Προς το περιεχόμενο

Αδυναμία διεξαγωγής format σε Windows XP


damoclesword

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού διάβασα σχετική δημοσίευση στο φόρουμ επιχείρησα να κάνω φορμάτ γιατί ο υπολογιστής μου τελευταία σερνόταν.

Δημιούργησα λοιπόν back up των αρχείων μου και ξεκίνησα. Όρισα να κάνει boot από το CD ROM, έβαλα το CD των Windows XP και ξεκίνησε η εγκατάσταση. Πάτησα ENTER όταν μου ζητήθηκε, όμως εκεί παρουσιάστηκε πρόβλημα. Το πρόγραμμα εγκατάστασης δεν εντόπισε εγκατεστημένες μονάδες σκληρού δίσκου! Ο C: δεν φαινόταν πουθενά! Διάβασα οτι έπρεπε να κάνω partition στον σκληρό. Κατέβασα ένα πρόγραμμα που υποτίθεται είναι γι αυτή τη δουλειά, το Partition Magic, όρισα τα μέρη και το χώρο που θα "έσπαγε" ο σκληρός, αλλά τελικά αυτά δεν δημιουργήθηκαν. Στην μπλε οθόνη της εγκατάστασης και πάλι δεν μου εντόπιζε κανέναν σκληρό δίσκο. Και τώρα δεν με βάζει καν σε περιβάλλον Windows, παλεύω να το φτιάξω από τις ρυθμίσεις του boot screen αλλά εις μάτην. Ξέρει κανείς τι μπορεί να φταίει και τι μπορώ να κάνω; Ευχαριστώ

post-136492-129063009898_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά έχεις sata δίσκο και το CD των XP δεν έχει τους απαραίτητους drivers για να δει τον controller κατά την έναρξη της εγκατάστασης. Ποιό μοντέλο μητρικής έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω μια ASUS P4S8X-MX SiS μητρική. Δεν έχω ιδέα αν είναι Sata, πώς θα μπορούσα να το βρω; Και σε περίπτωση που είναι, τι κάνω; Δισκέτα δεν μου είχε δοθεί κατά την αγορά του PC. CD εγκατάστασης της μητρικής έχω όμως.Μπορεί να γίνει κάτι μέσω αυτού;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά 90% το πρόβλημά σου είναι οτι δεν βλέπει τον SATA δίσκο. Πάς εδώ, πατάς εκεί που λέει RAID και κατεβάζεις το SiS RAID Driver Package Version 3.02 for Floppy Disk maker για WinXP. Με τις οδηγίες που θα έχει μέσα κάνεις μια δισκέττα και όταν ξεκινά η εγκατάσταση των XP, εκεί που σου δείχνει τι drivers φορτώνει, σε κάποια φάση λέει "press F6 if you want to load a 3rd party driver" ή κάτι παρόμοιο. Πατάς το F6 τραβάει αυτά που χρειάζεται από τη δισκέττα και λογικά είσαι ΟΚ μετά!

 

EDIT : Είσαι 100% σίγουρος οτι ο δίσκος δεν έχει τέτοιο καλώδιο; Μήπως τον μπερδεύεις με κανένα drive;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη δικό μου λάθος για το καλώδιο, ναι υπάρχει τέτοιο.

Στο Main του Bios setup είναι ορισμένο το Onchip SATA controller σε Raid Mode. Χρειάζεται να αλλάξω την επιλογή εδώ;

Οσο για το αρχειάκι που είπες, angmar, το βρήκα και το κατέβασα μα υπάρχει ένα λειτουργικό πρόβλημα: αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ laptop το οποίο δεν έχει floppy disk drive.μόνο ο 'κολλημένος' σταθερός στον οποίο δεν έχω πρόσβαση έχει δισκέτα. Αν το γράψω σε cd μπορεί να γίνει η δουλειά το ίδιο; ή θα διακοπεί το install των windows;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς τα XP βλέπουν μόνο δισκέττα για την διαδικασία αυτή (απ' όσο ξέρω). Τώρα υπάρχει μια λύση να φτιάξεις ένα CD που θα έχει μέσα και τα XP αλλά και τον απαραίτητο driver. Χρειάζεσαι το πρόγραμμα nlite και ένα μικρό οδηγό για το τί θα κάνεις έχει εδώ.

 

EDIT: Μια ιδέα που μου ήρθε, αλλά δε ξέρω αν θα δουλέψει, έιναι να βάλεις το Onchip SATA controller σε legacy mode (αν έχει) και να δοκιμάσεις να δεις τι θα γίνει, αλλιώς nlite...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλαξα την επιλογή του Onchip SATA controller από Raid mode και την έκανα disable πειραματικά και λύθηκε το πρόβλημα! μου κάνει install κανονικότατα!

ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις πληροφορίες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...