Προς το περιεχόμενο

Η Western Digital παρουσιάζει τους πρώτους SSD δίσκους της.


grimpr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oι ssd ειναι απολυτα αθορυβοι?

 

Λεω να παρω εναν, πόσο κανει ο φτηνοτερος στα 80GB?

 

Ποιος ειναι ο ρυθμος με τον οποιο φτηναινουν? Αν ειναι, να περιμενω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 75
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Eσυ εχεις και δεν ακους ή αναπαραγεις θεωρια?

 

Και για τον velicoraptor μου λεγανε οτι δεν ακουγεται και κανει σαν κομπρεσερ(οταν δε γυριζει).

 

εγω εχω (δοκιμασει) και δεν ακουγεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Eσυ εχεις και δεν ακους ή αναπαραγεις θεωρια?

 

Και για τον velicoraptor μου λεγανε οτι δεν ακουγεται και κανει σαν κομπρεσερ(οταν δε γυριζει).

 

ο velociraptor είναι Hard Drive σαν και αυτούς που έχεις τώρα, αυτοί που σου είπαν ότι δεν ακούγεται εννοούσαν ότι είναι ήσυχος όχι τελείως αθόρυβος

 

ο SSD είναι Solid State Drive, δεν αποτελείται από platters και heads για να κάνει θόρυβο...δεν "γυρνάει" όπως οι Hard drives...

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Solid-state_drive για περισσότερες πληροφορίες...

 

και ναι έχει φιλαράκι μου αρκετούς SSD (raid) δεν ακούγεται τπτ ακόμα και όταν κάνουν search

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eσυ εχεις και δεν ακους ή αναπαραγεις θεωρια?

 

Και για τον velicoraptor μου λεγανε οτι δεν ακουγεται και κανει σαν κομπρεσερ(οταν δε γυριζει).

 

Οταν λεμε οτι δεν ακουγεται ο ssd εννουμε οτι δεν ακουγεται καθολου, οπως το memory stick ή το ηλεκτρικο ρεμα απο τα καλωδια.

 

Οταν λενε οτι δεν ακουγεται ο veloci raptor εννοουν οτι δεν ακουγεται οπως ενας raptor 3.5" ή ενας SCSI-SAS!! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο velociraptor είναι Hard Drive σαν και αυτούς που έχεις τώρα, αυτοί που σου είπαν ότι δεν ακούγεται εννοούσαν ότι είναι ήσυχος όχι τελείως αθόρυβος

 

ο SSD είναι Solid State Drive, δεν αποτελείται από platters και heads για να κάνει θόρυβο...δεν "γυρνάει" όπως οι Hard drives...

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Solid-state_drive για περισσότερες πληροφορίες...

 

και ναι έχει φιλαράκι μου αρκετούς SSD (raid) δεν ακούγεται τπτ ακόμα και όταν κάνουν search

 

Ασε τι εννοουσαν, και ασε τις wikipedies.

Μόνο οποιος εχει ο ιδιος ssd μπορει να πει απο πρωτο χερι αν κανουν θορυβο ή οχι.

Δεν υπαρχουν "Hard Drives σαν και αυτούς που έχω τώρα", εχω μόνο velociraptor.

Μπορει o ssd να μην γυρναει οπως οι hard drives αλλα αν προσεξες, εγω μιλησα για θορυβο που κανουν οι hard drives οταν ΔΕΝ γυρνανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Ασε τι εννοουσαν, και ασε τις wikipedies.

Μόνο οποιος εχει ο ιδιος ssd μπορει να πει απο πρωτο χερι αν κανουν θορυβο ή οχι.

Δεν υπαρχουν "Hard Drives σαν και αυτούς που έχω τώρα", εχω μόνο velociraptor.

Μπορει o ssd να μην γυρναει οπως οι hard drives αλλα αν προσεξες, εγω μιλησα για θορυβο που κανουν οι hard drives οταν ΔΕΝ γυρνανε.

 

οι HDDs ακόμα και όταν δεν κάνουν κάτι "ΓΥΡΝΑΝΕ"! πρέπει να είναι κλειστός ο δίσκος για να μην "γυρνάνε"! Μόνο τότε δεν κάνουν θόρυβο... (στο λένε και στο άλλο topic που "γνωρίζεις" τα εγκυκλοπαιδικά http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=327063 )

 

οι SSDs δεν έχουν μηχανισμό (μοτερ or whatever) για να κάνει θόρυβο! είναι σαν usb sticks μεγαλύτερης χωρητικότητας και πολύ μεγαλύτερης ταχύτητας!

 

έχεις ακούσει ποτέ usb stick να κάνει τον παραμικρό θόρυβο?! έτσι είναι και οι SSD ffs!!!!

 

παναγία μου δλδ!!!

 

edit: και αν δεν σου αρκεί αυτό έγραψα πιο πάνω

 

και ναι έχει φιλαράκι μου αρκετούς SSD (raid) δεν ακούγεται τπτ ακόμα και όταν κάνουν search

 

χύμα πάνω στο γραφείο τους έχει, όχι μέσα σε κουτί σε περίπτωση που πεις ότι μειώνει το θόρυβο το case

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Thresh λέει ότι αυτά τα πραγματάκια δεν έχουν μηχανικά μέρη. Δεν κινείται κάτι ώστε να κάνει τον αέρα να πάλλεται γύρω του, ώστε να υφίσταται αυτό που λέμε "ήχος".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε τι εννοουσαν, και ασε τις wikipedies.

Μόνο οποιος εχει ο ιδιος ssd μπορει να πει απο πρωτο χερι αν κανουν θορυβο ή οχι.

Δεν υπαρχουν "Hard Drives σαν και αυτούς που έχω τώρα", εχω μόνο velociraptor.

Μπορει o ssd να μην γυρναει οπως οι hard drives αλλα αν προσεξες, εγω μιλησα για θορυβο που κανουν οι hard drives οταν ΔΕΝ γυρνανε.

 

Σημερα το μεσημερι εκανε πολυ φασαρια η ταση του σπιτιου και δεν μπορουσα να κοιμηθω... :lol::lol::lol::lol:

 

Φιλε μου ενα αστειακι, συγκεντρωσου, αλλα λεμε αλλα λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασε τι εννοουσαν, και ασε τις wikipedies.

Μόνο οποιος εχει ο ιδιος ssd μπορει να πει απο πρωτο χερι αν κανουν θορυβο ή οχι.

Δεν υπαρχουν "Hard Drives σαν και αυτούς που έχω τώρα", εχω μόνο velociraptor.

Μπορει o ssd να μην γυρναει οπως οι hard drives αλλα αν προσεξες, εγω μιλησα για θορυβο που κανουν οι hard drives οταν ΔΕΝ γυρνανε.

 

Μην ακους τους ακυρους, εχω εγω στο πισι μου, το θορυβο που βγαζουν... βριζω την ωρα και τη στιγμη που τον αγορασα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ακους τους ακυρους, εχω εγω στο πισι μου, το θορυβο που βγαζουν... βριζω την ωρα και τη στιγμη που τον αγορασα...

 

Τι θέλεις και ανάβεις φωτιές τώρα... :X :devil: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι θέλεις και ανάβεις φωτιές τώρα... :X :devil: :lol:

 

Εγω φταιω με τους παλιοδισκους που πανε και φτιαχνουνε;

Μου φαινεται θα παρω τον ThReSh και θα την κανουμε για Σουηδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απαλευτος....

 

Ευχαριστω.

 

οι HDDs ακόμα και όταν δεν κάνουν κάτι "ΓΥΡΝΑΝΕ"! πρέπει να είναι κλειστός ο δίσκος για να μην "γυρνάνε"! Μόνο τότε δεν κάνουν θόρυβο... (στο λένε και στο άλλο topic που "γνωρίζεις" τα εγκυκλοπαιδικά http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=327063 )

 

Ναι, "μου το λενε και στο αλλο topic" αστους ομως να απαντησουν γιατι ειδα πως ηδη πεταχτηκες και απαντησες εσυ εκει.

Συνεχιζουμε λοιπον σε εκεινο το τοπικ.

 

Καποιοι αλλοι φιλοι μου ειχαν πει οτι ειναι το μοτερ του δισκου που παραγει τον θορυβο.

 

Και οσο για τα... εγκυκλοπαιδικα που "γνωριζω" πρεπει να σου πω, οσο κι αν το αμφισβητεις, οτι ναι, γνωριζω ηδη οτι

"Όταν ο δίσκος γυρίζει, το κάνει με σταθερή ταχύτητα στις , εκτός από τα spin up και spin down (ξεκίνημα-σταμάτημα).

Η ταχύτητα αυτή είναι συνήθως:

5400 rpm (rotates per minute) για τους 2.5''

7200 rpm για τους 3.5''

10000 rpm για τους WD Raptor και Velociraptor

15000 rpm για τους scsi

Αυτό που κινείται με διαφορετικούς ρυθμούς είναι οι κεφαλές".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...