Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, parlapipas25 είπε

Γιατί τα μικρά κλιματιστικά έχουν μεγαλύτερο seer απο τα μεγάλα;

Μάλλον από μηχανολογικής/ενεργειακής άποψης, είναι πιο αποδοτικό όταν προσπαθείς να βγάζεις λίγα btus. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, argitt είπε

Τι να πω...Εμένα τα 2 φίλτρα  ήταν μαζί με τις οδηγίες...Το δέντρο στο remote είναι ο ιονιστης...Στο site της gree δν δείχνει πουθενά το bora την ένδειξη g10 στο καπάκι...Δες το δικό μου...

IMG_20190817_092627~2.jpg

Έχουνε διάφορες στο δικό μου δεν έχει το κουμπάκι με τον ιονιστη.αν μπορείς φίλε βγαλε μια φωτό και την εξωτερική μονάδα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tonie είπε

Έχουνε διάφορες στο δικό μου δεν έχει το κουμπάκι με τον ιονιστη.αν μπορείς φίλε βγαλε μια φωτό και την εξωτερική μονάδα

Από που το πήρες το δικό σου και πότε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, tonie είπε

Έχουνε διάφορες στο δικό μου δεν έχει το κουμπάκι με τον ιονιστη.αν μπορείς φίλε βγαλε μια φωτό και την εξωτερική μονάδα

Έξω μονάδα.

IMG_20190817_114454~3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, tonie είπε

Έχουνε διάφορες στο δικό μου δεν έχει το κουμπάκι με τον ιονιστη.αν μπορείς φίλε βγαλε μια φωτό και την εξωτερική μονάδα

Βγάλε και μια φωτό από εσωτερική/εξωτερική μονάδα σου,και το τηλεκοντρόλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, liakjim είπε

Από που το πήρες το δικό σου και πότε; 

Πριν 2 μήνες το πήρα από το ίντερνετ δεν το ειχανε και κατευθείαν το στείλανε από τη gree

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, tonie είπε

Πριν 2 μήνες το πήρα από το ίντερνετ δεν το ειχανε και κατευθείαν το στείλανε από τη gree

Το έφεραν από τη green Ελλάδας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι έβαλε αυτές τις μέρες cooper and hunter 18αρι, με 10 χρόνια εγγύηση όπως του είπε ο ψυκτικός

Παραπάνω δεν ξέρω εντυπώσεις σε λίγο καιρό 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, liakjim είπε

Το έφεραν από τη green Ελλάδας;

Από Ελλάδα μου ήρθε αλλά με κάποιον που μίλησα από μεσα παραδέχτηκε ότι κάνουνε εισαγωγή από Βουλγαρία

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tonie είπε

Από Ελλάδα μου ήρθε αλλά με κάποιον που μίλησα από μεσα παραδέχτηκε ότι κάνουνε εισαγωγή από Βουλγαρία

Μάλιστα. Αφού σε καλύπτει η εγγύηση φαντάζομαι ότι είναι οκ. Προσωπικά πάντως δεν θα συνιστούσα αγορά σήμερα τουλάχιστον μέχρι να ξεκαθαρίσει το τοπίο.

26 λεπτά πριν, argitt είπε

Πάντως πριν από 2 εβδομάδες στο leroy merlin Πειραιώς είχε φουλ απόθεμα από gree bora σε όλα τα btu...

Στάνταρ παραεισαγωγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, malmsteen1984 είπε

πήρα τηλ. στην inventor για να επιβεβαιώσω για την εγγύηση των 10 χρόνων. ισχύει κανονικά μου είπαν σε όλα τα μέρη του κλιματιστικού χωρίς την υποχρέωση για ετήσιο service. αν όμως προκύψει κάποιο πρόβλημα που έχει σχέση με τον καθαρισμό του κλιματιστικού τότε δεν καλύπτει τη ζημιά η εγγύηση. 

4 ώρες πριν, turbakiasss είπε

Ρώτησες ποιες είναι οι ζημιές που μπορεί να προκληθούν αν δεν καθαρίζεις το κλιματιστικό? Στους όρους πάντως δεν λέει κάτι τέτοιο. Θέλει προσοχή αυτό που γράφεις γιατί αν σκάσει καμία πλακέτα και σου πουν "ααα βρήκαμε πολύ βρώμικο το κλιματιστικό, ζοριστηκε και έκαψε πλακέτα δεν καλύπτουμε" τι κάνεις? Ο Mr. Inventor Dare-Devil λογικά θα ξέρει να μας διαφωτίσει.

Αν ένα κλιματιστικό έχει αρκετές ώρες λειτουργίας μπορεί να φανεί σαν ασυντήρητο όταν πάθει βλάβη ακόμα και αν κάνει συντήρηση κάθε χρόνο, οι πλακέτες και οι ψύκτρες των inverter σπάνια συντηρούνται με αποτέλεσμα μια βλάβη στα ηλεκτρονικά.
Επίσης αν δουν κάτι καμένο θα το ρίξουνε στην ΔΕΗ κτλ.

Πιστεύω η εγγύηση τους είναι καλή για τα πρώτα χρόνια, μετά από 8-9 χρόνια και να θέλει να σε καλύψει δεν θα υπάρχει ανταλλακτικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, liakjim είπε

Αυτό ισχύει σε όλα τα μηχανήματα / εταιρίες;

Παντως πριν από μερικές μέρες στο σπιτι του κουνιάδο μου Daikin sensira 22000 btu  10 ημερών κλιματιστικό έβγαλε βλάβη ένδειξης u4 δηλαδή πρόβλημα επικοινωνίας εσωτερικής με εξωτερική μονάδα , ο εγκαταστατης ήταν συγγενής όταν τον πήρε τηλέφωνο απλά πήρε μια πλακέτα και πήγε και την αντικατέστησε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...