Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, camel555 είπε

Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω κλιματιστικό 24άρι και η απορία μου είναι, βλέποντας στα τεχνικά χαρακτηριστικά, αναφέρει:

Ελάχιστη απόδοση: 3070 Btu/h

Ονομαστική απόδοση: 24226 Btu/h

Μέγιστη απόδοση: 26275 Btu/h.

Τα Btu είναι μονάδα ισχύος? Δηλαδή στο παραπάνω μηχάνημα, θα μπορεί να αποδώσει ελάχιστη ψύξη 3070 btu/h? Το ρωτάω αυτό γιατί αυτό ακριβώς με ενδιαφέρει, δηλαδή κλιματιστικό που να αποδίδει την ελάχιστη ψύξη έως όσο πάει...  Πρόκειται το κλιματιστικό να μπει σε άτομα με ευαισθησία στην ψύξη και με ενδιαφέρει κλιματιστικό που να αποδίδει χαμηλά (εννοώ με λίγη ικανότητα ψύξης) έως όσο πάει μαξιμουμ. Προκειμένου τώρα τα άτομα αυτά να μην αντιμετωπίζουν πρόβλημα, λειτουργούν συμβατικό κλιματιστικό 24άρι στο low fan speed, με θερμοκρασία ρυθμισμένη στους 25C+ και για μικρά χρονικά διαστήματα, λόγω της ευαισθησίας. Τα inverter μπορούν να αποδώσουν (από) τόση λίγη ισχύ (3070 btu/h)? Πως? Ο ανεμιστήρας στο χαμηλό?

Μικρότερο κλιματιστικό δεν ενδείκνυται λόγω τμ. 

Από τα νούμερα, καταλαβαίνω ότι μιλάς για το ASYG24KLCA.

Καταρχάς βάζω στοίχημα ότι σε 24άρι ονομαστικά, δεν υπάρχει στην αγορά άλλο κλιματιστικό που να κατεβαίνει πιο χαμηλά.

Το κλιματιστικό το έχω και το έχω μετρήσει.

Το έχω δει στα 115W

7a389ae6f2ba9174f5c1a15d0973bcd9.png&key

 

Να πούμε ότι το 9άρι που έχω , δεν μπορεί να κατέβει πιο κάτω.

Από το eurovent AOYG24KLTAASYG24KLCA_1563949719.9914.pdf

βλέπουμε ότι το ASYG πιάνει 5.06EER στους 30C, 8.19 στους στους 25 και 15.50 στους 20C.

Βέβαια δεν ήμουν στα watts που έχει το eurovent αλλά σε πολύ χαμηλότερα, οπότε δεν ξέρω με τι EER πρέπει να πολλαπλασιάσω.

Επίσης δεν ξέρω από αυτά τα watts πόσα αντιστοιχούν στους ανεμιστήρες και πόσα στον συμπιεστή.

Ας πούμε 90W ισχύ μέσα.

Επίσης ας υποθέσουμε ότι είχε EER 10 στους 27C που είχε έξω και με τόσο χαμηλά φορτία, τότε 90Χ8=900W = 3070btus .

Και να πως τυχαία από εδώ και τυχαία από εκεί "επιβεβαιώσαμε"  τα ελάχιστα btus του κατασκευαστή!!!🤓

Επεξ/σία από liakjim
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, parlapipas25 είπε

Πειράζει αν βλέπει απευθείας ο ήλιος την εξωτερική μονάδα;

Δεν είναι ότι καλύτερο για την κατανάλωση . Επίσης υπάρχει πιθανότητα να μπερδεύονται τα αισθητήρια θερμοκρασίας . Καλό είναι να μπει σε σκιερό μέρος . Αν δεν υπάρχει τρόπος τότε οκ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, parlapipas25 είπε

Πειράζει αν βλέπει απευθείας ο ήλιος την εξωτερική μονάδα;

Δεν  εντοπίσει ούτε μια φορά τέτοια αντεδειξη σε κανένα εγχειρίδιο εγκατάστασης . Και έχω διαβάσει πολλά.

Διαισθητικά ίσως δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά από ότι φαίνεται οι μονάδες κατασκευάζονται έτσι ώστε να μην έχουν θέμα στην απευθείας ηλιοφάνεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν  εντοπίσει ούτε μια φορά τέτοια αντεδειξη σε κανένα εγχειρίδιο εγκατάστασης . Και έχω διαβάσει πολλά.

Διαισθητικά ίσως δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά από ότι φαίνεται οι μονάδες κατασκευάζονται έτσι ώστε να μην έχουν θέμα στην απευθείας ηλιοφάνεια.

Στο manual του tcl παντως λέει να αποφεύγεται η επαφή με τον ήλιο η αλλιώς να χρησιμοποιητε προστασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, parlapipas25 είπε

Στο manual του tcl παντως λέει να αποφεύγεται η επαφή με τον ήλιο η αλλιώς να χρησιμοποιητε προστασία.

Έχω δει τέτοια οδηγία αλλά μόνο για περίπτωση ανέμου.

Μπορείς να μας το δείξεις; Έχει ενδιαφέρον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, liakjim είπε

Δεν  εντοπίσει ούτε μια φορά τέτοια αντεδειξη σε κανένα εγχειρίδιο εγκατάστασης . Και έχω διαβάσει πολλά.

Διαισθητικά ίσως δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά από ότι φαίνεται οι μονάδες κατασκευάζονται έτσι ώστε να μην έχουν θέμα στην απευθείας ηλιοφάνεια.

Γενικά δεν είναι και ότι το καλύτερο, το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι όταν χτυπάει την πίσω μεριά του κλιματιστικού.
Ο ανεμιστήρας θα δουλεύει στο μέγιστο όποτε η κατανάλωση θα επηρεάζεται σίγουρα.

Επίσης τα on/off (ίσως και τα inverter) δεν έχουνε προστασία υψηλής πίεσης όποτε αν έχει κάποιο θέμα ο ανεμιστήρας ή είναι φραγμένο το στοιχείο τότε υπάρχει φθορά στον συμπιεστή μέχρι να κόψει από θερμικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, parlapipas25 είπε

Screenshot_20190821-170404.png

Ιδιες οδηγιες με ενα 12αρι morris που εχω ..https://www.amiridis-savvidis.gr/datafiles/files/Morris 132series IM GR web.pdf   [σελ 22στο φυλλαδιο] Σιγουρα για καλοκαιρι δεν ειναι καλο, για χειμωνα δεν ξερω.

Επεξ/σία από Waterfall1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

θα ήθελα μια γνώμη για αυτό το κλιματιστικό https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198276-carrier-42qhb12d8sa-crystal-ii

Το παρήγγειλα σήμερα και το περιμένω απο εβδομάδα. Η απόδοση θέρμανσης είναι καλή; Απο θέμα κατανάλωσης με ενδιαφέρει πολύ γιατί θα αντικαταστήσει θέρμανση απο θερμοσυσσωρευτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, athinamj είπε

Καλησπέρα,

θα ήθελα μια γνώμη για αυτό το κλιματιστικό https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198276-carrier-42qhb12d8sa-crystal-ii

Το παρήγγειλα σήμερα και το περιμένω απο εβδομάδα. Η απόδοση θέρμανσης είναι καλή; Απο θέμα κατανάλωσης με ενδιαφέρει πολύ γιατί θα αντικαταστήσει θέρμανση απο θερμοσυσσωρευτές.

Σε προτρέπω να το ακυρώσεις.

Τρίζει πάρα πολύ σε θέρμανση.

Έχω το 9αρι.

Δες το daikin. Ποιοτικά πλαστικά, μεγαλύτερο scop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, liakjim είπε

Σε προτρέπω να το ακυρώσεις.

Τρίζει πάρα πολύ σε θέρμανση.

Έχω το 9αρι.

Δες το daikin. Ποιοτικά πλαστικά, μεγαλύτερο scop.

Ευχαριστώ πολύ θα πάω να αλλάξω αύριο την παραγγελία και να πάρω το https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198798-fujitsu-asya12klwa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, athinamj είπε

Ευχαριστώ πολύ θα πάω να αλλάξω αύριο την παραγγελία και να πάρω το https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198798-fujitsu-asya12klwa

Είπαμε να πας σε καλύτερο . 

Προσπάθησε για εδώ https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198182-daikin-atxc35b-siesta-sensira

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, liakjim είπε

Από τα νούμερα, καταλαβαίνω ότι μιλάς για το ASYG24KLCA.

Καταρχάς βάζω στοίχημα ότι σε 24άρι ονομαστικά, δεν υπάρχει στην αγορά άλλο κλιματιστικό που να κατεβαίνει πιο χαμηλά.

Το κλιματιστικό το έχω και το έχω μετρήσει.

Το έχω δει στα 115W

7a389ae6f2ba9174f5c1a15d0973bcd9.png&key

Να πούμε ότι το 9άρι που έχω , δεν μπορεί να κατέβει πιο κάτω.

Από το eurovent AOYG24KLTAASYG24KLCA_1563949719.9914.pdf

βλέπουμε ότι το ASYG πιάνει 5.06EER στους 30C, 8.19 στους στους 25 και 15.50 στους 20C.

Βέβαια δεν ήμουν στα watts που έχει το eurovent αλλά σε πολύ χαμηλότερα, οπότε δεν ξέρω με τι EER πρέπει να πολλαπλασιάσω.

Επίσης δεν ξέρω από αυτά τα watts πόσα αντιστοιχούν στους ανεμιστήρες και πόσα στον συμπιεστή.

Ας πούμε 90W ισχύ μέσα.

Επίσης ας υποθέσουμε ότι είχε EER 10 στους 27C που είχε έξω και με τόσο χαμηλά φορτία, τότε 90Χ8=900W = 3070btus .

Και να πως τυχαία από εδώ και τυχαία από εκεί "επιβεβαιώσαμε"  τα ελάχιστα btus του κατασκευαστή!!!🤓

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση όπως και τον φίλο Βασίλης_29 παραπάνω. Για αυτό ακριβώς το μοντέλο μιλάω, μιας και το έχεις, θα ήθελα μερικές ερωτησούλες:

1) το χρώμα της μονάδας μέσα είναι λευκό ματ ή γυαλιστερό ?

2) έχει αντικατασταθεί από άλλο νεότερο μοντέλο?

3) οι μέσα περσίδες οι μικρές/κάθετες (εννοώ όχι τις 2 μεγάλες εξωτερικές) αλλάζουν θέση από το rc, όπως ένα παλιό fujitsu που έχω (swing & fixed) ή μόνο χειροκίνητα?

4) το θέμα θορύβου που αναφέρουν για την μέσα μονάδα, ισχύει?

PS: τα είχα δει και τα 2 βίντεό σου πριν σε "γνωρίσω" εδώ και ειλικρινά δεν βρήκα το μηχάνημα ιδιαίτερα θορυβώδες!

Τέλος, πιστεύετε ότι ένα deflector σαν της φωτογραφίας, κάνει δουλειά, δηλ. αποτρέπει το απευθείας "χτυπημα" του αέρα?

item_XL_11094515_15277231.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, camel555 είπε

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση όπως και τον φίλο Βασίλης_29 παραπάνω. Για αυτό ακριβώς το μοντέλο μιλάω, μιας και το έχεις, θα ήθελα μερικές ερωτησούλες:

1) το χρώμα της μονάδας μέσα είναι λευκό ματ ή γυαλιστερό ?

2) έχει αντικατασταθεί από άλλο νεότερο μοντέλο?

3) οι μέσα περσίδες οι μικρές/κάθετες (εννοώ όχι τις 2 μεγάλες εξωτερικές) αλλάζουν θέση από το rc, όπως ένα παλιό fujitsu που έχω (swing & fixed) ή μόνο χειροκίνητα?

4) το θέμα θορύβου που αναφέρουν για την μέσα μονάδα, ισχύει?

PS: τα είχα δει και τα 2 βίντεό σου πριν σε "γνωρίσω" εδώ και ειλικρινά δεν βρήκα το μηχάνημα ιδιαίτερα θορυβώδες!

Τέλος, πιστεύετε ότι ένα deflector σαν της φωτογραφίας, κάνει δουλειά, δηλ. αποτρέπει το απευθείας "χτυπημα" του αέρα?

item_XL_11094515_15277231.jpg

1. Γυαλιστερό. 

2. Όχι ακόμα. 

3. Χειροκίνητα

4. Για τον θόρυβο τι να σου πω, άλλοι λένε πως τους φαίνεται οκ, άλλοι όχι. Αθόρυβο δεν το λες σε καμία περίπτωση. 

5. Το deflector δεν νομίζω ότι κάνει για ψύξη μιας και θες τον κρύο και βαρύ αέρα να ταξιδέψει μακριά πριν πέσει. Σε θέρμανση έτσι και αλλιώς οι περσίδες πάνε κάτω ώστε να πολεμήσεις το αντίθετο φαινόμενο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...