Προς το περιεχόμενο

Αγορά παπουτσιών μέσω internet και απορίες


slipknot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια χαρά τα λες και τα παραπάνω πρέπει να τα έχουμε πει τουλάχιστον 10 φορές στις τελευταίες 30 σελίδες. Με $160 αγορά (χωρίς μεταφορικά κλπ) το πιθανότερο είναι πως θα πέσει τελωνείο. Υπολογίζω μπακάλικα ένα έξτρα κόστος 60 ευρώ ή κάπου εκεί γύρω. Τώρα αν τη γλιτώσεις, μην το πεις ούτε του... παπά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν ξέρω αν έχει καταχωρηθεί αλλά αξίζει μια αναφορά στο ελβετικό http://www.titolo.ch

έχω αγοράσει μια φορά από εκεί και ήταν όλα μια χαρά....

 

(+)

genuine brands

γρήγορη παράδοση

πολλά limited μοντέλα Nike (μερικά εκ των οποίων είναι διαθέσιμα μόνο για την αμερικάνικη αγορά)

 

(-)

Υψηλές τιμές (πχ τα vintage Air Race Montreal 87 είναι πιο ακριβά από τα Air Max Correlate)

Περιορισμένος αριθμός διαθέσιμων μεγεθών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να παραγγείλω από το eastbay ένα ζευγάρι παπούτσια τιμής 104,99$. Με τα μεταφορικά ,που είναι 39,99$ ,και μια έκπτωση που βρήκα 15$ η συνολική τιμή λέει πως είναι 129,98$. Θα πληρώσω τελωνείο; Πόσα; Αν τους πω να το στείλουν με την αναγραφή "gift" παίζει να γλιτώσω τίποτα; Συγχωρέστε με αν τα έχετε ξαναπεί ,απλά είναι πολλές οι σελίδες για να τις διαβάσω όλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαρκέλλα είναι πιθανό σε αυτή την τιμή να μην πληρώσεις αλλά κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί.Εγώ δεν πλήρωσα στην τελευταία μου παραγγελία που ήταν παρόμοιου ποσού.

Έχω την αίσθηση πως δε θα αλλάξει κάτι αν ζητήσεις να σου έρθει ως δώρο γιατί αναγράφεται η τιμή στο πακέτο αλλά το αναφέρω με επιφύλαξη καθώς δεν έχω παραγγείλει ποτέ κάτι για δώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να το δεχθούν αυτό με το δώρο. Ή μάλλον για να το πω διαφορετικά, από μόνη της η λέξη "gift" δεν λέει τίποτα. Αν στείλουμε ένα "gift" 1000 δολαρίων θα πληρώσουμε κανονικότατα τελωνείο.

 

Απλώς υπάρχει κάποιος νόμος, που υποτίθεται ότι λέει πως τα δώρα έχουν ελεύθερο μέχρι $40-50 δολάρια ή κάτι τέτοιο (ενώ οι εμπορικές παραγγελίες έχουν όριο μέχρι $25). Τέτοια "κόλπα" γίνονται κυρίως με ιδιώτες πωλητές στο ebay, που δέχονται να αναγράψουν τη λέξη "gift" στο πακέτο αλλά και να δηλώσουν χαμηλότερη τιμή για το προϊόν (πχ. αντί για $105 να γράψουν $40). Χωρίς την χαμηλότερη τιμή, το "δώρον" γίνεται... άδωρον (κρύο, το ξέρω! :fear: )

 

Φυσικά τα μεγάλα μαγαζιά (όπως το EB) δεν δέχονται ποτέ να κάνουν τέτοιο πράγμα, εκτός του ότι θεωρητικά το δέμα ασφαλίζεται για την τιμή που αναγράφει εξωτερικά. Άρα αν χαθεί, μπορεί ο πωλητής να σου κάνει την πάπια και να σου λέει μετά "εφόσον η μεταφορική ασφάλισε το πακέτο για $40, τόσα μπορώ να σου δώσω πίσω".

 

Νομίζω στα $105 είσαι στο όριο (εκπτώσεις και μεταφορικά δεν μετράνε αρχικά για το τελωνείο). Επισημαίνω το "αρχικά", γιατί αν τελικά αποφασίσουν να το φορολογήσουν, θα σου υπολογίσουν το έξτρα ποσό βάσει αρχικής τιμής+μεταφορικών, αλλά χωρίς να λάβουν υπ' όψιν τους την έκπτωση! Σε μια τέτοια περίπτωση υπολόγισε να πληρώσεις ένα 40-45άρι τελωνειακά έξοδα.

 

Αν νομίζεις ότι ακόμα και με κίνδυνο να επιβαρυνθείς αυτό το ποσό, η αγορά σου πάλι θα αξίζει (επειδή πχ. τα ίδια παπούτσια τα βρίσκεις στην Ελλάδα +60 ευρώ ή δεν τα βρίσκεις καθόλου), τότε θα σου πρότεινα να αγοράσεις άφοβα.

 

Μόνο θερμή παράκληση, αν τελικά κάνεις την αγορά, πες μας κι εμάς για την πορεία της. Για να ξέρουμε τι γίνεται αυτή τη στιγμή με τα τελωνεία (αφού η κατάσταση αλλάζει διαρκώς).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με έχετε προβληματίσει... Δηλαδή το αν θα επιβαρυνθώ εξαρτάται αποκλειστικά από...τύχη;

Αφήστε που είδα αυτά:

http://sneakernews.com/2013/09/05/nike-zoom-hyper-quickness-noble-red-cool-grey-metallic-silver/

KAI ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΒΡΩ ΠΟΥΘΕΝΑ. :(

Σας παρακαλώ ,κάντε μια αναζήτηση για μένα μήπως και τα βρείτε ,τα θέλω απελπισμένα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτές τις οριακές τιμές καλά το είπες, μάλλον είναι στην τύχη. Αυτά εδώ δεν είναι; http://www.eastbay.com/product/model:199139/sku:99519600/nike-hyper-quickness-mens/red/grey/ Εγώ θα σου πρότεινα να τα πάρεις και ό,τι γίνει, γενικά το ρίσκο νομίζω πως θα είναι μικρό. Εγώ μόνο μια φορά έχω φάει τελωνείο, με αγορά $110 (λεπτομέρειες εδώ). Από τότε όμως νομίζω πως κι άλλοι έχουν κάνει ελαφρώς μεγαλύτερες παραγγελίες και τη γλίτωσαν μια χαρά.


ps: !!!!!!!!!! yeah!

 

http://www.eastbay.com/product/model:194901/sku:99503600/nike-zoom-hyperflight-mens/#sku=87561001 επιτέλους κάτω από $100! τα παρήγγειλα ήδη, άλλο ένα καγκουρέικο παπούτσι για τη συλλογή, θα ήθελα και αυτό με τους μπλε κεραυνούς αλλά έχω υποσχεθεί να κάνω κράτει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι όχι ,δεν είναι αυτά. Αυτό το χρώμα δεν το βρίσκω πουθενά. :(

Χμ ,δεν είναι του γούστου μου ,αλλά καλή επιτυχία με το τελωνείο και...καλοφόρετα! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρα για airmax 2013 που εχουν 160 δολλαρια ουτε λογος να γλιτωσω τελωνειο? τι αλλαξε ρε παιδια? μεχρι πριν 2 χρονια ειχα παρει 4-5 ζευγαρια airmax και ποτε τελωνειο. αλλαξαν την usps?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τότε USPS είχαν. Μάλλον άλλαξε ο τρόπος που κοιτάζουν τα δέματα οι τελώνες, μυρίστηκαν φράγκα και έπεσαν σαν τα κοράκια. Ή κάποιος εγχώριος έμπορος παπουτσιών τους το σφύριξε κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας γραψω και εγω την προσφατη εμπειρια μου απο eastbay.
Παρηγγειλα παπουτσακια και μαζι με μεταφορικα και την εκπτωση απο κουπονι η τιμη ηταν 120$.
Τελωνειο δε νομιζω να πληρωσα, αφου ο κυριος που μου τα εφερε σπιτι δε μου ζητησε λεφτα.
Τα παπουτσια ηρθαν σε μια εβδομαδα ακριβως!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αν στα φέρουν στην πόρτα τότε σίγουρα έχεις γλυτώσει το τελωνείο (όπως επίσης κι αν δεις στο site της USPS ή των ΕΛΤΑ πως το δέμα έμεινε μόνο μια μέρα στο τελωνείο). Σε περίπτωση που πρέπει να πληρώσεις, σου έρχεται χαρτί με το ποσό και αναφέρει πως πρέπει να τους πάρεις τηλέφωνο για να κανονίσεις αν θέλεις να στα φέρουν αυτοί ή να πας να τα παραλάβεις εσύ (από τα κέντρα διανομής των ΕΛΤΑ, όχι από το τελωνείο).

 

Ήρθαν και τα δικά μου:

 

 

nike-zoom-hyperflight-kobe-1.jpg

 

 

Τα παρήγγειλα στις 6/10, τα έστειλαν στις 8, έφτασαν Ελλάδα στις 12, έμειναν μισή μέρα τελωνείο και επί 3 μέρες ο διανομέας επιχειρούσε να κάνει παράδοση και έπαιρνε άκυρο αφού φυσικά δεν ήταν κανένας στο σπίτι. Τελικά τους πήρα τηλέφωνο σήμερα και πήγα πριν λίγα λεπτά και τα παρέλαβα αυτοπροσώπως από το κέντρο διανομής (ευτυχώς κλείνουν αργά).

 

Btw η τιμή ήταν 99 δολάριος. Έχω βάλει στο μάτι ένα άλλο ζευγάρι στα 120 αλλά το σκέφτομαι λίγο, την άλλη φορά πλήρωσα τελωνείο για 110 νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαχα, ευχαριστώ. Όχι, η φωτό είναι από το google images. Γενικά τα συγκεκριμένα βγαίνουν μόνο σε παλαβά χρώματα και γι' αυτό ακριβώς τα διάλεξα. Όπως μου είπε και κάποιος συνάδελφος σήμερα (που τα έβαλα για πρώτη φορά): "τι είναι αυτά τα ραδιενεργά παπούτσια που φοράς;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με παραγγελια 

Product Total:

$139.97

 

 

δηλ 102 ευρω + μεταφορικα πληρωνω τελωνειο..??159$ βγαινει μαζι με τα μεταφορικα η παρραγγελια μου....Για πειτε απο την εμπειρια σας..!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...