Προς το περιεχόμενο

Αγορά παπουτσιών μέσω internet και απορίες


slipknot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2,5 κιλα ζυγιζε! 2 ζευγαρια παπουτσια ηταν...

Και αλλοι με μεγαλυτερες παραγγελιες απο 200 ευρω πληρωσαν μονο τα 3 ευρω. Παραγγελιες 400 ευρω με 4 ζευγαρια παπουτσια και μπλουζες κλασικα 3 ευρω! Κατι αλλο συμβαινει...

Θα τηλεφωνησω παντως αυριο στο τελωνειο μπας και βγαλω ακρη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2,5 κιλα ζυγιζε! 2 ζευγαρια παπουτσια ηταν...

Και αλλοι με μεγαλυτερες παραγγελιες απο 200 ευρω πληρωσαν μονο τα 3 ευρω. Παραγγελιες 400 ευρω με 4 ζευγαρια παπουτσια και μπλουζες κλασικα 3 ευρω! Κατι αλλο συμβαινει...

Θα τηλεφωνησω παντως αυριο στο τελωνειο μπας και βγαλω ακρη...

 

Και τι θα τους πεις;

"Γιατί κάνατε την δουλεία σας (άσχετα αν πρέπει και αν την κάνουν σωστά) και μου εκτελωνίσατε το προϊόν;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τι θα τους πεις;

"Γιατί κάνατε την δουλεία σας (άσχετα αν πρέπει και αν την κάνουν σωστά) και μου εκτελωνίσατε το προϊόν;"

Καλο! Τα κριτηρια με τα οποια γινετε ή οχι εκτελωνισμος μηπως?

Προσπαθω να βγαλω μια ακρη! Δεν βοηθας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου σε ευχαριστώ,

 

Εκανα ό,τι ακριβώς μου είπες, έβαλα το id στο site και επικοινώνησα με το τήλεφωνο των ΕΛΤΑ αλλά μου αναφέρουν ότι τα δέματά μου δεν βρίσκονται Ελλάδα (δηλαδή του υπαλλήλου το σύστημα δεν του έβγαλε κάτι). Και έχουν περάσει 21 ημέρες...Τι κάνω???

 

Κάτσε στο site του ελτα έβαλες το id number???

 

Εσύ θα στείλεις πρώτα e-mail στο eastbay με το order number και θα τους πεις να σου δώσουν το tracking number της παραγγελίας σου και ύστερα 8α πας στο site του ελτα και θα βάλεις το tracking number για να σου δείξει τι γίνεται. Αν το έκανες έτσι και δεν εμφανίζει τίποτα, πήγαινε στο http://www.usps.com και βάλε εκεί το tracking number να δεις που βρίσκεται. Αν και σε αυτή την περίπτωση δεν το βρείς επικοινώνησε πάλι με το eastbay και πες τους οτι έχει χαθεί το πακέτο και τί θα κάνουμε τώρα....

 

Αλλα προσοχή να βάλεις το tracking number και όχι το order number ή το id της παραγγελίας. Θα είναι της μορφής αυτής το tracking number CG067259225US

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2,5 κιλα ζυγιζε! 2 ζευγαρια παπουτσια ηταν...

Και αλλοι με μεγαλυτερες παραγγελιες απο 200 ευρω πληρωσαν μονο τα 3 ευρω. Παραγγελιες 400 ευρω με 4 ζευγαρια παπουτσια και μπλουζες κλασικα 3 ευρω! Κατι αλλο συμβαινει...

Θα τηλεφωνησω παντως αυριο στο τελωνειο μπας και βγαλω ακρη...

 

Δεν ξερω τι να πω...

Θα επεσες σε 'ευσυνειδητο' υπαλληλο,που ακολουθησε το γραμμα του νομου.

 

Ακομα και ετσι, τα 'κερατιατικα' ειναι μεσα σε 'λογικα' πλαισια.Ουτε που θελω να φανταστω ποσο θα σε χρεωναν οι 'κυριες' DHL-UPS-FEDEX κτλ. :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας.

Σκέφτηκα να αναφέρω και τη δικη μου εμπειρία απο τις αγορές μου sτο eastbay.

Με κανόνα οι παραγγελίες να μην ξεπερνούν τα 200-220 $ (150 ευρω) ωστε να αφαιρεί τα ταχυδρομικά με καποιο κουπόνι, δεν ειχα κανένα πρόβλημα με τελωνείο.

Κουπόνια βρίσκω πάντα, δεν μου έλειψαν ποτέ, λεφτά δεν εχω.

Επίσης, δεν μου ζήτησαν ποτε ουτε τα 3 ευρω στο ταχυδρομείο.

Ο χρονος αποστολής ειναι 2 εβδομάδες για Κέρκυρα.

Τα παπούτσια εξαιρετικής ποιότητας, εxω παρει NIKE, NB, Timberland (ΤΕΛΕΙΑ), Saucony, και 4-5 φτηνα Reebok, ASICS, Saucony, New Balance, ολα οπως τα περιμενα.

Σημαντικη ειναι η δυνατοτητα επιλογης ΚΑΙ με το πλατος του παπουτσιου.

Μονο τα NB ειναι αμερικανικα, τα αλλα ειναι αρτσι πελαο.

Τα ρούχα θέλουν προσοχή στις διαστάσεις που δείχνει για το στήθος.

Προσωπικά σε φούτερ, μπλούζες, 1 νούμερο μικρότερα, και μπουφάν στην περιφέρεια του στήθους.

Θα συνιστούσα επιλογή με βάση τη περιφέρεια της μέσης, για όσους ειναι κάτω απο 1,80 η δεν είναι "τροφαντοί" (κάτω απο 36-38 περιφέρεια μεσης). Ειναι ρούχα για τσολιάδες εν ολιγης...

Δλδ. εγω με 1,76 ύψος, στηθος 44, μεση 32, θα ειναι, η στενα στο στηθος, η μεγαλα στο υψος.

Εκτός αν θέλει κάποιος να "πλέουν", οποτε εγω μαζι του, και φτου του, να μην αβασκαθει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το USPS σημαίνει ότι πληρώνεις τελωνείο τρελά λεφτά?

Περιμένω εδώ και 22 ημέρες, έδωσα το track number και μου είπαν στα ΕΛΤΑ ότι δεν έχουν καν πατήσει τα δέματα Ελλάδα...!ΟΕΟ?

 

---------- Προσθήκη στις 12:06 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 12:01 ----------

 

Κάτσε στο site του ελτα έβαλες το id number???

 

Εσύ θα στείλεις πρώτα e-mail στο eastbay με το order number και θα τους πεις να σου δώσουν το tracking number της παραγγελίας σου και ύστερα 8α πας στο site του ελτα και θα βάλεις το tracking number για να σου δείξει τι γίνεται. Αν το έκανες έτσι και δεν εμφανίζει τίποτα, πήγαινε στο http://www.usps.com και βάλε εκεί το tracking number να δεις που βρίσκεται. Αν και σε αυτή την περίπτωση δεν το βρείς επικοινώνησε πάλι με το eastbay και πες τους οτι έχει χαθεί το πακέτο και τί θα κάνουμε τώρα....

 

Αλλα προσοχή να βάλεις το tracking number και όχι το order number ή το id της παραγγελίας. Θα είναι της μορφής αυτής το tracking number CG067259225US

 

Φίλε μου μου έδωσαν το tracking number μπήκα στο site της USPS και βλέπω τα εξής:

 

Your item left the United States from ISC CHICAGO IL (USPS) at 6:35 am on October 16, 2010. Information, if available, is updated periodically throughout the day. Please check again later.

 

Detailed Results:

 

International Dispatch, October 16, 2010, 6:35 am, ISC CHICAGO IL (USPS)

Arrival

Shipment Accepted, October 14, 2010, 11:08 am, WAUSAU, WI 54402

Electronic Shipping Info Received, October 14, 2010

 

Οι πληροφορίες όμως αυτές, δεν μου αναφέρουν σχετικά με το τι απέγιναν τα πακέτα μου???? Θεωρείτε εσείς λογική αυτήν την αναμονή???

 

To περίεργο είναι ότι πριν παραγγείλω έβλεπα προσεκτικά όλα τα posts των παιδιών και έβλεπα ότι χρεώνονταν μόνο το 3ευρω...

Τελικά ή έχουν αλλάξει τα πράγματα ή χρειάζεται πολύ τύχη για να χρεωθείς 3ευρω... Μάλλον επειδή κι εγώ έκανα το λάθος να παραγγείλω 2 ζευγάρια παπούσια θα χρεωθώ λυπητερή... (Αν το λάβω). Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα...

Επεξ/σία από jeanthira7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό αναφέρει οτι έφυγαν απο αμερική εδώ και πολύ καιρό, που θα έπρεπε να έχουν έρθει..... Σίγουρα στο site του ελτα δεν σου βγάζει τιποτα???

 

Επικοινώνησε με το eastbay και πες τους οτι έχεις τόσο καιρό την παραγγελία και οτι μέσω του tracking φαίνεται οτι έχουν φύγει απο Αμερική, αλλα στην Ελλάδα επικοινώνησες με το ταχυδρομείο και δεν φαίνονται πουθενά..... Καλό κουράγιο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό αναφέρει οτι έφυγαν απο αμερική εδώ και πολύ καιρό, που θα έπρεπε να έχουν έρθει..... Σίγουρα στο site του ελτα δεν σου βγάζει τιποτα???

 

Επικοινώνησε με το eastbay και πες τους οτι έχεις τόσο καιρό την παραγγελία και οτι μέσω του tracking φαίνεται οτι έχουν φύγει απο Αμερική, αλλα στην Ελλάδα επικοινώνησες με το ταχυδρομείο και δεν φαίνονται πουθενά..... Καλό κουράγιο!

 

Μίλησα με ΕΛΤΑ και μου είπαν ότι έφυγε 27/10 επειδή στις 14/10 ήταν τελωνείο... Οπότε μάλλον θα πληρώσω 4 ή 5 ζευγάρια παπούσια....Σίγουρα θα είναι η τελευταία μου αγορά από αυτό το site ή μάλλον από αυτά τα site.Ελλάδα και ξερό ψωμί...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα με ΕΛΤΑ και μου είπαν ότι έφυγε 27/10 επειδή στις 14/10 ήταν τελωνείο... Οπότε μάλλον θα πληρώσω 4 ή 5 ζευγάρια παπούσια....Σίγουρα θα είναι η τελευταία μου αγορά από αυτό το site ή μάλλον από αυτά τα site.Ελλάδα και ξερό ψωμί...!

 

Εγώ δεν εχω καταλάβει τι έγινε... Ήρθαν Ελλάδα και έφυγαν πάλι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν εχω καταλάβει τι έγινε... Ήρθαν Ελλάδα και έφυγαν πάλι?

 

Ξανακάλεσα και μου είπαν ότι Εφυγαν από Αμερική 27/10 (δεν ξέρω για ποιο λόγο ή που κόλλησε το πράγμα). Ενημέρωση δεν έχουν για το πού είναι το δέμα αυτή τη στιγμή. Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί στην USPS βλέπω άλλα και άλλη ενημέρωση έχω από τα ΕΛΤΑ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περίμενε 3-4 μέρες ακόμα να δούμε αν θα έρθουν τελικά Ελλάδα. Με το eastbay έχεις επικοινωνήσει?

 

Τουλάχιστον 7-8 mails τους έχω στείλει-τους έχω ζαλίζει βασικά :)

 

Υπόψιν, η αγορά μου είναι στα 125 $

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα το οτι δεν φταίνε αυτοί είναι σίγουρο. Κάπου αλλού έχει γίνει η μλκία ίσως η usps ίσως στο αεροδρόμιο. Εμένα η παραγγελία που έκανα πρόσφατα έφυγε στισ 26 απο αμερική και 29 ήταν Ελ. Βενιζέλος.

 

Απάντηση έχεις πάρει σε κανένα απο τα e-mail? Τα λεφτά σου δεν νομίζω να τα χάσεις, οπότε μην αγχώνεσαι, το θέμα είναι να έρθουν τα πράγματα που έχεις παραγγείλει. Α να ξέρεις οτι στα e-mail αργούν λίγο στην απάντηση γιατί παίζει και η διαφορά ώρας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...