Προς το περιεχόμενο

Στο δικαστήριο η On Telecoms από τους τηλεοπτικούς σταθμούς


gear

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ασφαλιστικά μέτρα που εκδικάζονται στις 24 Ιουλίου κατέθεσαν εναντίον της On Telecoms οι σταθμοί εθνικής εμβέλειας για την αναμετάδοση χωρίς άδεια του σήματός τους!Είναι η πρώτη μεγάλη σύγκρουση των σταθμών εθνικής εμβέλειας, που μόλις πρόσφατα δημιούργησαν την πλατφόρμα του «Ψηφιακού Παρόχου» και ενός φορέα IPTV, θέτοντας ζητήματα παράνομης αναμετάδοσης σήματος, εν όψει και των αλλαγών που επιφέρει η είσοδος της ψηφιακής τηλεόρασης και οι διαφορετικοί τρόποι μετάδοσης του τηλεοπτικού σήματος από διαφορετικές πλατφόρμες. Θυμίζουμε πως λίαν συντόμως λήγει και η συμφωνία για την αναμετάδοση του σήματος των σταθμών εθνικής εμβέλειας από τη Nova (Forthnet), οπότε εικάζουμε πως η μάχη θα είναι μεγάλη μεταξύ των παλαιών και των νέων παιχτών.

 

Οι σταθμοί, στην αίτηση που έχει καταθέσει ο καθένας ξεχωριστά, ζητούν να απαγορευθεί στην On Telecoms «η αντιγραφή - αναπαραγωγή, αναμετάδοση, διάθεση στο κοινό, κάθε είδους εκμετάλλευση του τηλεοπτικού προγράμματός τους», καθώς και «να διαταχθεί η παράλειψη των πράξεων αυτών στο μέλλον». Ακόμη οι σταθμοί διεκδικούν να διαταχθεί η πλήρης ή η μερική δημοσίευση της δικαστικής απόφασης στις εφημερίδες «Ναυτεμπορική» και «Καθημερινή», όπως και στο διαδίκτυο και σε περίπτωση μη συμμόρφωσης προς το διατακτικό της απόφασης στο μέλλον να επιβληθεί χρηματική ποινή 5.000 ευρώ. Στην αγωγή περιγράφονται τα τηλεοπτικά προγράμματα που αναμεταδίδονται χωρίς άδεια, όπως αναφέρουν οι σταθμοί, και υπάρχουν δύο σημαντικά γεγονότα που αξίζει να σημειωθούν.

 

Οι σταθμοί εθνικής εμβέλειας υποστηρίζουν πως η On Telecoms «προβαίνει στην εγγραφή οπτικοακουστικού υλικού» όταν αυτό μεταδίδεται τηλεοπτικά (off the air copying) «και κατόπιν προβαίνει σε πολλές περιπτώσεις στη δημιουργία προσωρινών και μόνιμων αντιγράφων» του υλικού «χωρίς καμία πρότερη άδεια». Τα προγράμματα αυτά τα μεταδίδει στο κοινό της, αποθηκεύοντάς τα στη μνήμη του υπολογιστή-διακομιστή. Όσον αφορά το σκέλος των πνευματικών και συγγενικών δικαιωμάτων, οι σταθμοί δηλώνουν πως «για την πλειοψηφία των οπτικοακουστικών έργων» που προβάλλονται είναι αποκλειστικοί δικαιούχοι.

 

Source.png Πηγή: satleo.gr

Επεξ/σία από gear
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απίστευτο!!! Δεν κοιτάνε τα χάλια τους και το ότι είμαστε πίσω σε όλη την Ευρώπη στο ψηφιακό σήμα και που δεν μπορούν να μεταδώσουν ούτε μια εικόνα σε HD αλλά αρχίσανε αμέσως τα δικαστήρια !!!

Για να μη μιλήσουμε για το επίπεδο των παραγόμενων εκπομπών τους που εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων απευθύνεται σε αφασικούς ανεγκέφαλους !

Σιγά το προϊόν που παράγουν. Να δούμε ποιος βλάκας θα βρεθεί να πληρώσει τα δικαιώματα για τα κατινίστικα σόου τους.

Ρε ουστ από εδώ! Άντε πάτε να φτιάξετε τηλεόραση της προκοπής και μετά κοιτάξτε αν σας κλέβουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο δεν ειχαν δικη τους πλατφορμα, παρακαλουσαν την ON και την καθε ON...

 

anax111, μεγαλο καναλι - ονομα δεν λεμε - εκπεμπει σε αναλυση VHS (ουτε καν Full PAL). Μου θελεις και HD... Ειδες πως μοιαζει μια VHS upscaled στα 1080i?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγο θα κάνουν μύνηση και σε όσες εταιρείες διαθέτουν στην αγορά επιτραπέζια DVD-Recorder, καθώς με αυτά οποιοσδήποτε δύναται να «προβαίνει στην εγγραφή οπτικοακουστικού υλικού» και εξ' ορισμού διεξάγει «...δημιουργία προσωρινών και μόνιμων αντιγράφων».

 

Αν και έχω πολλά ράμματα για την γούνα της On Telecoms, ελπίζω οι τηλεοπτικοί σταθμοί να χάσουν για να μην δημιουργηθεί δεδικασμένο και όποιος πιαστεί με βίντεο μετά πάει αυτόφωρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δίκαιο δεν έχουν τα κανάλια ρε παιδιά; Δηλαδή, έστω ότι εγώ έχω ένα κανάλι και πληρώνω δικαιώματα για να προβάλλω κάποιες ξένες ταινίες, σειρές κτλ... Με ποιο δικαίωμα προβάλλει η κάθε On Telecoms το πρόγραμμα του καναλιού μου, χωρίς να μου καταβάλλει ένα Χ ποσό;

 

Δεν ξέρω αν κάνω κάπου λάθος, αλλά έτσι όπως διάβασα την είδηση, δίκαιο έχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τωρα το θυμηθηκαν?μαλλον χαλασε η "μαυρη"συμφωνια..

η ον υπαρχει εδω κ 2 χρονια..

 

Κόβω το κεφάλι μου ότι έτσι είναι, όσο δεν είχαν δική τους πλατφόρμα κάνανε τις κυρίες (κάποια μίζα θα είχε πέσει), αλλά τώρα που θέλουν να να μας βάλουν χέρι στην τσέπη (μετά από 2 χρόνια) τους έπιασε το μαράζι.

 

Αν και προσωπικά δεν με ενδιαφέρει καθόλου γιατί το τρισάθλιο πρόγραμμά τους το έχω εγκαταλείψει εδώ και δεκαετίες αλλά με πιάνει το γαμώτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τωρα το θυμηθηκαν?μαλλον χαλασε η "μαυρη"συμφωνια..

η ον υπαρχει εδω κ 2 χρονια..

 

 

Απο την άλλη εγω πιστεύω οτι εχει να κανει με την "ψηφιακή εποχή" και εξηγούμε. Τωρα υπάρχουν κανάλια 7 καναλια νομίζω εθνικής εμβέλειας ομως μετα απο χρόνια οταν θα γίνουν ολα ψηφιακά θα εχουμε 7 * 4 λόγο οτι κάθε συχνότητα τοσα θα χωράει 4 κανάλια τα ταυτόχρονα απο μια συχνότητα που λογικα θα παρουν άδεια για περα του ενος προγράμματος και επειδή και τα δυο και βαλε κεντρα εκπομπής ανα νομό θα εκπέμπουν στις ίδιες συχνότητες συμφασικά τυπικά θα έχουμε 7 * 4 *2 και ολα αυτά θα είναι ελεύθερα κατα πασα πιθανότητα οποτε ολα αυτα κανάλια θα μπορεί να τα "δινει" στους πελατες τις η ΟΝ τσαμπα νεμεν αλλά σαν προιον θα ειναι μεγαλο πακετο ;) όποτε μάλλον πάνε να προλάβουν αυτην εποχη χεχεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να σου επιδικαστεί αποζημίωση στα αστικά δικαστηρια πρέπει να επικαλεστεις ζημία και να την αντιστοιχίσεις με το κέρδος του άλλου και παραλληλα να υπάρχει αιτιώδης σύνδεσμος αυτών των 2 ποσών. Πρωτα απο όλα, την ζημία εδώ που ακριβώς την εντoπίζουμε απο την στιγμή που το τηλεοπτικό σήμα ειναι δωρεάν για τον οποιοδήποτε?

Επεξ/σία από Droulas13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωπα κατσε, δηλαδη η On μεσω κανει ληψη του σηματος των ιδιωτικων καναλιων και μετα το αναμεταδιδει μεσω του καλωδιακου της δικτυου? Αν ειναι ετσι, ντροπη της On! Τσιπηδες.

 

'Η τα καναλια διμαρτυρονται για το γεγονος οτι καποιο αλλο site, ασχετο με την on, μπορει να αναμεταδιδει τα καναλια και ο χρηστης να το βλεπει μεσω της υπηρεσιας ISP της On;;

 

Ξεκαθαριστε πρωτα αυτο, αλλιως μην ποσταρουμε χωρις να ξερουμε! Εχει δει καποιος απο δω το μενου της on στις συσκευες να μας πει; Υπαρχει επισημη επιλογη να δεις καναλια τυπου mega, ant1 κ.λ.π.

 

Α, και ολα αυτα περι τη ποιοτητας του προγραμματος των ιδιωτικων καναλιων ειναι μπουρδιτσες για να λεμε κατι. Κατ αρχην, ολο αυτο το υλικο σας παρεχεται τζαμπα, και εγω προσωπικα ειμαι σχετικα ικανοποιημενος, αφου αμα ξερεις τι να δεις, ανετα "χτυπας" μερικες ωριτσες. Σας ρωτω: Δεν ειναι επιχειρηματικο κατορθωμα αμα καποιο ελληνικο καναλι καταφερει να εξασφαλισει σχετικα καινουριο υλικο απο μια αμερικανικη σειρα,μονο με 3 λεπτα διαλειματα, δεδομενου του μεγεθους του ελληνικου κοινου; Μικρη χωρα ειμαστε, αμα σας δειχνουν τις τελευταιες ταινιες, θα πρεπε να εβαζαν διαφημισεις για 3 *ωρες* για να καλυψουν τα εσοδα.

 

Και ολα αυτα που σαν λενε τα ξαδερφια απο αμερικη, οτι και καλα βλεπουν στην τηλεοραση τους τα τελευταια επεισοδεια του prison break, ειναι επειδη πληρωνουν συνδρομες και λογαριασμους σε καλωδιακες. Αμα ειναι ετσι, βαλτε και σεις Nova. Το προβλημα ειναι οτι η Nova δεν αξιζει τα λεφτα της, οχι τα ιδιωτικα τυπου mega, ant1...

Επεξ/σία από kurkosdr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε λίγο θα κάνουν μύνηση και σε όσες εταιρείες διαθέτουν στην αγορά επιτραπέζια DVD-Recorder, καθώς με αυτά οποιοσδήποτε δύναται να «προβαίνει στην εγγραφή οπτικοακουστικού υλικού» και εξ' ορισμού διεξάγει «...δημιουργία προσωρινών και μόνιμων αντιγράφων».

 

Για δικη σου χρηση ομως το εχεις το dvd, δεν το μεταδιδεις πανελλαδικα και να λες στις διαφημισεις σου προσφερω και αυτο και στην ουσια να το κανεις παρανομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επαίρναν το σήμα από την δορυφορική εκπομπή του κάθε ελεύθερου

καναλιού, το κάνανε transcode on-the-fly και το σερβίρανε live στους

πελάτες τους... ταυτόχρονα το αποθηκεύανε για 3 μέρες στους server

τους, ώστε οι πελάτες της ΟΝ να μπορούνε να δούνε κάποια εκπομπή

που χάσανε... μιλάω σε παρελθοντικο χρόνο, γιατί από οτι βλέπω

στο site τους:

 

http://www.ontelecoms.com/on/television/index.jsp?category=ontelephony&main_category=residential

 

δεν έχουνε πια τα ελεύθερα κανάλια που είχανε τόσο καιρό... νετ,ετ1,mega,

ant1,star κλπ... τον πούλο απ' ότι φαίνεται... ίσως έχει να κάνει

με την Digea που ανακοινώθηκε πριν λίγες μέρες; κανας συνδρομητής

της ΟΝ να επιβεβαιώσει οτι δεν έχει πια τα ελεύθερα ελληνικά κανάλια

εθνικής εμβέλειας; ποιος ξέρει τι deal κρύβεται από πίσω, καθώς η ΟΝ

αποθηκεύει και δίνει τη δυνατότηα playback 3 ημερών από τότε που

ξεκίνησε, εδώ και 2+ χρόνια... :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...