Προς το περιεχόμενο

Αγορα PC για 3D 3dsMax/Maya και Photoshop


Predatorkill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!

 

Επειδη εχω μεινει πολυ πισω οσον αφορα το τι κυκλοφορει στη αγορα, μπορει καποιος να μου πει τι hardware πρεπει να αγορασω για να μπορεσω να κανω δημιουργια/επεξεργασια 3D με Maya/3DsMax/Zbrush αλλα και Photoshop CS4 με γνωμονα τη ταχυτητα (πανω σε Windows XP).

 

Σκοπευω να χαλασω 2.000-2.500 ευρω, δεν εχω στη κατοχη μου τα απο πανω προγραμματα οποτε ηδη θα χαλασω πολλα λεφτα.

Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδή στο budget που αναφέρεις πρέπει να χωρέσει η αγορά των παραπάνω προγραμμάτων;

 

Οθόνη έχεις; Αν όχι, τι μέγεθος περίπου σε καλύπτει;

 

Και γιατί XP σε τέτοιο μηχάνημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Σκοπευω να χαλασω 2.000-2.500 ευρω, δεν εχω στη κατοχη μου τα απο πανω προγραμματα οποτε ηδη θα χαλασω πολλα λεφτα.

Ευχαριστω!

Aν καταλαβα καλα,θελεις να αγορασεις τα προγραμματα και να παρεις pc με αυτα τα λεφτα?Αν ναι,δεν νομιζω πως σου φτανουν-δυστυχως-για να παρεις ουτε καν ολα τα προγραμματα.Με μια γρηγορη ματια

US$1995* for Maya Complete 2009

3dmax 2008 γυρω στα 2800$ και 3200$ το 2009

κλπ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και απο μενα εαν σε παιρνει μεχρι να βγουν οι i5 να περιμενεις...

 

Αν οχι κοιτας κατι σε

phenom x955 230

motherboard 120

8gb ddr2 ram 90

1tera hd Χ2 σε mirror 200

64gb ssd σκληρο(και 2 αν σε παιρνει σε raid) 200/400

Επωνυμο case/psu 500+watt 80~ / 80

Οθονη 24αρα dell (εχει αναφερθει αρκετες φορες στο forum) ~500 (απο αγγλια: overclockers.co.uk)

Συνολο ~1500-1600ευρω

 

και τελος μια επαγγελματικη καρτα γραφικων (firegl/quadro)με τα υπολοιπα..

 

Aυτα για μπουσουλα απο μενα..

 

Υ.Γ Αν πιστευεις πως θα σου φανουν χρησιμα τα 12gb ραμ κοιτας κ σε πλατφορμα i7 αλλα μετα θα χρειαστει να κοψεις καποια χρηματα απο τα υπολοιπα υποσυστηματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπευω να χαλασω 2.000-2.500 ευρω, δεν εχω στη κατοχη μου τα απο πανω προγραμματα οποτε ηδη θα χαλασω πολλα λεφτα.

Ευχαριστω!

 

Οπως ανεφερα στο πρωτο ποστ, τα λεφτα αυτα πανε για PC και οχι για software. Αλοιμονο αν ηθελα μονο 2.500 ευρω...

 

Gi0 που το βρηκες τοσο φτηνα το Maya? Στο site της Autodesk το εχει στα 4500$+ την εκδοση 2009.

 

Εχω σκεφτει για Mac (Maya σκοπευω να αγορασω για το animation οποτε no Mac) αλλα το PC θα τρεχει και VB.NET και C# οποτε δεν μπορω να το αγορασω...Ασε που το virtualization με XP θα τρωει απειρους πορους.

 

Στον φιλο που ρωτησε γιατι να βαλω ΧΡ, αν βαλω 64bit θα ειμαι μια χαρα πιστευω.Κανενας λογος να παω σε Vista, (εαν αυτα εννοουσες και οχι linux,mac,αλλα και παλι, θα τρεχουν VB.NEΤ και C# σχεδον καθε μερα)

 

Topos οι ssd για scratch ή για λειτουργικο? 1ΤΒχ2 ή 2 Raptors 300GB?

 

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δεν το εψαξα πολυ,ενα απλο search στο google εκανα για ενδεικτικες τιμες:)Πχ για το 2008 (used λεει)

http://www.google.com/products/catalog?q=maya+price&oe=utf-8&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&cid=11405683577561127939&ei=dSdXSoPPNZ7KmgOci5jWAw&sa=X&oi=product_catalog_result&ct=result&resnum=6#ps-sellers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thresh οι i5 πλησιαζουν τους i7 σε αποδοση, ή επειδη θα ειναι πιο καινουριοι θα εχουν σχεδον τις ιδιες αποδοσεις σε πιο χαμηλη τιμη? Χαζες ερωτησεις αλλα εχω μεινει πολυ πισω στο hardware...

 

Με φοβιζουν τα 7 καθως για τα Vista, λεω να μεινω στα XP 64Bit εκτος και αν μολις ερθει η ωρα το ψαξω οσον αφορα την αποδοση και καταληξω στα 7.

 

Gi0 χαρηκα για λιγο :S

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

θα τους πλησιάζουν αρκετά, θα είναι πιο φτηνοί και θα έχουν upgradeability, μιας και στο socket 1366, από την στιγμή που θα βγουν οι Core i5, θα βγαίνουν μόνο high end (aka extreme) μοντέλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 3D studio max και maya επιβάλλεται η χρήση ATI FirePro / FireGl ή Nvidia Quadro.

 

Οι διαφορά στην απόκριση των προγραμμάτων είναι τρελή.

Επειδή είναι πανάκριβες, μπορείς να πάρεις κάρτες που με softmod μετατρέπονται σε αυτές, όπως π.χ. η ATI 3870 ή οποία γίνεται softmod σε firepro. Η νέα σειρά και της NVIDIA δεν παίρνει softmod, είναι κλειδωμένη. Για την νέα σειρά της ATI λέγεται ότι γίνεται, αλλά δεν ξέρω σίγουρα.

Προσωπικά την X1600XT την έχω κάνει softmod σε 5200 και έχω βρεί την υγειά μου, οπότε πιστεύω οι πιο καινούργιες θα πετάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...