Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή σκληρού δίσκου σε PlayStation 3 - Οδηγίες, απορίες, προβλήματα


three_brothers1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδια θα ηθελα τν βοηθεια σας μιας και πηρα ps3 σημερα αλλα εκανα τις αναβαθμισεις του gta v και δν εχει αρκετο χωρο στον σκληρο δν με αφηνει καν να μπω να παιξω στο παιχνιδι...μεγαλη μαλακια...επειδη δν γνωριζω καποια πραγματα αν μπορουσατε να με βοηθησετε....ο σκληρος πρεπει να ειναι καποιος συγκεκριμενος η οποιοσδήποτε σκληρος 2,5 HDD ειναι συμβατος με ps3? και πως θα σωσω τα αρχεια που καταχωρηθηκαν στο πλει ;

βαζεις οποιονδηποτε 2.5αρη σκληρο.

οσο για τα αρχεια σου,τα κανεις backup μεσω επιλογης

στα system settings σε εξωτερικο σκληρο η φλασακι

(αναλογα ποσα gb ειναι,επιλεγεις) σε φορματ fat 32

και αφου αλλαξεις σκληρο,βαζεις το firmware μεσω usb

και τελος κανεις restore στον νεο σκληρο τα αρχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 322
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1.οποιοσδηποτε 2.5αρης

2.μεχρι 750gb.

φιλε μου σε ευχαριστω πολυ...θα ηθελα να σε ρωτησω και κατι αλλο....εγω το ps3 το πηρα χτες δν εχω τπτ αποθηκευμενο μεσα στο πλει...εκανα μονο τις αναβαθμισεις του gta v και δν με αφηνε καν να μπω στο παιχνιδι να φανταστεις γτ δν υπηρχε χωρος....λοιπον...αφου δν εχω καποιο save η κατι περασμενο στο πλει αμα δν κανω το backup που λεει και περασω κατευθειαν τν σκληρο δισκο θα υπαρχει καποιο προβλημα; γτ προσπθησα να το backup και tο συνδεσμα με τν εξωτερικο σκληρο που εχω και λεει οτι ισως χαθουν καποια πραγματα απο τν σκληρο και καταλαβαινεις το αφησα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αφου δεν εχεις save κλπ βαζεις τον νεο σκληρο και 

περνας με usb το 4.76 firmware απο το site της Sony.

οσο για τα updates,τα κατεβαζεις την ωρα που κανει loading

το παιχνιδι + μετα θα κανει Installation 8gb περιπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

https://www.skroutz.gr/s/6575447/Seagate-Momentus-M9T-1-75TB-ST1750LM000.html

 

^ Γνωρίζει κανείς αν αυτός ο δίσκος είναι συμβατός με το PS3; Ακόμα καλύτερα αν τον έχει δοκιμάσει.

 

1TB ξέρω σίγουρα ότι παίζουν, έχω διαβάσει μέχρι και αναφορές για 1.5TB. Οι 2TB δεν παίζουν (ούτε στο PS4 έπαιζαν στις αρχές, αλλά το έφτιαξαν με firmware update).

 

Θεωρητικά πάντως λόγω 32-bit OS και 512-byte sectors (2 ^ 32 * 512) θα έπρεπε να υποστηρίζει μέχρι 2TB volumes...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/6575447/Seagate-Momentus-M9T-1-75TB-ST1750LM000.html

 

^ Γνωρίζει κανείς αν αυτός ο δίσκος είναι συμβατός με το PS3; Ακόμα καλύτερα αν τον έχει δοκιμάσει.

 

1TB ξέρω σίγουρα ότι παίζουν, έχω διαβάσει μέχρι και αναφορές για 1.5TB. Οι 2TB δεν παίζουν (ούτε στο PS4 έπαιζαν στις αρχές, αλλά το έφτιαξαν με firmware update).

 

Θεωρητικά πάντως λόγω 32-bit OS και 512-byte sectors (2 ^ 32 * 512) θα έπρεπε να υποστηρίζει μέχρι 2TB volumes...

για εσωτερικο βαλε μεχρι 750Gb οχι παραπανω.

θα ανεβαζει θερμοκρασιες η κονσολα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για εσωτερικο βαλε μεχρι 750Gb οχι παραπανω.

θα ανεβαζει θερμοκρασιες η κονσολα.

Συμφωνω με Μικελε.  Εισαι υπερκαλυμενος με 750GB. ....

Πληροφοριακα και 2Τ υποστηριζονται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για εσωτερικο βαλε μεχρι 750Gb οχι παραπανω.

θα ανεβαζει θερμοκρασιες η κονσολα.

 

Φίλε μου αυτό είναι αστικός μύθος και εξηγούμαι:

 

Ένας σκληρός δίσκος εκλύει 2-3W θερμότητας max. Όταν όλη η κονσόλα καίει 70-200W σε full load και η πλειοψηφία της θερμότητας εκλύεται από τις CPU/GPU, τότε προφανώς δεν φταίει ο δίσκος αν βαρέσει YLOD το μηχάνημα (απίθανο στα Slim/Super Slim, αλλά λέμε τώρα).

 

Anyway, καλά όλα αυτά, αλλά απάντηση δεν πήρα σε αυτό που ρώτησα... δηλαδή μέχρι τι μέγεθος αναγνωρίζει το PS3 με το τελευταίο firmware (4.76).

 

 

Πληροφοριακα και 2Τ υποστηριζονται

 

Είναι δοκιμασμένο αυτό; Γιατί ενώ έχω 2TB στο PS4, στο PS3 υπάρχουν αναφορές ότι ο εν λόγω δίσκος δεν υποστηρίζεται (εκτός αν το φτιάξανε με τα τελευταία firmware updates).

 

Αν υπάρχει κάποια πηγή, θα το εκτιμούσα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισημως αναγνωριζεται μεχρι και 1Τ.

Μεχρι και πριν κανα χρονο που ασχολιομουν με το θεμα εβλεπα πολλα ατομα σε fora του εξωτερικου να αναφερουν οτι εχουν 2Τ HDD σε χακαρισμενες κονσολες και να λενε οτι δουλευουν αψογα. (Σε μικροτερα custom firmware απο 4.21 εως και 4.50)

Στο PS3devwiki που αποτελει το ευαγγελιο του PS3 γραφει επακριβως

The maximum capacity supported by PS3 is 1TB (TeraBytes) note: this seems untrue as there are several people posting pictures of their external to internal drive mod with a size of 2TB, but so far no one has been able to confirm that, only to debunk it as fake

Δε θυμαμαι σε πιο φορουμ (εξωτερικου για ps3 hacking) υπηρχε εκτεταμενη συζητηση επ αυτου και δε μπορω να στο παραθεσω γιατι εχασα τα bookmarks, αλλα αρκετοι ελεγαν οτι επαιζαν με 2Τ λόγω του οτι ηθελαν χωρο μιας και ειχαν CFW επανω. 

Επισης το συγκεκριμενο θεμα των 2Τ εχει να κανει και με τα μοντελα. Αλλα παιζανε, αλλα δεν τα αναγνωριζε καν, κατι το οποιο συμβαινει και με το PS4 αλλα αυτο εχει μεγαλυτερη συμβατοτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να διευκρινίσω ότι αναφέρομαι σε legit PS3 (όχι CFW) και εσωτερικό δίσκο (όχι πατέντες με USB).

 

Ξέρω άτομο που έχει βάλει Hitachi 1.5TB, αλλά δυστυχώς δεν βρίσκω τέτοιους δίσκους πλέον στην αγορά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι ακριβως αυτο που σου ειπα. Και γω ξερω ατομα με OFW (official) που εχουν βαλει > 1Τ δισκο.

Σε τετοιες χωρητικοτητες το θεμα ειναι ξεκαθαρα η συμβατοτητα του συγκεκριμενου μοντελου με τη συσκευη.

Οποτε παιζεις ζαρια η ψαχνεις τα διαφορα fora να δεις τι παιζει με συμβατοτητες απο χρηστες.

Παντως ξαναλεω οτι αφου εχεις OFW με 750GB -1TΒ εισαι υπερκαλυμενος.

Εδω ειμαι εγω καλυμενος που εχω μεσα στον 500αρη 25-30 διαφορετικα games και υπολογισε οτι αυτα ειναι GB X 2 γιατι εκτος απο το χωρο που πιανει το καθε παιχνιδι σαν disk image επιπροσθετα ερχεται το mandatory install. Εσυ θα εχεις μονο το mandatory install.

Edit: Αυτος που παιζει σιγουρα ειναι ο travelstar 5k1500

http://www.amazon.com/HGST-Travelstar-2-5-Inch-Internal-0J28001/dp/B00EDIU5IW/ref=cm_cr_pr_product_top?ie=UTF8

Το λενε και χρηστες απο κατω στα σχολια. Παιζει και σε PS4

Τωρα που θα τον βρεις δεν ξερω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε για αστείο δεν με φτάνει ο 750άρης. Έχω 1TB στο PS3 και έχει γεμίσει... θα μου πεις ξεκίνα τα delete, αλλά δεν θέλω. Προτιμώ να τα έχω όλα στον δίσκο και να μην ανησυχώ πότε θα πέσει το PSN για συντήρηση.

 

Στο PS4 έχω 2TB και έχω free περίπου 700GB... ούτε εκεί θα με έσωζε ο 1TB.


Βρήκα αυτό εδώ: http://www.amazon.com/review/R3J42BFNAY70TZ

http://www.amazon.com/Samsung-Spinpoint-ST1500LM006-1-5TB-5400RPM/dp/B00KY9M6FY
 

Ελλάδα δεν τον φέρνει κανείς και με τα CC είναι δυσκολάκι η αγορά απέξω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.
Ήθελα να βάλω νέο σκληρό στο ps3 super slim που έχω με τα 12gb.
Δέχεται όλους τους δίσκους 2.5" hdd ή ssd ?
Και αν όχι ποιοι είναι αυτοί οι δίσκοι που δέχεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

Ήθελα να βάλω νέο σκληρό στο ps3 super slim που έχω με τα 12gb.

Δέχεται όλους τους δίσκους 2.5" hdd ή ssd ?

Και αν όχι ποιοι είναι αυτοί οι δίσκοι που δέχεται?

οποιονδηποτε 2.5αρη μπορεις να βαλεις.

θα χρειαστεις και την μεταλλικη "θηκη" για να κουμπωσει ο σκληρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οποιονδηποτε 2.5αρη μπορεις να βαλεις.

θα χρειαστεις και την μεταλλικη "θηκη" για να κουμπωσει ο σκληρος.

Ξέχασα ακόμα να ρωτήσω....όσα SATA και αν είναι πχ SATA II - SATA III και rpm θα δουλέψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασα ακόμα να ρωτήσω....όσα SATA και αν είναι πχ SATA II - SATA III και rpm θα δουλέψει?

ναι θα δουλεψει στις 5.400 στροφες ας ειναι 7.200 αυτος που θα παρεις(αν παρεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...