Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό συμβαίνει σε αρκετά κλιματιστικά, η μυρωδιά φεύγει μετά από λίγο. Πρέπει να είναι μούχλα, όταν κλείνεις την μονάδα σου πριν κλείσει τελείως, βάλε να λειτουργεί για κανένα 5-10 λεπτό μόνο με ανεμιστήρα.

Για τον καθαρισμός αγοράζεις είτε δικό σου καθαριστικό είτε από μαγαζί ψυκτικών, το βάζεις σε ψεκαστήρα και το ρίχνεις μέσα στο στοιχείο της εσωτερικής μονάδας αφού ανοίξεις το κάλυμμα και αφαιρέσεις τα φίλτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

29 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Οχι αν το κλεισω κλεινει κατευθειαν το κλιματιστικο

Απαράδεκτο για Mitsubishi να μην έχει λειτουργία απομάκρυνσης υγρασίας κατά το κλείσιμο. Το δικό μου κατά το κλείσιμο λειτουργεί με ανεβασμένη τέρμα πάνω την περσίδα για 30 λεπτά και στεγνώνει το κλιματιστικο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, liakjim είπε

Καταρχάς μπορείς να δοκιμάσεις να το βάζεις για 5' στον ανεμιστήρα πριν το κλείσεις.

Λέω για την κλίση εντός του τοίχου όπου δίνεται μια κλίση την ώρα που τρυπάει  ο ψυκτικός προς τα κάτω. Δεν μπορείς να το δεις μόνος σου όμως.

Θα το δοκιμασω αυτο με τον ανεμιστηρα απλα ειναι αδυνατον να το κανω παντα.

Η κλιση απ'οσο θυμαμαι ηταν σωστη.

Κι ενα αλλο κλιματιστικο που εχω το οποιο ισως η κλιση να ειναι λιγο χειροτερη και ειναι και παλιοτερο μετα απο πολυ καλο καθαρισμο αφου λυθηκε ολο δεν βγαζει καθολου μυρωδια.

Και δουλευει και τις τριπλασιες ωρες απ'οτι το αλλο αν παιζει αυτο καποιο ρολο.

 

8 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Αυτό συμβαίνει σε αρκετά κλιματιστικά, η μυρωδιά φεύγει μετά από λίγο. Πρέπει να είναι μούχλα, όταν κλείνεις την μονάδα σου πριν κλείσει τελείως, βάλε να λειτουργεί για κανένα 5-10 λεπτό μόνο με ανεμιστήρα.

Για τον καθαρισμός αγοράζεις είτε δικό σου καθαριστικό είτε από μαγαζί ψυκτικών, το βάζεις σε ψεκαστήρα και το ρίχνεις μέσα στο στοιχείο της εσωτερικής μονάδας αφού ανοίξεις το κάλυμμα και αφαιρέσεις τα φίλτρα.

Θα το δοκιμασω αλλα ειναι δυσκολο να το κανω παντα αυτο καθε φορα που το κλεινω.

Θα μιλησω με τον ψυκτικο αν ειναι να μου δωσει ενα καθαριστικο.

3 λεπτά πριν, guzel είπε

Απαράδεκτο για Mitsubishi να μην έχει λειτουργία απομάκρυνσης υγρασίας κατά το κλείσιμο. Το δικό μου κατά το κλείσιμο λειτουργεί με ανεβασμένη τέρμα πάνω την περσίδα για 30 λεπτά και στεγνώνει το κλιματιστικο..

Πρωτη φορα το ακουω αυτο δεν το ηξερα.

Νομιζα οτι ολα κλεινουν αν τα κλεισεις δεν ηξερα οτι θα επρεπε να κανει αυτο για να μην μυριζει.

Οπως ειπα πιο πανω εχω ακομη ενα παλιοτερο που δεν βγαζει καμια μυρωδια.

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση, κλιματιστικά τέτοιου τύπου, δαπέδου - οροφής 

https://www.skroutz.gr/c/1701/epaggelmatika-klimatistika-inverter/f/486131_831508/orofis-dapedou.html?page=2

Μπορούν να τοποθετηθούν οριζόντια σε οροφή και κάθετα ακουμπισμένα στο δάπεδο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, HERTHAN είπε

Οχι απο την πρωτη στιγμη αλλα απο την 4η-5η μερα με το που το ανοιγαμε εβγαζε μια ασχημη μυρωδια.

Μετα απο λιγη ωρα σταματουσε και δεν μυριζε.

Τσεκαρα το σωληνακι της εξωτερικης μοναδας μηπως η κλιση του δεν ηταν καλη μιας και το εχω τοποθετησει στο πατωμα και οχι σε τοιχο και του εδωσα ακομη καλυτερη κλιση σε περιπτωση που ηταν απο αυτο αλλα παλι τα ιδια.

Δεν ξερω απο τι αλλο μπορει να ειναι και να το κανει αυτο.

Καθαρισμο με χημικο οταν εννοεις πως ακριβως θα πρεπει να το κανω?

Τι μυρωδιά είναι ακριβώς;

Λογικά σου κρατάει το λεκανακι νερά μέσα, ρίξε μια ματιά με αλφαδι αν είναι οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Klausx είπε

Τι μυρωδιά είναι ακριβώς;

Λογικά σου κρατάει το λεκανακι νερά μέσα, ρίξε μια ματιά με αλφαδι αν είναι οκ.

Μυρωδια κλεισουρας τυπου μουχλας δεν μπορω να το πω διαφορετικα.

Ποιος λεκανακι εννοεις γιατι δεν ξερω στην εξωτερικη η στην εσωτερικη μοναδα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

Μυρωδια κλεισουρας τυπου μουχλας δεν μπορω να το πω διαφορετικα.

Ποιος λεκανακι εννοεις γιατι δεν ξερω στην εξωτερικη η στην εσωτερικη μοναδα?

Στο εσωτερικό, δες αν η εσωτερική μονάδα είναι αλφάδι.

Δοκίμασε κάποιο καλό απολυμαντικό αν και λογικά θα στο ξανά κάνει σύντομα στην ψύξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@HERTHAN

Αυτήν την κλίση λέω :

852ba5b9e982e1772b61b62055956de0.png

 

Αν ο ψυκτικός δεν έχει δώσει τέτοια κλίση τα νερά δεν θα φεύγουν. 

Επίσης άλλο σφάλμα είναι να μην έχει μπει η μέσα μονάδα αλφαδιά δεξιά/αριστερά οπότε πάλι κρατάει νερά. 

Μπράβο στην Toshiba που το έχει στο auto. 

Στο δικό μου Fujitsu δεν το έχει επίσης και βαριέμαι να το κάνω, ουσιαστικά ποτέ δεν το έχω κάνει. 

Πάντως δεν μυρίζει καθόλου, ίσως γιατί δεν βγάζει και σταγόνα έξω (τι να βγάλει με 113W ? ). 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Klausx είπε

Στο εσωτερικό, δες αν η εσωτερική μονάδα είναι αλφάδι.

Δοκίμασε κάποιο καλό απολυμαντικό αν και λογικά θα στο ξανά κάνει σύντομα στην ψύξη.

Ναι ειναι αλφαδιασμενη.

Τωρα που το ανοιξα για παραδειγμα δεν εβγαλε μυρωδια.

Δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, alex19871987 είπε

Ναι κάτι τέτοιο...αφού σκέφτομαι να δώσω αρκετά για κάποιο ακριβές μηχάνημα...τώρα έχω τον life wes 300..αλλά μάλλον δεν έχει τόση ακρίβεια.

Καμία γνώμη γιατί ίσως περάστηκε έτσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ναι ειναι αλφαδιασμενη.

Τωρα που το ανοιξα για παραδειγμα δεν εβγαλε μυρωδια.

Δεν μπορω να καταλαβω τι μπορει να ειναι.

Μάλλον θα πρέπει να βάλεις στην ρουτίνα σου, να το βάζεις καμιά φορά στον ανεμιστήρα μετά την ψύξη , όπως κάνουμε και στα αυτοκίνητα. 

Επίσης να έχεις τα φίλτρα σου καθαρά . 

Η Mitsubishi λέει κάθε 2 εβδομάδες:

07ec9652614fcf2290da9290754ba1b8.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Δεν ξέρω κανένα σενάριο ζημιάς επειδή δεν έχει καθαριστεί το κλιματιστικό .  Yπάρχει όμως σενάριο μείωσης απόδοσης ή να σταματήσει η λειτουργία του  (προστασία) . Αν έχει μπουκώσει το μέσα ή και το έξω στοιχείο ενός κλιματιστικού και έχει φράξει σε μεγάλο ποσοστό απο σκόνη, βρώμα  τότε μπορούμε να μιλάμε μόνο για ενεργοποίηση κάποιου ασφαλιστικού της μονάδας με αποτέλεσμα να κόψει την λειτουργία του για προστασία . Π.χ προστασία υψηλής πίεσης . 
Βέβαια σε οικιακή χρήση το να βουλώσει ένα στοιχείο εσωτερικό σε τέτοιο βαθμό που να κόψει η μονάδα την λειτουργία της για προστασία το κλιματιστικό πρέπει να χει χρόνια να συντηρηθεί . Δεν είναι τόσο εύκολο να συμβεί . 

Πλακέτα δεν καίγεται απο έλλειψη συντήρησης η καθαρισμού . Οι πλακέτες ενδεχομένως να καούν  είτε απο δίκτυο ηλεκτροδότησης είτε απο κεραυνό  ή απο κατασκευαστικό ελάττωμα ή απο κακές καιρικές συνθήκες  (παραθαλάσσια περιοχή με υψηλή υγρασία και αλατότητα επηρεάζει περισσότερο τις πλακέτες  )

Ένα κλιματιστικό δεν χρειάζεται κάθε χρόνο συντήρηση και καθαρισμό γιατί πολύ απλά εξαρτάται απο την χρήση που κάνεις (ώρες λειτουργίας και περιβάλλον) . Μπορεί άνετα να χρειαστεί στην διετία ή στην τριετία . 
Απο την δικιά μου εμπειρία δεν έχω δεί ούτε στο ελάχιστο να βουλώσει το στοιχείο της μέσα μονάδας ή της έξω (τουλάχιστον σε βαθμό που να δημιουργεί θέμα) μετά απο 1μιση με 2 χρόνια χρήσης ψύξη θέρμανση ως κύριες πηγές και πολλές ώρες  λειτουργίας την ημέρα . Αν καθαρίζεις τα φίλτρα σου τακτικά δύσκολα βουλώνει το μέσα  στοιχείο . Αν όμως αμελείς να πλένεις τα φίλτρα σου ναι τότε αρχίζει σκόνη να συσσωρεύεται στο στοιχείο και σταδιακά αρχίζει να βουλώνει με το καιρό . 

Αν όμως ένα κλιματιστικό έχει εγκατασταθεί σε ένα ξυλουργείο . Εκεί θέλει πολύ συχνά καθαρισμό . Θα έλεγα κάθε βδομάδα πλύσιμο φίλτρων και δύο φορές το χρόνο συντήρηση ίσως και τρεις . 

Όλα είναι σχετικά , η συντήρηση έχει να κάνει με το πόσο το λειτουργείς και σε τί συνθήκες . (Σπίτι, Κομμωτήριο , Ξυλουργείο, εξωτερικός χώρος με πολύ σκόνη ; κτλ ) . 
Απο την στιγμή που εσύ είσαι τυπικός και πλένεις συχνά τα φίλτρα του κλιματιστικού (όταν τα δεις να έχουν αρχίσει να σχηματίζουν μικρο φιλμ σκόνης) , βλέπεις ότι και τα στοιχεία των μονάδων δεν είναι βουλωμένα και το μηχάνημα αποδίδει νορμάλ σε ψύξη και θέρμανση τότε δεν θεωρώ ότι θέλει συντήρηση . 

Αυτή είναι η προσωπική μου άποψη . Σαφώς και θα ήταν καλύτερα να τους ρωτήσεις να σου δώσουν μερικές εξηγήσεις . Αυτοί ξέρουν περισσότερα. Είναι ο τομέας που εργάζονται . 


Οι TCL GREE Inventor έχουν ως όρο ότι δεν είναι υποχρεωτική η ετήσια συντήρηση για να ισχύει η εγγύηση της μονάδας  και το θεωρώ λογικό . Τί σχέση έχουν οι πλακέτες του μηχανήματος για παράδειγμα αν ένα μοντέλο δεν συντηρείται ;  Αυτό δε σημαίνει ότι δεν χρειάζεται συντήρηση για να αποδίδει τα μέγιστα μέτα απο κάποιο καιρό και ανάλογα την χρήση  ή και για θέματα απολύμανσης (υγείας) . 
Αν έχεις ένα κλιματιστικό που το χρησιμοποιείς ένα δύο μήνες σε οικεία στην ψύξη γιατί να του κάνεις ετήσια συντήρηση ; Πότε πρόλαβε να δουλέψει και να μπουκώσουν τα στοιχεία ή να μαζευτεί πουρί στον ανεμιστήρα ; 
Οπότε όταν δεις ότι το μηχάνημα έχει μπουκώσει ή μερικώς έχει μπουκώσει στα στοιχεία του ή έχει πιάσει πουρί ο ανεμιστήρας τότε ναι θέλει συντήρηση .
Τα φίλτρα όμως δεν τα αμελούμε να τα πλένουμε τακτικά . 

Ενα απλό παράδειγμα . Κάνω service το αμάξι , αλλάζω φίλτρο αέρα και φίλτρο aircondition . Στο χρόνο πάνω ή στα 15.000 χλμ  (ότι έρθει πρώτο σου λένε) πρέπει να κάνω πάλι συντήρηση και να τα αλλάξω για να ισχύει η εγγύηση . Αν εγώ έχω κάνει  π.χ 4.000 χλμ επειδή το χω για κανά Σ/Κ επειδή κυρίως κινούμαι με μέσα, το φίλτρο που θα σου αλλάξουν  όχι απλά δεν θα έχει βουλώσει , δεν θα έχει προλάβει καλά καλά να αλλάξει χρώμα . 

 

Πώς το έβγαλες αυτό το συμπέρασμα ; Γιατί να μην υπάρχει ανταλλακτικό ; Έχουν τέτοιο όρο ότι στα τάδε χρόνια σταματάνε να υποστηρίζουν κλιματιστικά... εντός εγγύησης ; !!!!;;;

Νομίζω στα πάντα έχουν υποχρέωση όλες οι εταιρίες έως 10 χρόνια να παρέχουν ανταλλακτικά.Μετα δεν είναι υποχρεωτικό βάση νομοθεσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, liakjim είπε

Μάλλον θα πρέπει να βάλεις στην ρουτίνα σου, να το βάζεις καμιά φορά στον ανεμιστήρα μετά την ψύξη , όπως κάνουμε και στα αυτοκίνητα. 

Επίσης να έχεις τα φίλτρα σου καθαρά . 

Η Mitsubishi λέει κάθε 2 εβδομάδες:

07ec9652614fcf2290da9290754ba1b8.png

Λιγο δυσκολο να μπουμε ολοι στην διαδικασια να το κανουμε αυτο στο σπιτι.Θα προσπαθησω τουλαχιστον αλλα δεν λυνεται ετσι το προβλημα.

Τα φιλτρα πεντακαθαρα τα εχω παντα και απο τα δυο air condition τα κοιταω τακτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγά το δύσκολο να τα καθαρίσεις αν είναι βρώμικα τα απλά φίλτρα, 5 λεπτά δουλειά

Και αν δεν έχει αυτόματα να φυσάει μόνο αέρα στο τέλος ή που θα σου γίνει συνήθεια να το γυρνάς μόνος, ή θα το βάζεις με χρονοδιακόπτη να κλείσει μόνο του και φεύγεις

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Λιγο δυσκολο να μπουμε ολοι στην διαδικασια να το κανουμε αυτο στο σπιτι.Θα προσπαθησω τουλαχιστον αλλα δεν λυνεται ετσι το προβλημα.

Τα φιλτρα πεντακαθαρα τα εχω παντα και απο τα δυο air condition τα κοιταω τακτικα.

Εγώ θα έβαζα και έναν μετρητή σχετικής υγρασίας για να έβλεπα το ποσοστό % υγρασίας του χώρου..

Επεξ/σία από Rnd1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...