Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόνο που αυτό έχει διπλάσια τιμή. Στα χρήματα των πιο πάνω ψάχνω.

εγω απλα στο εγραψα για την αθορυβη εξωτερικη μοναδα γιατι το ξερω το μοντελο..

Οσα κλιματιστικα εχω ακουσει ολα ακουγονται λιγο-πολυ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Daikin ή Mitsubishi; Ποιο από τα 2 να πάρω; ή κάποιο αλλο παρόμοιας ποιότητας και κυρίως χαμηλού θορύβου;

 

http://www.electronica.gr/20CB3F18.el.aspx

 

http://www.electronica.gr/58B709D7.el.aspx

Για χαμηλό θόρυβο κοιτάζεις απο 22 db και κάτω και ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΣ τι λένε τα sites των καταστημάτων . Είναι κλασσικό το φαινόμενο να λένε λάθος χαρακτηριστικά ! Να κοιτάς τα sites των κατασκευαστών . Για μένα κανένα απο τα 2 για αθόρυβη λειτουργία ! Όχι ότι κάνουν θόρυβο αρκετό αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο σε αυτά τα λεφτά ! Καλά οι καταναλώσεις τους είναι μέτριες για τα λεφτά όπως επίσης και οι λειτουργίες τους μετριες έως φτωχές .

και εγώ προς τα εκεί καταλήγω αν και λίγο με χαλάει η μονοετής εγγύηση (+ 5 για τον συμπιεστή).

Μονοετής εγγύηση αντιπροσωπείας . 2 ετής λόγο νόμιμης εγγύησης απο το κατάστημα ! Καλό είναι να γνωρίζουμε την Ελληνική και ευρωπαική νομοθεσία και φυσικά η πλειοψηφία των καταστημάτων την κάνουν γαργάρα !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ελληνικός νόμος δεν γράφει πουθενά για διετή εγγύηση, είναι παρερμηνεία και έχει συζητηθεί πολλές φορές.

 

Γράφει ότι σε περίπτωση ελαττώματος-βλάβης ο αγοραστής μπορεί να ζητήσει αποζημίωση κλπ.. και ότι:

"Τα δικαιώματα του αγοραστή λόγω πραγματικού ελαττώματος ή έλλειψης συνομολογημένης ιδιότητας παραγράφονται μετά την πάροδο πέντε ετών για τα ακίνητα και δύο ετών για τα κινητά."
 
Το δικαίωμα διεκδίκησης παραγράφεται σε 2 έτη...
 
 
Αυτό έλλειπε να ζητούσαμε από ένα κατάστημα που έχει συνήθως ένα 10% κέρδος, να μπαίνει μέσα οικονομικά και να καλύπτει εξολοκλήρου εγγυήσεις που δεν καλύπτουν ακόμη και εταιρείες κολοσσοί.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο ελληνικός νόμος δεν γράφει πουθενά για διετή εγγύηση, είναι παρερμηνεία και έχει συζητηθεί πολλές φορές.

 

Γράφει ότι σε περίπτωση ελαττώματος-βλάβης ο αγοραστής μπορεί να ζητήσει αποζημίωση κλπ.. και ότι:

"Τα δικαιώματα του αγοραστή λόγω πραγματικού ελαττώματος ή έλλειψης συνομολογημένης ιδιότητας παραγράφονται μετά την πάροδο πέντε ετών για τα ακίνητα και δύο ετών για τα κινητά."
 
Το δικαίωμα διεκδίκησης παραγράφεται σε 2 έτη...
 
 
Αυτό έλλειπε να ζητούσαμε από ένα κατάστημα που έχει συνήθως ένα 10% κέρδος, να μπαίνει μέσα οικονομικά και να καλύπτει εξολοκλήρου εγγυήσεις που δεν καλύπτουν ακόμη και εταιρείες κολοσσοί.

 

Μάλλον εσύ έχεις παρερμηνεύσει πράγματα.Γιατί ο νόμος μια χαρά έχει εφαρμοστεί σε 2 περιπτώσεις μου ! 

Παράδειγμα αληθινό . Samsung laptop 1 χρόνο εγγύηση απο τον κατασκευαστή. Το κατάστημ αρνήθηκε την επισκευή επειδή έλειξε η εγγύηση καλής λειτουργίας  (του κατασκευαστή δηλαδή) . Μια καταγγελία έκανα και όλα λύθηκαν δια μαγείας γιατί το κατάστημα είναι υποχρεωμένο παράλληλα με την εγγύηση καλής λειτουργίας να δίνει την νόμιμη εγγύηση 2 ετών σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία όπου καμία σύμβαση κανένα συμβόλαιο ακόμα και αν έχεις υπογράψει ότι παραιτήσε απο τα νόμιμα δικαιώματα σου δεν μπορεί να αναιρέσει την εγγύηση αυτή . 

 

Αυτό που αναγράφουν στο λινκ αφορά την εγγύηση καλής λειτουργίας που φυσικά βάση νόμου δεν υπάρχει συγκεκριμένη διάρκεια.

 

Εγω μιλάω για την νόμιμη εγγύηση .  Σε αυτό υπάρχει σχετική νομοθεσία τόσο Ευρωπαική όσο και Ελληνική.

 

 

Αν διαβάσεις το λινκ που μου έστειλες όλο θα δεις που στο τέλος γράφει :

 

Επιπρόσθετα σύμφωνα με τον ΑΚ (άρθρα 540, 554 & 555) όπως ισχύει οι καταναλωτές έχουν τα δικαιώματά τους έναντι του πωλητή από τη σύμβαση της πώλησης, σύμφωνα με τα οποία σε περίπτωση πώλησης πράγματος με πραγματικό ελάττωμα, δικαιούνται να ζητήσουν διόρθωση, αντικατάσταση ή μείωση του τιμήματος ακόμα και να υπαναχωρήσουν από τη σύμβαση. Τα δικαιώματά τους αυτά μπορούν να τα ασκήσουν εντός 2 ετών από την ημερομηνία της αγοράς.E

 

 

Μπορεί να έχεις τις αμφιβολίες σου για αυτό που λέω άσχετα που δικαιώθηκα 2 φορές με καταγγελία  αλλά πάρε ένα τηλ στην γραμματεία καταναλωτή να σου πουν . 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο ελληνικός νόμος δεν γράφει πουθενά για διετή εγγύηση, είναι παρερμηνεία και έχει συζητηθεί πολλές φορές.

 

Γράφει ότι σε περίπτωση ελαττώματος-βλάβης ο αγοραστής μπορεί να ζητήσει αποζημίωση κλπ.. και ότι:

"Τα δικαιώματα του αγοραστή λόγω πραγματικού ελαττώματος ή έλλειψης συνομολογημένης ιδιότητας παραγράφονται μετά την πάροδο πέντε ετών για τα ακίνητα και δύο ετών για τα κινητά."
 
Το δικαίωμα διεκδίκησης παραγράφεται σε 2 έτη...
 
 
Αυτό έλλειπε να ζητούσαμε από ένα κατάστημα που έχει συνήθως ένα 10% κέρδος, να μπαίνει μέσα οικονομικά και να καλύπτει εξολοκλήρου εγγυήσεις που δεν καλύπτουν ακόμη και εταιρείες κολοσσοί.

 

Στην Ευρωπαικη ενωση ολεσ οι ηλεκτρικεσ συσκευες εχουνε 2 χρονια εγγυηση που καλυπτει τα ανταλακτικα και την εργασια.

Αυτο ισχυει και στην ελλαδα, βεβαια πολλες εταιρειες κανουνε τουσ κινεζους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να πάρω κλιματιστικό για το γραφείο (κέντρο Αθήνα). Θα το βάλω σε έναν ενιαίο χώρο 60 τμ. Έχω καταλήξει σε αυτά τα δύο:

 

Link.png Site: TOYOTOMIIZURU 24 TRN-571ZR

 

Link.png Site: FUJITSUASYG24LFCC

 

Σκέφτομαι να πάρω με 150 ευρώ έξτρα την επέκταση εγγύησης στα 5 χρόνια που δίνει η mediamarkt.

 

Ποια είναι η γνώμη σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fujitsu ειναι γυμνο απο εξτρα για καλυτερη ποιοτητα αερα  αλλα καλο μηχανημα με αξιοπιστη αντιπροσωπεια , το συγκεκριμενο toyotomi ειναι υπερτιμημένο και δεν εχει να σου προσφέρει κατι ιδιαίτερο για τα λεφτα που ζηταει

 

Θα κοίταγα επίσης το Inventor Οmnia ειναι νεα εισοδο με πολυ χαρακτηριστικα στα 899ε με wifi για εξοικονόμηση ενεργειας λογω απομακρυσμενου ελεγχου και υψηλή ενεργειακή κλάση Α ++/Α+/Α+++  με ιονιστη και ειδικα φιλτρα για τον αερα 

 

Βρισκεσαι 150 με 200 ε φθηνοτερα απο τα μοντελα που κοιτάς  , εγγυηση 10 ετη και πολυ καλο μηχάνημα

 

 Καλη επιλογη ειναι και το Daikin αλλα εχει χαμηλη ενεργειακη κλαση και ειναι γυμνο απο καλουδια για την ποιοτητα αερα , αλλα εχεις σωστη καλυψη απο την επισημη αντιπροσωπεια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξύ του Inventor Omnia και του Passion;

 

Φαίνεται λίγο πιο δυνατό το Passion και η αλήθεια είναι ότι χρειάζομαι την έξτρα δύναμη γιατί ο χώρος δεν είναι και μικρός. Αλλά αξίζει τα 100 ευρώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονο αν εχεις πολυ μεγαλη χρηση του κλιματιστικου χειμωνα και καλοκαιρι θα αξιζει η  διαφορα για να σου γινει γρηγορα η επιστροφη των 100ε, για παραδειγμα αν ειναι για εππαγελματικο χωρο που τα κλιματιστικα τελματωνουνε τοτε αξιζει σιγουρα .

Αν το χρησιμοποιεις στο σπιτι μονο για ψυξη σταθερα και λιγο θερμανση δεν αξιζει , θα παρεισ πολυ αργα τα 100ε σου πισω. 

Ο βασικος λογος ειναι οτι οι διαφορεσ ειναι % μικρες στις καταναλωσεις μεταξυ των OMNIA και του Passion 

Dare Devil τις λεσ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρεται. Ανάμεσα σε gree change και LG mirror τι προτείνετε για χρήση ψύξης αλλα και θερμανσης? Τα LG είναι πολύ πιο όμορφα αισθητικά αλλά έχουν μισή διάρκεια εγγύησης (2/5 ετη) σε σχέση με τα gree (5/10 ετη) και ένα που Mirror είδα σε σπίτι γνωστού (δεν ήξερε πόσα BTU ήταν) δεν με ενθουσίασε απο πλευράς απόδοσης. Λειτουργούσε καλά για τον χώρο γύρω απο το κλιματιστικό αλλά στα 5 μετρα πιο εκεί δεν ήταν τόσο αποδοτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξυ των 2 gree change μακραν απο το LG , με τα lg εχει φαει κοσμος μεγαλη ταλάιπωρια απο προβληματα.

Το gree change πριν 2-3 χρονια ηταν πισω απο το daikin siesta.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεταξυ των 2 gree change μακραν απο το LG , με τα lg εχει φαει κοσμος μεγαλη ταλάιπωρια απο προβληματα.

Το gree change πριν 2-3 χρονια ηταν πισω απο το daikin siesta.

Thanks για το ινφο. Για gree έχω ακούσει κι εγώ πολύ καλά λόγια. Τα inventor που υποτίθεται είναι ελληνικα με βάση το gree αξίζουν? 

 

Η χρήση αφορά μικρό χώρο γραφείων και απαιτούνται 3 κλιματιστικά 12000 ΒΤU και 1 κλιματιστικό 24000 BTU. Σκεφτόμουν να τα βάλω όλα σε ένα συστηματάκι multi αλλά τελικά μάλλον θα βάλω τα 3 12ρια σε multi και το 24 μόνο του. Χρήση ψύξη και θέρμανση περίπου 8-9 ώρες την ημέρα.

 

Είμαι μεταξύ Gree και Inventor, και κλίνω περισσότερο προς Inventor (Α2MVI-12) μιας και αισθητικά είναι πολύ ανώτερα κατά τη γνώμη μου. Είναι όμως εξίσου καλά και οικονομικά στη χρήση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα gree και τα inventor έχουνε παρόμοιες εγγυήσεις και δεν ταλαιπωρουναι το κοσμο στο after sales.

 

Θα κοιταγα τα multi εσωτερικα μου να εχουνε wifi για να εχω τη max οικονομια στην καταναλωση λογω της απομακρυσμενης διαχείρισης (προψυξη , προθερμανση χωρου και κλεισιμο σε περιπτωση που το ξεχασεις σε λειτουργια) και καλη ποιοτητα αερα αρα ιονιστη και εξτρα φιλτρα καθαρισμου,

 

To νεο μοντελο που πρεπει να δεισ ειναι το AR1MVI-09WFR που εχει τα παραπανω απο την inventor και νομιζω οτι δινει 23 db ή χαμηλοτερα στην σταθμη θορυβου 

 

Χωρίς βεβαία σε ποιότητα κατασκευής να υστερεί και το Gree αν δεν θεσ τα παραπάνω έξτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...