Προς το περιεχόμενο

Αγορά παπουτσιών μέσω internet και απορίες


slipknot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια εγω εχω ακομα το προβλημα με το tracking number..μου το εδωσαν χθες αλλα δεν βρισκω το δεμα πουθενα.. να περιμενω κιαλλο η να ξαναεπικοινωνησω με eastbay?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Το λέει ο άνθρωπος, δεν πλήρωσε ούτε καν το 3-ευρω, άρα ποιό τελωνείο;

Ούπς με συγχωρείς δεν πρόσεξα το καν.

 

λακαμία κανανε γιατί σε ενα απ' τα αυτοκόλλητα που κολλάνε πανω στο δεμα οι μεταφορικές γραφει οτι προερχεται απο ΗΠΑ και απλά περναει από Σουηδία

Ε βασικά ναι. Καλά του έκατσε πάντως. :mrgreen:

 

Με λίγα λόγια το συμπέρασμα που έχει ειπωθεί σε αυτές τις 197 σελίδες του thread δεν έχει κλονιστεί ακόμη.

Στις περίσσοτερες περιπτώσεις που έτυχαν χρέωση τελωνείου ήταν λόγω υπερβολικού ποσού. Δεν ισχύει βέβαια σε καμία περίπτωση το απόλυτο. Είναι και λίγο θέμα "κι αν σου κάτσει;". :o

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, είναι χωρίς τα μεταφορικά και χωρίς την εκάστοτε έκπτωση (αφού αυτά δεν αναγράφονται στο δέμα). Φαντάζομαι ότι θα υπάρχουν και κάποιοι που πήγαν τελωνείο για παραγγελίες μικρότερες των $150, αλλά και πάλι οι περισσότερες από αυτές θα έδωσαν στόχο λόγω όγκου (άρα δεν θα ήταν μόνο παπούτσια).

 

Όπως και να 'χει ακόμα και στα $120-130 να σε "πιάσουν", στη χειρότερη θα σου ρίξουν ένα 30% παραπάνω. Πράγμα που σημαίνει ότι και πάλι κερδισμένος θα βγεις, αν σκεφτείς πόσο πουλάνε τα -περισσότερα- παπούτσια στα μέρη μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας ρε παίδες! Έκανα μια Παραγγελια απο eastbay 24/11 αξίας 156 δολ. Και to tracking number ειναι CD........SE. σήμερα μου είπαν απ τα ΕΛΤΑ ότι μπήκε στο τελωνειο! Αυτο σημαίνει ότι θα πληρώσω γαμησιατικα η το κλασικό 3 ευρώ;;; Όσο για τον όγκο είναι 2 φουτερ κ 1 αντιανεμικο..ας απαντήσει οποίος νομίζει ότι μπορεί να βοηθήσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά εγώ έκανα παραγγελία μέσω ebay παπούτσια τα nike airmax 97, ηρθανε σε 4 εργάσιμες μερες ακριβώς, με την DHL, υπηρχε ενημερωση συνεχης μέσω internet για το που βρισκεται το πακετο και ειμαι απολυτα ικανοποιημένος ως προς την αποστολή του πακέτου.(εξοδα αποστολης ομως περιπου 20 ευρω). Τωρα ως προς την ποιοτητα του παπουτσιου δεν ξέρω, δεν μπορω να καταλάβω αν ειναι αυθεντικο ή μπανάνα, εμένα αυθεντικό μου φαίνεται, στο κουτί του ηταν, αλλα γενικά σιγουρος 100% δεν είμαι. Μπορει να ξέρει κάποιος πως θα το εξακριβώσω 100%? Τα παπουτσια ειναι αυτα- http://www.ebay.com/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=350507350993&ssPageName=ADME:L:OC:US:1123

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα μεινουν τελωνειο, ποσο πληρωνουμε και που ακριβως παμε για να τα παραλαβουμε; Αθηνα μενω.

 

Τελος, τι γινεται στην περιπτωση που θελω να τα επιστρεψω πισω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχω κατάλαβα καλά (κι αν όχι ας με διορθώσει κάποιος), στην περίπτωση του eastbay δεν χρειάζεται να πάμε στο τελωνείο για να τα παραλάβουμε. Μας τα φέρνουν με κάμποση καθυστέρηση στο ταχυδρομείο της περιοχής και πληρώνουμε εκεί το σχετικό κερατιάτικο (το οποιο δεν είναι σταθερό, αλλά και πάλι απ' όσο έχω καταλάβει πρέπει να αντιστοιχεί σε ένα +30% το πολύ).

 

Για την περίπτωση της επιστροφής δεν έχω ιδέα. Η ιδανική περίπτωση φαντάζομαι θα ήταν να μην αποδεχτούμε τον εκτελωνισμό και να στείλουμε email στο eastbay, εξηγώντας τους την κατάσταση και δηλώνοντας πως δεν πρόκειται να παραλάβουμε το προϊόν. Μετά από κάμποσο καιρό το δέμα -πάλι λογικά- θα επιστραφεί στο eastbay και εμείς θα πάρουμε πίσω τα λεφτά μας, χάνοντας όμως τα μεταφορικά. Όλα αυτά όμως είναι δική μου υπόθεση, δεν ξέρω τι γίνεται στην πράξη, δεν γνωρίζω αν οι τελώνες όντως επιστρέφουν το πακέτο ή το κρατάνε στις αποθήκες για μήνες και μετά ως εκ θαύματος "εξαφανίζεται" κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτησω?το traking number οταν το βαζω να εντοπισει το δεμα λεει export from sweden..

ενοει οτι εχει φυγει απο σουηδια και ερχετε ελλαδα?3 μερες τωρα αυτο γραφει,μπορω να βρω που ειναι ποιο αναλυτικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας ρε παίδες! Έκανα μια Παραγγελια απο eastbay 24/11 αξίας 156 δολ. Και to tracking number ειναι CD........SE. σήμερα μου είπαν απ τα ΕΛΤΑ ότι μπήκε στο τελωνειο! Αυτο σημαίνει ότι θα πληρώσω γαμησιατικα η το κλασικό 3 ευρώ;;; Όσο για τον όγκο είναι 2 φουτερ κ 1 αντιανεμικο..ας απαντήσει οποίος νομίζει ότι μπορεί να βοηθήσει!

Όχι δεν σημαίνει ότι θα πληρώσεις τελωνείο. Περιμένεις ακόμα να δεις. Θα σου πουν τα ΕΛΤΑ αν είναι να πληρώσεις τελωνείο. Αν δεν σου πουν τίποτα τότε μάλλον το κλασσικό 3€.

 

 

Παιδιά εγώ έκανα παραγγελία μέσω ebay παπούτσια τα nike airmax 97, ηρθανε σε 4 εργάσιμες μερες ακριβώς, με την DHL, υπηρχε ενημερωση συνεχης μέσω internet για το που βρισκεται το πακετο και ειμαι απολυτα ικανοποιημένος ως προς την αποστολή του πακέτου.(εξοδα αποστολης ομως περιπου 20 ευρω). Τωρα ως προς την ποιοτητα του παπουτσιου δεν ξέρω, δεν μπορω να καταλάβω αν ειναι αυθεντικο ή μπανάνα, εμένα αυθεντικό μου φαίνεται, στο κουτί του ηταν, αλλα γενικά σιγουρος 100% δεν είμαι. Μπορει να ξέρει κάποιος πως θα το εξακριβώσω 100%? Τα παπουτσια ειναι αυτα- http://www.ebay.com/...ME:L:OC:US:1123

Το link που έδωσες είναι ebay us. Σου ήρθαν με DHL και παρά όλα αυτά δεν πλήρωσες τελωνείο;

Ρίξε μια ματιά εδώ μπας και καταφέρεις να επιβεβαιώσεις την αυθεντικότητά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν σημαίνει ότι θα πληρώσεις τελωνείο. Περιμένεις ακόμα να δεις. Θα σου πουν τα ΕΛΤΑ αν είναι να πληρώσεις τελωνείο. Αν δεν σου πουν τίποτα τότε μάλλον το κλασσικό 3€.

 

 

 

Το link που έδωσες είναι ebay us. Σου ήρθαν με DHL και παρά όλα αυτά δεν πλήρωσες τελωνείο;

Ρίξε μια ματιά εδώ μπας και καταφέρεις να επιβεβαιώσεις την αυθεντικότητά τους.

 

Ναι φιλος,κοιτα,εγω πρωτη φορα πηρα κατι απο ebat,δεν ηξερα απο τελωνεια κλπ,ομως πληρωσα κανα 20αρικο για αποστολη. ναι απο αμερικη ηρθαν κ αποτι φαινεται ειναι οκ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά, εγω οπως εγραψα και παραπάνω έκανα μια αγορα παπουτσιων μέσω ebay και εμεινα ιδιαιτερα ικανοποιημένος.

Συνολικα πληρωσα 100 ευρω μαζι με μεταφορα. Δν πλήρωσα καθόλου τελωνείο και απορω γιατι? Οσον αφορα την ποιοτητα τους ειμαι 99% σιγουρος οτι είναι αυθεντικα! Προκειται για τα air max 97 vt . Το feedback του πωλητη ειναι πολυ υψηλό, και σχετικα με τα χαρακτηριστικα του παπουτσιου, υπαρχει ο ιδιος αριθμός sku στη σολα του παπουτσιου και στο κουτι του, ο πάτος ειναι από γόμα και οχι πλαστικός, ηρθαν μεσα σε κουτι της nike. Μετα την αγορα αυτη πηρα και τα air max γυναικεια για την κοπέλα μου! Ελπιζω να έχουν την ιδια τυχη και να μη γινει καμια μαλακια! Ηρθαν αμέσως μεσα σε 3 μερες αν και ηρθαν απο αμερικη!!!ειναι αυτα: http://www.ebay.com/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=350507350993&ssPageName=ADME:L:OC:US:1123 και τωρα παρηγγειλα αυτα¨ http://www.ebay.com/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=230667004426&ssPageName=ADME:L:OC:US:1123

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...