Προς το περιεχόμενο

Αγορά παπουτσιών μέσω internet και απορίες


slipknot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

φιλε yiannis013 το ebay  (.de ή  .co.uk ή .it  ή .com) στο τελος πριν την πληρωμη σου βγαζει το ποσο τελικό, συμπεριλαμβανομενων των εξοδων αποστολής και των εξοδων τελωνίου.

για παραδειγμα αυτό

http://www.ebay.com/itm/AUTHENTIC-Nike-Air-Max-Tailwind-6-Gamma-Blue-Black-Orange-Volt-621225-408-Mens-/151251987776?pt=US_Men_s_Shoes&var=450307804359&hash=item2337522d40

 

θα σου κοστίσει

 
$149.95 αγορα
+
$39.95 αποστολη
=
$189.90
 
τελικό ποσό
 
 
 
 
 
θα σου κοστιζε
 
$60.00 αγορα
+
$39.60 αποστολη
+
$25.62 τελωνιο
=
$125.22
τελικο ποσο
 
 
 
 
μην μπερδευεσαι με το eastbay.com
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γεία σου φίλε st2,συγνώμη άν σε κουράζω αλλά για να καταλάβω.Και στα δύο link είναι πληρωμένο το τελωνείο ή μόνο στο δεύτερο;

 

 

 

edit:

 

Για παράδειγμα σε ποιά περίπτωση είναι πληρωμένο το τελώνείο;

 

Source.png Πηγή: link1

 

Source.png Πηγή: link2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην μπερδευεσαι με το eastbay.com

 

Χαχα, καλό. Το κλασικό μου πρόβλημα συνεννόησης. Τα τελευταία χρόνια πρέπει να με έχει ρωτήσει πολύς κόσμος από που παίρνω τα διάφορα παλαβά παπούτσια που φοράω και ο κλασικός διάλογος είναι:

 

- Από eastbay

- ... (έκφραση απορίας)

- Eastbay, είναι διαφορετικό από το E-bay, αμερικάνικο site που πουλάει μόνο παπούτσια και ρούχα.

 

Όνομα που διάλεξαν κι αυτοί... (αν και για να είμαι ακριβής το Eastbay υπάρχει από το 1980)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε nzeppos δέ μπερδεύομαι με το eastbay αφού δε ξέρω ούτε με αυτό τι παίζει.Απλά άν έχω καταλάβει καλά στο λίνκ 1 που έχω παραθέσει πρέπει να είναι πρωπληρωμένο το τελωνείο(Import charges+$39.08) και δέν έχω να ανησυχώ για περαιτέρω χρεώσεις ενώ στο λίνκ 2 δέν είναι πρωπληρωμένο και ίσως να βγούν έξτρα κερατιάτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω για σένα, γενικά λέω :)

 

Δεν έχω ψωνίσει ποτέ παπούτσια από ebay, αλλά κι εγώ κάτι τέτοιο κατάλαβα. Το δεύτερο link είναι ρίσκο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε nzeppos δέ μπερδεύομαι με το eastbay αφού δε ξέρω ούτε με αυτό τι παίζει.Απλά άν έχω καταλάβει καλά στο λίνκ 1 που έχω παραθέσει πρέπει να είναι πρωπληρωμένο το τελωνείο(Import charges+$39.08) και δέν έχω να ανησυχώ για περαιτέρω χρεώσεις ενώ στο λίνκ 2 δέν είναι πρωπληρωμένο και ίσως να βγούν έξτρα κερατιάτικα.

Αυτο με το προπληρωμενο τελωνειο δεν μπορω να το καταλαβω.Οντως ισχυει η εδω οι δικοι μας υπαλληλοι θα το παιζουν ''κινεζοι''?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξέρω το sportshoes.com αλλά δέ τα έχει στο χρώμα που τα θέλω.

Δέ μπορώ να τα βρώ πουθενά εντός Ε.Ε.  Source.png Πηγή: tailwind6

 

To χρώμα που θες είναι της πρώτης παραγωγής tailwind(είμαστε στην 3η παραγωγή τώρα) ,μόνο κανένα stock αν βρεις πουθενά.Οσο για το ebay αν προτιμήσεις να αγοράσεις απο εκεί να πάρεις ΜΟΝΟ απο πωλητή που του προκαταβάλεις τα import charges γιατί αν προκύψει το οτιδήποτε είναι υπεύθυνος και αναλαμβάνει αυτός το οτιδήποτε προκύψει βάση πολιτικής του ebay.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το δευτερο λινκ δεν ειναι ρισκο

 

παιδια στο ebay πληρωνεις το τελικό  ποσο που σου λεει και τίποτα αλλο παραπανω
ουτε εμπλεκεσαι με τελωνιο εσύ

 

και αν πληρωνεις με paypal
σε περιπτωση που γίνει τιποτα και χρειαστουν δασμοι
απλα κανεις dispute οτι δεν εγινε σωστα η συνδιαλλαγή
και μάλιστα λόγω της πολυ στενής σχεσης ebay με paypal είναι και πιο γρηγορες οι διαδικασίες


συνήθως οι πωλητές του ebay ειναι εμπειροι και ξερουν πως να σου στειλουν το δεμα (περιτύλιγμα, ενδειξη δώρο κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και πάλι.Εχθές το βράδυ έκανα τη παραγγελία από το πρώτο link και πλήρωσα με paypal.Μου έστειλε αμέσως positive feedback.Μου ήρθανε και δύο mail,ένα απο ebay και το άλλο απο paypal.Φαντάζομαι όλα καλά μέχρι στιγμής και δέν υπάρχει κάτι άλλο που πρέπει να κάνω.Απλά τώρα περιμένω πότε θα γίνει shipped και να μου δώσει tracking number; Σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια , κανενα σαιτ με παππουτσια nike / adidas τα οποια ας ειναι και απομιμιση ???

ειχα παρει απο μαυρο air max και με κρατησαν 17 μηνες ... πλεον δεν βρισκω καλα κομματια και δεν αγορασα , φυσικα ψαχνω με λογικες τιμες και σιγουρο shipping ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα,

 

Θέλω να αγοράσω ένα ζευγάρι αθλητικά από Κορέα. Εκεί έχουν άλλο σύστημα μέτρησης. Το έχουν σε mm (μιλιμέτρς).

 

Εγώ φοράω σε ευρωπαικό νούμερο EUR 40 εώς 41. Δηλαδή, 40, 40.5 και 41. Με βάση το size chart που παραθέτει ο πωλητής στο ebay για το συγκεκριμένο παπούτσι, τα mm για τα παραπάνω νούμερα είναι:

 

EUR 40 = 250mm

EUR 40.5 = 255mm

EUR 41 = 260mm

 

Το θέμα είναι πως στα παπούτσια που ήδη έχω και στέκονται καλά στο πόδι μου, είναι EUR 40 και σε mm είναι 280mm!

 

 

To 280mm στο size chart του Κορεάτικου αυτού προιόντος είναι EUR 44.5!

 

Oπότε αν τα αγοράσω με βάση το EUR size (δηλαδή να επιλέξω το ΕUR 40 του chart) φοβάμαι μήπως βγούνε μικρά από την στιγμή που αυτό αντιστοιχεί μόνο σε 250mm.

 

Aν τα πάρω με βάση τα mm (δηλαδή να επιλέξω το 280mm) φοβάμαι μήπως βγούνε μεγάλα, από την στιγμή που αυτό αντιστοιχεί σε EUR 44.5.

 

Εχετε κάποια εμπειρία πάνω σ αυτό; Τι με συμβουλεύετε;

Σας ευχαριστώ!

 

 

 

 

Υ.Γ. Σας παραθέτω το size chart σε είκονα, που έχει ο πωλητής στην σελίδα του προιόντος στο ebay για να δείτε τις αντιστοιχίες των mm σε ΕUR size. Και ακόμα ένα size chart που μου έστειλε σε μήνυμα, με μέτρηση ποδιού.

 

 

post-203066-0-74527200-1396868465_thumb.png

post-203066-0-77611400-1396868478_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέτρησα το πόδι μου όπως το παραπάνω chart. Είδα ότι είναι 245mm. 

To παπούτσι αυτό για άντρες είναι διαθέσιμο μόνο για όσους έχουν 251mm και άνω.

 

Για τα δικά μου mm το βρήκα στο ίδιο παπούτσι αλλά για γυναίκες. 

Να αγοράσω το γυναικείο ή θα έχω κανένα θέμα με το φάρδος τους; (μήπως θα είναι πολύ στενά;)

 

ή να αγοράσω το αντρικό το πιο μικρό που έχει διαθέσιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...