Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή σκληρού δίσκου σε PlayStation 3 - Οδηγίες, απορίες, προβλήματα


three_brothers1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 322
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

κανει αλλα θα πρεπει να αγορασεις κ την θηκη για να μπει ο σκληρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανει αλλα θα πρεπει να αγορασεις κ την θηκη για να μπει ο σκληρος.

Σε ευχαριστώ! Αυτό εννοείς?

 

http://www.public.gr/product/gaming/accessories/ps3-accessories/mesa-apothikeysis/sony-playstation-esoteriki-basi-skliroy-diskoy-ps3/prod3110256pp/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα.. Τοποθετησα ένα σκληρό δίσκο στο ps3 2,5 ιντσών αλλά διαπιστωσα ότι είναι sata3 αντί για sata2.υπάρχει πρόβλημα? Θέλει αντικατάσταση? Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον ο δίσκος λειτουργεί και είναι συμβατός,λογικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα.Απλά ο δίσκος δεν θα έχει επιδόσεις ταχύτητας Sata 3 αλλά Sata 1 γιατί το PS3 δεν υποστηρίζει μεγαλύτερες ταχύτητες.Θα λειτουργεί σαν να έβαλες δίσκο Sata 1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν λειτουργεί..θα τον δοκιμάσουμε όταν επιστρέψουμε(είμαστε διακοπές)..απλά κουμποσε κανονικά στο ps .. Γιαυτό Ρώτησα εάν είναι να τον επιστρέψω..παντός ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο σκληρός που χωράει στο PS3 πρέπει να έχει μέγιστο κάποιο πάχος και χωρητικότητα.Αναφέρεται στο θέμα εδώ αλλά δεν ξέρω σε ποιά σελίδα.Ούτως ή άλλως ή Sata 2η 3 θα βρείς,νομίζω πως Sata 1 είναι δύσκολο.

 

Οταν βάλεις τον δίσκο στο PS3 και το ανοίξεις,θα κάνει format τον δίσκο,θα κατεβάσει το τελευταϊο update και θα το εγκαταστήσει.Απλά εσύ θα πρέπει κάποια στιγμή να συνδέσεις το χειριστήριο στο PS3 με το καλώδιο για να προχωρήσει ή διαδικασία.

 

Αν σου βγάλει μύνημα ότι δεν μπορεί να γίνει format στον δίσκο για να συνεχιστεί ή διαδικασία,γράψε εδώ να σου πώ πως θα περάσεις το τελευταίο update χειροκίνητα, είναι εύκολο.

 

Στο θέμα ασυμβατότητας δεν γνωρίζω αν υπάρχουν δίσκοι που να μην είναι συμβατοί.Σε αυτή την περίπτωση δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

 

Στο PS3 που είχα και οι 2 δίσκοι ηταν Seagate και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.Μπορείς να τσεκάρεις στο internet το μοντέλο του δίσκου μήπως δεν είναι συμβατός αν είναι συσκευασμένος και δεν θες να τον ανοίξεις για να μπορείς να τον επιστρέψεις.

 

Διάβασε και το θέμα απο την αρχή για να καταλάβεις γενικά κάποια πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

παιδιά, δεν μου φορμάρει τον καινούριο, βασικά βγάζει έρορ 8001002b ή λέει storage was not found. Έγινε διακοπή πάνω που είχε κολήσει σε εγγατάσταση update και ήταν κολλημένο καμιά 5 ώρες στο 99%. Έβαλα καινούριο δίσκο επειδή τον παλιό τον φόρμαρα στο pc, αλλά δεν βγάζει τίποτα. Ούτε update κάνει απ'το safe mode, ούτε καμία άλλη επιλογή για reset δεν δουλεύει. Συγνώμη που ξεθαύω τόσο παλιό θέμα. Βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Playstation 3 backup

 

Σε συνέχεια της συμβίωσής μου με ένα Playstation 3 fat 40GB version, θα ήθελα να αλλάξω ένα σκληρό δίσκο. ( να βγάλω τον 40ρι, και να βάλω έναν 160ρι που έχω). Πως μπορώ να μην χάσω τα settings μου και τα downloads που έχω κάνει μέχρι και σήμερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Playstation 3 backup

 

Σε συνέχεια της συμβίωσής μου με ένα Playstation 3 fat 40GB version, θα ήθελα να αλλάξω ένα σκληρό δίσκο. ( να βγάλω τον 40ρι, και να βάλω έναν 160ρι που έχω). Πως μπορώ να μην χάσω τα settings μου και τα downloads που έχω κάνει μέχρι και σήμερα;

 

αν πας στις ρυθμισεις του ps3 υπαρχει μια επιλογη backup utility. συνδεεις εναν αρκετα μεγαλο εξωτερικο δισκο σε μια απο τις usb και τα αντιγραφει εκει. μετα βαζεις τον νεο σκληρο δισκο στο ps3, πας παλι backup utility και restore, και θα μεταφερει στον νεο δισκο τα περιεχομενα του εξωτερικου. 

με αυτον τον τροπο ομως δεν μπορει να αντιγραψει μεγαλο μερος του υλικου λογο προστασιας οπως παιχνιδια με DRM, παιχνιδια ps1, ps2, και μερικα save του ps3 που εχουν προστασια. ο μονος τροπος να τα αντιγραψεις ολα ειναι να συνδεσεις τον παλιο δισκο του ps3 σε εναν υπολογιστη, να μεταφερεις εκει τα πραγματα που εχει, μετα να συνδεσεις στον υπολογιστη τον νεο δισκο, και να μεταφερεις τα πραγματα σε αυτον.

 

τα settings δεν νομιζω να πανε στον σκληρο δισκο ετσι και αλλιως. (το συγκεκριμενο δεν το λεω με σιγουρια παντως αλλα οπως και να εχει και στον δισκο να πανε, με την αντιγραφη δεν θα εχεις θεμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πας στις ρυθμισεις του ps3 υπαρχει μια επιλογη backup utility. συνδεεις εναν αρκετα μεγαλο εξωτερικο δισκο σε μια απο τις usb και τα αντιγραφει εκει. μετα βαζεις τον νεο σκληρο δισκο στο ps3, πας παλι backup utility και restore, και θα μεταφερει στον νεο δισκο τα περιεχομενα του εξωτερικου. 

με αυτον τον τροπο ομως δεν μπορει να αντιγραψει μεγαλο μερος του υλικου λογο προστασιας οπως παιχνιδια με DRM, παιχνιδια ps1, ps2, και μερικα save του ps3 που εχουν προστασια. ο μονος τροπος να τα αντιγραψεις ολα ειναι να συνδεσεις τον παλιο δισκο του ps3 σε εναν υπολογιστη, να μεταφερεις εκει τα πραγματα που εχει, μετα να συνδεσεις στον υπολογιστη τον νεο δισκο, και να μεταφερεις τα πραγματα σε αυτον.

 

τα settings δεν νομιζω να πανε στον σκληρο δισκο ετσι και αλλιως. (το συγκεκριμενο δεν το λεω με σιγουρια παντως αλλα οπως και να εχει και στον δισκο να πανε, με την αντιγραφη δεν θα εχεις θεμα)

το pc δεν μπορει να δει το περιεχομενο του σκληρου που ειχε στην κονσολα...

συνεπως αντιγραφη κ μεταφορα δεν γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...