Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, marioboni είπε

Έχουμε απόψεις από κατόχους;

Γιατί η τιμή είναι δελεαστική σε σχέση με τον ανταγωνισμό

Ποια η διαφορά με αυτό;

https://www.skroutz.gr/s/14742596/TCL-Elite-TAC-12CHSA-XA41.html?from=sku_spec_variations

Ναι, κάνε ένα search . Έχουμε καλές κριτικές από μέλη εδώ μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 minute ago, Klausx said:

Για πιο κλιματιστικό μιλάμε; Πιστεύω να το γύρισες πίσω. 2.5-3μ μέτρα σωλήνα είναι οκ και πάντα κενό.

Midea Ultimate Comfort 9άρι.. τώρα περιμένω τηλέφωνο απο το κατάστημα να δούμε τι θα γίνει.. θα βγάλω και μια φώτο τον σειριακό αριθμό για καλό και για κακό. Εγώ το ξέρω για το κενό, και το γράφει και το manual, απλά ρώτησα για να δω τι θα μου πουνε και αυτοί. Το manual πάντως το αγγλικό λέει τουλάχιστον 3 μέτρα για να μην υπάρχουν κραδασμοί.. και οι μετρήσεις για την απόδοση γίνονται με 5m σωλήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ναι, κάνε ένα search . Έχουμε καλές κριτικές από μέλη εδώ μέσα.

Ποια η διαφορά από αυτό που μου έστειλες;το ίδιο είναι;

https://www.skroutz.gr/s/14742596/TCL-Elite-TAC-12CHSA-XA41.html?from=sku_spec_variations

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Midea Ultimate Comfort 9άρι.. τώρα περιμένω τηλέφωνο απο το κατάστημα να δούμε τι θα γίνει.. θα βγάλω και μια φώτο τον σειριακό αριθμό για καλό και για κακό. Εγώ το ξέρω για το κενό, και το γράφει και το manual, απλά ρώτησα για να δω τι θα μου πουνε και αυτοί. Το manual πάντως το αγγλικό λέει τουλάχιστον 3 μέτρα για να μην υπάρχουν κραδασμοί.. και οι μετρήσεις για την απόδοση γίνονται με 5m σωλήνα.

Ατυχία. Λογικά θα στο αλλάξουν άμεσα.

Το κενό μη το διαπραγματευτείς.

Το μήκος είναι οκ, η εσωτερική μονάδα έχει και μισό μέτρο πάνω της οπότε αν το βάλεις στο πάτωμα, θα βγουν τα 3+ μέτρα μόνα τους.

12 λεπτά πριν, marioboni είπε

Ποια η διαφορά από αυτό που μου έστειλες;το ίδιο είναι;

https://www.skroutz.gr/s/14742596/TCL-Elite-TAC-12CHSA-XA41.html?from=sku_spec_variations

Παλιότερο μοντέλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, liakjim said:

Ατυχία. Λογικά θα στο αλλάξουν άμεσα.

Και εμένα ατυχία μου φαίνεται, αν και τα περίμενα όλα αυτά τα περίεργα, και ακόμα περισσότερα. Για να δούμε αν θα το αλλάξουν τόσο εύκολα.

Έβγαλα και μερικές φώτος γιατί τώρα παίζουν την κολοκυθιά το συνεργείο με το MediaMarkt..


https://imgur.com/a/8KufYlH

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Luciddream είπε

Και εμένα ατυχία μου φαίνεται, αν και τα περίμενα όλα αυτά τα περίεργα, και ακόμα περισσότερα. Για να δούμε αν θα το αλλάξουν τόσο εύκολα.

Έβγαλα και μερικές φώτος γιατί τώρα παίζουν την κολοκυθιά το συνεργείο με το MediaMarkt..


https://imgur.com/a/8KufYlH

Καλά έκανες και δεν το δέχτηκες. Είναι χτυπημένο. Μάλλον από μεταφορά .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, liakjim said:

Καλά έκανες και δεν το δέχτηκες. Είναι χτυπημένο. Μάλλον από μεταφορά .

Μήπως είναι και το QA της Midea λίγο ανύπαρκτο? Ειδικά στην 4η φώτο πως να γίνει αυτό απο μεταφορά? αφού γύρω γύρω έχει πλαστικά ... κάποιος κινέζος είχε νεύρα εκείνη την μέρα μου φαίνεται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, Luciddream είπε

Μήπως είναι και το QA της Midea λίγο ανύπαρκτο? Ειδικά στην 4η φώτο πως να γίνει αυτό απο μεταφορά? αφού γύρω γύρω έχει πλαστικά ... κάποιος κινέζος είχε νεύρα εκείνη την μέρα μου φαίνεται..

Ναι πολύ πιθανό να έγινε στην συναρμολόγηση ή κάπου αλλού. 

 

offtopic

Και αναρωτιόμουν πως γίνεται να παίζει το carrier με την εφαρμογή της midea (μα πόσο πρέφας είμαι;)

6c860d0128ffdf3974d78c170c387452.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα να κανω και εγω μια ερωτηση εχω το gree bora 18000btu δεν μπορω να συνδεθω με wifi το τηλεχειρηστηριο εχει επανω το κουμπι wifi στο site εχει τη διαδικασια αλλα χωρις κουμπι ,καποιος να ειχε το ιδιο προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, tonie είπε

καλησπερα να κανω και εγω μια ερωτηση εχω το gree bora 18000btu δεν μπορω να συνδεθω με wifi το τηλεχειρηστηριο εχει επανω το κουμπι wifi στο site εχει τη διαδικασια αλλα χωρις κουμπι ,καποιος να ειχε το ιδιο προβλημα

Στις οδηγίες δν λέει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Luciddream είπε

Και εμένα ατυχία μου φαίνεται, αν και τα περίμενα όλα αυτά τα περίεργα, και ακόμα περισσότερα. Για να δούμε αν θα το αλλάξουν τόσο εύκολα.

Έβγαλα και μερικές φώτος γιατί τώρα παίζουν την κολοκυθιά το συνεργείο με το MediaMarkt..


https://imgur.com/a/8KufYlH

Έχει φθορά και το εξωτερικό;  Το εγκατέστησαν η τους σταμάτησες;
Ταινίες κτλ στην εξωτερική κούτα σημαίνει ότι έχει ανοιχτεί τώρα γιατί και πως και τι μπορεί να έχουν πάρει από μέσα κανείς δεν ξέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω να αγορασω 12αρι κλιματιστικο μεχρι 450€. Αν αξιζει ανεβαινω μεχρι και 500€ αρκει να αξιζει πραγματικα. Το θελω για ενα σπιτι που θελω να νοικιασω. Ο χωρος που θα θερμανει/ψυξει ειναι περιπου 25τμ.

Εχω το shorai το 18αρι που ειμαι πολυ ευχαριστημενος και το 10αρι το οποιο ειναι μονο για ψυξη. Θερμανση δε λεει πολλα. 

Διαβαζω που γραφετε για midea, inventor, gree κλπ. Τι προτεινετε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 minutes ago, Klausx said:

Έχει φθορά και το εξωτερικό;  Το εγκατέστησαν η τους σταμάτησες;
Ταινίες κτλ στην εξωτερική κούτα σημαίνει ότι έχει ανοιχτεί τώρα γιατί και πως και τι μπορεί να έχουν πάρει από μέσα κανείς δεν ξέρει.

Δεν το έψαξα πάρα πολύ το εξωτερικό γιατί το έβαλαν πάλι μέσα στην κούτα.. θα το κοιτάξω αύριο καλύτερα αν και νομίζω δεν είχε κάτι.

Δεν δέχτηκαν καν οι ίδιοι να το εγκαταστήσουν.. με το που το έβγαλε απο την κούτα και το έπιασε στα χέρια του άκουσε θόρυβο απο μέσα (σαν να γυρνοβολάει μια βίδα στο εσωτερικό του) και μου είπε καλύτερα να το δώσω πίσω. Τα χτυπήματα φάνηκαν μόνο αφού ανοιξαν την μάσκα και βγήκαν τα φίλτρα. Απέξω δεν φαίνεται να έχει κάποια φθορά αν και ο ψυκτικός (ο γάτος) παρατήρησε 1-2 γρατζουνιές.. Μάλλον την έχουν δει πολλές φορές την ιστορία αυτή. Την γλύτωσα μάλλον απο το ότι η Mediamarkt συνεργάζεται με συνεργείο και δεν έχει δικό της υποθέτω.. Οπότε δεν θέλαν να πάρουν αυτοί την ευθύνη. Μετά τους ζήτησε η Mediamarkt φωτογραφίες για να δουνε τι έχει. Στο τηλέφωνο το συνεργείο μου είπε οτι πρώτη φορά ζητάνε φωτογραφίες και ότι μάλλον δεν θέλει να δεχτεί οτι φταίει το κατάστημα. Δευτέρα θα με πάρουν απο το service τους να μου πουν. Ελπίζω να κάνουν απο μόνοι τους την αντικατάσταση χωρις πολλά πολλά, γιατί μου τελειώνει και η υπομονή...

On 16/07/2019 at 13:23, Luciddream said:

Εμένα μου χρεώσαν και παραπάνω την επέκταση εγγύησης, αλλά αποφάσισα να μην κάνω σκηνή γιατί στην τελική ξέρω τι τραβάνε στα καταστήματα και τι πίεση τρώνε για να πουλάνε επεκτάσεις αλλιώς πέφτει απόλυση. 

Τελικά ψέματα έλεγα, τώρα είδα ότι μου κάνανε έκπτωση 20ευρώ στην επέκταση. Το σύγκρινα με άλλο μοντέλο. Δεν μου αρέσει να παραπληροφορώ οπότε το διορθώνω! :P

Επεξ/σία από Luciddream
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, tonie είπε

καλησπερα να κανω και εγω μια ερωτηση εχω το gree bora 18000btu δεν μπορω να συνδεθω με wifi το τηλεχειρηστηριο εχει επανω το κουμπι wifi στο site εχει τη διαδικασια αλλα χωρις κουμπι ,καποιος να ειχε το ιδιο προβλημα

Είναι wi-fi ready το κλιματιστικό . Δηλαδή δεν έχει ενσωματωμένο το wi-fi module . Αν δεν το έχεις αγοράσει έξτρα δεν μπορεί να γίνει pair το κλιματιστικό με το ρούτερ . 

1 ώρα πριν, malmsteen1984 είπε

Ψαχνω να αγορασω 12αρι κλιματιστικο μεχρι 450€. Αν αξιζει ανεβαινω μεχρι και 500€ αρκει να αξιζει πραγματικα. Το θελω για ενα σπιτι που θελω να νοικιασω. Ο χωρος που θα θερμανει/ψυξει ειναι περιπου 25τμ.

Εχω το shorai το 18αρι που ειμαι πολυ ευχαριστημενος και το 10αρι το οποιο ειναι μονο για ψυξη. Θερμανση δε λεει πολλα. 

Διαβαζω που γραφετε για midea, inventor, gree κλπ. Τι προτεινετε; 

Η χρήση θα είναι κυρίως θέρμανση ή θα δουλεύει καμιά φορά επικουρικά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε μαγκες δεν ξερω αν ειμαι εντος τοπικ αλλα μπορει να μου πει κάποιος ποσο παει η εγκατασταση ενος νορμαλ χωρις ιδιαιτεροτητες κλιματιστικο 12000btu;; (οπου ιδιαιτερότητες χοντρός τοιχος, μεγαλη αποσταση εξωτερικης και εσωτερικης μοναδας κτλ)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...