Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή σκληρού δίσκου σε PlayStation 3 - Οδηγίες, απορίες, προβλήματα


three_brothers1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ειτε SATA2 ειτε SATA 3 βαλεις επανω το ιδιο ειναι

Ο controller του PS3 ειναι SATA1 που σημαινει οτι μεταφερει δεδομενα με max rate 1.5GB/sec

http://www.psdevwiki.com/ps3/Harddrive

Σε ενα ξενο site παρ' ολα αυτα ειχε ελαχιστη διαφορα (της ταξεως του 28sec αντι 30sec για παραδειγμα) οταν γινοταν loading ενα παιχνιδι μεταξυ 5.400 και 7.200 rpm ααντιστοιχα.

Οι 7.200 θερμαινονται ελαχιστα περισσοτερο απο τους 5.400 οποτε αν εχεις fat κονσολα ισως αυτο να ειναι θεμα.

Επισης οσο πιο μεγαλη χωρητικοτητα εχει ο δισκος τοσο πιο ευκολα ανεβαζει θερμοκρασιες

Η cache δε παιζει ρολο στο PS3

Εγω εχω πανω WD500 Blue εδω και 4 χρονια και τον εχω ακομη. θεωρω οτι το cutoff point για θερμοκρασιες ειναι το 750GB.

Περισσοτερα GB δε νομιζω να τα χρειαζεσαι κιολας.

Χρονια Πολλα σε ολους

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 322
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά πήγα στο eshop να παραγγείλω τον 

http://www.e-shop.gr/hdd-western-digital-wd5000lpvx-blue-500gb-25-sata3-p-PER.303047      σκληρό δίσκο, αλλά μου είπε ο υπάλληλος ότι δεν είναι σίγουρος αν κάνει για ps3. Αν μπορεί κάποιος να με σιγουρέψει για να τον παραγγείλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πήγα στο eshop να παραγγείλω τον 

http://www.e-shop.gr/hdd-western-digital-wd5000lpvx-blue-500gb-25-sata3-p-PER.303047      σκληρό δίσκο, αλλά μου είπε ο υπάλληλος ότι δεν είναι σίγουρος αν κάνει για ps3. Αν μπορεί κάποιος να με σιγουρέψει για να τον παραγγείλω.

προχωρα το,εχουν παρει φιλοι μου 2 τετοιους για ps3...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω σε 500αρη σκληρό δίσκο, πόσα παιχνίδια χωράνε; Είναι ικανοποιητικός από άποψη μεγέθους ή θα πρέπει να σβήνω συνεχώς παιχνίδια; Ακόμη πόσα gb είναι συνήθως τα παιχνίδια και τα save τους; Ευχαριστώ.

Επεξ/σία από dompapa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα, ήθελα να ρωτήσω σε 500αρη σκληρό δίσκο, πόσα παιχνίδια χωράνε; Είναι ικανοποιητικός από άποψη μεγέθους ή θα πρέπει να σβήνω συνεχώς παιχνίδια; Ακόμη πόσα gb είναι συνήθως τα παιχνίδια και τα save τους; Ευχαριστώ.

χωρανε παρα πολλα,τον αριθμο δεν μπορω να σου πω,

διοτι αναλογα το game,δεν ειναι στανταρ.

συνηθως απο 6 εως 9 gb τα περισσοτερα.

καποιες αποκλειστικοτητες ειναι πολυ παραπανω πχ.

Τhe last of us περιπου 40gb,god of war 3 30+gb κλπ.

τα psn ειναι πολυ μικροτερα σε μεγεθος (1gb εως 4gb περιπου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Αντικατασταση hdd με ssd σε ps3 fat

Kαλημερα σε ολους
 
Εχω το ps3 FAT με τον 40gb δισκο και θελησα να του βαλω εναν ssd για περισσοτερο χωρο και καλυτερες ταχυτητες. αγορασα λοιπον αυτον εδω http://www.e-shop.gr/ssd-intenso-3812430-top-performance-128gb-25-sata3-p-PER.320817. Τον εβαλα κανονικα στην θεση του παλιου.. Περασα σε ενα στικακι το οποιο το μετετρεψα σε fat32 το αρχειο του update ακριβως οπως το λεει στα βηματα αλλα παρολα αυτα με το που το ανοιγω και παταω το home button στο χειριστηριο μου βγαζει συνεχως το μηνυμα "No applicable update data was found. Connect storage media that contains update data of version 4.75 or later, and then press the Start and SELECT buttons at the same time" Μολις το κανω αυτο μου κανει επανεκκινηση και με βγαζει παλι στο ιδιο μενου..Δοκιμασα να το κανω απο ασφαλη λειτουργια αλλα παλι το ιδιο.. εβαλα τον ssd στον υπολογιστη τον μετετρεψα σε exFat τον εβαλα παλι στο ps3 αλλα βγαζει το ιδιο πραγμα.. καμια ιδεα?? να μην ειναι συμβατος ο δισκος ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το firmware το εχεις σε φακελους PS3/UPDATE/και μεσα το PS3UPDAT.PUP?

με κεφαλαια γραμματα?ειναι 4.75 αυτο που βαζεις?

δοκιμασε κ με αλλο usb.

δεν εχει να κανει με το δισκο,μολις δεχτει το firmware,θα σου βγαλει μνμα

να κανει format τον νεο σκληρο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Γεια σας παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω 1) αν στο ps3 (super slim) που θέλω να βάλω εσωτερικό σκληρό θα πρέπει να είναι κάποιος συγκεκριμένος σκληρός η οποιοσδήποτε 2,5 HDD ;  2) Αν θα πρέπει να είναι κάποια συγκεκριμένα GB ο σκληρός η όσο αντέχει η τσέπη του καθενός;    Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδιά θα ήθελα να ρωτήσω 1) αν στο ps3 (super slim) που θέλω να βάλω εσωτερικό σκληρό θα πρέπει να είναι κάποιος συγκεκριμένος σκληρός η οποιοσδήποτε 2,5 HDD ;  2) Αν θα πρέπει να είναι κάποια συγκεκριμένα GB ο σκληρός η όσο αντέχει η τσέπη του καθενός;    Ευχαριστώ :)

1.οποιοσδηποτε 2.5αρης

2.μεχρι 750gb.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια θα ηθελα τν βοηθεια σας μιας και πηρα ps3 σημερα αλλα εκανα τις αναβαθμισεις του gta v και δν εχει αρκετο χωρο στον σκληρο δν με αφηνει καν να μπω να παιξω στο παιχνιδι...μεγαλη μαλακια...επειδη δν γνωριζω καποια πραγματα αν μπορουσατε να με βοηθησετε....ο σκληρος πρεπει να ειναι καποιος συγκεκριμενος η οποιοσδήποτε σκληρος 2,5 HDD ειναι συμβατος με ps3? και πως θα σωσω τα αρχεια που καταχωρηθηκαν στο πλει ;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...