Προς το περιεχόμενο

The Official Trance Topic


john2gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ε καλα οκ εσυ μπορει να εχεις και οργασμο οταν παιζει ο armin (nothing personal ετσι κουβεντα κανουμε) αλλα αυτο δεν σημαινει κατι...Ελεος πια με αυτο το feeling. Πιστευεις σοβαρα πως καποιος μπορει να "αγγιξει" ολους μεσα σε ενα live? Καλη μουσικη να παιζει εχεις και το ποτακι σου και μια χαρα περνας. Και στο κατω κατω τι παραπανω ειναι ενας dj απο ενα "μηχανακι" οπως λες. Το show ειναι ιδιο. μουσικη/φωτα/effects, αλλος το κανει καλυτερα αλλος χειροτερα.Απλο ειναι μην το κανουμε τοσο περιπλοκο.

 

Δεν ξερω εμενα παντα μου την εσπαγε ο armin. Θυμαμαι πριν χρονια οταν πολλοι αρχισανε και κραζανε τον tiesto με αντεπιχειρημα τον armin. Τι εχει κανει ο armin ενα imagine και ενα mirage? Χαιρω πολυ. Το να μου πεις οτι δεν γουσταρεις τον tiesto ετσι γενικα οκ δεκτο αλλα να μου λες οτι δεν τον γουσταρεις επειδη ειναι χειροτερος απο τον armin ε οχι παει πολυ...

Ό,τι είπε ο Τούφας.

Έχω δει και τους 2 όπως και above. Και στους 3 ήμουν πάνω κάτω. Έλιωσα.

Ε στον Τιέστο απλά λες και άκουγα από ένα σιντι μουσική. Δεν μου δωσε το παραπάνω για να ξεφύγω όπως έγινε στους άλλους δύο. Ο ένας μου δίνει την εντύπωση ότι παίζει για να βγάζει φράγκα, για τους άλλους αυτό που κάνουν είναι η ζωή τους.

 

Και αυτό να τονίσω, είναι καθαρά προσωπική άποψη. Σε σένα μπορεί να τα σκάει αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε δεν προσπαθω να σου πω πως εχεις αδικο και γω δικιο. Δικαιωμα σου ειναι να πιστευεις αυτα που πιστευεις. Απλα να το δουμε και με μια διαφορετικη ματια.

Ναι οκ ο tiesto ειναι γνωστο πως δεν εχει ιδιαιτερα skills αλλα εχει σιγουρα το "πακετο". Εχει charisma που λεμε. Τυχαια δεν βρεθηκε εκει που βρεθηκε, μην τον βγαλουμε και αχρηστο. Αμα με ενα μπαμ ειχε σταματησει να νοιαζεται θα ειχε παει σπιτι του προ 10ετιας... Καταλαβαινω τι θελεις να πεις αλλα αυτο ισχυει και για τον armin.:o Λαθος?

 

Ο ένας μου δίνει την εντύπωση ότι παίζει για να βγάζει φράγκα, για τους άλλους αυτό που κάνουν είναι η ζωή τους.

 

Αυτο ξανασκεψου το.:-D

 

 

Χαμογέλα βρε άμπαλε λίγο, τι κοστίζει; Του ζητούσαμε να παίξει ένα κομμάτι ακόμα, 5 λεπτά από τη ζωή του και όχι. Δεν. Μηδέν διαδραστικότητα. Δεν θα πήγαινα να τον ξαναδώ ακόμα και με τσαμπέ εισιτήριο.

 

Ετσι ετσι κανει τον δυσκολο για να του κολλανε περισσοτερο.:lol:

Και κατι αλλο, εσενα ως γυναικα σε τραβαει καθολου ο armin? (αμα θελεις απαντας)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είπα ότι είναι άχρηστος ο Τιέστο. Μέχρι και το '03 έκοβα φλέβα. Απλά δεν γουστάρω να τον ακούω πλέον. Κατεβάζω τόνους μουσικής με τις εβδομαδιαίες εκπομπές των περισσότερων και τα club lifes δεν τα παλεύω για κανένα λόγο. Δεν μπορώ να μην παραδεχτώ ότι έχει βγάλει επικά κομμάτια κατά το παρελθόν, αλλά πλέον δεν θέλω να ακούω ούτε τα μιξ του. Με χαλάνε.

 

Ο Oakenfold ας πούμε, δεν έχει ούτε αυτός την αίγλη που είχε κάποτε, ούτε ακούω με την ίδια κ@υλα τα σετς του. Αλλά αν με ρωτήσεις τι πιστεύω γι αυτόν, θα σου πω σε ένα γενικότερο πλαίσιο "Ρησπέκτ.-".

 

Σχετικά με τα φράγκα, οκ. Όλοι το κάνουν ΚΑΙ για τα φράγκα. Εμμένω παρ'όλα αυτά στη δήλωσή μου =ρ

 

Και όχι, δεν με τραβάει ο αρμιν. Τον θεωρώ αρκούντως γλυκανάλατο στη φάτσα για dj και δη από τους κορυφαίους. Εν προκειμένω ρίχνω ψήφο εμπισοσύνης στον Έμερυ. Χουχου.

 

---------- Προσθήκη στις 16:03 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 15:57 ----------

 

Να προσθέω και τον Jono Grant ε =ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ferry σε live ρεεε, εντάξει σε playlists πότε το χάνει, πότε το βρίσκει... mixing skills έχει και με το παραπάνω και σε διαδραστικότητα τα σπάει (άσε ότι δεν κάνει την π@παριά την στάση "Ιησούς". Έχει άλλη με το σήμα της καρδιάς :P) :-D

 

 

Epic σημείο στο 4ο λεπτό με το Beautiful :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φέρρυ νομίζω ότι παίζει αρκετά το ίδιο με άρμιν και γι αυτό δεν τρελαίνομαι.

 

Πρέπει να δω πριν πεθάνω Μάρκους ΟΠΩΣΚΑΙΔΗΠΟΤΕ. Πήγα φέτος ίμπιζα και έπαιζε στο amnesia και δεν πήγαμε γιατί ήταν πρώτη μέρα που φτάσαμε στονησί και οι μισοί ήταν στραβωμένοι και οι άλλοι μισοί κουρασμένοι. Ακόμα κλαίω.

 

Κι έχω ακούσει και για τον Van Dyk ότι τα σπάει και ότι εχει πολλή επικοινωνία με το κοινό.

 

Και τον Κάλλαχαν. Και τον Μαρκο βι...

Αχμ. Βασικά τώρα που το σκέφτομαι η λίστα είναι μεγάλη...

 

---------- Προσθήκη στις 16:48 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 16:26 ----------

 

(άσε ότι δεν κάνει την π@παριά την στάση "Ιησούς". Έχει άλλη με το σήμα της καρδιάς :P

Την καρδιά την κάνουν σιγά σιγά όλοι.

Τη στάση του Ιησού την έκανε ο Michael Woods ο οποίος είναι 2 μέτρα ξέρωγω και ήταν λίγο τρομακτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

παντως μην τα ισοπεδωνουμε ολα, οχι να λεμε και τι εχει κανει ο αρμιν η ο τιεστο ειδικα οταν μιλαμε για τα πρωτα χρονια τους. 2 απο τις καλυτερες στιγμες στην ζωη μου οφειλονται σε αυτους. Η μια ηταν οταν προτακουσα στο αγγλικο ραδιωφονο το blue fear του αρμιν και απο τοτε κολησα στο συγκεκριμενο ειδος τρανς (μεχρι τοτε ημουν ροκας, psycedelas, ψιλοελεκτρο του τοτε....). και η αλλη οταν ακουσα το ρεμιξ του silence στο αγαπημενο μου κλαμπ, το monastery sto torquay (12-8 ανοιχτο το πρωι, απο τα λιγα τοτε στην αγγλια με τετοια αδεια!). Ναι αυτο ειναι αισθημα δυνατο αλλα και ναι δεν ειχε να κανει μονο με τον εκαστοτε dj αλλα την ολη εικονα του κλαμπ, του κοσμου εκει μεσα, της μουσικης, του ντεκορ, των αγνωστον ανθρωπον εκει μεσα που ειχε αισθηση μιας παρεας....

 

Στην τελικη αρμιν και τιεστο βγαλανα καοματαρες στα νιατα τους, πχ το suburban train ειναι υμνος για μενα και απο τα καλυτερα εβερ. Αυτοι εφεραν ψηλα το uplifting kai emotional trance. Αλλα σιγα σιγα τους εφαγε η επιτυχια. Το θεμα ειναι οτι ο τιεστο το παρακανε και ειναι εδω και πολυ καιρο χαλιας, εχει να βγαλει αξιολογο κοματι χρονια και εχει περασει τελειως στην εμπορικη κομερσιαλ πλευρα. Ο αρμιν καπως αντιστεκοτανε ακομα και οταν εβγαζε τα εμπορικα του φροντιζε να βγαζει και κατι κοντα στο παλιο του υφος, ειχε λιγο απο ολλα. Επισης το ραδιωφινκο του σοου ειναι απειρως καλυτερο του τιεστο και εχει βοηθησει πολους καλλιτεχνες και επισης κραταει ενα στυλ εκει περα, δεν το εχει μολυνει τοσο πολυ με τις μουσικες τασεις που φαινετε να περνει στις δικες του παραγωγες. Και εδω ερχονται τα 2 τελευταια αλμπουμ αλλα κυριως το καινουριο που δυστηχως φαινεται να πεφτει καθε αντισταση και να περναει και αυτος στην αλλη πλευρα. Πλεον οι υποστηρικτες του αρμιν εχουν δυστηχως λιγα για να ειναι περηφανοι.

 

 

Απο ντιτζειδες απο αυτους που ειδα στα νιατα μου, αυτος που ηταν γαματος και τρελος ηταν ο MARK EG. ψαξτε να βρειτε κανα παλιο του σετ.

 

αμα δεν σε παρασερνει αυτος, δεν μπορει να το κανει κανεις τοτε λοολ

 

 

ερχοτανε συχνα και ο john 00 fleming εκει στο monastery, αλλος θεος! Τοτε που ημουν αγγλια ειχε πολυ περαση το hard house και εβλεπα συχνα tidy trax tours, steve thomas, anne savage, lisa lashes, tony devit (xmm νωμιζο δεν τον προλαβα λαιβ, πεθανε το 98), tidy boys, brainbashers, BK, LAB4 (θεοι!!)....

 

απο τα αγαπημενα μου κοματια εκεινη την εποχη. ΥΜΝΟΣ, ΕΠΟΣ, ΚΟΜΑΤΟΥΜΠΑ

 

 

ενα ποιο νεο ρεμιξ

 

και το απολυτο hard trance anthem

 

κατι prodigy και συναφη οι Lab4 τους εχουν για πρωινο!

 

και μιας που με ποιασανε hard trance αναμνησεις

Επεξ/σία από tzinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντως μην τα ισοπεδωνουμε ολα, οχι να λεμε και τι εχει κανει ο αρμιν η ο τιεστο ειδικα οταν μιλαμε για τα πρωτα χρονια τους. 2 απο τις καλυτερες στιγμες στην ζωη μου οφειλονται σε αυτους. Η μια ηταν οταν προτακουσα στο αγγλικο ραδιωφονο το blue fear του αρμιν και απο τοτε κολησα στο συγκεκριμενο ειδος τρανς (μεχρι τοτε ημουν ροκας, psycedelas, ψιλοελεκτρο του τοτε....). και η αλλη οταν ακουσα το ρεμιξ του silence στο αγαπημενο μου κλαμπ, το monastery sto torquay (12-8 ανοιχτο το πρωι, απο τα λιγα τοτε στην αγγλια με τετοια αδεια!). Ναι αυτο ειναι αισθημα δυνατο αλλα και ναι δεν ειχε να κανει μονο με τον εκαστοτε dj αλλα την ολη εικονα του κλαμπ, του κοσμου εκει μεσα, της μουσικης, του ντεκορ, των αγνωστον ανθρωπον εκει μεσα που ειχε αισθηση μιας παρεας....

 

Στην τελικη αρμιν και τιεστο βγαλανα καοματαρες στα νιατα τους, πχ το suburban train ειναι υμνος για μενα και απο τα καλυτερα εβερ. Αυτοι εφεραν ψηλα το uplifting kai emotional trance. Αλλα σιγα σιγα τους εφαγε η επιτυχια. Το θεμα ειναι οτι ο τιεστο το παρακανε και ειναι εδω και πολυ καιρο χαλιας, εχει να βγαλει αξιολογο κοματι χρονια και εχει περασει τελειως στην εμπορικη κομερσιαλ πλευρα. Ο αρμιν καπως αντιστεκοτανε ακομα και οταν εβγαζε τα εμπορικα του φροντιζε να βγαζει και κατι κοντα στο παλιο του υφος, ειχε λιγο απο ολλα. Επισης το ραδιωφινκο του σοου ειναι απειρως καλυτερο του τιεστο και εχει βοηθησει πολους καλλιτεχνες και επισης κραταει ενα στυλ εκει περα, δεν το εχει μολυνει τοσο πολυ με τις μουσικες τασεις που φαινετε να περνει στις δικες του παραγωγες. Και εδω ερχονται τα 2 τελευταια αλμπουμ αλλα κυριως το καινουριο που δυστηχως φαινεται να πεφτει καθε αντισταση και να περναει και αυτος στην αλλη πλευρα. Πλεον οι υποστηρικτες του αρμιν εχουν δυστηχως λιγα για να ειναι περηφανοι.

 

Vincent De Moor και Flowtation με Fly Away FTW. Με αυτά είχα κολλήσει κυρίως και μετά τα Blue Fear, Out Of The Blue, Carte Blanche κοκ. Ότι έχουν κάνει απίστευτα πράγματα για την trance όλα τα μεγάλα ονόματα, είναι γεγονός. Απλά πλέον αρκετοί έχουν ξεπέσει όπως λες. Για το ASOT διαφωνώ πάντως, καμία σχέση τα πρώτα 100 episodes του με αυτά που ακούμε εδώ και μερικά χρονάκια (το ότι έχει βοηθήσει αρκετούς artists είναι γεγονός. Αν δεν υπήρχε αυτό κανείς δεν θα ήξερε τον Tyas :P). Και δεν είναι πρόβλημα κυκλοφορίας τραγουδιών ο ξεπεσμός του ASOT, μιας και ο Manuel Le Saux κάνει απίστευτες εκπομπές!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Vincent De Moor και Flowtation με Fly Away FTW. Με αυτά είχα κολλήσει κυρίως και μετά τα Blue Fear, Out Of The Blue, Carte Blanche κοκ. Ότι έχουν κάνει απίστευτα πράγματα για την trance όλα τα μεγάλα ονόματα, είναι γεγονός. Απλά πλέον αρκετοί έχουν ξεπέσει όπως λες. Για το ASOT διαφωνώ πάντως, καμία σχέση τα πρώτα 100 episodes του με αυτά που ακούμε εδώ και μερικά χρονάκια (το ότι έχει βοηθήσει αρκετούς artists είναι γεγονός. Αν δεν υπήρχε αυτό κανείς δεν θα ήξερε τον Tyas :P). Και δεν είναι πρόβλημα κυκλοφορίας τραγουδιών ο ξεπεσμός του ASOT, μιας και ο Manuel Le Saux κάνει απίστευτες εκπομπές!

 

κοματαρα και το flowtation. Το εχω σε vinyl, ζηλεια :p/ Απο τις παλιες καλες εποχες που ψωνιζα δισκους. Μου στελνανε κανα 150ρι χιλιαρικα ξερω γω, μπορει να τρωγα 200 σε δισκους λοολ. Ας ειναι καλα τα overdraft απο τις τραπεζες (τα ξεπληρωνα μετα που ηρθα ελαδα για χρονια λοολ)

 

Τωρα για τις εκμπομπες δεν τις ακουο πλεον και ολες, αλλα πανω κατω τα ιδια κοματια παιζουνε. Φανταζομαι ο λε σο θα παιζει ποιο uplifting, ενω ο αρμιν πλεω προσπαθει να περναει και καμια παπαρια δικια του, κανα ψευτοχαουζοτρανσακι.....αλλα εχει και τα μισαωρα του που βαρανε τα ιδια κοματια. Σιγουρα εκανε καλυτερες εκμπομπες παλιοτερα, αλλα θα μπορουσε να ειναι και πολυ χειροτερα και τωρα και να ειναι σαν το ραδιωφονικο σοου του τιεστο!

Επεξ/σία από tzinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν μπορεις να μου λες οτι ο tiesto ειναι χαλια και απο την αλλη να εχεις τον armin ως θεο και σωτηρα που εσωσε την trance. Γενικα αυτη ειναι η εικονα που επικρατει εδω και μερικα χρονια. Δεν καταλαβαινω ολη αυτη την απεχθεια προς τον tiesto που "κατεστρεψε" την trance και παραλληλα τοση συμπαθεια στο "καλο παιδι" armin. Γενικα μιλαω. Ενταξει και εμενα δεν μου αρεσει ο armin αλλα σε 2-3 χρονια δεν θα τον κραζω σε σχεση με τον επομενο που θα ερθει. Αυτο το "ο armin ειναι πολυ καλυτερος" εγω δεν το βλεπω, απο οποιαδηποτε αποψη. Θυμαμαι παλια που μου λεγανε οτι ο tiesto ειναι και καλα πολυ εμπορικος και αλλα τετοια κουλα, λες και ο αρμιν ειναι underground.:lol: Ξερουμε πολυ καλα τι εχουν προσφερει στην μουσικη σκηνη και πρεπει να τους ευχαριστουμε γι αυτο.

 

Οσο για το asot εχει "μολυνθει" εδω και αρκετα χρονια αλλα εμενα προσωπικα δεν με χαλαει καθολου. Με χαλαει η σταση που κραταει ο armin και οσο περνανε τα χρονια βγαινω αληθινος σε αρκετα πραγματα που πιστευα. Τεσπα.

 

Ποσες φορες επαιξε περσυ αυτο στο asot? Κλασσικο trance κομματι.:devil:

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=IspHbfGeXGY[/ame]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν αναφερεσε σε μενα, δεν εχω τον ενα ως σωτηρα η τον αλλο. Ειπα οτι στα αρχικα τους χρονια ηταν και οι δυο σημαντικες επιροες και καθορισαν καποιο κοματι της τρανς. ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ. απλα ο τιεστο αλλαξε κατευθηνση πριν περισοτερο καιρο ενω ο αρμιν ποιο προσφατα. Ο τιεστο των τελευταιων 3-4 χρονων με ελαχιστες εξαιρεσεις ειναι το αντιστοιχο της μυρωδατης κουραδας, αυτο δεν σηκωνει αμφισβητηση. Και αυτο επισης δεν αλλαζει οτι πριν απο αυτο ηταν πρωτη μουρη και σημαντικος στο χωρο της τρανς. Οσοι τον κραζουν το κανουν για τα τελευταια αυτα χρονια. Βεβαια υπαρχει και ενας μυθος οτι ο τιεστο ποτε δεν εφτιαξε δικο του κοματι και ειχε παραγωγους που τα φτιαχνανε γι αυτον και μετα πετουσε το ονομα τιεστο, ηταν κατι σαν trademark, δεν υπηρχε δηλάδη ο τιεστο, αλλα η ομαδα τιεστο που εφτιαχνε κοματια και ο τιεστο ειναι η μουρη του ολου πραγματος. Ισως να πετουσε ιδεες και να ειχε καποια συμετοχη αλλα ο μυθος λεει οτι ο τιεστο δεν εχει ιδεα απο τα μηχανηματα και προγραματα που χρησιμοποιουν για τα κοματια. Το ιδιο τωρα βγηκε και για τον αρμιν, οτι κανει συμπαραγωγη με rank1 και εχει πολυ μικρη συμετοχη. Αν και ειναι γεγονος οτι ο αρμιν τουλαχιστον κανει δικες του παραγωγες και κατεει να χειριζετα τα προγραματα, γι αυτο και λενε ¨συμπαραγωγη¨. Για τον τιεστο λενε οτι απλως τους σφυριζε τον ρυθμο λοοολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
αν αναφερεσε σε μενα, δεν εχω τον ενα ως σωτηρα η τον αλλο. Ειπα οτι στα αρχικα τους χρονια ηταν και οι δυο σημαντικες επιροες και καθορισαν καποιο κοματι της τρανς. ΚΑΙ ΟΙ ΔΥΟ. απλα ο τιεστο αλλαξε κατευθηνση πριν περισοτερο καιρο ενω ο αρμιν ποιο προσφατα. Ο τιεστο των τελευταιων 3-4 χρονων με ελαχιστες εξαιρεσεις ειναι το αντιστοιχο της μυρωδατης κουραδας, αυτο δεν σηκωνει αμφισβητηση. Και αυτο επισης δεν αλλαζει οτι πριν απο αυτο ηταν πρωτη μουρη και σημαντικος στο χωρο της τρανς. Οσοι τον κραζουν το κανουν για τα τελευταια αυτα χρονια. Βεβαια υπαρχει και ενας μυθος οτι ο τιεστο ποτε δεν εφτιαξε δικο του κοματι και ειχε παραγωγους που τα φτιαχνανε γι αυτον και μετα πετουσε το ονομα τιεστο, ηταν κατι σαν trademark, δεν υπηρχε δηλάδη ο τιεστο, αλλα η ομαδα τιεστο που εφτιαχνε κοματια και ο τιεστο ειναι η μουρη του ολου πραγματος. Ισως να πετουσε ιδεες και να ειχε καποια συμετοχη αλλα ο μυθος λεει οτι ο τιεστο δεν εχει ιδεα απο τα μηχανηματα και προγραματα που χρησιμοποιουν για τα κοματια. Το ιδιο τωρα βγηκε και για τον αρμιν, οτι κανει συμπαραγωγη με rank1 και εχει πολυ μικρη συμετοχη. Αν και ειναι γεγονος οτι ο αρμιν τουλαχιστον κανει δικες του παραγωγες και κατεει να χειριζετα τα προγραματα, γι αυτο και λενε ¨συμπαραγωγη¨. Για τον τιεστο λενε οτι απλως τους σφυριζε τον ρυθμο λοοολ

 

Ειπα γενικα μιλαω αλλα αφου απαντησες ας συνεχισουμε την κουβεντα.

Ο armin ακομα και τωρα που μιλαμε δεν εχει αλλαξει καμια κατευθυνση. Αντιθετα ο tiesto εχει πει πως θελει να παιζει τα παντα. Ειναι επιλογη του αυτο που κανει τα τελευταια χρονια.Τα εχω ξαναγραψει μην τα λεω παλι. Το να λες πως δεν σου αρεσουν τα κομματια του επειδη εσυ ακους trance και ο tiesto δεν παιζει trance ναι μαζι σου, αλλα κουραδες δεν ειναι. Ακομη και το τελευταιο album του που ειναι εντελως pop δεν ειναι "κουραδα".(τι η lady gaga εχει βγαλει καλυτερα κομματια?:lol:). Αντιθετως, να παμε και στον armin, οντως εχει βγαλει πολλες κουραδες μην πω μονο κουραδες. Δεδομενου οτι ειναι trance καλλιτεχνης ετσι.:o

Για το δευτερο μερος τι να απαντησω. Απλα θα γελασω λιγο. Καταλαβαινεις και συ οτι ειναι αστεια πραγματα.

Επεξ/σία από SteveAngello
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν καταλαβαινω γιατι ειναι αστεια πραγματα?? ειναι γνωστο οτι υπαρχουν παραγωγοι που αν δεν φτιαχνουν εξολοκληρου, τουλαχιστον κατα μεγαλο ποσοστο τα κοματια γνωστον ντιτζειδον. Επισης ειναι γνωστο οτι το τελευταιο αλμπουμ του αρμιν ειναι συμπαραγωγη με τον μπενο απο ρανκ1. ΕΙναι στα κρεντιτ! Για τον τιεστο υπαρχει ενα θεμα στο trancefix.nl, h ivibes h trancenu, δεν θυμαμαι που, οπου ειχε φτασει καμια 70ρια σελιδες αυτη η συζητηση! Και ελεγε οτι στα αρχικα χρονια δουλευε με 2 παραγωγους, και καποιον που του εγραφε τα στοιχει με μελωδιες απο κλασικη μουσικη (ιντρος, breakdowns...) και απο τοτε που χωρισε με αυτους αλλαξε τελειος ο ηχος του. Δεν τα βγαζω απο το μυαλο μου, τα παλικαρια εκει μεσα εχουν δωσει απειρα στοιχεια και ονοματα σε σημειο που να πιστευεις οτι κατι τετοιο μπορει να επαιζε. ΑΛΛΑ δεν ειναι και κανεις 100% σιγουρος, ουτε στο παρουσιασα ως ετσι. Ειπα τι ακουγεται

 

Δεν καταλαβαινω γιατι τσαντιζεσαι οταν και εγω παραδεχομαι οτι ο αρμιν εχει βγαλει κουραδες και αυτος. Δεν τα χωσα μονο στον τιεστο. Ακομα και για τρανς εχει βγαλει απατες, ακομη και για ποιο εμπορικες προσπαθειες για μενα ορισμενα παλι απατες του βγηκανε. Επισης του τιεστο, για μενα, ακομα και για το ειδος που προσπαθησε να φτιαξει δεν μου αρεσαν. Δεν ειπα ποτε οτι ολα τα ποπ ειναι κουραδες, ολα τα ροκ η δεν ξερω γω τι. ΕΜΕΝΑ δεν μου αρεσανε γενικως σαν κοματια οποιαδηποτε ειδους μουσικης θες να τα βαλεις μεσα, οχι μονο επειδη δεν ειναι τρανς. Αν πχ ξαφνικα ο τιεστο εβγαζε ενα κοματι που εμοιαζε με queens of the stone age, δεν θα λεγα κοιτα το μαλακα που εβγαλε ροκ, αλλα μπραβο που εφτιαξε τετοιο κοματι και ας μην ειναι τρανς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια υπαρχει και ενας μυθος οτι ο τιεστο...

 

Πιστευεις και στο 12θεο?:P Μα τι να συζηταμε τωρα ιστοριες με μπαμπουλες?

Σαφως και υπαρχουν παραγωγοι που βοηθανε στο creating ενoς album αλλα θα αναφερθουν στα credits. Δεν ειπα οτι τα βγαζεις απο το μυαλο σου αλλα προφανως καποιος αλλος τα βγαζει απο το μυαλο του...

Με βλεπεις τσαντισμενο?

Ισως δεν καταλαβες αυτο που ειπα. Να το κανω πιο απλο.

Αμα αυριο ο tiesto κανει ντουετο με την Πεγκυ Ζηνα δεν θα ρωτησουν εσενα που ακους trance αμα σου αρεσει αλλα τον Μιτσο στην ιερα οδο. Απλο ειναι και συ και γω κουραδα θα το πουμε. Αντιθετα ο armin που ειναι trance artist ειναι λογικο να χαρακτηριζεις οποια κομματια του δεν σου αρεσουν ως κουραδες.

 

Για τον τιεστο λενε οτι απλως τους σφυριζε τον ρυθμο λοοολ

 

Θελω και γω.:P Εχω κατι κομματαρες κατα νου σκετο mindsex.:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πετας ειρωνεια και αστειακεια αλλα δεν καταλαβενεις απο αυτα. Αυτο ειναι το προβλημα. Το οτι ο τιεστο απλως σφυριζε τον ρυθμο προφανως δεν ενοουσα να το παρεις απολυτα και κυριολεκτικα. Το πα ειρωνικα για να δειξω το τι ποσοστο συμετοχης ειχε(συμφωνα με τις πληροφοριες σε εκεινο το τοπικ). Και σου επαναλαμβανω η διαφορα με τον αρμιν ειναι οτι παραδεχεται οτι ειναι συμπαραγωγη με μπενο και κατι αλλους το τελευταιο σιντι η αλλα κοματια του. Ο τιεστο δεν εβαζε τις περισοτερες φορες στα κρεντιντ τους παραγωγους και υποστηριζε οτι τα κοματια ηταν ολοδικα του, ηταν trademark tiesto. Συμφωνα με την ιστορια λοιπον που σου αναφερα, ο τιεστο ειχε την ομαδα του, εφτιαχναν τα κοματια ολοι μαζι με οτι πσοοστο θες ο καθενας, αλλα το τελικο αποτελεσμα εβγενε ως τιεστο μονο. Πχ ειναι γνωστο οτι ο alex morph εχει δικη του ομαδα παραγωγον και του φτιαχνουν τραγουδια. Εχεις δει καποιες περιοδους ποσα ρεμιξ και κοματια alex morph βγενανε? Ειναι δυνατον να τα εκανε ενα ατομο μονο και παραλληλα να γυριζει ολο τον κοσμο και να παιζει ατελειωτες ωρες σετς? Αλλα ο alex το παραδεχεται και τους βαζει στα κρεντιντ.

 

για τον τιεστο λενε οτι για την περιοδο 98-2004 τα κοματια τα φτιαχνανε κυριως 2 μηχανικοι/παραγωγοι, ο Hans Willem Mallon και ο D.J. Waakop Reijers. Μαλιστα ο τελευταιος υπαρχει στα κρεντιτ του αλμπουμ just be. Λεγεται οτι τα σπασε με τον πρωτο και απο το 2004 και μετα που χωρισανε, ο τιεστο αλλαξε ηχο και δεν εχει βγαλει και πολλα αξιολογα κοματια. Επισης ειναι γνωστο οτι ο Geert Huinink του δινει πολλες ελωδιες κυριως κλασικα στριγκσ...αυτο ο τιεστο το εχει παραδεχτει.

 

ενα ρεζουμε του τοπικ στα αγγλικα

 

At some point in 1998, Tijs Verwest (Tiesto) for whatever reason decided to focus his efforts on Dj'ing and employed 2 producers to do his studio work under his name, these were Dennis Waakop Reijers and Hans Willem Mallon. They worked for him directly and not Black Hole. During this time they created around 68 remixes and 2/3 artist albums. During this time Tiesto also worked on serveal other projects with Ferry Corsten, (Gouryella)Benno De Goej (Kamaya Painters) his input into these projects was also minimal, maybe a few ideas at the start of the projects and approval on the finished tracks.

 

he certainly did proved to say that he is the producer and that all the credits did belong to him, with exception of the name of Geert Hunink, that name is foundable everywhere in the interviews. Never he named the name of Dennis Waakop Reijers or Hans-Willem Mallon in public. Maybe he liked to have those guys exclusive for his own productions, while telling the world that he did all the playing, mixing and creating the ideas till final products by himself, with the less important share of his engineer(s).

 

In the summer of 2004 or the spring of 2005 there was a falling out between these 2 producers and they went there seperate ways, there was a pause in new remixes and releases and then followed the album 'Just be' with a whole new diffrent sound, Dennis Waakop Reijers worked on this album, but Hans Willem Mallon was not credited, so maybe this was produced after the split.

 

Δεν καταλαβαινω γιατι βρισκεις τοσο αστεια αυτη την υποθεση. 1τον δεν ξερεις τι γινετε ουτε εισαι ξαδεροφος του τιεστο, ΑΡΑ δεν μπορεις να την καταριψεις, ειδικα απο την στιγμη που οι υποστηρικτες της εχουν παρουσιασει αρκετα στοιχεια. Μπες και διαβασε το τοπικ. http://trance.nu/v4/forum/viewtopic.php?t=124500&start=390&postdays=0&postorder=asc&highlight=

Και απο την αλλη ουτε εγω ξερω τι ακριβως εχει παιξει και απλα δεχομαι οτι ΜΠΟΡΕΙ και να συμβενει αυτο μπορει και οχι. ΑΛΛΑ δεν το αποριπτω ως αστειο ουτε σημενει οτι πιστευω σε καποιο 12το θεο

 

Οσο για το ποπ σιντι του τιεστο ποιος σου πε οτι πρεπει να ακουο μονο τρανς η μονο ποπ για να βγαλω αποψη. Σου επαναλμβανω οτι δεν το κρινω ως ενα ποπ σιντι απο ενα τρανς καλιτεχνη, αλλα ως ενα ποπ σιντι απο εναν οτιδηποτε καλιτεχνη. Και σου λεω οτι για μενα ακομη και για το ειδος του ειναι χαλια. Ακομη και για αυτους που ακουνε αποκλειστικα ποπ δεν νομιζω να τους ταρακουνησε το συμπαν. Δεν εκανε και τιποτα τρελη επιτυχια η κοντραρε τις γκαγκες και αγκιλερες. Στην αμερικη εφτασε κορυφη στο 59 στα αλμπουμ και στην αγγλια στο 20! και φυσικα δεν εμεινε και πολλες βδομαδες στα τσαρτ. Απο ολο το αλμπουμ εβγαλε μονο 4 σιγκλ! Αρα δεν ητανε και για τον χορο που δοκιμασε καποια σημαντικη επιτυχια

Επεξ/σία από tzinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...