Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Προτάσεις και αγαπημένα παιχνίδια στρατηγικής


gk1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όχι δεν κάνω πλάκα. Απλά δεν μπορώ να ξεχωρίσω τα παιχνίδια σύμφωνα με τις κατηγορίες που ανέφερες και ρωτάω τί ακριβώς είναι. :-)

 

Turn based παιχνίδια είναι η monopoly, το σκάκι, το τάβλι, και η ξερή. Δηλαδή παίζει πρώτα ο παίκτης Α, ενώ αυτός παίζει οι άλλοι περιμένουν, μετά έρχεται η σειρά του παίκτη B κτλ.

 

Real time είναι π.χ το starcraft που όλοι οι παίκτες κουνάνε τα πιονάκια τους ταυτόχρονα σε ένα χάρτη.

 

Τα Turn based παιχνίδια στον υπολογιστή δεν είναι τόσα πολλά, αλλά είναι αρκετά γνωστά και έχουν πιστό κοινό, civilization, homm κ.α..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 739
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γεια σας παιδιά!!! Θα ήθελα να ανακαλύψω κάποιο καινούριο παιχνίδι στρατηγικής, κατά προτίμηση online.. αλλά δεν έχω ιδέα με ποιο να ξεκινήσω :rolleyes:

 

Όταν εννοείς καινούργιο παιχνίδι στρατιγικής εννοείς που να έχει βγει τώρα ή που να μην το έχεις ξαναπαίξει;:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Να μην το έχω ξαναπαίξει! Θα βρεθούν πολλά, έχω να παίξω στρατηγικής από την εποχή του age of empires-mythology..


Warcraft. Μην πέσεις όμως σε παρακαλώ στην παγίδα της Dota. Έχουμε χάσει καλά παλικάρια σε αυτήν :lol:
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το Dota xaxax το ακούω συνέχεια και δεν ξέρω τι είναι!! warcraft? μου τη δίνει επειδή τα πλάσματα μοιάζουν με καρναβάλια! κ έτσι δεν έχω μπει ποτέ στη διαδικασία να το ξεκινήσω.. λες να αξίζει;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το Dota xaxax το ακούω συνέχεια και δεν ξέρω τι είναι!! warcraft? μου τη δίνει επειδή τα πλάσματα μοιάζουν με καρναβάλια! κ έτσι δεν έχω μπει ποτέ στη διαδικασία να το ξεκινήσω.. λες να αξίζει;;

 

Online αξίζει αλλά να ξέρεις ότι είναι δύσκολο και μπορεί να απογοητευτείς γρήγορα!

 

ή Starcraft.

 

Εσύ που ήσουν ρε φίλε και δεν ξέρεις αυτά τα παιχνίδια; (χωρίς παρεξήγηση δεν το λέω με την κακή έννοια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη σε ξεγελά που είμαι μέλος στο insomnia!! ξέρω κτ λίγα από υπολογιστές(γτ ότι και να ξέρεις από υπολογιστές πάντα πολύ λίγα θα είναι), αλλά όχι από παιχνίδια. Δεν ξέρω τι πήγε στραβά με μένα(lol), αλλά δεν έτυχε ποτέ να παίξω pokemon στο gameboy ή pro στο ps!!

 

λες να κάνω την αρχή με το warcraft? έχω ακούσει ότι κάποιοι πληρώνουν για το avatar τους.. ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να το κάνεις το avatar? Είναι εθιστικό το ladder του warcraft 3, αλλά και παράλληλα δύσκολο, μέχρι να μπεις στη λογική του. Δεν συνιστάται για καρδιακούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη σε ξεγελά που είμαι μέλος στο insomnia!! ξέρω κτ λίγα από υπολογιστές(γτ ότι και να ξέρεις από υπολογιστές πάντα πολύ λίγα θα είναι), αλλά όχι από παιχνίδια. Δεν ξέρω τι πήγε στραβά με μένα(lol), αλλά δεν έτυχε ποτέ να παίξω pokemon στο gameboy ή pro στο ps!!

 

λες να κάνω την αρχή με το warcraft? έχω ακούσει ότι κάποιοι πληρώνουν για το avatar τους.. ισχύει;

 

Δεν νομίζω ότι πληρώνουν για το avatar :shock: Για τις νίκες/ήττες πληρώνουν. Αλλά δεν αξίζει... εάν δεν μάθεις, θα το χαλάσεις. Μόνο για μόστρα αξίζει.

 

Να την κάνεις. Σου λέω να ξέρεις από πριν ότι θα 'χεις πολύ ανταγωνισμό και θέλει ζόρι :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κύριοι είμαι πιο πολύ του turn base, το παιχνίδι που δεν υπάρχει περίπτωση να ξεχάσω ποτέ και όποτε ακούω την λέξη στρατηγική κατακλίζει το μυαλό μου ειναι το Alpha Centauri... είναι πάρα πολύ παλιό, γραφικά ανύπαρκτα, αλλά πιστέυω οτι είναι ένα παιχνίδι που σε αφήνει πολύ ελεύθερο να κάνεις ότι θές.

Εννοείτε φίλε μου να δοκιμάσεις και τα Civilization,Total War... αξίζουν λίγο απο τον χρόνο σου.

Κανένα απο αυτά δεν είναι online (δεν είμαι και σίγουρος) αλλά.... αυτά μου αρέσουν!!!! αχαχαχαχαχαχαχχαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κύριοι είμαι πιο πολύ του turn base, το παιχνίδι που δεν υπάρχει περίπτωση να ξεχάσω ποτέ και όποτε ακούω την λέξη στρατηγική κατακλίζει το μυαλό μου ειναι το Alpha Centauri... είναι πάρα πολύ παλιό, γραφικά ανύπαρκτα, αλλά πιστέυω οτι είναι ένα παιχνίδι που σε αφήνει πολύ ελεύθερο να κάνεις ότι θές.

Εννοείτε φίλε μου να δοκιμάσεις και τα Civilization,Total War... αξίζουν λίγο απο τον χρόνο σου.

Κανένα απο αυτά δεν είναι online (δεν είμαι και σίγουρος) αλλά.... αυτά μου αρέσουν!!!! αχαχαχαχαχαχαχχαχα

 

Θα τα πρότεινα και εγώ αυτά τα δύο με τα ΜΠΟΥΝΙΑ καθότι είναι θεϊκά games. Αλλά είπε για online γι'αυτό δεν τα ανέφερα. Total War + Civilization (ειδικά αυτό) είναι ΚΟΡΥΦΑΙΑ. +Empire Earth.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δοκιμάσεις και το Ikariam. Συμπαθητικό παιχνιδάκι, αρκετά εύκολο, με ελληνικό interface και πολλές συμμετοχές. Γράψου στον Alpha κόσμο, αν αποφασίσεις να παίξεις, και καλή διασκέδαση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα προτιμούσα να είναι online για να έχω πρόσβαση στο παιχνίδι από παντού. Αλλά δε θα με χάλαγε να μην είναι, οπότε όλες οι προτάσεις δεκτές. Αυτό για το ikariam το έχω ξαναδεί και σε διαφημίσεις ιντερνετικές.. οπότε θα του ρίξω άμεσα μία ματιά.. Σχετικά με civilization k total war ποιο να προτιμήσω; το empire earth συγκρίνεται; Ελπίζω να μην απογοητεύουν τα γραφικά :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...