Προς το περιεχόμενο

Αγορά παπουτσιών μέσω internet και απορίες


slipknot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hi παιδιά θα ήθελα να κάνω αγορά αυτών το παπουτσιών καθαρά για τρέξιμο... :

 

http://www.eastbay.com/product/model:188595/sku:54886430/nike-air-max-+-2013-mens/navy/light-green/?cm=runningshoes%5Fsportpage%5Fredesign#sku=54886001

 

Θα πληρώσω τελωνείο; Πόσες μέρες κάνουν να έρθουν; Κανένα κουπονάκι παίζει; Το 43 νούμερο σε τι αντιστοιχεί στο αμερικανικό;

Αν τα θέλεις μόνο για τρέξιμο υπάρχουν πολλά καλύτερα παπούτσια και σε πολύ καλύτερη τιμή. Asics, Adidas, Saucony, Mizuno, Brooks, NewBallance και Nike (άλλα μοντέλα). Τα Asics για παράδειγμα που θεωρούνται κορυφή έχουν 150-180€ χωρίς έκπτωση. Nike και Adidas τα θεωρώ ίδιας ποιότητας απλά τα nike είναι 20-30€ πιο ακριβά για λόγους μάρκετινγκ.

Τα AirMax πάντως δεν φημίζονται επειδή είναι καλά παπούτσια τρεξίματος. Είναι και πολύ βαριά 390γρ. Πόσα κιλά είσαι; Το πάτημά σου το ξέρεις τουλάχιστον; Μη πάρεις λάθος παπούτσι.

Όσοι ασχολούνται αγοράζουν από αυτά με πολύ καλές τιμές ειδικά όσα είναι σε προσφορά είναι.

http://www.sportsshoes.com (χωρίς έξοδα αποστολής)

http://www.startfitness.co.uk(12€ έξοδα αποστολής)

Κυκλοφορούν και κουπόνια με 5-10% έκπτωση

Για το νούμερο που ρωτάς, πάτα στο sizing στο link που έβαλες εσύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρxήν πρέπει να ξέρεις τι τύπου ποδιού έχεις. Είναι το πιο σημαντικό. Yπάρχουν 3 τύποι: Υπτιασμός (underpronation), Ουδέτερο πάτημα (Neutral),  Υπερπρηνισμός (underpronation). Κάνε το τεστ με το νερό. Βάλε τα πόδια σου σε μια λεκάνη με νερό (ή στη μπανιέρα) και μετά πάτα δίπλα σε ένα χαρτόνι ή στεγνό πλακάκι. Από το αποτύπωμα θα βρεις τον τύπο σου.

Δίαβασε κι εδώ: http://www.runnermagazine.gr/html/ent/954/ent.162954.asp

Μετά παίζουν ρόλο και τo ύψος-κιλά σου. Αν είσαι βαρύς χρειάζεσαι βαρύ παπούτσι (+330γρ), αν είσαι ελαφρύς κυττάς και για πιο ελαφρύ. Για τι τρέξιμο μιλάμε; Πόσα χιλιόμετρα maximum;

Aν θέλεις μπες στο φόρουμ του runningnews.gr και γράψε εκεί. Υπάρχουν πιο ειδικοί από εμένα και θα σε βοηθήσουν .

Εγώ για παράδειγμα έχω αυτά http://www.sportsshoes.com/product/ADI5082/adidas-supernova-glide-5-running-shoes/ το προηγούμενο μοντέλο όμως το 4. Είναι για ουδέτερο πάτημα. Τα είχα πάρει 60€ τον Οκτώβριο. Τα αντίστοιχα σε nike νομίζω είναι τα pegasus+29. Kαι το vomero7 που είπε ο jsiskos είναι σχεδόν ίδια απλά είναι για υπτιασμό (μεγαλύτερη προστασία)

Επεξ/σία από Soiratken
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρψήν πρέπει να ξέρεις τι τύπου ποδιού έχεις. Είναι το πιο σημαντικό. Yπάρχουν 3 τύποι: Υπτιασμός (underpronation), Ουδέτερο πάτημα (Neutral),  Υπερπρηνισμός (underpronation). Κάνε το τεστ με το νερό. Βάλε τα πόδια σου σε μια λεκάνη με νερό (ή στη μπανιέρα) και μετά πάτα δίπλα σε ένα χαρτόνι ή στεγνό πλακάκι. Από το αποτύπωμα θα βρεις τον τύπο σου.

Δίαβασε κι εδώ: http://www.runnermagazine.gr/html/ent/954/ent.162954.asp

Μετά παίζουν ρόλο και τo ύψος-κιλά σου. Αν είσαι βαρύς χρειάζεσαι βαρύ παπούτσι (+330γρ), αν είσαι ελαφρύς κυττάς και για πιο ελαφρύ. Για τι τρέξιμο μιλάμε; Πόσα χιλιόμετρα maximum;

Aν θέλεις μπες στο φόρουμ του runningnews.gr και γράψε εκεί. Υπάρχουν πιο ειδικοί από εμένα και θα σε βοηθήσουν

 

Καταρψήν πρέπει να ξέρεις τι τύπου ποδιού έχεις. Είναι το πιο σημαντικό. Yπάρχουν 3 τύποι: Υπτιασμός (underpronation), Ουδέτερο πάτημα (Neutral),  Υπερπρηνισμός (underpronation). Κάνε το τεστ με το νερό. Βάλε τα πόδια σου σε μια λεκάνη με νερό (ή στη μπανιέρα) και μετά πάτα δίπλα σε ένα χαρτόνι ή στεγνό πλακάκι. Από το αποτύπωμα θα βρεις τον τύπο σου.

Δίαβασε κι εδώ: http://www.runnermagazine.gr/html/ent/954/ent.162954.asp

Μετά παίζουν ρόλο και τo ύψος-κιλά σου. Αν είσαι βαρύς χρειάζεσαι βαρύ παπούτσι (+330γρ), αν είσαι ελαφρύς κυττάς και για πιο ελαφρύ. Για τι τρέξιμο μιλάμε; Πόσα χιλιόμετρα maximum;

Aν θέλεις μπες στο φόρουμ του runningnews.gr και γράψε εκεί. Υπάρχουν πιο ειδικοί από εμένα και θα σε βοηθήσουν

 

Ok σε ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια θελω ν ρωτησω κατι οσον αφορα τις μεταφορες...εχω κανει αρκετες αγορες κ απο eastbay και απο ebay και δεν μ ειχε ερθει ν πληρωσω ποτε καποιο φορο λογω εκτελωνισμου τ προιοντος...τελευταια περασα απο τελωνειο στο ebay ομως αλλα δεν κτλβνω γιατι...λενε πως ειναι διαφορετικη η κουριερ κ γ αυτο το λογο ξερεις κανεις ποτε δεν θα περασουνε με σγρια τ πργματα απο τελωνειο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια ήταν η courier; Αν στα έστειλαν με UPS/DHL/FedEx κλπ είναι πολύ λογικό που πλήρωσες τελωνείο, αφού αυτοί έχουν άμεσο όφελος απ' τα εκτελωνιστικά έξοδα και πάνε τα προϊόντα απευθείας εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμ, γι' αυτό... :mellow:

 

Σε παραγγελίες εκτός ΕΕ, είναι πάντα καλή πρακτική να αποφεύγεις τις παραπάνω εταιρείες, γιατί παίρνουν ποσοστά από τον εκτελωνισμό και άρα οι ίδιες θέλουν να πηγαίνουν τα προϊόντα στο τελωνείο. Αν είναι δυνατόν, να προτιμάς USPS (για Αμερική), EMS (Κίνα) κλπ. Δυστυχώς όμως δεν στέλνουν όλοι με αυτό τον τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....μετά από πολύ διάβασμα στο θεμα , έκανα και εγω την παραγγελία μου συνολο 107$ με τα μεταφορικά και ελπίζω να πάνε όλα καλά.  :-) 

 

Τελικά μήπως έχουμε σταθμίσει το χρηματικό όριο για να είναι ενα δέμα επίφοβο για τελωνείο ? 

 

Για την ενημέρωση σας 22/6/13 εβαλα την παραγγελία , 25/6/13 το έστειλαν , 2/7/13 ήταν σπίτι μου.

Δεν πλήρωσα τίποτα από εξτρά και στο πακέτο έγραφε μόνο την αξία των παπουτσιών 79,99& και όχι το συνολο με τα μεταφορικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λέω μετά από καιρό να ρισκάρω την αγορά ενός ζευγαριού παπουτσιών τρεξίματος από Eastbay.Τα παπούτσια κοστίζουν 99,99 $ και μαζί με τα μεταφορικά και το εκπτωτικό κουπόνι πηγαίνουν κοντά στα 125 $.Αξίζει τον κόπο ή οι τελώνηδες θα μου το βγάλουν ξινό;Έχεις αγοράσει κάποιος πρόσφατα;

Να ενημερώσω όσους ενδιαφέρονται ότι παρέλαβα κανονικά μετά από 8-10 μέρες κανονικά στην πόρτα μου και χωρίς χρέωση.Άσχετο που ψιλομετάνιωσα για το συγκεκριμένο ζευγάρι που επέλεξα :eek:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ενημερώσω όσους ενδιαφέρονται ότι παρέλαβα κανονικά μετά από 8-10 μέρες κανονικά στην πόρτα μου και χωρίς χρέωση.Άσχετο που ψιλομετάνιωσα για το συγκεκριμένο ζευγάρι που επέλεξα :eek:

 

Καλοφόρετα , να σε ρωτήσω εάν το πρόσεξες , στο δέμα επάνω έγραφε το τιμολόγιο 99,99$ ή το ποσό μετά την έκπτωση από το κουπόνι ? 

 

Φιλικά Δημήτρης

 

Αλήθεια ποια πήρες και το μετάνιωσες ?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλοφόρετα , να σε ρωτήσω εάν το πρόσεξες , στο δέμα επάνω έγραφε το τιμολόγιο 99,99$ ή το ποσό μετά την έκπτωση από το κουπόνι ? 

 

Φιλικά Δημήτρης

 

Αλήθεια ποια πήρες και το μετάνιωσες ?  

 

Αν δεν έχει αλλάξει κάτι δραματικά, λογικά θα έγραφε μόνο τα $99.99 αλλά τίποτα για εκπτώσεις/μεταφορικά. Περιμένω κι εγώ νέα παραγγελία εντός της εβδομάδας, οπότε αυτή τη φορά θα το προσέξω περισσότερο και θα σας πω. Μόνο που κατ' εξαίρεση ξεπέρασα τα $100 και είμαι κάπου στα 115, ελπίζω να μην έχουμε τίποτα ντράβαλα...

 

ps: κι εγώ την ίδια απορία έχω, ποια παπούτσια πήρε και το μετάνιωσε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγγελία από Αμερική με usps, αξία παπουτσιών 59 $ . Άφιξη Ελλάδα ΚΔ αεροδρομίου 29 Ιουν και απο την 1 Ιουλ στο τρακ παραμένει σε κατάσταση "αποστολή συσκευασίας" .Είναι συνήθης αυτή η καθυστέρηση ή να ανησυχήσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...