Προς το περιεχόμενο

Αγορα PC για 3D 3dsMax/Maya και Photoshop


Predatorkill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

StavrosD AFAIK παρόλο που γίνεται softmod δεν κερδίζεις σε επιδόσεις :-( Εκτός εάν έχεις κάποιο νεότερο Link.

 

Ο Mac Pro είναι καλή επένδυση για workstation. Και φυσικά υποστηρίζει win.

 

Δε συμφωνώ απόλυτα με τη λογική να περιμένεις τους i5.

 

Μπορείς είδη να σχεδιάσεις ένα σύστημα με i7 με μπόλικη RAM, και raid δίσκους (μην αμελήσεις στο θέμα των δίσκων).

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 15:22 ----------

 

Μελέτησε προσεκτικά εδώ http://www.3dprofessor.org/Reviews%20Folder%20Pages/i7/i7P12.htm

 

Και γενικότερα το site http://www.3dprofessor.org/index.htm

 

Έχει μετρήσεις απόλυτα εξειδικευμένες σε 3d workstations

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 17:07 ----------

 

Thresh, για memory intensive apps… θα έχουν διαφορά οι i7 / i5 .

 

Τέλος, να προσθέσω ότι και οι νέοι 6core amd παρά το deficiency σε max κ.τ.λ. έχουν ένα προτέρημα που ονομάζεται ECC RAM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

ναι αλλά από upgradeability πίκρα, σε περίπτωση που θέλει στο μέλλον να πάει σε πιο γρήγορο cpu θα πρέπει να τα σκάσει χοντρά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σταυρο πρεπει να ειναι καποιας συγκεκριμενης εταιριας η 3870 ή η οποιαδηποτε μπραντα περνει softmod?

 

Οποιαδήποτε κάρτα κάνει την δουλειά της, δεν έχει σημασία ο κατασκευαστής.

 

Στα παιχνίδια και στα windows δεν θα δεις διαφορά σις επιδόσεις.

Στις εφαρμογές που θα χρησιμοποιήσεις πιθανόν να χρειαστεί να περάσεις κάποιους drivers ή ρυθμίσεις ώστε να αξιοποιήσουν τις δυνατότητες της κάρτας

 

Μόλις είδα ότι έγινε και η 4770 softmod σε FirePro V8700

H διαφορά στα νούμερα δεν περιγράφει την διαφορά στην απόκριση που βλέπεις στην πράξη, καθώς και την ταχύτητα με την οποία αποκρίνονται τα 4 viewports επειδή τα υποστηρίζουν οι drivers.

 

http://forums.guru3d.com/showthread.php?t=296631

hd47708700.jpg

oc9501150mhz.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως όσον αφορά την κάρτα γραφικών, θα έδινα στην παρούσα εποχή καμια 300αριά ευρώ για μία Nvidia GTX 285 (και πάνω) και θα περίμενα να βγεί κάτι καινούριο σε "Hardware Επίπεδο". Οχι παραπάνω λεφτά.

Απο εκεί και πέρα σίγουρα Qcore ίσως Nehalem, και γιατί όχι να περίμενα λίγο για την νέα γενιά επεξεργαστών. Θα επέλεγα διπλοεπεξεργασία κατα προτίμηση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε,για ονομα του θεου,με οσα λεφτα θες για τα προγραμματα παιρνω αμαξι,ξερω οτι δεν κανει να λεμε τετοια αλλα κατεβασε τα καλυτερα, 3500$ για προγραμμα;; Δεν ειναι λιγο πολλα;;Καλα αμα σου δινουν 10.000 το μηνα καλα ειναι αλλα για το θεο δηλαδη,το ακουο και ζαλιζομαι,κι εγω που εχω 300 ευρω για pc και ειμαι κατα χαρουμενος...Αλλα οπως και να'χει καλυτερα περιμενε gia ι5 και ολα οσα θα τους συνοδευσουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε,για ονομα του θεου,με οσα λεφτα θες για τα προγραμματα παιρνω αμαξι,ξερω οτι δεν κανει να λεμε τετοια αλλα κατεβασε τα καλυτερα, 3500$ για προγραμμα;; Δεν ειναι λιγο πολλα;;Καλα αμα σου δινουν 10.000 το μηνα καλα ειναι αλλα για το θεο δηλαδη,το ακουο και ζαλιζομαι,κι εγω που εχω 300 ευρω για pc και ειμαι κατα χαρουμενος...Αλλα οπως και να'χει καλυτερα περιμενε gia ι5 και ολα οσα θα τους συνοδευσουν

 

Αυτά τα προγράμματα είναι ακριβά.....!!! Εδώ το Adobe studio έχει αν το αγοράσεις όλο το πακέτο καμιά 3.500 euro....!!! Τι να κάνει το παιδί...

 

Πρέπει να ξέρεις όμως οτι για 3D Modeling, επίσης υπάρχει και το Open Source και ΔΩΡΕΑΝ πρόγραμμα για δημιουργίες 3D Κόσμων ονόματι "Blender"...!!!

Εγώ αυτό χρησιμοποιώ...!!! Είναι μόνο 10-15 MB και κάνει "παπάδες"....!!! :-)

Μέχρι και Video Editor έχει μέσα....αλλά και ο Node Editor του είναι μούρλια....χιχιχι

 

Με το Blender, εκτός απο κλασσικό 3D Modeling, εχω φτιάξει, απο φίλτρα για "Green Screen" (Chroma Key) για βίντεο (πράσινη η μπλέ οθόνη δηλαδή) ..μέχρι φίλτρα για δημιουργία εικόνων 3D Red Green / Red Blue καθώς και Στερεοσκοπικές εικόνες (Stereoscopic Images - SIS - Single Image Stereograms)..χιχιχι

 

Το Blender είναι φοβερό πρόγραμμα....!!!

 

Οπότε δίνεις το χρήμα στο Hardware....και κάνεις την δουλειά σου με άλλα εργαλεία που ενώ είναι δωρεάν, είναι ταυτόχρονα και Ισχυρότατα......!!!

 

Blender Power φίλε....;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τωρα καλυτερα ειναι ενα συστημα με core i7, οι core i5 δεν εχουν να προσφερουν κατι καλυτερο στις επιδοσεις απο τους i7.

Για αργοτερα ειναι οι νεοι Ιντελ CPU με ενσωματομενη VGΑ. τοσα χρονια κοροιδεβομαστε και δεν βρισκετε καπιο αξιο προγραμα με GPU-Acceleration, μια καρτα γραφικων(Nvidia-ATI) των 30 ευρω ειναι πιο γρηγορη απο οποιονδιποτε cpu κυλκοφορει.

Adobe δουλεύει σκληρά για την επόμενη έκδοση Photoshop, μέρος του νέου πακέτου CS4 (Creative Suite Next) με κωδικό όνομα Stonehenge και υποστήριξη GPU και physics acceleration. Με πολύ απλά λόγια αυτό σημαίνει ότι το Photoshop θα αφήνει την CPU ήσυχη και θα χρησιμοποιεί την πιο δυνατή σε επεξεργασία και διαχείριση γραφικών GPU της αγαπημένης Nvidia ή ATI κάρτας.

 

Η διαφορά στην επεξεργαστική ισχύ GPU – CPU είναι τόσο μεγάλη ώστε ένα αρχείο 2 GB – 442 megapixel μπορεί να διαχειριστεί σαν να ήταν εικόνα 5 megapixel μόνο, σύμφωνα με το demo που έδειξε Adobe και Nvidia στην Santa Clara. Αν όλα δουλέψουν όπως πρέπει το νέο Photoshop CS4 θα είναι διαθέσιμο αρχές Οκτώβρη 2008.

Το Cs4 κυκλοφορει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε φιλε,για ονομα του θεου,με οσα λεφτα θες για τα προγραμματα παιρνω αμαξι,ξερω οτι δεν κανει να λεμε τετοια αλλα κατεβασε τα καλυτερα, 3500$ για προγραμμα;; Δεν ειναι λιγο πολλα;;Καλα αμα σου δινουν 10.000 το μηνα καλα ειναι αλλα για το θεο δηλαδη,το ακουο και ζαλιζομαι,κι εγω που εχω 300 ευρω για pc και ειμαι κατα χαρουμενος...Αλλα οπως και να'χει καλυτερα περιμενε gia ι5 και ολα οσα θα τους συνοδευσουν

 

Φιλε μου δεν εχεις καθολου αδικο, το PC ομως δεν ειναι για προσωπικη χρηση στο σπιτι, ειναι για την εταιρια μου οποτε η χρηση νομιμου λογισμικου ειναι μονοδρομος. (το Maya 2009 Unlimited εχει 6500$+ οποτε 2 αυτοκινητα :lol:)

 

Ολα αυτα που λες vag3d ειναι ωραια, γνωριζω για το blender, ολα αυτα που γραφεις για Stereo τα κανει και το Maya. Δεν ξερω που γινεται πιο ευκολα, το θεμα ειναι οτι το κανει. Πιστευω οτι για εφαρμογες απο τις οποιες βγαζεις χρηματα, το να χρησιμοποιεις δωρεαν λογισμικο δεν εχει παντα το καταλληλο αποτελεσμα και χρονικα και ποιοτικα. Ειναι σαν να πω σε γραφιστα να μου κανει αφισα με το Gimp αντι με το AI ή το PS... Τουλαχιστον αυτη ειναι η φιλοσοφια μου.

 

 

Ποια οθονη προτεινετε για τετοιου ειδους εφαρμογες; Σκεφτομαι για 22"+.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε, επειδή ασχολούμαι επαγγελματικά με το αντικείμενο θα σου πω με σειρά προτεραιότητας (προσωπική γνώμη πάντα):

 

2 οθόνες με PVA panels (εδώ δώσε χρήμα, μη το λυπηθείς , δε θα το μετανιώσεις)

6gb ram - για Zbrush είναι must άλλα και γενικότερα για multitasking με 3d...

cpu (4 πήρυνος με ΗΤ)

Για τα υπόλοιπα ότι περισσεύει....

 

Tώρα θα σου έλεγα να ψαχνεις για οθόνες και τα υπόλοιπα πιο μέτα , νεκρή περίοδο διανύουμε εξάλου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

θεωρητικά θες μεγάλη επιφάνεια εργασίας οπότε καλύτερα 24αρι λόγω 1920χ1200...

 

από εκεί και πέρα είναι θέμα τιμής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...