Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Προτάσεις και αγαπημένα παιχνίδια στρατηγικής


gk1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα προτιμούσα να είναι online για να έχω πρόσβαση στο παιχνίδι από παντού. Αλλά δε θα με χάλαγε να μην είναι, οπότε όλες οι προτάσεις δεκτές. Αυτό για το ikariam το έχω ξαναδεί και σε διαφημίσεις ιντερνετικές.. οπότε θα του ρίξω άμεσα μία ματιά.. Σχετικά με civilization k total war ποιο να προτιμήσω; το empire earth συγκρίνεται; Ελπίζω να μην απογοητεύουν τα γραφικά :P

 

Τότε να προτείνω και εγώ με τη σειρά μου το ogame και αυτό παιχνίδι στρατηγικής είναι και έχει να κάνει με πλανήτες, απόκτηση πόρων αποίκηση σε νέους πλανήτες, δημιουργία στόλου κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια η διαφορά του dota και φανατίζει τόσο!!?

 

Δεν έχει σχέση με το Warcraft3. Είναι MAP το οποίο έχει εντελώς διαφορετικό Gameplay από το Warcraft3.. απλά χρησιμοποιεί το Client / το Game του Warcraft3.

 

Οι χαρακτήρες, τα skills κτλπ πάρθηκαν απ' το official Warcraft3 απλά έχουν άλλα effects, ονομασίες κτλπ.

 

Το MAP υπάρχει πολλά χρόνια. Είναι fan-made custom scenario από User/Player (πέρασε από πολλούς σαν Legacy). Η ιδέα των ηρώων και του όλου gameplay άρεσε, και συνέχισε με updates και updates και updates.

 

Σήμερα έχει φτάσει ένα πολύ αξιόλογο επίπεδο, και όντως και εγώ το θεωρώ θρησκεία (αν και έχω μερικά προσωπικά παραπονάκια από το Game). Είναι ένα Mod που για όλους είναι ξεχωριστό Game.. Και πραγματικά απαιτεί skills, iQ και ΠΟΛΛΑ κιλά ευστροφίας. Είναι ένα test εγκεφάλου, σε μορφή Game. (Όλα αυτά δεν φαίνονται με γυμνό μάτι. Πρέπει να μπεις στο πετσί του Game για να τα καταλάβεις)

 

Δεν θα στο πρότεινα αν δεν σου αρέσει να χάνεις. Άργησες να το πιάσεις.. πολύ.. (Αν και στον bnet έχεις chances..).

 

Εγώ σου προτείνω το Company of Heroes. Έχει multiplayer και είναι το ψωμί και το βούτυρο των RTS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πραγματικά απαιτεί skills' date=' iQ και ΠΟΛΛΑ κιλά ευστροφίας. Είναι ένα test εγκεφάλου, σε μορφή Game. (Όλα αυτά δεν φαίνονται με γυμνό μάτι. Πρέπει να μπεις στο πετσί του Game για να τα καταλάβεις)

[/quote']

 

Καλά sorry κιόλας αλλά τίποτα από αυτά δεν είναι...

Άπυρες ώρες λιώσιμο θέλει μέχρι να το συνηθίσεις και πολύ υπομονή γιατί ο κάθε βλάκας στην αρχή θα σε βρίζει μέχρι να μάθεις...

 

Αλλά μην τρελαθώ που κάναμε και το dota παιχνίδι ευστροφίας!

δεν υπάρχει παιχνίδι ευστροφίας, όσο τα παίζεις, τόσο μαθαίνεις

αν θες "παιχνίδι" ευστροφίας, παίξε sudoku, σκάκι...

 

Δεν σου πάω κόντρα, αλλά δεν μπορώ να ακούω τέτοια, για ένα game

που το παίζει όλος ο κόσμος και όταν καεί και το μάθει νομίζει πως κάτι κάνει

και πως είναι ο τρελός ο gamer, αλλά αν ακόμα συνεχίζεις και πιστεύεις τα ίδια

δες τους Ιάπωνες πως παίζουν startcraft και θα γελάσεις με την εξυπνάδα που χρειάζεται για να παίξεις Defense of the Ancients

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά μην τρελαθώ που κάναμε και το dota παιχνίδι ευστροφίας!

δεν υπάρχει παιχνίδι ευστροφίας, όσο τα παίζεις, τόσο μαθαίνεις

αν θες "παιχνίδι" ευστροφίας, παίξε sudoku, σκάκι...

 

So, με τα λεγόμενά σου..

 

Σκάκι και Sudoku = Κάνε μια κίνηση και την άλλη μεθαύριο = Ευστροφία = Γρήγορες στροφές = Κουνήσου γιατί χανόμαστε

 

Κάπου κάνεις λάθος.. δεν ξέρεις τι σημαίνει η λέξη.

 

Anyway, ακόμα και αν κάποιος μου πει "Όχι δεν θέλει τόση ευστροφία", εγώ θα επιμείνω στην γνώμη μου. Ως φανατική Gamer νομίζω πως μπορώ να εκφέρω γνώμη, και όποιος θέλει την πιστεύει.

 

Υ.Γ: Το ότι παίζουν ένα παιχνίδι ΠΟΛΛΟΙ, δεν αποδεικνύει ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ. Και αμάξια οδηγούν όλοι.. Σαν τον Schumacher όμως? :rolleyes: ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

So, με τα λεγόμενά σου..

 

Σκάκι και Sudoku = Κάνε μια κίνηση και την άλλη μεθαύριο = Ευστροφία = Γρήγορες στροφές = Κουνήσου γιατί χανόμαστε

 

Κάπου κάνεις λάθος.. δεν ξέρεις τι σημαίνει η λέξη.

χαχα, με συνχωρεις αλλα γελασα!

εχεις παιξει ποτε σκακι στην ζωη σου, και οχι σκακι παιρνουμε το πυργο απο εδω και τον βαζουμε εκει, αλλα σκακι τουλαχιστο μετριου επιπεδου..., και ειδικα μπλιτς με ρολοι που παιζει ο χρονος σφαιρα, κινησεις τον 5 και 10 δευτερολέπτων οπου χρειαζεται να καψεις τον εγκεφαλο σου για να αποδοσεις.Αρα μη λεμε ευκολα πραγματα αμα δεν ξερουμε.. τωρα αμα παιζεις με την κυρα μαρια που φτιαχνεις καφε μεχρι να παιξει την επομενη κινηση τοτε οκ το σκακι δε θελει ευστροφια.. και ως εκ τουτου το 70% του πληθυσμου της γης ξερει το σκακι και το θεωρει το ποιο πνευματικο παιχνιδι που υπαρχη, μαλιστα το κοστολογει με τερατωδη διαφορα μπροστα απο τα υπολοιπα.. :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το Company Of Heroes.

+10 για Men of War :lol:

Κατά τη γνώμη μου πολύ καλύτερο από το CoH.. Βέβαια στο CoH θα βρεις περισσότερο κόσμο και, με τιμή κοντά στα 10€, δε χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις.. http://www.dvd.co.uk/Games/Company-Of-Heroes-Tales-of-Valor-PC/TQ18408/product.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ειδικα μπλιτς με ρολοι που παιζει ο χρονος σφαιρα, κινησεις τον 5 και 10 δευτερολέπτων οπου χρειαζεται να καψεις τον εγκεφαλο σου για να αποδοσεις.

 

w/e το έχω ακούσει αυτό με τη π!π@ που κοπανάνε γιατί έπαιζε ο κολλητός μου. Εγώ αυτό που έπαιζα από μικρή μου επέτρεπε να σκέφτομαι όσο θέλω, και αυτό που άκουγα από μικρή είναι matches κορυφαίων παιχτών όπου κάναν παύσεις και συνέχιζαν την επόμενη μέρα. Ίσως αυτοί που μου το είπαν, ότι παίζονταν παιχνίδια πάνω από μια μέρα, μου λέγαν ψέματα επειδή ήθελαν να με εξαπατήσουν. Who knows..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν παιχνίδια σκακιού με διαφορετικούς κανόνες όσον αφορά την ώρα που σκέφτεσαι...Σε καμιά περίπτωση το σκάκι δεν συγκρίνεται με ένα Real Time Strategy αφού επι ουσίας είναι Turned Based....Δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης για τον πρόγονο όλον των παιχνιδιών μυαλού και στρατηγικής αφού υπάρχει σε τούτο τον κόσμο απο τον 15ο αιώνα περίπου...διαχρονικότητα σημαίνει ποιότητα...Για να παίξεις σοβαρό σκάκι χρειάζεσαι πολύ περισσότερη ευστροφία και προσπάθεια από οποιοδήποτε άλλο παιχνίδι αφού την ώρα που σκέφτεσαι, προσπαθείς να προβλέψεις κίνησεις δικές σου και του αντιπάλου στο μέλλον...Απλό μπορεί να πει κανείς αφου σε όλα τα παιχνίδια έτσι γίνεται...άλλα εδώ δεν υπάρχει ο παράγοντας ΤΥΧΗ...προβλέπεις σωστα και νικάς ή απλά χάνεις..πρέπει να μπορείς να βλέπεις αρκετές κινήσεις μπροστά για να πεις ότι κάτι ξέρεις..υπάρχουν χιλιάδες τεχνικές και στρατηγικές πλεον...Αλλά όλα αυτά είναι offtopic....δεν υπάρχει μέτρο συγκρισης...

 

ontopic:

 

1)Company of Heroes θα έλεγα κι εγώ χωρις το expansion

2)Το παλιό Dawn of war 40000 με όλα τα expansion

3)Medieval 2 Total War με το expansion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ με καλύψατε, ομολογώ σήμερα που είδα τις απαντήσεις δεν το περίμενα! :-)

 

@Koritsi_Gia_PC

Απλά πιστεύω ότι είναι τελείως λάθος να θεωρείς ένα παιχνίδι ως τεστ IQ και όλα τα υπόλοιπα που είπες...

Διότι όλα τα παιχνίδια απλά μόλις τα μάθεις μπορείς και τα παίζεις

Ναι η DOTA είναι ωραίο παιχνίδι και ειδικά αν το μάθεις, μπορείς να το παίζεις χωρίς να βαριέσαι ειδικά αν ξέρουν και οι άλλοι

αλλά ως εκεί, μια συνήθεια είναι, απλά πρέπει να μάθεις να μην πέφτεις, τα items του κάθε χαρακτήρα, να κάνεις last hit, και

άλλα πολλά!

Θα σου φέρω ένα παράδειγμα πολύ απλό, αν ήταν όλα αυτά που είπες προηγουμένως η DOTA

τότε δεν θα έβγαινε συνέχεια καινούργιο map που αλλάζει συνέχεια τα balances, τον τρόπο που δημιουργείς ένα item

και αλλά πολλά ώστε να κρατάει το ενδιαφέρον, διότι αν ήταν όπως λες, θα είχε συνέχεια ενδιαφέρον, μιας και θα μπορούσες να παίξεις με 1000000000 διαφορετικούς τρόπους!;):-D

 

Στο σκάκι από την άλλη μπορείς να το κάνεις, και δεν χρειάζεται να αλλάζεις σκακιέρα κάθε ένα μήνα για να βρεις κάτι διαφορετικό...;)

 

Αυτά φιλικά!

Απλά να θυμάσαι ότι η DOTA είναι ένα παιχνίδι όπως τα άλλα! απλά πιο δύσκολο στο να το συνηθίσει και να το καταλάβει κάποιος,

αυτό όμως δεν το κάνει ξεχωριστό!:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Δεν έχει σχέση με το Warcraft3. Είναι MAP το οποίο έχει εντελώς διαφορετικό Gameplay από το Warcraft3.. απλά χρησιμοποιεί το Client / το Game του Warcraft3.

 

Οι χαρακτήρες, τα skills κτλπ πάρθηκαν απ' το official Warcraft3 απλά έχουν άλλα effects, ονομασίες κτλπ.

 

Το MAP υπάρχει πολλά χρόνια. Είναι fan-made custom scenario από User/Player (πέρασε από πολλούς σαν Legacy). Η ιδέα των ηρώων και του όλου gameplay άρεσε, και συνέχισε με updates και updates και updates.

 

Σήμερα έχει φτάσει ένα πολύ αξιόλογο επίπεδο, και όντως και εγώ το θεωρώ θρησκεία (αν και έχω μερικά προσωπικά παραπονάκια από το Game). Είναι ένα Mod που για όλους είναι ξεχωριστό Game.. Και πραγματικά απαιτεί skills, iQ και ΠΟΛΛΑ κιλά ευστροφίας. Είναι ένα test εγκεφάλου, σε μορφή Game. (Όλα αυτά δεν φαίνονται με γυμνό μάτι. Πρέπει να μπεις στο πετσί του Game για να τα καταλάβεις)

 

Δεν θα στο πρότεινα αν δεν σου αρέσει να χάνεις. Άργησες να το πιάσεις.. πολύ.. (Αν και στον bnet έχεις chances..).

 

Εγώ σου προτείνω το Company of Heroes. Έχει multiplayer και είναι το ψωμί και το βούτυρο των RTS.

 

Τι παραπονα έχεις που δεν οφείλονται στο community?

 

Καλή πρόταση Btw.

 

Αλλά απότι έχω καταλάβει ο φίλος θέλει το Strategy να έχει τον Client online. Να μην χρειάζεται να το εγκαθιστά σε PC. Κάνω λάθος? Αν όχι , πας σε Browser Strategy Games όπως το OGame και το Travian

 

Επίσης αυτά που λέτε για το σκάκι και τα computer games είναι λίγο του αέρα. Έχει προσπαθήσει κανείς να καταβάλει την προσπάθεια που θέλει το σκάκι σε ένα videogame? Να διαβάζει άπειρη θεωρία αλλά και να προσπαθεί να την εφαρμόσει? Γιατί όλοι παίζετε videogames και μπορεί να είστε καλοί, αλλά πόσο συνηδειτά προσπαθείτε? Πολλοί παίζουν σκάκι και είναι καλοί αλλά πόσο καλοί σε σχέση με μετρ είναι? Πόσα τουρνουά έχετε παίξει και κερδίσει? Πόσες δοκιμές έχετε κάνει, πόσο καλά ξέρετε τους κανόνες και τα mechanics. Πόσους συνδυασμούς αντικειμένων+ηρώων+lanew+lineups έχετε κάνει?

 

Γιατί καλό είναι να έχουμε το σκάκι εκεί ψηλά, αλλά ο κόσμος δεν τελειώνει εκεί. Αν ένα παιχνίδι , πχ Ντότα (που μπορώ να μιλήσω γιαυτήν καλύτερα) είχε πάνω της τις ίδιες ώρες εφαρμογής και θεωρίας και δεν το παίζανε μόνο 15χρονα που κλικάρουν εδώ και κει άμυαλα , θα βλέπατε πόσο δύσκολο είναι να γίνεις πραγματικός πρωτοπόρος του είδους. Περιττό να πω πως επαγγελματίες Gamer δεν ήταν τυχαία επαγγελματίες και είχανε σπόνσορες. Ειδικά σε FPS franchises οι επαγγελματίες είναι απλά σε άλλο επίπεδο. Και λίγο άδικο να συγκρίνετε παιχνίδια με 150 χρόνια εφαρμογής και ιστορίας (και παραπάνω αλλά μιλάω για Αντερσεν εποχή και μετά) με παιχνίδια 5 χρόνων. Αν βλέπατε και το σκάκι πως παιζόταν το 1700 θα μένατε άφωνοι με τις @@ριες που κάναν τότε όταν η θεωρία δεν είχε αναπτυχθεί.

Επεξ/σία από Dakonblackblade
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...