Προς το περιεχόμενο

Αγορά παπουτσιών μέσω internet και απορίες


slipknot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτή τη στιγμή πάντως και τα 2 site συμφωνούν ότι η τελευταία παραγγελία μου έκανε 1-2 μέρες να περάσει τον Ατλαντικό και από τις 4 του μήνα βρίσκεται μεταξύ ΕλΒενιζέλου και Ρουφ (χωρίς να έχει έρθει ακόμα χαρτί από το τοπικό ταχυδρομείο). Έλεος.

 

 

Γιατί έλεος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γιατί με τα πόδια να το έφερναν θα είχε φτάσει τόσες μέρες. Υποτίθεται ότι έχει φύγει από το κέντρο διανομής του Ρουφ τη Δευτέρα, στις 5 του μήνα. Αν μου φέρουν το χαρτί του ταχυδρομείου αύριο το πρωί, θα έχω το δέμα στα χέρια μου την Παρασκευή στις 9 του μηνός.

 

Δηλαδή οι Αμερικάνοι έκαναν μιάμιση μέρα να συγκεντρώσουν και να ταχυδρομήσουν την παραγγελία, χρειάστηκε άλλες 2 μέρες να περάσει τον Ατλαντικό αλλά 5-6 μέρες απ' το Βενιζέλος μέχρι του Παπάγου. Μου θυμίζει μια περίπτωση πριν χρόνια, που είχα παραγγείλει την ίδια μέρα μέσω Ιnternet ένα βιβλίο από κεντρικό βιβλιοπωλείο (νομίζω Ελευθερουδάκη) κι άλλο ένα από αμερικάνικο Amazon ή Alibris. Τα βιβλία τελικά έφτασαν με διαφορά μιας μέρας (μετά από 2 βδομάδες...) και τα μεταφορικά από Αμερική ήταν περίπου τα μισά λεφτά...

 

Τελοσπάντων, μετά από τόσα χρόνια διαδικτυακών αγορών θα έπρεπε να είχα συνηθίσει αλλά ώρες-ώρες μου τη βιδώνει. Όχι ότι οι προηγούμενες παραγγελίες από eastbay ήρθαν πιο γρήγορα. Όλες έκαναν 7-10 μέρες. Απλώς στις προηγούμενες δεν είχα tracking number για να ασχολούμαι με τη διαδρομή του πακέτου :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαλάρωσε, είναι λογικό να περάσουν 3-4 μέρες μέχρι να πάρεις το δέμα.

Αυτό έλειπε να κάνουμε και παράπονα που κάνει μόνο 7-10 μέρες ένα δέμα απο Αμερική :-D

 

Τι πήρες αν επιτρέπεται;Ψάχνω κανένα καλό παπούτσι για το χειμώνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια αυτο το site το eastbay ειναι 100% αυθεντικα τα προιοντα του?εχει φοβερες τιμες σε σχεση με ελλαδα και ψινομαι να αγορασω κανα ζευγαρι..δεν παιζει να ειναι μουφες ε?επισης με το τελωνιο και τα μεταφορικα τι γινεται?(μενω κρητη)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουν αναφερθεί πάρα πολλές φορές αυτά, αλλα επειδή καταλαβαίνω πως είναι πολλές οι σελίδες σου κάνω μια πρόχειρη σούμα και καλό ειναι να διαβάσεις και συ όσα μπορείς από το παρόν thread

 

1) ναι είναι αυθεντικά.

 

a) είναι γνωστή εταιρία. Στον ίδιο όμιλο με Footlocker κτλ που έχει καταστήματα μέχρι και στην χώρα μας.

β) τόσοι που έχουμε αγοράσει δεν είχαμε κάποιο θέμα

 

2) Μεταφορικά στέλνουνε με USPS. Πάνω κάτω για μία παραγγελία των 100$ τα μεταφορικά είναι καμιά 35$ .

Με την χρήση εκπτωτικών κουπονιών από εδώ http://www.retailmenot.com/view/eastbay.com γλυτώνεις συνήθως κάνα 20$.

 

3) Τελωνείο πάντα υπάρχει περίπτωση να περάσει κάτι. Δεν μπορεί να στο εξασφαλίσει κανείς. Απλά η εμπειρία έχει δείξει ότι για παραγγελίες μέχρι 100-150$, και όχι μεγάλο όγκο δηλ ένα ζευγάρι μόνο,

σχεδόν πάντα πληρώνεις μόνο 3 ευρώ. Δηλ δεν περνάνε τελωνείο.

 

4) Όσων αφορά την Κρήτη, δεν ξέρω αν υπάρχουν τυχόν επιπλέον χρεώσεις από τα ελτα, για την αποστολή του δέματος απο Αθήνα - Κρήτη. Καλό είναι να σου απαντήσει κάποιος που έχει παραλάβει εκτός Αθηνών,

αν και νομίζω πως και πάλι το κλασικό 3 ευρω πληρώνεις.

Με ένα πρόχειρο search στο παρών νήμα, άτομα απο Κρήτη που έχουν παραγγείλει από eastbay είναι : http://www.insomnia.gr/user/43996-chrispen/ . Στείλε του ένα pm να σου πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το site λεει δωρεαν μεταφορικα για πανω απο 75$ :)

επισης εγω θελω να παρω και 2-3 μπουζες +1 ζευγαρι παπουτσια γυρω στα 200$(ισως να παρω και λιγοτερα πραγματα στα 150$)οποτε αλλαζουν τα δεδομενα ετσι?υπαρχουν πολυ περισσοτερες πιθανοτητες να μου κατσει τελωνειο ε?επισης πως φορολογουν στο τελωνειο?(νομιζω οτι του ερθει του καθενα :P)

τελος ερχονται κατοικον ή τα παραλαμβανεις απο καπου?

ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το συγκεκριμένο για δωρεάν λέει συνήθως αν το δείς μόνο για U.S

 

Λογικά όχι δεν έχεις πρόβλημα αν παραγγείλεις και 1-3 μπλούζες μαζί με τα παπούτσια. Οι περισσότεροι το κάνουμε συνέχεια χωρίς πρόβλημα.

 

Γενικά όσο αυξάνει το κόστος ,ο όγκος, και τα τεμάχια αυξάνει θεωρητικά και η πιθανότητα τελωνείου.

 

Στο τελωνείο απλά με τα δέματα απο USPS (αμερικάνικα ελτα) δεν πολυ απασχολούνται και τα περνάνε έτσι. Τώρα αν τύχει και περάσει τελωνείο (λόγο μεγάλης αξίας κτλ) πληρώνεις υποθέτω +23% ΦΠΑ και κάποια επιπλέον έξοδα.

 

Σου έρχεται χαρτάκι στο σπίτι να πας να τα παραλαβεις από το local post office .

 

Άραξε μια μέρα με Freddo και διάβασε όλο το topic να έχεις καθαρή εικόνα και πολλά παραδείγματα παραγγελιών. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω αρχισει να διαβαζω και βλεπω ρε γαμοτο οτι σε καποιους τους καθιζουν κατι 50αρια και 60αρια τελωνιο με 100$ παραγγελεια και κολονω να αγορασω γιατι δεν λεει να κανει τοσες μερες να ερθει και να βγει ποιο ακριβο και απο εδω :(

μπορω να παραγγειλω το καθε πραμα ξεχωριστα με 1 μερα διαφορα ή θα μου βγει ποιο ακριβα ετσι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν θυμάμαι πολλές περιπτώσεις που πλήρωσαν τελωνείο με 100$ παραγγελία. Από περιέργεια πες σε πια σελίδα το είδες μήπως έφταιγε κάτι άλλο.

 

ναι αν θες πχ να παραγγείλεις 2 ζευγάρια των 100-150 το καθένα, καλύτερα να σπάσεις την παραγγελία σε δύο.

 

απλά από εκει που θα πλήρωνες 35-20=15 μεταφορικά, θα σου βγει 70-40=30 μεταφορικά (δολάρια πάντα), αλλά μειώνεις τον κίνδυνο τελωνείου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω 2 ζακετες-φουτερ και 1 μπλουζα συνολικης αξιας 130$ και 1 ζευγαρι παπουτσια στα 54$

επισης αυτο με την παραγγελεια των 100$ ειχε παραγγειλει 10 ιδιες μπλουζες ο τυπος και νομιζαν οτι θα τις πουλαγε :P οποτε δεν ισχυει στην δικια μου περιπτωση

επισης ευχομαι να μην ειμαι τοσο γκαντεμης και πληρωσω τελωνειο.(στα λευτα αυτα ποσο περιπου υπολογιζεται ο εκτελονισμος,να ειμαι ρουλαχιστον προετοιμασμενος για τα χειροτερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοίτα το πιο πιθανόν είναι να μην έχεις πρόβλημα, απλά η παραγγελία σου ξεπερνάει τα δικά μου "ψυχολογικά" όρια.

 

κοντεύει δηλαδή τα 200$ με τέσσερα τεμάχια.

 

γενικά μην βιάζεσαι να τα παραγγείλεις όλα με μιας. Μία φορά αν παραγγείλεις θα πάρεις και άλλες σίγουρα μετά.

οπότε προσπάθησε για πρώτη φορά κάτι με χαμηλότερο κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμα παραγγειλω 3 τεμαχια στα 130$ ειναι οκ? η να παραγγειλω 1 τεμαχιο καλυτερα και μολις ερθει καποιο αλλο?γενικα δεν βιαζομαι αλλα δεν θελω να την πατησω :)

επισης τα μεταφορικα ειναι στανταρτ για οτι παραγγειλεις?γιατι δεν με συμφερει να παρω 1 μπλουζα +μεταφορικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω πάρει στα 120 , 3 τεμάχια (1 ζευγαρι παπούτσια, 1 t-shirt, 1 φουτερ) και δεν είχα πρόβλημα.

 

απλά επειδή καταλαβαίνεις ότι δεν μπορώ να σου εγγυηθώ τπτ και δεν θέλω να το έχω κρίμα στο λαιμό μου :D :D , σου προτείνω να διαβάσεις όπως σου είπα και πριν

όλο το νήμα, ωστε να έχεις καθαρή εικόνα και στην ουσία να είναι καθαρά δικο σου συμπέρασμα και απόφαση :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...