Προς το περιεχόμενο

Κλιματιστικά και ασφάλειες (10Α,16Α ..)


smilefreeware

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπάρχει μια τρομοκρατία από τα μαγαζιά σχετικά με τα κλιματιστικά και τις ασφάλειες που θα χρησιμοποιήσουμε.

 

Α!!! 18άρι οποσδήποτε 16άρα ενισχυμένη και καλώδιο 2,5άρι κλπ.

 

Αν δούμε τα τεχνικά χαρακτηριστικά το 24άρι θέλει περίπου 10Α.

Γιατί όλος αυτός ο πανικός.

Γνωρίζει κανεις από ρεύματα να μάθουμε .

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 55
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε ξέρω και πολλά αλλά όντος έτσι έχουν τα πράγματα. Για 18αρι λ.χ. 20αρα… Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι είναι καλό να είναι εκκινήσεως οι ασφάλειες…

Εντωμεταξύ ρίξε καμία ματιά στο Installation manual ίσως εκεί να τα εξηγεί καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά επειδή πολλές φορές το κλιματιστικό παίρνει παροχή μαζί με το υπόλοιπο δωμάτιο γι αυτό το λένε.Σπάνια θα δεις σε σπίτια προηγούμενης γενιάς να έχει μεριμνήσει ο ηλεκτρολόγος για ξεχωριστή γραμμή κλιματιστικού σε κάθε δωμάτιο.Στα περισσότερα σπίτια τα συνδέουν στο κουτάκι μαζί με τις πρίζες κ τα φώτα.Ε σε αυτό το δωμάτιο αν έχεις δεκάρα πρέπει να κάνεις καμια αλλαγή στα καλώδια και την ασφάλεια.Αλλά πχ ένα 9ρι κλιματιστικό με φουλ λειτουργία εσωτ-εξωτ καίει πχ. 2200W δηλ

P=VxI => I = P/V = 2200/220 = 10 A.

 

Δε μπορείς όμως να βάλεις ασφάλεια ίδια ακριβώς με τη βαθμονόμηση που βγάζεις από το κλιματιστικό γιατί σε spikes θα πέφτει ή θα καταπονείται από τη συνεχή λειτουργία.Επιλέγεις την αμέσως μεγαλύτερη.Δηλ 16Α. Αν ήθελε 16Α διαλέγεις 20Α κοκ.

 

Τώρα :

 

Αν δούμε τα τεχνικά χαρακτηριστικά το 24άρι θέλει περίπου 10Α.

Γιατί όλος αυτός ο πανικός.

 

 

Ή έχεις τρελά οικονομικό κλιμαστικό ή συμπεριέλαβες μόνο την κατανάλωση της μίας μονάδας για τον υπολογισμό των 10 Α

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψάξεις λίγο (google) βρίσκεις στις εταιρείες για τα 10Α δηλ. όπως γράφεις 2200W.

Πήρα ένα LG K24AH κλάση D Ψυκτική απόδοση 21.800 btu/h 2390W.

2390 / 220 = 10.86Α

Αυτό που δεν ξέρω είναι τι πράγμα καίει αυτό το ρεύμα , σε ήρεμη λειτουργία πχ. ή σε full.

 

Γραμμή έχω ξεχωριστή όπως και ασφάλεια. Δεν θυμάμαι τι είναι και πρέπει να ανοίξω το κουτί να δω καλώδια και ασφάλεια.

 

---------------------------------

"Ακούω Led Zeppelin και φωτίζω το σπίτι μου με LED."

Εγώ πάντως χτες είδα SANTANA, όπου κάπου ανάμεσα είπε ότι εγώ είμαι hippie και είμαι από το woodstock.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το ρεύμα το καίει προφανώς όταν και οι δύο μονάδες λειτουργούν στο φούλ για να πιάσουν την επιθυμητή θερμοκρασία.Χοντρικά αν η θερμοκρασία φτάσει το επιθυμητό,σταματάει η εξωτερική να δουλεύει κ η κατανάλωση πέφτει στο μισό.Αν δε χρησιμοποιείς κ τον ανεμιστήρα σε χαμηλή ή οικονομική σκάλα πέφτει ακόμα πιο πολύ η κατανάλωση.Εγώ πάντως στη διάρκει της ημέρας αφήνω τον ανεμιστήρα στο auto.To βράδυ στην χαμηλή ή στο sleep.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά συμφωνούμε όλοι ότι τα μαγαζιά υπερβάλουν.

Απλώς θέλει εκκινήσεως ασφάλειες για την αρχή που ξεκινάει. (@tmjuju)

Και εδώ απορία έχω. Δηλ. όταν ξεκινάει θέλει παραπάνω ρεύμα από το full δηλ περίπου 10Α ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι όταν ξεκινάει μια ηλεκτρική μηχανή θέλει παραπάνω ρεύμα μέχρι να σταθεροποιηθεί στο κανονικό της...

 

 

ας ελπίσουμε ότι πέρασα ηλεκτρολογικό σχέδιο...:fear:

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω και πολλά αλλά όντος έτσι έχουν τα πράγματα. Για 18αρι λ.χ. 20αρα… Το μόνο που θυμάμαι είναι ότι είναι καλό να είναι εκκινήσεως οι ασφάλειες…

Εντωμεταξύ ρίξε καμία ματιά στο Installation manual ίσως εκεί να τα εξηγεί καλύτερα.

 

 

τι διαφορά έχουν από τις απλές ασφάλειες ; Πως μπορώ να καταλάβω τι έχω ;

thx

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

P=VxI

 

ξέχασες το συνφ!!!!

 

Πρακτικά μέχρι 9άρι πάει σε 10άρα ασφάλεια και μέχρι 24άρι σε 16άρα. Στο ξεκίνημα όλοι οι κινητήρες τραβάνε περισσότερα αμπέρ. Γι αυτό το λόγο υπάρχουν και διάφορες κατηγορίες ασφαλειών. Υπάρχουν 10άρες που πέφτουν με το παραμικρό (κατηγορία Ζ πχ που ενδείκνυται για ευαίσθητα ηλεκτρονικά) ασφάλειες με την τυπική συμπεριφορά (κατηγορία Β) και ασφάλειες με μεγαλύτερη αντοχή σε ρεύματα εκκίνησης (κατηγορία C). Τέλος υπάρχουν και ασφάλειες που αντέχουν υψηλά ρεύματα εκκίνησης (κυρίως για κινητήρες που ΔΕΝ εκκινούν με αστέρα τρίγωνο) που είναι η κατηγορία Κ.

 

Τι εννοώ με αυτά. Ένα 12άρι κλιματιστικό μπορεί να είναι και εντάξει με μια 10άρα ασφάλεια κατηγορίας C, ενώ να ρίχνει μια 10άρα κατηγορίας Β. Ε επειδή στο ηλεκτρομάγαζο είναι αδύνατον να κάτσουν να σας τα εξηγήσουν αυτά, λένε βάλε 16άρα.

 

(Φανταστείτε να σας μπλέξουν με τον νεό κανονισμό που μπορεί να έλεγε 2.5άρι καλώδιο με 10άρα ασφάλεια, λόγω της πτώσης της αντοχής του καλωδίου σε ρεύματα εξαιτίας της αυξημένης θερμοκρασίας)

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέχασες το συνφ!!!!

 

Πρακτικά μέχρι 9άρι πάει σε 10άρα ασφάλεια και μέχρι 24άρι σε 16άρα. Στο ξεκίνημα όλοι οι κινητήρες τραβάνε περισσότερα αμπέρ. Γι αυτό το λόγο υπάρχουν και διάφορες κατηγορίες ασφαλειών. Υπάρχουν 10άρες που πέφτουν με το παραμικρό (κατηγορία Ζ πχ που ενδείκνυται για ευαίσθητα ηλεκτρονικά) ασφάλειες με την τυπική συμπεριφορά (κατηγορία Β) και ασφάλειες με μεγαλύτερη αντοχή σε ρεύματα εκκίνησης (κατηγορία C). Τέλος υπάρχουν και ασφάλειες που αντέχουν υψηλά ρεύματα εκκίνησης (κυρίως για κινητήρες που ΔΕΝ εκκινούν με αστέρα τρίγωνο) που είναι η κατηγορία Κ.

 

Τι εννοώ με αυτά. Ένα 12άρι κλιματιστικό μπορεί να είναι και εντάξει με μια 10άρα ασφάλεια κατηγορίας C, ενώ να ρίχνει μια 10άρα κατηγορίας Β. Ε επειδή στο ηλεκτρομάγαζο είναι αδύνατον να κάτσουν να σας τα εξηγήσουν αυτά, λένε βάλε 16άρα.

 

(Φανταστείτε να σας μπλέξουν με τον νεό κανονισμό που μπορεί να έλεγε 2.5άρι καλώδιο με 10άρα ασφάλεια, λόγω της πτώσης της αντοχής του καλωδίου σε ρεύματα εξαιτίας της αυξημένης θερμοκρασίας

)

Παλι καλα που δεν ειπες και για διορφωση συνημητονου για τις λαμπες φθορισμου.Μην ακουτε τπτ αγοραστε εκει το κλιματιστικο και το αντεχει μια χαρα καλες ζεστες

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επί του πρακτέου.

2400W κλιματιστικό σε 1,5 καλώδιο και 16Α είναι εντάξει ?

 

ή ο τύπος ποιός είναι να υπολογίσουμε και εμείς.

Βάλτε και συν και ημ και διπλά ολοκληρώματα και διαφορικές και ότι άλλο θέλετε.

4e053ca66cfc79a2397c40aa34c66a25.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16Α ασφάλεια με 1.5άρη καλώδιο ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ.

Όπως είπα και πριν πρακτικά τα 9άρια πάνε σε 1.5άρη με 10άρα και τα μεγαλύτερα έως και 24άρια πάνε σε 2.5άρα γραμμή με 16άρα ασφαλεια. Εάν πέφτει η ασφάλεια στην εκκίνηση του κλιματιστικού, κοιτάξτε στον πίνακα εάν είναι χαρακτηριστικής Β (θα γράφει Β10 ή Β16) και ζητείστε από τον ηλεκτρολόγο σας να την αλλάξει με μία χαρακτηριστικής C.

 

ΜΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΤΕ ΝΑ ΣΚΑΛΙΣΕΤΕ ΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@grigas

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Πράγματι είχες απαντήσει πρακτικά. Η πρόσθετη ερώτηση που έκανα αφορούσε καλώδιο+ασφάλεια όπου και απάντησες.

 

Αν θες πες μου και κάτι εκτός θέματος.

Σε 0,75 καλώδιο (ονομασία ηλεκτρολόγων) πόσα W αθροιστικά λάμπες μπορώ να βάλω. Εχω ήδη 220W (3 λάμπες) και το καλώδιο που πιάνω μετά από αρκετή ώρα είναι κρύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...