Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, dimostr είπε

http://www.toshiba-aircon.gr/products/residential/seiya-(inverter-r32)-ras-b-j2kvg-e/

Τώρα βεβαια από επιδόσεις στα νούμερα δεν είναι top αλλά είναι μάρκα στα λεφτά που θες και έχει χαμηλό θόρυβο και έχει 7000 btu που κάνει για τόσο μικρό δωμάτιο 

Θα ήταν ίσως ιδανικό, αλλά δεν το βλέπω να το έχει κάποιος στην ελληνική αγορά. 

@equi1908 αν θες κοίτα εδώ https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198865-toshiba-10bavg-e1/b10bkvg-e-mirai

Χαμηλά ελάχιστα btus για τόσο μικρό χώρο. 530€ εγκατεστημένο. 

Έχει χαμηλή απόδοση σε σχέση με τον ανταγωνισμό , αλλά σε 10τμ δεν πιστεύω ότι θα έχει σημαντική διαφορά. 

Το ιδανικό πάντως θα ήταν το παρακάτω, αλλά είναι εκτός μπάτζετ :

740€ εδώ https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/fujitsu-asyg07kgta-kg-series.html?source=external&skr_prm=WyJiYjczNzNjNi01Yjg4LTQ1NjMtYTIyZC1jM2VhMzhlODhkOWMiLDE1NjU5OTI4NTA0NTcseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0&offer=1

Είναι εξαιρετικά αποδοτικό και αθόρυβο. Αν το δουλέψεις πολλές ώρες μάλλον θα το αποσβέσεις (μάλλον όχι)

Υπάρχει και αυτό https://www.skroutz.gr/s/14812089/Midea-Ultimate-Comfort-MT-09N8D6.html#

Εξίσου αποδοτικό και αθόρυβο. 

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα ήταν ίσως ιδανικό, αλλά δεν το βλέπω να το έχει κάποιος στην ελληνική αγορά. 

@equi1908 αν θες κοίτα εδώ https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198865-toshiba-10bavg-e1/b10bkvg-e-mirai

Χαμηλά ελάχιστα btus για τόσο μικρό χώρο. 530€ εγκατεστημένο. 

Έχει χαμηλή απόδοση σε σχέση με τον ανταγωνισμό , αλλά σε 10τμ δεν πιστεύω ότι θα έχει σημαντική διαφορά. 

Το ιδανικό πάντως θα ήταν το παρακάτω, αλλά είναι εκτός μπάτζετ :

740€ εδώ https://www.kokotas.gr/el/eshop/klimatismos/oikiaka-klimatistika/toixou/fujitsu-asyg07kgta-kg-series.html?source=external&skr_prm=WyJiYjczNzNjNi01Yjg4LTQ1NjMtYTIyZC1jM2VhMzhlODhkOWMiLDE1NjU5OTI4NTA0NTcseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0&offer=1

Είναι εξαιρετικά αποδοτικό και αθόρυβο. Αν το δουλέψεις πολλές ώρες μάλλον θα το αποσβέσεις (μάλλον όχι)

Υπάρχει και αυτό https://www.skroutz.gr/s/14812089/Midea-Ultimate-Comfort-MT-09N8D6.html#

Εξίσου αποδοτικό και αθόρυβο. 

BestPrice iconToshiba RAS-07BKV-E / RAS-07BAV-E Inverter Κλιματιστικό Τοίχου (479,00€ στο Schinas-electric)

Αυτό δεν είναι η κάνω λάθος 

η εδώ https://airsam.gr/shop/toshiba-bkv-ras-13bkv-eras-13bav-e/?ref=bestprice.gr

ο πρώτος λέει διαθέσιμο και ο δεύτερος κατόπιν παραγγελίας 

δε ξέρω αν είναι ακριβώς τα ίδια γιατί έχουν άλλο ψυκτικό υγρό 

 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimostr είπε

Μπα, αυτά είναι με το r410 φρεον. Αν τα έχουν και σε στοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Atallos1 είπε

Καλησπέρα έχω ένα 9αρι toyotomi Hiro eco , πέρυσι το βάλαμε , σε μικρή κρεβατοκάμαρα . Από χθες το βράδυ ένιωσα την ψύξη λιγότερη αισθητά , το ίδιο κ σήμερα . Το άνοιξα κ εκτός από τα φίλτρα τα οποία ήταν αρκετά βρώμικα παρότι τα έχω καθαρίσει , βρήκα μια στρώση παγου κάτω από τα φίλτρα . Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι άλλο η απλά ήθελε καθάρισμα ? Δεν το έχω λειτουργήσει ακόμα μετά τον καθαρισμό

Πρέπει να έχει χάσει φρέον. 

2 ώρες πριν, dimostr είπε

Τις μέρες που είχε 38 -39 βαθμούς και έκανα το λάθος να ανάψω το μεγάλο κλιματιστικό αργά το μεσημέρι οι καταναλώσεις δεν έπεφταν κάτω από τα 500 watt γιαυτο έχω πει ότι τα μετράω τα κλιματιστικα με όλες τις πόρτες ανοιχτές ώστε να μπορέσω να έχω τα kw και των τριών κλιματιστικών γιατί πιστεύω ότι έτσι κάποιος θα έχει καλύτερη άποψη για το τι κλιματιστικό θα χρειαστεί 

Σε εμένα αν έχει έξω 38-39 αγγίζει τα 2.5kW και μετά χαμηλώνει όσο περνάει ο χρόνος. Κάτι που μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις ,έστω και με ανοιχτές τις πόρτες είναι το εξής, να βάλεις μετρητή ενέργειας σε κάθε κλιματιστικό, άνοιξέ τα για όσο χρόνο θέλεις αλλά να είναι μερικές ώρες, και δες τι ενέργεια και πόσο χρόνο γράφει ο μετρητής, διαίρεση την ενέργεια με τον χρόνο και βρίσκεις την μέση ισχύ του μηχανήματος. Τα 11kw των κλιματιστικών σου είναι το άθροισμα της ονομαστικής ισχύος, αν δεις τι μέση ισχύ θα έχουν όλα μαζί για την ζητούμενη θερμοκρασία που θα βάλεις τότε θα βρεις την πραγματική ηλεκτρική ισχύ που χρειάζεσαι δεδομένων των SCOP/SSER και εξωτερικών συνθηκών πάντα.

Επεξ/σία από Βασίλης_29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Πρέπει να έχει χάσει φρέον. 

Σε εμένα αν έχει έξω 38-39 αγγίζει τα 2.5kW και μετά χαμηλώνει όσο περνάει ο χρόνος. Κάτι που μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις ,έστω και με ανοιχτές τις πόρτες είναι το εξής, να βάλεις μετρητή ενέργειας σε κάθε κλιματιστικό, άνοιξέ τα για όσο χρόνο θέλεις αλλά να είναι μερικές ώρες, και δες τι ενέργεια και πόσο χρόνο γράφει ο μετρητής, διαίρεση την ενέργεια με τον χρόνο και βρίσκεις την μέση ισχύ του μηχανήματος. Τα 11kw των κλιματιστικών σου είναι το άθροισμα της ονομαστικής ισχύος, αν δεις τι μέση ισχύ θα έχουν όλα μαζί για την ζητούμενη θερμοκρασία που θα βάλεις τότε θα βρεις την πραγματική ηλεκτρική ισχύ που χρειάζεσαι δεδομένων των SCOP/SSER και εξωτερικών συνθηκών πάντα.

Την τελευταία φορά που είχα κοιτάξει με τα πριζακια tp link είχα μια μέση κατανάλωση και στα τρία κλιματιστικά μαζί 0,72 ανά ώρα με ζητούμενη τους 27 η εξωτερική είχε διακύμανση από 29 όταν τα άναψα το μεσημερι είχε φτάσει μέχρι τους 35-36 και το βραδάκι τα έκλεισα όταν έξω είχε 28 πρέπει να ήταν τουλάχιστον ένα 12 αωρο αλλά δε παίρνω και όρκο 

Σήμερα αν δε κάνω λάθος στις 8,5 ώρες λειτουργίας έκαψαν και τα τρία 6,2 kwh αλλά σήμερα η θερμοκρασία έξω δε πέρασε τους 33

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς ίδια μέση ισχύ με το δικό μου. Εγώ πάντως το άναψα και σήμερα από το απόγευμα διότι η θερμοκρασία στο σπίτι μου παραμένει σταθερά στους 32 ενώ από εχτές αυξήθηκε και η σχετική υγρασία, από 25-33% πήγε 45-50%, την αισθάνομαι ακόμα και όταν ανοίγω τα παράθυρα απ' έξω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Atallos1 είπε

Καλησπέρα έχω ένα 9αρι toyotomi Hiro eco , πέρυσι το βάλαμε , σε μικρή κρεβατοκάμαρα . Από χθες το βράδυ ένιωσα την ψύξη λιγότερη αισθητά , το ίδιο κ σήμερα . Το άνοιξα κ εκτός από τα φίλτρα τα οποία ήταν αρκετά βρώμικα παρότι τα έχω καθαρίσει , βρήκα μια στρώση παγου κάτω από τα φίλτρα . Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι άλλο η απλά ήθελε καθάρισμα ? Δεν το έχω λειτουργήσει ακόμα μετά τον καθαρισμό

Μάλλον έχει χάσει φρ εον 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, argitt είπε

Πάμε από την αρχή...Bora 24αρι με R32..Μέσα στην συσκευασία εκτός από τα κλασσικά φίλτρα της μονάδας,είχε και 2 σφραγισμένα φίλτρα ένα άσπρο και ένα μαύρο που κουμπωνουν πάνω στα κλασσικά φίλτρα...Τώρα ας πάμε στο ουσιωδες...Έτυχε πριν από 2 εβδομάδες να είμαι Αθήνα και σε φιλικό σπίτι είχαν βάλει σε υπνοδωμάτιο το αντίστοιχο σε 9αρι...Και το δικό μου και το δικό του είχαν ημερομηνία παραγωγής 6ος του 2018...Εξωτερικές μονάδες ολόιδιες εκτός από τον όγκο..Εσωτερικές μονάδες διαφορετικές.. Εμένα γραφει g10 inverter στα αριστερά με μαύρα γράμματα ενώ το 9αρι στα δεξιά με κόκκινα γράμματα..Το 24αρι την led οθόνη την έχει στο κέντρο ενώ το 9αρι στα δεξιά...Επίσης διαφορετικό τηλεκοντρόλ...Το δικό μου είναι το εξής..

Screenshot_20190816-154931.png

Στο δικό μου δεν είχε τα φίλτρα μέσα καν παίρνω τηλ στη gree το παίζαμε Κινέζοι μου είπαν από εκεί που το πήρες παίρνω στο μαγαζί μετά επικοινωνούν με την εταιρία και τους είπε ότι έχουμε πολύ δουλειά θα τα στείλουμε αλλά αν περάσουν μέρες να πάρω και εγώ τηλ να τους υπενθυμίσω...το δικό μου τηλεκοντρόλ εντελώς διαφορετικό και το g10 inverter δε το γράφει πουθενά(18αρι),στο δικό σου το κουμπί που δείχνει ένα δέντρο δεν θυμάμαι το νούμερο είναι για να ανοίξεις ιονιστη? Από ότι έμαθα κάνουν εισαγωγή από Βουλγαρία και δεν ξέρω αν οι προδιαγραφές είναι ίδιες μήπως έχουμε λιγότερα πράγματα. Η εμπειρία μου με τη gree μέχρι στιγμής χειρότεροι όλοι ψεύτες στα τηλέφωνα μόνο υποσχέσεις και μόλις τους ζορισεις λίγο το κλείνουμε.

 

 

 

16 ώρες πριν, argitt είπε

Πάμε από την αρχή...Bora 24αρι με R32..Μέσα στην συσκευασία εκτός από τα κλασσικά φίλτρα της μονάδας,είχε και 2 σφραγισμένα φίλτρα ένα άσπρο και ένα μαύρο που κουμπωνουν πάνω στα κλασσικά φίλτρα...Τώρα ας πάμε στο ουσιωδες...Έτυχε πριν από 2 εβδομάδες να είμαι Αθήνα και σε φιλικό σπίτι είχαν βάλει σε υπνοδωμάτιο το αντίστοιχο σε 9αρι...Και το δικό μου και το δικό του είχαν ημερομηνία παραγωγής 6ος του 2018...Εξωτερικές μονάδες ολόιδιες εκτός από τον όγκο..Εσωτερικές μονάδες διαφορετικές.. Εμένα γραφει g10 inverter στα αριστερά με μαύρα γράμματα ενώ το 9αρι στα δεξιά με κόκκινα γράμματα..Το 24αρι την led οθόνη την έχει στο κέντρο ενώ το 9αρι στα δεξιά...Επίσης διαφορετικό τηλεκοντρόλ...Το δικό μου είναι το εξής..

Screenshot_20190816-154931.png

Στο δικό μου δεν είχε τα φίλτρα μέσα καν παίρνω τηλ στη gree το παίζαμε Κινέζοι μου είπαν από εκεί που το πήρες παίρνω στο μαγαζί μετά επικοινωνούν με την εταιρία και τους είπε ότι έχουμε πολύ δουλειά θα τα στείλουμε αλλά αν περάσουν μέρες να πάρω και εγώ τηλ να τους υπενθυμίσω...το δικό μου τηλεκοντρόλ εντελώς διαφορετικό και το g10 inverter δε το γράφει πουθενά(18αρι),στο δικό σου το κουμπί που δείχνει ένα δέντρο δεν θυμάμαι το νούμερο είναι για να ανοίξεις ιονιστη? Από ότι έμαθα κάνουν εισαγωγή από Βουλγαρία και δεν ξέρω αν οι προδιαγραφές είναι ίδιες μήπως έχουμε λιγότερα πράγματα. Η εμπειρία μου με τη gree μέχρι στιγμής χειρότεροι όλοι ψεύτες στα τηλέφωνα μόνο υποσχέσεις και μόλις τους ζορισεις λίγο το κλείνουνε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες τα φώτα σας αξίζει να αλλάξω ένα κλιματιστικό Α ενεργειακής κλάσης και να βάλω Α+++; Το κλιματιστικο δουλευει 10ωρες τη μερα χειμώνα καλοκαίρι χοντρικά ποσα kw θα γλυτωνω το χρόνο, αξίζει δλδ να το αλλάξω μια και λειτουργεί άψογα σαν κλιματιστικό αυτό που εχω τώρα καθαρά απο ρεύμα ρωτάω Ευχαριστώ. 

Τώρα έχω αυτο 

https://www.plus4u.gr/toshiba-ras_13sav2_e-%2f-ras_13skv2_e-inverter-(12000-btu)/102020008-102020008/p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πήρα τηλ. στην inventor για να επιβεβαιώσω για την εγγύηση των 10 χρόνων. ισχύει κανονικά μου είπαν σε όλα τα μέρη του κλιματιστικού χωρίς την υποχρέωση για ετήσιο service. αν όμως προκύψει κάποιο πρόβλημα που έχει σχέση με τον καθαρισμό του κλιματιστικού τότε δεν καλύπτει τη ζημιά η εγγύηση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, malmsteen1984 είπε

πήρα τηλ. στην inventor για να επιβεβαιώσω για την εγγύηση των 10 χρόνων. ισχύει κανονικά μου είπαν σε όλα τα μέρη του κλιματιστικού χωρίς την υποχρέωση για ετήσιο service. αν όμως προκύψει κάποιο πρόβλημα που έχει σχέση με τον καθαρισμό του κλιματιστικού τότε δεν καλύπτει τη ζημιά η εγγύηση. 

Ρώτησες ποιες είναι οι ζημιές που μπορεί να προκληθούν αν δεν καθαρίζεις το κλιματιστικό? Στους όρους πάντως δεν λέει κάτι τέτοιο. Θέλει προσοχή αυτό που γράφεις γιατί αν σκάσει καμία πλακέτα και σου πουν "ααα βρήκαμε πολύ βρώμικο το κλιματιστικό, ζοριστηκε και έκαψε πλακέτα δεν καλύπτουμε" τι κάνεις? Ο Mr. Inventor Dare-Devil λογικά θα ξέρει να μας διαφωτίσει.

Επεξ/σία από turbakiasss
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, christarass είπε

Παίδες τα φώτα σας αξίζει να αλλάξω ένα κλιματιστικό Α ενεργειακής κλάσης και να βάλω Α+++; Το κλιματιστικο δουλευει 10ωρες τη μερα χειμώνα καλοκαίρι χοντρικά ποσα kw θα γλυτωνω το χρόνο, αξίζει δλδ να το αλλάξω μια και λειτουργεί άψογα σαν κλιματιστικό αυτό που εχω τώρα καθαρά απο ρεύμα ρωτάω Ευχαριστώ. 

Τώρα έχω αυτο 

https://www.plus4u.gr/toshiba-ras_13sav2_e-%2f-ras_13skv2_e-inverter-(12000-btu)/102020008-102020008/p

Θα έλεγα ότι δεν σε συμφέρει. 

Τι δικό σου έχει seer 6.2 και scop 3.9. 

Ένα σύγχρονο καλό θα έχει seer 8.5 και scop 4.6. 

Δλδ 25% λιγότερο ρεύμα σε ψύξη και 15% σε θέρμανση. 

Ένα 12άρι θέλει ανάλογα τον χώρο , 200-600W. 

Σε πάω στα 500W. 

Αυτό σημαίνει ότι θα καίει 0.09€/την ώρα. (0,18€ κιλοβατώρα πραγματικές χρεώσεις όλα μέσα). 

Άρα για 4 μήνες καλοκαίρι και 4 μήνες χειμώνα σε πάει 216€ για 8 μήνες και 10 ώρες την ημέρα. 

Για 20% μείωση ρεύματος (μέσος όρος), θα εξοικονομήσεις 43,2€ τον χρόνο. 

Άρα για να αποσβέσεις ένα Α+++ 12άρι θα χρειαστείς περίπου 14 χρόνια. 

Οπότε μάλλον όχι, ειδικά αν σκεφτείς ότι δουλεύει άψογα και είναι και Toshiba. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tonie είπε

Στο δικό μου δεν είχε τα φίλτρα μέσα καν παίρνω τηλ στη gree το παίζαμε Κινέζοι μου είπαν από εκεί που το πήρες παίρνω στο μαγαζί μετά επικοινωνούν με την εταιρία και τους είπε ότι έχουμε πολύ δουλειά θα τα στείλουμε αλλά αν περάσουν μέρες να πάρω και εγώ τηλ να τους υπενθυμίσω...το δικό μου τηλεκοντρόλ εντελώς διαφορετικό και το g10 inverter δε το γράφει πουθενά(18αρι),στο δικό σου το κουμπί που δείχνει ένα δέντρο δεν θυμάμαι το νούμερο είναι για να ανοίξεις ιονιστη? Από ότι έμαθα κάνουν εισαγωγή από Βουλγαρία και δεν ξέρω αν οι προδιαγραφές είναι ίδιες μήπως έχουμε λιγότερα πράγματα. Η εμπειρία μου με τη gree μέχρι στιγμής χειρότεροι όλοι ψεύτες στα τηλέφωνα μόνο υποσχέσεις και μόλις τους ζορισεις λίγο το κλείνουμε.

Στο δικό μου δεν είχε τα φίλτρα μέσα καν παίρνω τηλ στη gree το παίζαμε Κινέζοι μου είπαν από εκεί που το πήρες παίρνω στο μαγαζί μετά επικοινωνούν με την εταιρία και τους είπε ότι έχουμε πολύ δουλειά θα τα στείλουμε αλλά αν περάσουν μέρες να πάρω και εγώ τηλ να τους υπενθυμίσω...το δικό μου τηλεκοντρόλ εντελώς διαφορετικό και το g10 inverter δε το γράφει πουθενά(18αρι),στο δικό σου το κουμπί που δείχνει ένα δέντρο δεν θυμάμαι το νούμερο είναι για να ανοίξεις ιονιστη? Από ότι έμαθα κάνουν εισαγωγή από Βουλγαρία και δεν ξέρω αν οι προδιαγραφές είναι ίδιες μήπως έχουμε λιγότερα πράγματα. Η εμπειρία μου με τη gree μέχρι στιγμής χειρότεροι όλοι ψεύτες στα τηλέφωνα μόνο υποσχέσεις και μόλις τους ζορισεις λίγο το κλείνουνε.

Τι να πω...Εμένα τα 2 φίλτρα  ήταν μαζί με τις οδηγίες...Το δέντρο στο remote είναι ο ιονιστης...Στο site της gree δν δείχνει πουθενά το bora την ένδειξη g10 στο καπάκι...Δες το δικό μου...

IMG_20190817_092627~2.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Θα έλεγα ότι δεν σε συμφέρει. 

Τι δικό σου έχει seer 6.2 και scop 3.9. 

Ένα σύγχρονο καλό θα έχει seer 8.5 και scop 4.6. 

Δλδ 25% λιγότερο ρεύμα σε ψύξη και 15% σε θέρμανση. 

Ένα 12άρι θέλει ανάλογα τον χώρο , 200-600W. 

Σε πάω στα 500W. 

Αυτό σημαίνει ότι θα καίει 0.09€/την ώρα. (0,18€ κιλοβατώρα πραγματικές χρεώσεις όλα μέσα). 

Άρα για 4 μήνες καλοκαίρι και 4 μήνες χειμώνα σε πάει 216€ για 8 μήνες και 10 ώρες την ημέρα. 

Για 20% μείωση ρεύματος (μέσος όρος), θα εξοικονομήσεις 43,2€ τον χρόνο. 

Άρα για να αποσβέσεις ένα Α+++ 12άρι θα χρειαστείς περίπου 14 χρόνια. 

Οπότε μάλλον όχι, ειδικά αν σκεφτείς ότι δουλεύει άψογα και είναι και Toshiba. 

σε ευχαριστω πολυ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...