Προς το περιεχόμενο

Αγορά παπουτσιών μέσω internet και απορίες


slipknot

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

όπως έχουμε πει παρα πολλές φορες δεν σημαίνει USPS=όχι τελωνείο.

 

απλά σημαίνει

 

ιδιωτική 100% τελωνείο

 

 

και ελτα μιας και είναι δημόσιο και βαριούνται να δουλέψουν, με το ζόρι 10%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγόρασε τα από το Startfitness

 

ευχαριστω πολυ. μαλλον αυτο θα κανω

 

 

edit: εκανα την παραγγελια απο το startfitness οπως μου προτινες. πριν να την κανω ομως τους πηρα τηλεφωνο για καποιες αποριες που ειχα και μου εκανε τρομερη εντυπωση το ποσο ευγενικοι υπομονετικοί ηταν (δεν ξερω καλα Αγγλικα και τους ελεγε συνεχεια να μιλανε πιο αργα, να λενε συνωνυμα και τα σχετικα)!!!. το μονο παραπονο οτι δεν δεχονται πληρωμη με paypal.

τεσπα να ξερετε οτι τα μεταφορικα ειναι 7 ευρω ανα ζευγαρι παπουτσια και το δεμα ερχετε σε 15 μερες περιπου. μολις ερθει θα ενημερωσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ντάξει το έχουμε πει 10000000000 φορές ΣΠΑΤΕ τις παραγγελίες σας για να το γλιτώσετε!!!

 

Επίσης μην βρίζουμε το κράτος, γιατί κανονικά αυτό πρέπει να κάνει, άλλο που εμείς προσπαθούμε να την γλιτώνουμε την δουλειά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια μήπως εχει κανεις αποψη γι'αυτο εδω το μαγαζι.Ιταλικο στη Φλωρενντια ειναι,εχει και paypal και στοιχεια και φωτο.Ελπιζω να μην υπαρχει καποιο προβλημα.Τελωνειο για δεμα απο Ιταλια πρηρωνουμε ή ειναι κατι το εντελως φλου και οτι κατσει?Εχει ξανακουσει καποιος για την SDA Courier service?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδιά

τελικά εγώ παρήγγειλα από eastbay ένα ζευγάρι παπούτσια και μια μπλούζα συνολικα

140 ευρώ (Order Subtotal: $189.98) και μου ήρθαν δυστυχώς να πληρώσω επιπλέον άλλα 59 ευρώ στο τελωνείο!

Υπόψιν το δέμα ήρθε με USPS.

Ξέρει κανένας γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;

Πάντως σε ερωτήσεις που έκανα μου είπαν πως το όριο της δικαιολογούμενης ατέλειας δηλαδή το όριο ώστε να

μη πληρώσεις τελωνείο είναι μόλις 45 ευρώ!

Αν συμβαίνει αυτό τότε το eastbay είναι δυστυχώς παρελθόν για μένα!

Έχει αλλάξει τελευταία κάτι στα τελωνεία;

 

Λοιπόν, από πρόσφατη εμπειρία που είχε φίλος.

 

Παρήγγειλε από Κίνα ένα πακέτο 15Ε και του φόρεσαν καπέλο στο τελωνείο άλλα 40..!!

 

Αφού επικοινώνησα με Υπουργείο Εμπορίου, Βιομηχανίας και Τουρισμού μου είπαν τα εξής:

 

ότι έρχεται από εξωτερικό έχει δικαίωμα να ανοιχτεί εφόσον είναι περασμένο σαν δέμα και όχι σαν επιστολή..!

Αν ανοιχτεί το "καπέλο" που θα σου φορέσουν, ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟΚΛΗΣΤΙΚΆ ΚΑΙ ΜΌΝΟ από τον υπάλληλο του τελωνείου (δηλαδή, αν έχει κέφια, δεν σε χρεώνει τίποτα, αν είναι στις κακές του σε χρεώνει τα μέγιστα).

 

Αν το δέμα έρθει σαν επιστολή, δεν έχει δικαίωμα να το ακουμπήσει κανένας χωρίς εισαγγελική παρέμβαση.

 

Το δέμα για να μπορεί να επισημανθεί ως επιστολή, πρέπει να είναι λιγότερο από 10 κιλά..!

 

Σας τα μεταφέρω έτσι ακριβώς όπως μου τα είπαν. Αν υπάρχει κάποιο λάθος παρακαλώ να με διορθώσετε (γιατί κακά τα ψέματα σε ελληνικό υπουργείο πήρα :P )

 

 

Τώρα, αν σου έρθει ο κούκος αηδόνι όταν πας να παραλάβεις το δέμα, τι μπορείς να κάνεις:

Υπογράφεις μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν παρέλαβες το δέμα και δεν πληρώνεις τα κερατιάτικα (εννοείται όμως ότι ούτε και το δέμα παίρνεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια σας παιδιά

τελικά εγώ παρήγγειλα από eastbay ένα ζευγάρι παπούτσια και μια μπλούζα συνολικα

140 ευρώ (Order Subtotal: $189.98) και μου ήρθαν δυστυχώς να πληρώσω επιπλέον άλλα 59 ευρώ στο τελωνείο!

Υπόψιν το δέμα ήρθε με USPS.

Ξέρει κανένας γιατί μπορεί να συμβαίνει αυτό;

Πάντως σε ερωτήσεις που έκανα μου είπαν πως το όριο της δικαιολογούμενης ατέλειας δηλαδή το όριο ώστε να

μη πληρώσεις τελωνείο είναι μόλις 45 ευρώ!

Αν συμβαίνει αυτό τότε το eastbay είναι δυστυχώς παρελθόν για μένα!

Έχει αλλάξει τελευταία κάτι στα τελωνεία;

 

Λοιπόν, από πρόσφατη εμπειρία που είχε φίλος.

 

Παρήγγειλε από Κίνα ένα πακέτο 15Ε και του φόρεσαν καπέλο στο τελωνείο άλλα 40..!!

 

Αφού επικοινώνησα με Υπουργείο Εμπορίου, Βιομηχανίας και Τουρισμού μου είπαν τα εξής:

 

ότι έρχεται από εξωτερικό έχει δικαίωμα να ανοιχτεί εφόσον είναι περασμένο σαν δέμα και όχι σαν επιστολή..!

Αν ανοιχτεί το "καπέλο" που θα σου φορέσουν, ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟΚΛΗΣΤΙΚΆ ΚΑΙ ΜΌΝΟ από τον υπάλληλο του τελωνείου (δηλαδή, αν έχει κέφια, δεν σε χρεώνει τίποτα, αν είναι στις κακές του σε χρεώνει τα μέγιστα).

 

Αν το δέμα έρθει σαν επιστολή, δεν έχει δικαίωμα να το ακουμπήσει κανένας χωρίς εισαγγελική παρέμβαση.

 

Το δέμα για να μπορεί να επισημανθεί ως επιστολή, πρέπει να είναι λιγότερο από 10 κιλά..!

 

Σας τα μεταφέρω έτσι ακριβώς όπως μου τα είπαν. Αν υπάρχει κάποιο λάθος παρακαλώ να με διορθώσετε (γιατί κακά τα ψέματα σε ελληνικό υπουργείο πήρα :P )

 

 

Τώρα, αν σου έρθει ο κούκος αηδόνι όταν πας να παραλάβεις το δέμα, τι μπορείς να κάνεις:

Υπογράφεις μια υπεύθυνη δήλωση ότι δεν παρέλαβες το δέμα και δεν πληρώνεις τα κερατιάτικα (εννοείται όμως ότι ούτε και το δέμα παίρνεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....

Αφού επικοινώνησα με Υπουργείο Εμπορίου, Βιομηχανίας και Τουρισμού μου είπαν τα εξής:

 

ότι έρχεται από εξωτερικό έχει δικαίωμα να ανοιχτεί εφόσον είναι περασμένο σαν δέμα και όχι σαν επιστολή..!

Αν ανοιχτεί το "καπέλο" που θα σου φορέσουν, ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΑΠΟΚΛΗΣΤΙΚΆ ΚΑΙ ΜΌΝΟ από τον υπάλληλο του τελωνείου (δηλαδή, αν έχει κέφια, δεν σε χρεώνει τίποτα, αν είναι στις κακές του σε χρεώνει τα μέγιστα).

 

 

Ωραία απάντηση έδωσε το Υπουργείο! Ότι επομένως του καπνίσει του καθένα υπαλλήλου κάνει!

Να τους χαιρόμαστε για τις υπηρεσίες που μας προσφέρουν... υπηρεσίες που εμείς οι ίδιοι πληρώνουμε με την εφορία.

Και δε καταλαβαίνω κάτι.. Τι θα πεί δηλαδή να μου χρεώνουν εμένα εργασία υπαλλήλου στο τελωνείο;

Αυτός ο "κύριος" δε πληρώνεται από το κράτος να κάνει τη δουλειά του; (Μέσω της φορολογία, που μας ξεζουμίζουν;)

Ωραία λοιπόν να τους χαίρεται το κράτος για τους παχυλούς μισθούς που παίρνουν...

 

Πάντως και εμένα σχεδόν τα ίδια μου απαντήσανε επειδή ρώτησα τους πάντες... μπορεί δηλαδή να παραγγείλεις 10 δέματα

και να σου χρεώσουν μόνο το 1 ανεξαρτήτου ποσού ανάλογα με τα κέφια του κάθε υπαλλήλου...

ποιος ξέρει μπορεί εκείνη τη μέρα να μη πέτυχε ο καφές του... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία απάντηση έδωσε το Υπουργείο! Ότι επομένως του καπνίσει του καθένα υπαλλήλου κάνει!

Να τους χαιρόμαστε για τις υπηρεσίες που μας προσφέρουν... υπηρεσίες που εμείς οι ίδιοι πληρώνουμε με την εφορία.

Και δε καταλαβαίνω κάτι.. Τι θα πεί δηλαδή να μου χρεώνουν εμένα εργασία υπαλλήλου στο τελωνείο;

Αυτός ο "κύριος" δε πληρώνεται από το κράτος να κάνει τη δουλειά του; (Μέσω της φορολογία, που μας ξεζουμίζουν;)

Ωραία λοιπόν να τους χαίρεται το κράτος για τους παχυλούς μισθούς που παίρνουν...

 

Πάντως και εμένα σχεδόν τα ίδια μου απαντήσανε επειδή ρώτησα τους πάντες... μπορεί δηλαδή να παραγγείλεις 10 δέματα

και να σου χρεώσουν μόνο το 1 ανεξαρτήτου ποσού ανάλογα με τα κέφια του κάθε υπαλλήλου...

ποιος ξέρει μπορεί εκείνη τη μέρα να μη πέτυχε ο καφές του... :lol:

(με φιλικό τόνο)

ΑΝ δεν ανοίγανε το δέμα σου ή ΑΝ δεν σε χρέωναν by the book, θα έγραφες τα ίδια και με τον ίδιο τρόπο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(με φιλικό τόνο)

ΑΝ δεν ανοίγανε το δέμα σου ή ΑΝ δεν σε χρέωναν by the book, θα έγραφες τα ίδια και με τον ίδιο τρόπο;

Εσύ θεωρείς σωστό για παραγγελία ποσού (καθαρή τιμή και οχι τα μεταφορικά) 110 ευρώ να σου χρεώνουν 59 ευρώ;

Άποψή μου είναι ότι είναι ευτελή είδη και αν μη τι άλλο θα έπρεπε να χρεώνονται ελάχιστα!

Και το κυριότερο να ισχύει δικαιοσύνη και όχι να την πληρώνει σε όποιον τύχει να έχει "κέφια" ο τελωνειακός.

Δηλαδή σε λιγότερο του 10% των δεμάτων!!!

Επίσης γιατί εγώ (επαναλαμβάνω) να χρεώνομαι τον έλεγχο του τελωνειακού;

ΔΕ το κατάλαβα αυτό!!! Δε πληρώνεται από το κράτος να κάνει την δουλειά του;

Είναι τυχαίο ότι είναι από τους πιο καλοπληρωμένους δημοσίους υπαλλήλους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσύ θεωρείς σωστό για παραγγελία ποσού (καθαρή τιμή και οχι τα μεταφορικά) 110 ευρώ να σου χρεώνουν 59 ευρώ;

Άποψή μου είναι ότι είναι ευτελή είδη και αν μη τι άλλο θα έπρεπε να χρεώνονται ελάχιστα!

Και το κυριότερο να ισχύει δικαιοσύνη και όχι να την πληρώνει σε όποιον τύχει να έχει "κέφια" ο τελωνειακός.

Δηλαδή σε λιγότερο του 10% των δεμάτων!!!

Επίσης γιατί εγώ (επαναλαμβάνω) να χρεώνομαι τον έλεγχο του τελωνειακού;

ΔΕ το κατάλαβα αυτό!!! Δε πληρώνεται από το κράτος να κάνει την δουλειά του;

Είναι τυχαίο ότι είναι από τους πιο καλοπληρωμένους δημοσίους υπαλλήλους;

(συνεχίζω τον φιλικό τόνο, οπότε και εσύ βγάλε τα bold)

Δεν απάντησες στην ερώτηση μου.

 

Ήξερες οτι υπάρχει τελωνείο και οτι χρεώνει άμα σε τσακώσουν. Πήρες το ρίσκο σου και έχασες. Από εκεί και πέρα δεν θα σε ακολουθήσω στην συζήτηση για αν είναι δίκαιο το κόστος ή ο τρόπος εκτελωνισμού.

 

...

Και το κυριότερο να ισχύει δικαιοσύνη και όχι να την πληρώνει σε όποιον τύχει να έχει "κέφια" ο τελωνειακός.

...

Επειδή ψόφησε η κατσίκα μου, να ψοφήσει και του γείτονα.

Δηλαδή άμα οι τελωνειακοί πήγαιναν by the book και πηδ**σαν όλες τις αποστολές θα μιλούσαμε για δικαιοσύνη;

 

Στη θέση σου θα έκανα το πάθημα μάθημα θα πλήρωνα την παραγγελία και την επόμενη φορά θα έκανα μικρότερη παραγγελία. Με το να φωνάζεις στο forum και να αμφισβητείς διαδικασίες επειδή έγινες τσακωτός, δεν νομίζω οτι θα κερδίσεις κάτι. Αν νιώθεις πραγματικά αδικημένος, ακολουθείς τη δικαστική οδό και αν δικαιωθείς θα γινεις ήρωας στα μάτια πολλών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(συνεχίζω τον φιλικό τόνο, οπότε και εσύ βγάλε τα bold)

Δεν απάντησες στην ερώτηση μου.

 

 

και εγώ φιλικά μιλάω και εσύ το λαμβάνεις αλλιώς, (τα bold τα χρησιμοποιώ από συνήθεια απο το 2006 :P )

εκτός και αν είσαι τελωνειακός και θίγεσαι προσωπικά!

επίσης σου απάντησα αλλά δε κατάλαβες! Προβλημά σου!

Εσύ δε μου απαντάς σε αυτά που είπα και μου λες οτι δε θα με ακολουθήσεις στη συζήτηση περι δικαιοσύνης...

Όσον αφορά με την κατσίκα του γείτονα... εγώ ζήτησα τα ΝΟΜΙΜΑ και να εφαρμοστεί ο ΝΟΜΟΣ!

Όχι όποτε έχει κεφάκια ο τελωνειακός να κάνει ότι κάνει.. Αυτά γίνονται μια ζωή σε αυτή τη χώρα...

Τέσπα τι να συζητάμε τώρα. Πάντως από εδώ και στο εξής ΖΗΤΩ Η ΕΥΡΩΠΗ που δεν έχει τελωνείο. Θα προτιμώ την ευρωπαϊκή ένωση.

Τέλος ΟΧΙ δε το ηξερα οτι διαχειρίζονται έτσι και μ'αυτό το τρόπο τα δέματα εκτός ευρωπαϊκής ένωσης γιατί τόσα χρόνια για

καλή μου τύχη αγόραζα από Ευρώπη!

 

ΥΓ. Επιτέλους πότε θα μειώσουν τους μισθούς των τελωνειακών; :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά θέλω να παραγγείλω ένα ζευγάρι ποδοσφαιρικά απο το site της nike. Τα παπούτσια απο Αμερική έρχονται? Παίζει κανα θέμα με τελωνείο? Η αξία τους είναι 70€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υποθέτω αν επιλέξεις greece , σου έρχονται από Ολλανδία

 

NikeStore.com and NIKEiD.com European websites and operated by NIKE Retail B.V., a company incorporated under the laws of The Netherlands, with its registered address at Colosseum 1, 1213 NL Hilversum, The Netherlands.

 

Κοίτα σε ποιά διεύθυνση ζητάνε να στείλεις επιστροφή. Λογικά θα ειναι ίδια με αυτή της αποστολής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...