανει λιγο πιο οικονομικο στην καταναλωση..

Εχουν παραπλανησει τον κοσμο παρε inverter δεν καιει..

Ενω εγω θα πω στον κοσμο ρυθμιση τον χειμωνα μεχρι τους 21 και καλοκαιρι οχι κατω απο τους 27.

 

Λες οτι ειναι δυνατοτερο.. Το ζητημα ειναι να ειναι δυνατοτερο με χαμηλοτερα ρευματα!

Βαλε εναν μετρητη την ωρα που αποδιδει καλυτερα και ενα στο midea.Θα δεις οτι τραβαει αυτο που αποδιδει..!!!

Το life παρολο το scop 4 ανεβαζει γρηγορα τα ρευματα και τα φτανει πολυ ψηλα για 9αρι εξου και η αποδοση!

 

 

 

 

Θα δεις οτι τραβαει αυτο αποδιδει..!!!

Συντελεστή απόδοσης  1 δηλαδή ; input=output ; Δεν νομίζω να θες να πεις αυτό !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...