Προς το περιεχόμενο

Αγορά παπουτσιών μέσω internet και απορίες


slipknot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

To Footlocker,κανοντας μια απλη αναζητηση για τα παπουτσια που εψαχνα(και ηδη παρηγγειλα πια:-))βγαζει ακριβως την ιδια ποικιλια+τιμες+μεγεθη με το eastbay και με παρομοιο τροπο(promotional code,shipping).Ισως να χουν καποια σχεση.

 

Γενικότερα έχει πολλές ομοιότητες με το eastbay, μέχρι και τα sites μοιάζουν κάπως (εκεί που σου βγάζει τα παπούτσια κλπ). Η μόνη διαφορά που έχω εντοπίσει μέχρι στιγμής είναι στη τιμή ενός ζευγαριού Nike Skyforce, στο Footlocker τα έχει περίπου $20 πιο φτηνά.

 

Το PickYourShoes εκ πρωτης οψεως φανηκε να χει μεγαλυτερη ποικιλια(παντα οσον αφορα αυτα που εψαχνα εγω,nike air max basketball shoes)αλλα οταν πηγα να κανω παραγγελια 2,3 διαφορετικα κομματια για δοκιμη,μου βγηκαν sold out.

Αυτα που πηρα παντως απο eastbay,τα εχει κανονικα σε πωληση κ απο οτι φαινεται σε μεγαλυτερη ποικιλια μεγεθων.

 

To PickYourShoes έχει τα προβληματάκια του, μάλιστα στο forum στο οποίο μιλούσαν γι' αυτό αναφέρθηκαν και στο συχνό, ενοχλητικό φαινόμενα του soldout. Απλά πράγματι έχει μεγάλη ποικιλία σε nike παπούτσια (όσα έψαξα βασικά τα βρήκα εκεί) και είπα να το postάρω. Ίσως να θέλει συχνά checkαρίσματα το site για να πετύχεις αυτό που θες.

 

Το νούμερο 47 πιο είναι στα αμερικάνικα???

 

Εκτός απ' το site που παρέθεσε ο Gi0, υπάρχει και ο πίνακας του eastbay για να checkάρεις επί τόπου.

 

Κάθε εταιρία και μοντέλο ενδέχεται να διαφέρουν λιγάκι όμως. Απ' τα δύο παπούτσια που παρήγγειλα και τα δύο 12 στο αμερικάνικο, το ένα ήταν 46 και το άλλο 46 2/3 σύμφωνα με όσα γράφουν πάνω.

 

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις για να σιγουρευτείς ότι δε θα πάρεις άκυρο νούμερο είναι να πάρεις ένα παπούτσι της ίδιας εταιρίας με αυτό που θες να παραγγήλεις αν έχεις και να δεις τα νούμερα. Εγώ ας πούμε είχα ένα ζευγάρι adidas superstar το οποίο ήταν 11.5 και άρχισε να με στενεύει λιγάκι. Ε πήρα 12άρια και μου ήρθαν μια χαρά, παρόλο που το ένα ζευγάρι ήταν Nike, άλλης εταιρίας δηλαδή.

 

47 φοράς ρε θηρίο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λόγος που ήταν μόνο 3 ευρό τα έξοδα τελωνείου είναι ότι το eastbay στέλνει με USPS (δηλαδή τα αντίστοιχα ΕΛΤΑ). Αυτό το κάνουν λίγα μαγαζιά δυστυχώς. Αν κάποιος δε το μάθει αυτό εκ των προτέρων, μπορεί να του διπλασιαστούν τα έξοδα αν η μεταφορά γίνει με άλλο τρόπο. Επίσης το όριο για τελωνειακό φόρο είναι περίπου τα 60 ευρό αλλά πάντα εξαρτάται από τις ορέξεις του κάθε άσχετου τελωνειακού υπαλλήλου.

 

EastBay rules!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή η έξτρα χρέωση στο τελωνείο θα είναι 3€???

 

Είναι η πρώτη φορά που θα παραγγείλω απο το νετ και δεν την πολυ παλέβω... Θα πάρω κανα 2 ζευγάρια παπούτσια και κανα 2 ζακέτες με ένα φίλο....

 

Υπάρχει περίπτωση να ακυρώσω την παραγγελία αν ζητήσουν τα κέρατά τους????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

@slipknot

Mate τι shipping ειχες επιλεξει?Εβαλες κατι διαφορετικο?20-30 μερες μου λεει πως θα παρει.Οχι πως τα βιαζομαι αλλα δεν θα με χαλουσε να τα φορουσα και αυριο:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@slipknot

Mate τι shipping ειχες επιλεξει?Εβαλες κατι διαφορετικο?20-30 μερες μου λεει πως θα παρει.Οχι πως τα βιαζομαι αλλα δεν θα με χαλουσε να τα φορουσα και αυριο:-)

 

Ωπ, τώρα το είδα αυτό.

 

Το standard επέλεξα και μου ήρθαν σχετικά νωρίς. Και στο Amazon.com όταν είχα κάνει μια παραγγελία μου έγραφε ότι τα προϊόντα θα έρθουν σε κάνα μήνα αλλά ήρθαν σε δύο βδομάδες. Βάζουν μεγάλο όριο ημερών για να είναι καλυμμένοι μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
εχει ψωνισει κανενας απο εδω??

 

http://e-shoes.info/gr/

 

ή ειναι πολυ καλο για τετοιες τιμες, ή πανακριβο αν ειναι τα μουφα παπουτσια...

 

αγια βαρβαρα τα κοβω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει ψωνισει κανενας απο εδω??

 

http://e-shoes.info/gr/

 

ή ειναι πολυ καλο για τετοιες τιμες, ή πανακριβο αν ειναι τα μουφα παπουτσια...

 

Mουφα ειναι.και μαλιστα κακες απομιμησεις:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συνολικό κόστος παραγγελίας ξεπερνούσε τα $100. Έχω καταλήξει στο συμπέρασμα ότι η χρέωση τελωνείου είναι στάνταρ γιατί απ' τη μία διάβασα σε ένα άλλο forum ότι κι ένας τύπος που είχε παραγγείλει από εκεί πλήρωσε 3 ευρώ, απ' την άλλη επειδή ένας φίλος μου που έκανε παραγγελία λίγες μέρες μετά από μένα πλήρωσε τα ίδια για τελωνείο.

 

Η παραγγελία έκανε ακριβώς 10 ημέρες να έρθει. Μάλιστα παρουσιάστηκε ένα θέμα (μάλλον επειδή η παραγγελία ήταν στο όνομα μου αλλά η χρεωστική σε άλλο όνομα) και μου ζήτησαν γραπτή επιβεβαίωση της παραγγελίας λέγοντας μου να τους στείλω κάποια στοιχεία (όχι αριθμούς κάρτας και expire date φυσικά). Έτσι νόμιζα ότι θα καθυστερήσει κι άλλο η παραγγελία, τελικά όμως ήταν γρήγοροι. Μάλιστα την ίδια μέρα που μου ήρθε ειδοποιητήριο απ' το ταχυδρομείο, ήρθε και στον φίλο.

 

Αν τελικά αποφασίσεις να αγοράσεις απ' το εν λόγω κατάστημα, σε μια σελίδα που θα σου υπολογίσει το τελικό κόστος έχει και ένα πλαίσιο για coupon code ή κάτι τέτοιο. Θα βάλεις τον κωδικό AFEMMA20 που σου προσφέρει έκπτωση 20% για αγορές άνω των $75. Ουσιαστικά όμως το ποσό της έκπτωσης είναι ίσο με το ποσό των μεταφορικών (έχω κάνει πολλές δοκιμές), άρα πρακτικά δεν θα πληρώσεις μεταφορικά. Πρόσεξε όμως, απ' ότι έχω δει υπάρχουν παπούτσια που είναι ήδη σε προσφορά απ' το κατάστημα και σε αυτά δε μπαίνει έκπτωση. Και πάλι όμως, συμφέρει σίγουρα η αγορά δεν το συζητάμε.

 

 

Προσπαθω τις τελευταιες μερες να κανω μια αγορα,και οταν βαζω το κουπονι μου βγαζει το μηνυμα:

 

Thank you for your interest in Eastbay.com!

Unfortunately, we are unable to process your request at this time.

 

Please click your browser's "Refresh" button to try again.

 

If you continue to have problems, please contact a Customer Service Representative at 1.800.826.2205 for further assistance.

 

 

Εμτω,εταξυ χθες μου εδειχνε σε μια μπαρα στο site εναν αλλο κωδικο,που εδινε 25% εκπτωση,οπου οταν τον εβαζα εδειχνε οτι δεν ισχυει.. και δεν εκανα λαθος σε κανεναν γραμμα.Τωρα δεν υπαρχει στο site.

Δουλευει κανονικα ο παραπανω κωδικος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει ψωνισει κανενας απο εδω??

 

http://e-shoes.info/gr/

 

ή ειναι πολυ καλο για τετοιες τιμες, ή πανακριβο αν ειναι τα μουφα παπουτσια...

 

τελεια ινφο? ελεος.. τι περιμενεις να ειναι.. οριginal?

αποτι βλεπω εχει και adipas παπουτσακι!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δουλευει κανονικα ο παραπανω κωδικος?

Για τωρα δεν ξερω να σου πω,αλλα οταν εκανα την παραγγελια λειτουργουσε κανονικα.Προχτες μου ηρθαν και τα παπουτσια,κανονικα,χωρις μεταφορικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...