Προς το περιεχόμενο

Το CERN αρχίζει τον Οκτώβριο τις συγκρούσεις σωματιδίων


nickarmy

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@elven

Αφού ξεκαθαρίσω ότι κι εμένα μου φάνηκε περίεργο αυτό που είπε ο telegamesvg (και περιμένω να εξηγήσει αναλυτικά τι εννοούσε, χωρίς βεβαίως να σημαίνει ότι θα μπω στην πρακτική να τον ειρωνεύομαι κάθε φορά που απαντάει σε κάποιον άλλο και όχι σε "εμένα"), θα ήθελα να σου προτείνω την ιδέα να μην παίζεις δημοσίως και με την πρώτη ευκαιρία με ...την υπομονή ανθρώπων που δε γνωρίζεις προσωπικά. Μια ιδέα λέω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 147
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ειδες φιλε μου ομως τι γινεται , οταν οι γνωσεις που προσφερει η παιδεια μας φθανουν μεχρι τον Αινσταιν ?

 

Θα περίμενα υπομονετικά αν δεν διάβαζα αυτό

Κατα τ άλλα ξέχασες το "Objection, your Honor" στην αρχή

 

disqualified δεν είπα ότι περιμένω λινκ απο εσένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχην, εγω δεν παρακολουθω αυτον τον ηλιθιο ανθρωπο...............που λεεει του π***τη τις μ@λ@κιες στον κοσμο(τον παραδεχομαι γιατι βγαζει λεφτα απο αυτο!)

Αυτα που γραφω σου εδοσαν αυτη την εντυπωση????:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Πραγματικα με μπερδεψες τωρα!!!!!

 

Θελεις να πεις οτι αυτα που γραφω, και τα link που εχω δοσει δεν εχουν υποσταση???

Για να καταλαβω δηλαδη!!!!!!!

 

Θεωρεις οτι η υπαρξει του higgs και η αναφορα σε αυτο ειναι π@π@ρι@?????

 

Το ξερω οτι ειναι δυσκολο να γινουν κατανοητες τετοιες εννοιες(higgs,μποζονια,μαυρες τρυπες, σκουλικοτρυπες, πεδια, χωροχρονος, μοναδικοτητα)..........

Πρεπει καποιος να ξεφυγει απο τον ντετερμενιστικο τροπο σκεψης.........

 

 

Οτι και να εχω γραψει το εχω κανει ξεροντας τι γραφω...........το εχω μελετησει το θεμα,οσο μπορω βεβαια, διαβαζοντας πραγματα,αρθρα,βιβλια και βλεποντας ντοκυμαντερ απο ανθρωπους που εχουν παρει νομπελ η τελος παντως ειναι αξιοι σεβαζμου στον τομεα αυτο.......οχι ακουγοντας το λιακο ητον καθε λιακο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαντωντας στο ιδιο μηκος κυματος με εσενα θα πω , οτι οπως ισως καταλαβαινεις κ εσυ ο Higgs δεν ζουσε πριν απο 2500 χρονια .

 

Δεν σε ειρωνεύομαι. Και φυσικά δεν περιμένω από τον σοφό της εποχής 2500 ετών πρίν να κάνει αναφορά στο μποζόνιο του Higgs, αλλά να προσπαθήσει να αποδώσει με τα τότε δεδομένα που είχε τον προβληματισμό του. Ειλικρινά ζήτησα μια αναφορά στην πηγή σου γιατί δεν το γνωρίζω και θα ήθελα να το πληροφορηθώ.

 

Μπορείς να μας δώσεις το link από το reference που υπάρχει αυτό; Εγώ δεν βρήκα κάποια αναφορά στο μποζόνιο του Higgs πριν 2500 χρόνια, όσο και αν έψαξα.

 

Αυτό ακριβώς έγραψα, χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας. Αν μπορούσες να με καθοδηγήσεις στις πηγές σου για να το διαβάσω και εγώ, θα σου ήμουν ευγνώμων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

γραψε διαβασει γιατι θα σε ρημαξουν. :P

 

 

 

Γραφω "ακουσει" γιατι για να εχει διαβασει μαλλον το θεωρω απιθανο .

Πιθανοτερο ειναι να εχει παρει κατι το αυτι του ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν σε ειρωνεύομαι. Και φυσικά δεν περιμένω από τον σοφό της εποχής 2500 ετών πρίν να κάνει αναφορά στο μποζόνιο του Higgs, αλλά να προσπαθήσει να αποδώσει με τα τότε δεδομένα που είχε τον προβληματισμό του. Ειλικρινά ζήτησα μια αναφορά στην πηγή σου γιατί δεν το γνωρίζω και θα ήθελα να το πληροφορηθώ.

 

 

 

Αυτό ακριβώς έγραψα, χωρίς καμία διάθεση ειρωνίας. Αν μπορούσες να με καθοδηγήσεις στις πηγές σου για να το διαβάσω και εγώ, θα σου ήμουν ευγνώμων.

 

 

 

Ολοι οι Προσωκρατικοι φιλοσοφοι , ασχοληθηκαν με την ανευρεση του οντος και του πρωτου στοιχειου .

Ο Λευκιππος π.χ διατυπωσε στην ουσια την ατομικη θεωρια, η οποια δεν αναφερεται φυσικα στα σημερινα γνωστα μας ατομα τα οποια και φυσικα διασπουνται , αλλα στο πρωταρχικο αυτο σωματιδιο το οποιο ΔΕΝ διασπαται και για αυτον ακριβως τον λογο ονομαστηκε και ΑΤΟΜΟ .

 

Ο Διογενης Απολλωνιατης αναφερει οτι ολα τα οντα αδιαφοροποιουνται απο το ιδιο πραγμα και ειναι το ιδιο πραγμα .

 

Και φυσικα μπορω να προχωρησω και να αναφερω πληθος αποσπασματων που αναφερουν οτι ολο το συμπαν-κοσμος αποτελειται και φυσικα δημιουργειται απο την ιδια κ μια πρωταρχικη ουσια , οπως αυτο που ψαχνουν να βρουν σημερα και που συμβατικα ονομαζουμαι μποζονιο , ή σωματιδιο του Θεου ή σωματιδιο Higgs .

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 16:04 ----------

 

Αν ειχες ακουσει τι ειπε ο Σωκρατης δεν θα φεροσουν ετσι

 

Το μποζόνιο των Ελ όμως ακόμα,i give up,το γραψεις δε το γραψεις iquit

 

 

 

Συνεχιζεις την ιδια φθηνη τακτικη που δυστυχως δεν σε τιμα , ουτε δινει κανενα ιδιαιτερο κυρος στις αποψεις σου .

Το μονο που κανεις και το κανεις απ'οτι φαινεται καλα ειναι να εκτιθεσαι ανεπανορθωτα .

Εκτος αν θεωρεις τον εαυτο σου τον μονο που εχει δικαιωμα να εκφερει γνωμη και μαλιστα γνωμη την οποια θεωρει ως την μια και αληθινη .Τοτε μαλλον περναμε σε φασματα ερευνης αλλων ειδικοτητων .

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 16:06 ----------

 

@elven

Αφού ξεκαθαρίσω ότι κι εμένα μου φάνηκε περίεργο αυτό που είπε ο telegamesvg (και περιμένω να εξηγήσει αναλυτικά τι εννοούσε, χωρίς βεβαίως να σημαίνει ότι θα μπω στην πρακτική να τον ειρωνεύομαι κάθε φορά που απαντάει σε κάποιον άλλο και όχι σε "εμένα"), θα ήθελα να σου προτείνω την ιδέα να μην παίζεις δημοσίως και με την πρώτη ευκαιρία με ...την υπομονή ανθρώπων που δε γνωρίζεις προσωπικά. Μια ιδέα λέω.

 

 

Σε ευχαριστω φιλε μου ..

Ολα τα παραπανω που αναφερεις , περιγραφουν ακριβως την εννοια του διαλογου .

Διαφορετικα θα επρεπε να κραταει ο καθενας την γνωμη του για τον εαυτο του .

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 16:08 ----------

 

 

Θεωρεις οτι η υπαρξει του higgs και η αναφορα σε αυτο ειναι π@π@ρι@?????

 

Το ξερω οτι ειναι δυσκολο να γινουν κατανοητες τετοιες εννοιες(higgs,μποζονια,μαυρες τρυπες, σκουλικοτρυπες, πεδια, χωροχρονος, μοναδικοτητα)..........

 

 

 

Συμφωνω μαζι σου.

Θα πρεπει ομως να διευκρινησουμε οτι ολα τα παραπανω ειναι μεχρι στιγμης θεωριες που για καποιες απο αυτες, υπαρχουν καποιες συμβατικες ενδειξεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Διογενης Απολλωνιατης θεωρεί ότι ο αέρας είναι η αρχική αιτία του κόσμου,προφανώς θα εννοεί κάτι άλλο.

Ο Λεύκιπος θεωρεί τη γη το κέντρο του σύμπαντος,ακίνητη και όχι σφαιρική,προφανώς δεν είναι το πεδίο του.

 

Τες πα,τουλάχιστον καταλάβαμε τι εννοούσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολοι οι Προσωκρατικοι φιλοσοφοι , ασχοληθηκαν με την ανευρεση του οντος και του πρωτου στοιχειου .

Ο Λευκιππος π.χ διατυπωσε στην ουσια την ατομικη θεωρια, η οποια δεν αναφερεται φυσικα στα σημερινα γνωστα μας ατομα τα οποια και φυσικα διασπουνται , αλλα στο πρωταρχικο αυτο σωματιδιο το οποιο ΔΕΝ διασπαται και για αυτον ακριβως τον λογο ονομαστηκε και ΑΤΟΜΟ .

 

Ο Διογενης Απολλωνιατης αναφερει οτι ολα τα οντα αδιαφοροποιουνται απο το ιδιο πραγμα και ειναι το ιδιο πραγμα .

 

Και φυσικα μπορω να προχωρησω και να αναφερω πληθος αποσπασματων που αναφερουν οτι ολο το συμπαν-κοσμος αποτελειται και φυσικα δημιουργειται απο την ιδια κ μια πρωταρχικη ουσια , οπως αυτο που ψαχνουν να βρουν σημερα και που συμβατικα ονομαζουμαι μποζονιο , ή σωματιδιο του Θεου ή σωματιδιο Higgs .

 

 

Δεκτά όλα αυτά, και ευχαριστώ για τις αναφορές, θα το ψάξω και παραπάνω μόνος μου.

 

Πρέπει και εσύ όμως πιστεύω να παραδεχθείς, πως αυτά δεν αποτελούν επιστημονικό λόγο, αλλά φιλοσοφία. Άρα δεν νομίζω πως τίθεται θέμα σύγκρισης. Εδώ μιλάμε για επιστημονική έρευνα και η επιστημονική έρευνα συμβαδίζει με το πείραμα και την επιβεβαίωση των θεωριών.

 

Και ο Ιούλιος Βερν έγραψε το "από την γή στην σελήνη", αλλά δεν ήταν επιστήμονας. Συγγραφέας ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει και εσύ όμως πιστεύω να παραδεχθείς, πως αυτά δεν αποτελούν επιστημονικό λόγο, αλλά φιλοσοφία. Άρα δεν νομίζω πως τίθεται θέμα σύγκρισης. Εδώ μιλάμε για επιστημονική έρευνα και η επιστημονική έρευνα συμβαδίζει με το πείραμα και την επιβεβαίωση των θεωριών.

 

 

Ο Πλατων ηταν ο πρωτος που μιλησε για επιστημη και φυσικα ηταν φιλοσοφος ..

Φιλοσοφια και επιστημη δεν ειναι ασυμβατα , αλλα ακριβως το αντιθετο .

Φιλοσοφια δεν σημαινει αληθεια εξ αποκαλυψεως , ουτε εχει καμια σχεση με θρησκειολογικες αντιληψεις .Φιλοσοφια ειναι η αναγκη του ανθρωπου να γνωρισει τον ευαυτο του και τα περι αυτου .

 

Αν προσεξεις τα παντα ξεκινουν απο το μυαλο του ανθρωπου , και μετα ακολουθουν τα διαφορα πειραματα που αναφερεις για να αποδειχθει η ορθοτης η οχι του θεωρηματος .Ακομη και αυτο ομως το πειραμα δεν αρκει η δεν ειναι δυνατον να πραγματοποιηθει , οποτε μενουμε στην Θεωρια..

 

 

Π.χ στο 7:43 - 8:05 [ame]http://www.youtube.com/watch?v=DSru9RUE2zc&feature=related[/ame]

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 16:56 ----------

 

Ο Διογενης Απολλωνιατης θεωρεί ότι ο αέρας είναι η αρχική αιτία του κόσμου,προφανώς θα εννοεί κάτι άλλο.

Ο Λεύκιπος θεωρεί τη γη το κέντρο του σύμπαντος,ακίνητη και όχι σφαιρική,προφανώς δεν είναι το πεδίο του.

 

Τες πα,τουλάχιστον καταλάβαμε τι εννοούσες

 

 

 

Και εσυ προφανως θεωρεις οτι "συνουσια" ειναι αυτο που εννοεις τωρα και οχι αυτο που εννοουσε ο Πλατων μεσω του Ελεάτη Ξενου στον Σοφιστή.

Και προφανως ειναι ματαιο να σου αναφερω αποσπασματα απο τα παναρχαιο "Ορφικα" που μιλουν για την σφαιρικοτητα της γης , την κινηση της κ.α.π .

 

Δυστυχως οχι μονο δεν καταλαβες ,αλλα δεν προσπαθεις κι'ολας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εσυ προφανως θεωρεις οτι "συνουσια" ειναι αυτο που εννοεις τωρα και οχι αυτο που εννοουσε ο Πλατων μεσω του Ελεάτη Ξενου στον Σοφιστή.

Και προφανως ειναι ματαιο να σου αναφερω αποσπασματα απο τα παναρχαιο "Ορφικα" που μιλουν για την σφαιρικοτητα της γης , την κινηση της κ.α.π .

 

Δυστυχως οχι μονο δεν καταλαβες ,αλλα δεν προσπαθεις κι'ολας .

 

Δεν ήταν ειρωνικό(πως κι έτσι),τουλάχιστον κατάλαβα τι εννοούσες στο αρχικό ποστ.

Σορρυ για μένα πχ το παρακάτω είναι γενικότητα και δεν αποδεικνύει τίποτα ούτε στο ελάχιστο

Και φυσικα μπορω να προχωρησω και να αναφερω πληθος αποσπασματων που αναφερουν οτι ολο το συμπαν-κοσμος αποτελειται και φυσικα δημιουργειται απο την ιδια κ μια πρωταρχικη ουσια , οπως αυτο που ψαχνουν να βρουν σημερα και που συμβατικα ονομαζουμαι μποζονιο , ή σωματιδιο του Θεου ή σωματιδιο Higgs .

Ίσως το μεγαλύτερο μυαλό που πέρασε ποτέ (Αριστοτέλης) ήταν λάθος στην κοσμοθεωρία του,τώρα το να ψάξω σε 15 λάθος αντιλήψεις να βρω μία που αν την δω με άλλο μάτι,σφαιρικά και γενικά, ίσως και να μπορεί υπο πρυποθέσεις να κολλήσει με σύγχρονες αντιλήψεις δεν νομίζω ότι θα γίνει,θέλει τεράστια προσπάθεια για να πεισεις τον ίδιο σου τον εαυτό πρώτα

 

Καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ για μένα πχ το παρακάτω είναι γενικότητα και δεν αποδεικνύει τίποτα ούτε στο ελάχιστο

 

 

 

Γενικοτητα ειναι η ερευνα του αρχικου σωματιδιου οταν την κανουν αρχαιοι, ενω οταν ασχολουνται με την ιδια ερευνα συγχρονοι μας ,χωρις να εχει αποδειχθει τιποτα δεν ειναι γενικοτητα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προσεξεις τα παντα ξεκινουν απο το μυαλο του ανθρωπου , και μετα ακολουθουν τα διαφορα πειραματα που αναφερεις για να αποδειχθει η ορθοτης η οχι του θεωρηματος .Ακομη και αυτο ομως το πειραμα δεν αρκει η δεν ειναι δυνατον να πραγματοποιηθει , οποτε μενουμε στην Θεωρια...

 

Πάντα έτσι γίνεται. Και φυσικά η string theory είναι αυτό ακριβώς. Theory, μέχρι να αποδειχθεί πειραματικά.

βέβαια αυτή η θεωρία έχει από πίσω της μαθηματικούς τύπους που γεμίζουν βιβλία ολόκληρα. Δεν είναι στον αέρα. Και τώρα απλά μένει η επαλήθευση της πειραματικά ή η μή επαλήθευση της. Αυτή είναι και η διαφορά των επιστημόνων από τους φιλοσόφους.

 

Ετσι το εχουμε μπιπ το θεμα :mad:

 

Sorry κι όλας αλλά με το δεινοσαυράκι δεν βοηθάς στην εκτόνωση της έντασης, ούτε προσφέρεις και κάτι ουσιώδες στο thread.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...