Προς το περιεχόμενο

Αγορά παπουτσιών μέσω internet και απορίες


slipknot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μαγκες και απο δω αλλο ενα τελωνειο.Σε δυο παραγγελιες, μια 149$ με 4-5 ισοθερμικα ριξανε 65 ευρω το μισο της αξιας δηλαδη και η αλλη κοντα 200$ με 2 ζευγαρια παπουτσια για φιλη εφαγε 75 ευρω τελωνειο παλι το μισο της αξιας.Εγω καταλαβαινω οτι δε λαμβανουν υποψη καν τι εχει μεσα το δεμα απλα βλεπουν τι τιμη λεει απ' εξω και χωνουν τα μισα.Τωρα το κατα ποσο ειναι λογικο να βαζουν 50% επι της αξιας εξοδα τελωνειου δε το ξερω.Εγω ηξερα οτι βαζουν το 23% που ειναι το φπα και ενα 4-5% για δασμους,αλλα δεν ειμαι και απολυτα σιγουρος.

Να τονισω οτι η παραγγελια εφυγε απο ΗΠΑ 30/11 και ειχε φτασει στα τελωνεια του Πειραια απο 16/12 και ακομα στα ΕΛΤΑ δεν εχει παει.Τα παραπανω τα εμαθα μετα απο δικη μου τηλεφωνικη επικοινωνια με τα ΕΛΤΑ και εν συνεχεια με το τελωνειο οπου τη Δευτερα με ενημερωσαν οτι εκτελωνιστηκαν τα δεματα επιτελους μετα απο ενα μηνα και τους ρωτησα για το κοστος.

Πιστευω ειτε οτι εχει πεσει συρμα να αρχισουν να κοβουν κ@λους οι τελωνες η οτι φταιει ο νεος τροπος που στελνει το estbay μεσω Σουηδιας η και τα δυο μαζι :devil: .Γιατι παλια που ερχοντουσαν αεροπορικως στο τελωνειο του αεροδρομιου περναγαν σφαιρα ουτε δυο ωρες δεν εμεναν οπως το εβλεπα μεσω tracking ενω τωρα που ερχονται με το βαπορι απ την Περσια τα ξεκοκαλιζουν στον Περαια.Ακομα δεν εχω αποφασισει αν θα παραλαβω, ειδωμεν.Το eastbay για μενα μαλλον αφησε το κυκνειο ασμα του :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η δική μου πάντως (126$) πέρασε χωρίς τσεκούρωμα, παραγγελία από eastbay 2/12, έσκασε τελωνείο στις 22/12 και 29/12 ήταν στο ταχυδρομείο με το κλασσικό 3 ευρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό είναι να λέτε την περιοχή η καλύτερα απο που πέρασε τελωνείο ώστε να δούμε αν παίζει ρόλο

 

 

@Luxx έχει λίγα asics το amazon, το καλό είναι ότι μπορείς να πετύχεις κάποια πολύ καλή ευκαιρία κατά καιρούς.Δες και αυτά:

http://www.sportsshoes.com

http://www.prodirectsport.com

http://www.jdsports.co.uk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδες αφου λετε οτι οι παραγγελειες ηταν με USPS=ΕΛΤΑ τοτε φοβαμαι οτι δεν ειναι το eastbay μονο αλλα ολες οι παραγγελειες που ερχονται απο αμερικη με ΕΛΤΑ... ασχημα νεα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τελωνείο Πειραιά η δική μου. Όλες έτσι δεν έρχονται πλέον μιας και το eastbay στέλνει το πακέτο σουηδία και από εκεί προωθούνται Ελλάδα;

 

Επίσης, όλα αυτά τα έχω αναφέρει και 3-4 σελίδες πίσω, κάντε τον κόπο να διαβάσετε τα πρόσφατα σχόλια όσων παρέλαβαν αυτοί που ενδιαφέρεστε...

post-55069-0-25733800-1326892599_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε μεγαλύτερου όγκου από ένα κουτί παπούτσια υποψιάζομαι οτι πλέον περνάει τελωνείο.

 

Τα πακέτα με 4-5 μπλούζες ή 2 μπλούζες κι ένα μπουφάν που διαβάζω οτι τα περιγράφεται ως μικρά πακέτα, είναι πολύ μεγαλύτερου όγκου από ένα κουτί παπούτσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα τα ρουχα πιστευω στριμωχνονται. εγω ειχα παρει ενα τζιν απο κινα και ειχε ερθει σε ενα φακελο με φουσκες διαστασης 20χ15.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τελωνείο Πειραιά η δική μου. Όλες έτσι δεν έρχονται πλέον μιας και το eastbay στέλνει το πακέτο σουηδία και από εκεί προωθούνται Ελλάδα;

 

Επίσης, όλα αυτά τα έχω αναφέρει και 3-4 σελίδες πίσω, κάντε τον κόπο να διαβάσετε τα πρόσφατα σχόλια όσων παρέλαβαν αυτοί που ενδιαφέρεστε...

 

Και του φίλου μου που τα σκασε ΧΟΝΤΡΑ από Πειραιά ήταν !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα από Πειραιά δεν έρχονται με τον νέο τρόπο αποστολής;

ναι δυστιχως αλλα και απο αεροδρομιο να ερχοντουσαν αμα εχει πεσει συρμα παλι δεν νομιζω να την γλυτωναμε.. το θεμα ομως ειναι ποιανουν ολες τις παραγγελειες απο αμερικη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αρχίζω πλέον να ανησυχώ γενικότερα και για το ebay από χώρες της Άπω Ανατολής.

Έχω κάτι παραγγελίες να εκκρεμούν από Hong Kong. Αμελητέας αξίας, αλλά για να δούμε τί θα γίνει.

Θεωρητικά, ότιδήποτε κάτω από $40 δηλωμένα στο πακέτο δεν κινδυνεύουν. Επειδή όμως και όι τελώνες δεν είναι χαϊβάνια, θέλω να δω αν το δικό μου πακέτο (πραγματικής αξίας $13) θα το ανοίξουν ή όχι.

Επίσης περιμένω να τελειώσουν οι εκπτώσεις και να δω αν θα φέρουν στην Ελλάδα τα παπούτσια που έχω σταμπάρει, Nike air max 2011+ LE. Θεωρητικά, αν τα παραγγείλω από Αμερική, η τιμή που θα πληρώσω πλέον είναι 210 ευρώ, υπολογίζω μέσα και €60 στο τελωνείο. Θέλω να δω πόσο θα κοστίζουν σε ελληνικό μαγαζί και θα κινηθώ ανάλογα.

 

 

Υπόψιν, βλέπω τις τιμές στην Ελλάδα να έχουν λογικευτεί αρκετά. Αγόρασα ένα ζευγάρι για τρέξιμο στα €100 από ελληνικό μαγαζί, από Αγγλία τα έβρισκα €95 με τα μεταφορικά. Για €5 παραπάνω τα αγόρασα επιτόπου και-το πιο σημαντικό-τα δοκίμασα κιόλας.

Στο eastbay ένα ζευγάρι έχει αρχική τιμή 100 δολάρια. Ακόμη και αν δεν υπολογίσουμε τον κίνδυνο τελωνείου πλέον, το παπούτσι θα μου κοστίσει γύρω στα 97 ευρώ. Στο intersport τα βρήκα με την έκπτωση στα €113.

Επεξ/σία από Voodooman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χθες παρέλαβα 3 ζευγάρια παπούτσια απο eastbay χωρίς απολύτως κανένα πρόβλημα. ΟΥΤΕ τα 3 ευρώ που αναφέρονται πιο πάνω έδωσα.

 

Νέα παραγγελία έπεσε σήμερα με άλλα 2 ζευγάρια για φίλους, αντε να δούμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...