Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές κι απορίες για κλιματιστικά


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 λεπτά πριν, liakjim είπε

Είπαμε να πας σε καλύτερο . 

Προσπάθησε για εδώ https://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/air-condition/7.000-to-15.000-btu/198182-daikin-atxc35b-siesta-sensira

Αυτό δεν έχει χαμηλότερη ισχύ σε θέρμανση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 31,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • liakjim

    5364

  • Dare-Devil

    2162

  • banned_acc

    1683

  • Rnd1978

    1481

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, athinamj είπε

Αυτό δεν έχει χαμηλότερη ισχύ σε θέρμανση;

Αγαπητέ μου φίλε. 

Το Carrier τρίζει, το ξεχνάμε λοιπόν. 

Το συγκεκριμένο Fujitsu όχι μόνο δεν είναι Fujitsu αλλά κινέζικο φασόν midea (ίδιο με Tyccoon, Inventor κτλ), αλλά και έχει πολύ μέτριο SCOP (4.6) όταν το Daikin έχει 5.67. 

Χαωτική διαφορά. 

Επίσης ανεβάζουν αμφότερα πάνω από 16000btus στη θέρμανση, οπότε , όχι δεν έχει χαμηλότερη ισχύ. 

Αν αναφέρεσαι στα ελάχιστα btus, το συγκεκριμένο Fujitsu ως κινέζικο φασόν που είναι , δεν πα να λέει και 500btus ελάχιστα. Είναι ένα κινέζικο φασόν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, camel555 είπε

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση όπως και τον φίλο Βασίλης_29 παραπάνω. Για αυτό ακριβώς το μοντέλο μιλάω, μιας και το έχεις, θα ήθελα μερικές ερωτησούλες:

1) το χρώμα της μονάδας μέσα είναι λευκό ματ ή γυαλιστερό ?

2) έχει αντικατασταθεί από άλλο νεότερο μοντέλο?

3) οι μέσα περσίδες οι μικρές/κάθετες (εννοώ όχι τις 2 μεγάλες εξωτερικές) αλλάζουν θέση από το rc, όπως ένα παλιό fujitsu που έχω (swing & fixed) ή μόνο χειροκίνητα?

4) το θέμα θορύβου που αναφέρουν για την μέσα μονάδα, ισχύει?

PS: τα είχα δει και τα 2 βίντεό σου πριν σε "γνωρίσω" εδώ και ειλικρινά δεν βρήκα το μηχάνημα ιδιαίτερα θορυβώδες!

Τέλος, πιστεύετε ότι ένα deflector σαν της φωτογραφίας, κάνει δουλειά, δηλ. αποτρέπει το απευθείας "χτυπημα" του αέρα?

item_XL_11094515_15277231.jpg

Ίδιο κλιματιστικό έχουμε, ο θόρυβος της εσωτερικής ειδικά αν το βάλεις στο high είναι αρκετος και σχετικά ενοχλητικός, για χαμηλότερες σκάλες είναι πιο normal. Αυτό είναι το τίμημα λόγω μικρών διαστάσεων της εσωτερικής μονάδας για να μπορέσει να βγάλει τα απαιτούμενα κυβικά αέρα, πάντως οι ανεμιστήρες πολύ δυνατοί, ειδικά αν έχεις χώρο μακρόστενο και βάλεις το κλιματιστικό στην μια άκρη, σου έρχεται αέρας ακόμα και στα 9-10 μέτρα, ο χώρος παγώνει πολύ γρήγορα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει υπολογίσει κανείς πόσο κοστίζει η κιλοβατορα πραγματική τιμή με φόρους.εγω έχω αλλάξει πάροχο και με χρέωση 0.06 ανά klh υπολογίζω άλλο τόσο με φόρους κτλ κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω χρόνια να το κοιτάξω, αλλά εξαρτάται από το κλιμάκιο που θα είναι οι κιλοβατώρες που θα κάψεις. Σε εμένα πριν χρόνια έβγαινε 0.18ευρω/kwh μαζί με όλα μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, smav82 είπε

Έχει υπολογίσει κανείς πόσο κοστίζει η κιλοβατορα πραγματική τιμή με φόρους.εγω έχω αλλάξει πάροχο και με χρέωση 0.06 ανά klh υπολογίζω άλλο τόσο με φόρους κτλ κτλ.

0.18 , όσο λέει ο Βασίλης.

Αν όντως δίνεις 0.12  είναι σημαντική έκπτωση. Δεν νομίζω , όταν τα είχα ψάξει με παρόχους δεν ήταν τόσο μεγάλη διαφορά. Μια η άλλη βασικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. Μετακόμισα πρόσφατα σε ένα σπίτι και αν και πέρασαν οι μεγάλες ζέστες του καλοκαιριού ψάχνω να βάλω ένα κλιματιστικό 18άρι στο σαλόνι μου. Το θέλω μόνο για ψύξη γιατί το χειμώνα έχει αέριο, οπότε δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Υπάρχει καμιά καλή πρόταση στην αγορά αυτήν την περίοδο και επιπλέον αξίζει να το βάλω τώρα ή να περιμένω την άνοιξη με το νέο έτος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tka είπε

Παιδιά καλησπέρα. Μετακόμισα πρόσφατα σε ένα σπίτι και αν και πέρασαν οι μεγάλες ζέστες του καλοκαιριού ψάχνω να βάλω ένα κλιματιστικό 18άρι στο σαλόνι μου. Το θέλω μόνο για ψύξη γιατί το χειμώνα έχει αέριο, οπότε δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Υπάρχει καμιά καλή πρόταση στην αγορά αυτήν την περίοδο και επιπλέον αξίζει να το βάλω τώρα ή να περιμένω την άνοιξη με το νέο έτος;

Μέχρι πόσα λεφτά κοιτάς; 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Dare-Devil είπε

Μέχρι πόσα λεφτά κοιτάς; 
 

Δεν εχω σκεφτεί, αλλά σχετικά οικονομικό, μιας και τα γυναικόπαιδα λείπουν εκτός Θεσσαλονίκης το καλοκαίρι, οπότε θα δουλεύει σχετικά λίγες ώρες την ημέρα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, argitt είπε

Έχω 2 τέτοια κλιματιστικά 9αρια και κάθονται στην αποθήκη...Κάνεις καμία ιδέα τι να τα κάνω;

IMG_20190818_151230.jpg

Ανακύκλωση ή χάρισμα ή χάρισμα για ανακύκλωση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, tka είπε

Παιδιά καλησπέρα. Μετακόμισα πρόσφατα σε ένα σπίτι και αν και πέρασαν οι μεγάλες ζέστες του καλοκαιριού ψάχνω να βάλω ένα κλιματιστικό 18άρι στο σαλόνι μου. Το θέλω μόνο για ψύξη γιατί το χειμώνα έχει αέριο, οπότε δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Υπάρχει καμιά καλή πρόταση στην αγορά αυτήν την περίοδο και επιπλέον αξίζει να το βάλω τώρα ή να περιμένω την άνοιξη με το νέο έτος;

Καλές τιμές συνήθως έχει τέλη Αυγούστου, αρχές Σεπτέμβρη και τις καλύτερες όλων μάλλον στο black friday. Για ψύξη θα θες μεγάλο SEER. 

3 λεπτά πριν, argitt είπε

Να τα βάλω στην πεθερά μου αξίζει?????

Εννοείται !!!!!!!

Spoiler

😈😈😈

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, argitt είπε

Να τα βάλω στην πεθερά μου αξίζει?????

Αν έχεις χώρο όπου θέλει κλιματισμό , έστω μια στο τόσο , εννοείται να τα βάλεις ! Ειδικά αν είναι στην πεθερά για να έρθετε λίγο πιο κοντά και προς αποφυγήν μελλοντικής παντόφλας ή γκρίνιας  :P 

Επεξ/σία από Dare-Devil
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...