Προς το περιεχόμενο

Windows 7 E : Από €119 έως €299 το κόστος χωρίς δυνατότητα αναβάθμισης


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν γνωρίζει κάποιος το εξής. Μπορώ να μπω στο site της microsoft και να αγοράσω την αναβάθμιση που ισχύει για τις Η.Π.Α. που είναι 49$ αν θυμάμαι καλά (τα 49$ ισχύουν μέχρι κάποιο διάστημα);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 193
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators
Λοιπον, εγω δεν εχω βαλει ποτέ τα Vista.

Εχω τα Win XP συνεχως, απ τοτε που βγηκαν μεχρι σημερα (πρωτα τα Ηοme και μετα τα Pro που ειναι πολυ πιο σταθερα).

Οποτε για να φυγω απ αυτα και να ξεσυνηθισω πρεπει να υπαρχει σοβαρος λογος, πχ. να ειναι πιο γρηγορα. Αιτιασεις οπως "ειναι καινουργια" ή "ειναι ασφαλεστερα" ή "εχουν καλυτερο interface" δεν μου λενε κατι ουτε ειναι σοβαροι λογοι.

Kαποιος φιλος ειπε περι bugs.. δηλαδη τρομαξαμε να μαθουμε τα bugs των XP και τωρα θα αναλώσουμε 100δες ωρες για τα bugs των 7?

 

Δε μου λες τωρα, τα 7100 64bit σημαινουν οτι μπορουμε να βαλουμε οση DDR2 ram θελουμε?

 

YΓ. Mπορεις να παιξεις οποιοδηποτε PS2 game με τον PS2 emulator σου?

 

 

3 χρονια με XP home, μια μπλε οθονη ειδα ολη κι ολη... Κι αυτο απο προβληματικο driver της Intel για ηχο!

Απο τοτε που βγηκε το Service Pack 2 η μονη τους διαφορα (home και Pro) ηταν το Remote Desktop... ουτε καν η μπαρα φορτωσης δεν διέφερε!!

 

Ναι τα Seven 64bit, οπως και ολα τα 64bit λειτουργικα μπορουν να δουν πολυ περισσοτερα GB ram απο τα 4 ή 8 που βαζει τη σημερον ημερα ο κοσμος.

 

Τι να σου πω φιλε μου, κι εγω ελεγα οτι τα XP ειναι "μια χαρα, και με καλυπτουν, κτλ κτλ κτλ", ενα μηνα τωρα που εχω τα 7 στα κύρια pc μου, μου κακοπέφτει οταν βλεπω τα XP στο netbook...

 

Αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος, μη βαλεις τη beta ομως. Μονο αν εχεις ορεξη να "παρεις μια γευση" για το πως (θα) ειναι τα Seven, η οποία γευση ομως στη τελικη μπορει να ειναι αυτη που θα σου υποδειξει οτι τα XP γερασαν πια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Απο τοτε που βγηκε το Service Pack 2 η μονη τους διαφορα (home και Pro) ηταν το Remote Desktop... ουτε καν η μπαρα φορτωσης δεν διέφερε!!

 

ε όχι μόνο αυτά :o

 

μόνο οι διαφορές που έχουν στο networking security και έτσι φτάνουν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 χρονια με XP home, μια μπλε οθονη ειδα ολη κι ολη... Κι αυτο απο προβληματικο driver της Intel για ηχο!

Απο τοτε που βγηκε το Service Pack 2 η μονη τους διαφορα (home και Pro) ηταν το Remote Desktop... ουτε καν η μπαρα φορτωσης δεν διέφερε!!

Φιλε μου, η διαφορα των Home με τα Professional ειναι η μερα με τη νυχτα, τουλαχιστον οπως εγω την ειδα.

Και δεν μιλαω για τα προσθετα χαρακτηριστικα των Pro, τα οποια ουτως ή αλλως σπανια θα χρησιμοποιησουμε.

Με τα Ηοme ειχα συνεχεια μαυριλες, μπλε οθονες, επανεκιννησεις και χιλιαδες προβληματα. Μολις εβαλα τα Pro βρηκα την υγεια μου, ολες οι ανωμαλιες εξαφανιστηκαν!!

 

Ναι τα Seven 64bit, οπως και ολα τα 64bit λειτουργικα μπορουν να δουν πολυ περισσοτερα GB ram απο τα 4 ή 8 που βαζει τη σημερον ημερα ο κοσμος.

Mε Win 32 μπορεις να δεις ως 3,25GB.

 

Στα 64 μπορεις μεν να δεις πολυ περισσοτερα αλλα μενει να διερευνησουμε σε τι ακριβως χρησιμευουν αυτα τα πολλλα GB:-)

 

Τι να σου πω φιλε μου, κι εγω ελεγα οτι τα XP ειναι "μια χαρα, και με καλυπτουν, κτλ κτλ κτλ", ενα μηνα τωρα που εχω τα 7 στα κύρια pc μου, μου κακοπέφτει οταν βλεπω τα XP στο netbook...

 

Αν δεν υπαρχει σοβαρος λογος, μη βαλεις τη beta ομως.

Eγω δεν λεω οτι τα XP ειναι μια χαρα και με καλυπτουν, πως θα πω κατι τετοιο οταν δεν εχω δοκιμασει άλλα?

Αυτο που λεω ειναι οτι θα πρεπει να υπαρχει σοβαρος λογος για να ξεσυνηθισω και να μπω στη βαβουρα του format.

Και ως τωρα δεν εχω ακουσει καποιον σοβαρο λογο.

 

Δηλαδη η beta δεν ειναι κανονικη εκδoση? Υπολειτουργει?

Εσυ τα κανονικα 7 τα αγορασες πριν 1 μηνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

η beta είναι δοκιμαστική screenshot, testάρισμα για bugs κτλπ κτλπ και προφανώς είναι τσάμπα...

 

η final θα δωθεί στους κατασκευαστές τέλη Ιουλίου και στα ράφια θα είναι τέλη Οκτωβρίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παραπανω απο 3,25GB ηδη χρησιμοποιουνται σε εφαρμογες Virtualization, επεξεργασιας βιντεο ή μεγαλων εικονων.

Σε λιγο και τα παιχνιδακια θα αρχισουν να ζητανε παραπανω απο 3,25GB...

 

Εγω ανεφερα τη προσωπικη μου εμπειρια με τα XP home, δεν αντιλεγω οτι μπορει να ειχες εσυ ή καποιος αλλος πολλα προβληματα.

Εγω προσωπικα για τη καθημερινη μου χρηση ως ψιλο-advanced Home User (το αναλυουμε κι αυτο αν θες), η μονη διαφορα που ειδα ηταν το Remote Desktop. "Ασφαλεια σε networking" τι θα πει? Και πού ακριβως εντοπιζονται οι διαφορες Thresh?

 

Αν εχεις ορεξη για φορματ φιλε screenshot και για επισημη δωρεαν δοκιμη των beta Seven, κανε το. Ετσι θα αποκτησεις και δική σου αποψη πανω στο θεμα και θα δεις αν αξιζει ή οχι. :-)

Να ξερεις ομως οτι μεχρι τον Μάιο του 2010 θα δουλευουν, μετα ειτε θα τα αγορασεις κανονικα ειτε θα γυρισεις σε XP.

 

Προβληματα για να ειναι beta σημαινει οτι πιθανον να εχουν, οπως αυτο που ανεφερα πιο πανω με το msn και το παραθυρο. Σε καθημερινη χρηση εγω δεν εχω διαπιστωσει κατι αλλο μεμπτο.

 

Edit: Το προβλημα με το msn εφτιαξε με 2 απλα κλικ. Δες παρακατω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτη φορα παντως εβαλα λειτουργικο για δοκιμη και οχι μονο το κρατησα, αλλα το εβαλα και στο "καλο" μου PC.

 

Μιλαω για τα Seven 7100 64bit.

 

Το μονο προβλημα μεχρι τωρα ειναι οτι.... το μσν δεν καθεται στο tray αλλα εχει δικο του παραθυρο μονιμα...

 

 

Σε παιχνιδια πανε καλυτερα απο τα Vista, κι ας ειναι beta...

 

Οσο για την τιμη, πιστευω οτι η HomePremium ειναι τιμια λυση.

 

Και εδώ το ίδιο, αλλά σε 32bit έκδοση. Σκέφτομαι σοβαρά να τα αγοράσω (Home Premium) όχι κάτι παραπάνω, μιας και πραγματικά με καλύπτουν.

 

offtopic: Το πρόβλημα με το msn λύνεται αν το ξεκινήσεις σε compatibility mode (vista νομίζω) οπότε και κατεβαίνει κανονικά στο tray.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

offtopic: Το πρόβλημα με το msn λύνεται αν το ξεκινήσεις σε compatibility mode (vista νομίζω) οπότε και κατεβαίνει κανονικά στο tray.

 

Fixed! (thanks!!)

 

 

ontopic: Οντως τα 300 για τις αλλες εκδοσεις δεν νομιζω οτι αξιζουν.

 

Συμβουλη: Βαλε τα 64bit. Τα Seven ειναι τα τελευταια windows που βλεπουμε να βγαινουν σε 32bit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω, γενικά τα 64bitα Windows 7 αντιμετωπίζουν κάποια προβλήματα συμβατότητας εκτός του PS2 emulator?

 

πχ Παλαιότερα προγράμματα παίζουν? Διάβασα και άλλοι εδώ μέσα λένε ναι και άλλοι ότι όλα τους πάνε ρολόι. Γιατί έχω αρκετά ψιλοάγνωστα προγράμματα και φοβάμαι ότι ό,τι την γλιτώσει από την μετάβαση σε 64bit θα την φάει από την μετάβαση στα 7.

(έχω WindowsXP 32bit)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mε Win 32 μπορεις να δεις ως 3,25GB.

 

Στα 64 μπορεις μεν να δεις πολυ περισσοτερα αλλα μενει να διερευνησουμε σε τι ακριβως χρησιμευουν αυτα τα πολλλα GB:-)

 

Windows vista 64bit sp2, 8gb ram, απενεργοποιηση της εικονικης μνημης (καθως και του fast indexing κανω ενα search το χρονο), και ο δισκος λειτουργει μονο για τη δουλεια που τον πηρα... για αποθηκευση :-).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
"Ασφαλεια σε networking" τι θα πει? Και πού ακριβως εντοπιζονται οι διαφορες Thresh?

 

στο sharing των folders στο netbook που έχει windows xp home δεν βλέπω group policies κτλπ κτλπ...τελείως χύμα στο κύμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 64bit win δεν τα έχω δοκιμάσει ποτέ. Διάβαζα στη microsoft πως για να τα εγκαταστήσει κάποιος θα πρέπει να έχει και 64bit επεξεργαστή. Εγώ με 32bit cpu δε μπορώ να τα κάνω εγκατάσταση;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...