Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή σκληρού δίσκου σε PlayStation 3 - Οδηγίες, απορίες, προβλήματα


three_brothers1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Playstation 3 backup

 

Σε συνέχεια της συμβίωσής μου με ένα Playstation 3 fat 40GB version, θα ήθελα να αλλάξω ένα σκληρό δίσκο. ( να βγάλω τον 40ρι, και να βάλω έναν 160ρι που έχω). Πως μπορώ να μην χάσω τα settings μου και τα downloads που έχω κάνει μέχρι και σήμερα;

Σελιδα 12 ποστ #172 εχω γραψει αναλυτικοτατο οδηγο

http://www.insomnia.gr/topic/301349-%CE%B1%CE%BB%CE%BB%CE%B1%CE%B3%CE%AE-%CF%83%CE%BA%CE%BB%CE%B7%CF%81%CE%BF%CF%8D-%CE%B4%CE%AF%CF%83%CE%BA%CE%BF%CF%85-%CF%83%CE%B5-playstation-3-%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CE%B1%CF%80%CE%BF%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%80%CF%81/page-12?do=findComment&comment=53564511

Οπως πολυ σωστα εγραψε ο γνωστης Μικελε το pc δεν παρεμβαινει πουθενα με το PS3

Χωρις διαθεση αντιπαραθεσης καλο ειναι να γνωριζουμε τι γραφουμε

Το PC δεν μπορει να διαβασει δεδομενα απο σκληρο PS3 μιας και ειναι εντελως διαφορετικο φορματ.

Ολα γινονται με το backup + restore utility μεσα απο το PS3 και εξωτερικο σκληρο η στικακι παντα σε FAT32 format και αναλογα με το μεγεθος των αρχειων που θελουμε να σωσουμε (οτι βολευει τον καθενα)

Αν δεν θες να χασεις τα downloads βρες ενα εξωτερικο στικ 64GB να κανεις τη δουλεια και παρεβλεψε το βημα 2 στον παραπανω οδηγο. Αλλιως τα ξανακατεβαζεις αν δε σου ειναι θεμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει τρόπος ή κάποιο utility για να δεις σε τι κατάσταση είναι ο δίσκος σου; (σε cfw)

Νομίζω πως σε εμένα κάνει νερά ο δίσκος. 

ενωσε τον στο pc κ τρεξε hard disk sentinel...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα σας, πηρα ενα μην λειτουργικο ps3 με προβλημα στον σκληρο δισκο. Του εβαλα εναν που ειχα 160GB formated fat32 100% υγεια. Παω να περασω το λογισμικο και κολλησε στο 99%. Το βγαζω το φορμαρω στον  υπολογιστη σε ntfs τον ξανα βαζω ανοιγω το ps και μετα απο δευτερολεπτα κλεινει (λες και το βγαζεις απο την πριζα). 

 

Βαζω αλλον σκληρο 120gb, φορμαρισμενο σε ntfs με 32% υγεια, περασα λογισμικο παιχνιδι κτλ κτλ ολα κομπλε! 

 

Ξερετε τι παιζει; ο Σκληρος με 100% υγεια στον υπολογιστη δουλευει. Πως να το διορθωσω;

 

Y.Γ. Εχω εναν σκληρο 250GB 98% υγεια. Αξιζει να τον βαλω πανω στο ps3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπερα παιδια!
θελω να παρω ενα καινουριο δισκο με 500gb ή παραπανω και να ειναι γρηγορος γιατι κολλανε τα fps.
Δινω μεχρι 80 -90 ευρω
τι μου προτεινεται?


το ps3 μου ειναι αυτο στην φωτο

post-306026-0-53703700-1467572679_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/3487733/Western-Digital-Scorpio-Blue-500GB-WD5000LPVX.html

 

ο'τι σκληρο και να βαλεις,σε 5400 prm θα τον δουλεψει.

 

αυτος που προτεινω ειναι μια χαρα,δοκιμασμενος σε αρκετα ps3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον εγω αυτον εδω στο ps3 μου http://www.toshiba-greece.com/hard-drives/internal-hard-drives/h200/hdwm105ezsta/

εχω cfw και σε μερικα παιχνιδια κανει μερικα lagakia τι μπορει να ειναι?

τον δισκο τον συνδεσα pc και ανοιξα το HDSentinel μηπως εχει χαμηλο health αλλα τελικα δεν ειχε,ειχε 100% health οποτε ειναι οκ
τωρα εχω δει να λενε για θερμοκρασιες και βλεπω καποια βιντεο που αλλαζουν την thermal paste.
τι να κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λοιπον εγω αυτον εδω στο ps3 μου http://www.toshiba-greece.com/hard-drives/internal-hard-drives/h200/hdwm105ezsta/

 

εχω cfw και σε μερικα παιχνιδια κανει μερικα lagakia τι μπορει να ειναι?

 

τον δισκο τον συνδεσα pc και ανοιξα το HDSentinel μηπως εχει χαμηλο health αλλα τελικα δεν ειχε,ειχε 100% health οποτε ειναι οκ

τωρα εχω δει να λενε για θερμοκρασιες και βλεπω καποια βιντεο που αλλαζουν την thermal paste.

τι να κανω?

οσο αφορα τον σκληρο,μου εχει τυχει σε ps3 με υγεια 100 και μηδενικα bad sectors 

να κανει κολπα,οποτε κοιταζα για κατι αλλο.

οταν εξαντλησα ολες τις πιθανοτητες,δοκιμασα αλλαγη σκληρου κ η κονσολα δουλευε κ δουλευει 

αψογα μεχρι κ τωρα που μιλαμε.

 

Δεν ειναι σιγουρο οτι με αλλαγη θερμαγωγιμης θα σου φτιαξει το lag

αν εχεις προβλημα πρεπει να στο κανει σε ολα τα παιχνιδια κ οχι σε μερικα.

τις θερμοκρασιες τις εχεις τσεκαρει εν ωρα gaming ποσο σου φτανει?

μεχρι 65 εισαι οκ. απο κει κ πανω χρειαζεσαι αλλαγη παστας.

 

γινε πιο σαφης για το "lag" που αναφερεις.

στο κανει στα multiplay η στο campaign?

 

εννοεις κολληματα/σπασιματα εικονας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οσο αφορα τον σκληρο,μου εχει τυχει σε ps3 με υγεια 100 και μηδενικα bad sectors 

να κανει κολπα,οποτε κοιταζα για κατι αλλο.

οταν εξαντλησα ολες τις πιθανοτητες,δοκιμασα αλλαγη σκληρου κ η κονσολα δουλευε κ δουλευει 

αψογα μεχρι κ τωρα που μιλαμε.

 

Δεν ειναι σιγουρο οτι με αλλαγη θερμαγωγιμης θα σου φτιαξει το lag

αν εχεις προβλημα πρεπει να στο κανει σε ολα τα παιχνιδια κ οχι σε μερικα.

τις θερμοκρασιες τις εχεις τσεκαρει εν ωρα gaming ποσο σου φτανει?

μεχρι 65 εισαι οκ. απο κει κ πανω χρειαζεσαι αλλαγη παστας.

 

γινε πιο σαφης για το "lag" που αναφερεις.

στο κανει στα multiplay η στο campaign?

 

εννοεις κολληματα/σπασιματα εικονας?

πχ γυρναω την καμερα στον παιχτη και μου κανει καποια μικρα σπασιματα στην εικονα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...