Προς το περιεχόμενο

Windows 7 E : Από €119 έως €299 το κόστος χωρίς δυνατότητα αναβάθμισης


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

δεν χρειάζεται να εξηγήσω τα ευκόλως εννοούμενα, από την στιγμή που δεν έχεις χρησιμοποιήσει Vista και έχεις άποψη μόνο από αυτά που ακούς από άλλους που δεν έχουν πάλι χρησιμοποιήσει Vista, προφανώς είσαι ημιμαθείς, πράγμα που είναι χειρότερo από το να μην ήξερες κάτι, γιατί τώρα παραπληροφορείς...

 

ακόμα περιμένουμε απάντηση για τα "προβλήματα των χαλασμένων Windows 2000"...

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ?! γιατί αποφεύγεις να απαντήσεις? μήπως επειδή ήταν μπαρούφα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
δεν χρειάζεται να εξηγήσω τα ευκόλως εννοούμενα, από την στιγμή που δεν έχεις χρησιμοποιήσει Vista και έχεις άποψη μόνο από αυτά που ακούς από άλλους που δεν έχουν πάλι χρησιμοποιήσει Vista, προφανώς είσαι ημιμαθείς, πράγμα που είναι χειρότερo από το να μην ήξερες κάτι, γιατί τώρα παραπληροφορείς...

 

ακόμα περιμένουμε απάντηση για τα "προβλήματα των χαλασμένων Windows 2000"...

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ?! γιατί αποφεύγεις να απαντήσεις? μήπως επειδή ήταν μπαρούφα?

 

 

Συμφωνω κι επαυξανω και περιμενω μια απαντηση και εγω για τα ανωθι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με τη τιμή...διάβασα κάποιο σχόλιο οτι και καλά αν έκανε το λειτουργικό 50-100 ευρώ δεν θα κατέβαζαν σπασμένο κλπ.

Απλά να πω οτι το λειτουργικό της Microsoft δεν απευθύνεται κυρίως σε 'μενα και σε 'σενα αλλά σε επιχειρήσεις και απο 'κει τα 'κονομάνε. Αυτές είναι αναγκασμένες να το αγοράζουν αυθεντικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eφοσον δεν εξηγεις τι σημαινε "ημιμάθεια>αμάθεια FTW" υποθετω λογικα οτι το ειπες για τον εαυτο σου.

 

Οσο για τα Vista διαβασα κατι πολυ αστειο σε υπογραφη μελους forum, που αντικατοπτριζει και το γενικοτερο κλιμα απ ολους τους σφαλματουχους που τα δοκιμασαν:

 

πρωτα V®ista κ υστερα (s)Vista:-D

 

Εγώ θα προτίνω κάτι χωρίς να θέλω να γίνει flame το θέμα και φεύγουμε off topic όλοι.

 

Πρώτα δοκιμάζεις, μετά λές δε σου αρέσει. Αλλιώς αναφέρεις οτι γενικές πηγές απο φίλους, internet κλπ αναφέρουν.

Δε θα πώ χαζό ένα άτομο επειδή μου το είπε ο διπλανός. Θα το διαπιστώσω μόνος μου. Η προσωπική εμπειρία θα μου αποφέρει αποτέλεσμα και γνώμη αλλιώς δεν έχω άποψη καν.

 

Για τα Win 2k που αναφέρεις απο εμπειρία σου ΟΚ δεκτή είναι δικιά σου εμπειρία αλλά για Vista & Win 7 σοβαρά θα σου πώ δεν έχεις άποψη καν.

 

Τρέχω Win 7 Beta στο pc μου και είμαι κατευχαριστημένος άντε να βγούνε να τα βάλω.

 

Xp πάντως δε ξαναβάζω εφόσον το pc μου έχει τη δυνατότητα και τη δύναμη που χρειάζονται για να τρέχουν Vista.

Στο laptop έχω XP γιατί είναι παλιό και θα αργεί να δουλέψει Vista, για εφαρμογές κλπ δε το δουλεύω καν. Απλά τα Xp τα θεωρώ άχρηστα, για την εποχή τους πολύ σωστά αλλά μπροστά σε αυτό που ζώ με Windows 7 καμία σχέση.

Μπλέ οθόνες μόνο στο laptop βλέπω με XP, απο Vista εποχή που έχω 2 χρόνια 1 φορά έχω βρεί πρόβλημα με μπλε οθόνη και αυτό λόγο drivers της ATI.

 

Ανάλογα το μηχάνημα που θέλεις βάζεις το κατάληλο λειτουργικό.

Και αν θεωρείς οτι επειδή λένε για Vista κλπ διάφορα τότε βάλε Unix γιατί επίσης για Windows λένε διάφορα αλλά ακόμα Windows έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ζεις δλδ με τα 7, που δεν το ζεις με τα xp? Οι ιστοσελίδες, γράφουν αυτά που θέλεις ή στο e-banking ο τραπεζικός σου λογαριασμός, έχει γίνει 7ψήφιος?

 

Εγώ στο λαπτοπ θα συνεχίσω να τρέχω xp και στο htpc 7 λόγω του evr renderer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε το κατάλληλο thread είναι να το αναλύσουμε ούτε πρέπει. Υπάρχουν συγκεκριμένα threads στο forum για αυτή τη δουλειά. Ο καθένας χρεισιμοποιεί ένα λειτουργικό για τους δικους του λόγους που έχει δοκιμάσει όμως.

 

Και επι του θέματος

Höfdingadrapa

Σωστός όντως κερδίζουν τεράστια κεφάλαια απο τις εταιρείες λόγο αδειών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ζεις δλδ με τα 7, που δεν το ζεις με τα xp? Οι ιστοσελίδες, γράφουν αυτά που θέλεις ή στο e-banking ο τραπεζικός σου λογαριασμός, έχει γίνει 7ψήφιος?

 

Εγώ στο λαπτοπ θα συνεχίσω να τρέχω xp και στο htpc 7 λόγω του evr renderer

 

Να σου δωσω 8gb μνημη να τη βαλεις στα xp σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν χρειάζεται να εξηγήσω τα ευκόλως εννοούμενα, από την στιγμή που δεν έχεις χρησιμοποιήσει Vista και έχεις άποψη μόνο από αυτά που ακούς από άλλους που δεν έχουν πάλι χρησιμοποιήσει Vista, προφανώς είσαι ημιμαθείς, πράγμα που είναι χειρότερo από το να μην ήξερες κάτι, γιατί τώρα παραπληροφορείς...

 

ακόμα περιμένουμε απάντηση για τα "προβλήματα των χαλασμένων Windows 2000"...

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ?! γιατί αποφεύγεις να απαντήσεις? μήπως επειδή ήταν μπαρούφα?

 

Φιλε ThReSh, τα ειπαμε για τα Vista, για να μην λεω ολο τα ιδια σε παραπεμπω στο προηγουμενο εκκαθαριστικο post μου:-).

Και μην θεωρεις καποιον "ημιμαθη" επειδη απλα αναφερει τι λεει η ιδια η MS που αποσυρει αρον-αρον το δημιουργημα της.

Δηλαδη ολοι αυτοι που εβγαλαν απηυδισμενοι τα (s)Vista ειναι ημιμαθεις και οταν λενε οτι ειναι για τα μπαζα, παραπληροφορουν? Σεβασμος στη πλειοψηφια στο κατω-κατω. Αυτοι που δεν τα εβγαλαν ειναι ελαχιστοι.

 

Οσο για τα 2000 που κι αυτα ειχαν αποσυρθει αρον-αρον, αφου σε ενδιαφερει να μαθεις ιστορια κανε μια ερευνα στο google και ενημερωσου:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Και μην θεωρεις καποιον "ημιμαθη" επειδη απλα αναφερει τι λεει η ιδια η MS που αποσυρει αρον-αρον το δημιουργημα της.

 

φαίνεται δεν διάβασες πιο πάνω που έγραψα ότι είναι συνηθισμένος χρόνος και πως τα XP ήταν η εξαίρεση στον κανόνα...

 

όλα τα άλλα λειτουργικά είχαν τον ίδιο "χρόνο ζωής" με τα Vista...

 

Δηλαδη ολοι αυτοι που εβγαλαν απηυδισμενοι τα (s)Vista ειναι ημιμαθεις και οταν λενε οτι ειναι για τα μπαζα, παραπληροφορουν? Σεβασμος στη πλειοψηφια στο κατω-κατω. Αυτοι που δεν τα εβγαλαν ειναι ελαχιστοι.

 

ναι διότι είχαν σύστημα για τα μπάζα...

 

σε τωρινό ή καλό σύστημα οι διαφορές σε επιδόσεις είναι ελάχιστες σε benchmarks και με το μάτι ανύπαρκτες, αν αμφιβάλεις δες αυτό το preview που συγκρίνει WinXP, WinVista,

WinSeven http://www.anandtech.com/systems/showdoc.aspx?i=3557

 

το ότι λέει κάτι η πλειοψηφία δεν σημαίνει ότι είναι σωστό, πάρε για παράδειγμα την εκλογή του Bush, 2 φορές μάλιστα...

Επίσης ο σεβασμός δεν χαρίζεται, κερδίζεται...

 

Οσο για τα 2000 που κι αυτα ειχαν αποσυρθει αρον-αρον, αφου σε ενδιαφερει να μαθεις ιστορια κανε μια ερευνα στο google και ενημερωσου:-)

 

sorry αλλά από την στιγμή που λες κάτι, οφείλεις να παραθέτεις και επιχειρήματα/αποδείξεις και να μην ζητάς από τους άλλους να τα βρουν, γιατί κάλιστα μπορούν να σου πουν ότι δεν βρήκαμε τπτ άρα δεν ισχύει αυτό που λες...aka screenshot or it didn't happen :-)

 

για την συγκεκριμένη περίπτωση με τα Windows 2000 είναι η πρώτη φορά που ακούω διαβάζω για κάτι τέτοιο και δεν είμαι ο μόνος που σου το είπε...

μάλλον μπερδεύεις κάτι γιατί τα Windows 2000 είχαν τέσσερα SP, πως είναι δυνατόν να "αποσύρθηκαν" ένας Θεός ξέρει, εκτός αν εννοείς κάτι άλλο με την λέξη απόσυρση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για τα 2000 που κι αυτα ειχαν αποσυρθει αρον-αρον, αφου σε ενδιαφερει να μαθεις ιστορια κανε μια ερευνα στο google και ενημερωσου:-)

 

Μια ερευνα στο google πολυ γρηγορα οδηγει στο αντιστοιχο wiki αρθρο

http://en.wikipedia.org/wiki/Windows_2000

Που μας λεει οτι τα 2000 ειχαν mainstream support μεχρι το 2005 (5 χρονια κυκλοφοριας), και extended support μεχρι τον Ιουνιο 2010.

 

Εχοντας δουλεψει αρκετα με το εν λογω λειτουργικο, μπορω να πω οτι σε καμια περιπτωση δεν ειναι ουτε χαλασμενο ουτε ελαττωματικο, σε σχεση παντα με τα υπολοιπα MS OSes.

Δεν υπαρχει περιπτωση σε εταιρικο περιβαλλον να ειχαν 2000 και να πηγαν σε 98. Λειτουργικα σαν τα 98 απλως δεν ειναι βιωσιμη λυση σε εταιρικο περιβαλλον γιατι ειναι ενας διαχειριστικος εφιαλτης. Ουσιαστικα δεν μπορεις να εκμεταλλευτεις τιποτα απο τα πλεονεκτηματα ενος domain παρολο που τυπικα μπορουν να το κανουν join.

Μιλαμε για σοβαρα δικτυα, οχι για μια μικρη επιχειρηση που μπορει να εχει 5-6 μηχανακια.

 

 

Ενω τα XP Pro εχουν group policies ε? :P

 

Εχουν. Δωσε στο start-run την εντολη gpedit.msc και θα τα βρεις.

Ειναι ολες οι επιλογες που υπαρχουν στα group policies για τα μελη ενος active directory domain. Φυσικα αν δεν εισαι σε domain δεν προκειται για "group" policy, αλλα για local policy.

 

Αυτο που εννοουσε ο Thresh για network security δεν ειναι group policy, αλλα η επιλογη για το simple file sharing. Αυτο στα Pro μπορει να απενεργοποιηθει, δινοντας τη δυνατοτητα να ελεγχουμε πληρως τα NTFS permissions για τους φακελους και τα αρχεια. Απαραιτητο αν θες να κανεις κατι πιο σοβαρο απο το να εχεις τον "κοινοχρηστο φακελο" που σου εμφανιζουν τα home στο my computer.

 

Οι διαφορες δεν τελειωνουν εκει, αλλα αυτες ειναι οι καραμπινατες, μαζι φυσικα με τη δυνατοτητα να μπεις σε domain που τα home δεν εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εχουν. Δωσε στο start-run την εντολη gpedit.msc και θα τα βρεις.

Ειναι ολες οι επιλογες που υπαρχουν στα group policies για τα μελη ενος active directory domain. Φυσικα αν δεν εισαι σε domain δεν προκειται για "group" policy, αλλα για local policy.

 

Αυτο που εννοουσε ο Thresh για network security δεν ειναι group policy, αλλα η επιλογη για το simple file sharing. Αυτο στα Pro μπορει να απενεργοποιηθει, δινοντας τη δυνατοτητα να ελεγχουμε πληρως τα NTFS permissions για τους φακελους και τα αρχεια. Απαραιτητο αν θες να κανεις κατι πιο σοβαρο απο το να εχεις τον "κοινοχρηστο φακελο" που σου εμφανιζουν τα home στο my computer.

 

Οι διαφορες δεν τελειωνουν εκει, αλλα αυτες ειναι οι καραμπινατες, μαζι φυσικα με τη δυνατοτητα να μπεις σε domain που τα home δεν εχουν.

 

Διευκρινιστηκε ;)

Ευχαριστω :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...