Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Προτάσεις και αγαπημένα παιχνίδια στρατηγικής


gk1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ωχ θέε μου..

Λοιπόν...

Προς το παρόν δεν σου είναι χρήσιμα τα βοηθήματα.

 

Κάτι ακόμα που πρέπει να μάθεις είναι οτι τα φόρουμ δεν είναι chat rooms. Γράφεις την απορία σου και ΑΝ κάποιος ξέρει ΚΑΠΟΙΑ στιγμη, απαντάει. Δεν έχει την αμεσότητα του chat.

Καλό σου μεσημέρι.

 

καλο μεσημέρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 739
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για φάτε λοιπόν άτομα με ικανότητες, σχετικούς, σκληροπυρηνικούς, με gaming BAWLS, skills, πολλά κιλά ευστροφίας, τρελό IQ και εγκεφαλικές δραστηριότητες πέραν του συνηθισμένου:

 

 

vtc1955132106virtuspro1.jpg w400.png

 

2052y.jpg w640.png

 

241008sinogdt08004.jpg w500.png

 

acgdotadavaoday2b44.jpg w450.png

 

dsc04959t.jpg w3264.png

 

Καλό επιχείρημα. Δηλαδή παίδες όποιος είναι άσχημος, με γυαλάκια (και σκιστομάτης; ..) πρέπει να ΜΗΝ είναι έξυπνος, πρέπει να ΜΗΝ έχει ευστροφία και πρέπει να ΜΗΝ είναι αξιόλογος player. Αρκετά ρατσιστικό, good job!

 

Ο Μεγάλος μας ισορρόπησε με το κάποιοι να είναι πολύ όμορφοι και κάποιοι πολύ έξυπνοι, ενώ πολύ λίγοι τα έχουν και τα 2.

 

Αυτά τα παιδιά πάω στοίχημα πως πήρανε 20ρια στο σχολείο τους, ίσως πέρασαν και στο MIT. Είναι τα άτομα που οι 'μάγκες' βάφτισαν "φυτά" και τα άτομα που πάνε μπροστά την επιστήμη. Είναι Ιάπωνες, δεν θέλει περαιτέρω σχόλια. Είναι πιτσιρικάδες, δηλαδή νέα γενιά.. η οποία είναι μακράν πιο ανεπτυγμένη εγκεφαλικά από τις παλαιές γενιές.

 

Μπορούν λοιπόν άνετα με τα παραπάνω που ειπώθηκαν να έχουν τα 'requirements' για να παίξουν καλή dota.

 

Ευχαριστώ που με βγάζετε απο τον κόπο.

Συγνώμμη που σε ξαναέβαλα στον κόπο μικρέ, απλά τα επιχειρήματα δεν τα κατέχετε..

 

Ριγκάρντς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό επιχείριμα. Δηλαδή παίδες όποιος είναι άσχημος, με γυαλάκια (και σκιστομάτης; ..) πρέπει να ΜΗΝ είναι έξυπνος, πρέπει να ΜΗΝ έχει ευστροφία και πρέπει να ΜΗΝ είναι αξιόλογος player. Αρκετά ρατσιστικό, good job!

 

Γιάννη το παραπάνω post μου ήταν ειρωνικό και κάπως χιουμοριστικό προφανώς δεν αποτελούν σοβαρό επιχείρημα κατά της Dotaς κι ήμουν έτοιμος να αρχίσω να εξηγώ πιο σοβαρά. Μετά βέβαια από αυτό:

 

Αυτά τα παιδιά πάω στοίχημα πως πήρανε 20ρια στο σχολείο τους, ίσως πέρασαν και στο MIT. Είναι τα άτομα που οι 'μάγκες' βάφτισαν "φυτά" και τα άτομα που πάνε μπροστά την επιστήμη. Είναι Ιάπωνες, δεν θέλει περαιτέρω σχόλια. Είναι πιτσιρικάδες, δηλαδή νέα γενιά.. η οποία είναι μακράν πιο ανεπτυγμένη εγκεφαλικά από τις παλαιές γενιές.

 

Μπορούν λοιπόν άνετα με τα παραπάνω που ειπώθηκαν να έχουν τα 'requirements' για να παίξουν καλή ντότα.

 

Δεν έχω παρά να συμφωνήσω στο παρακάτω:

Οι οποίοι καμμένοι κορεάτες άμεσα γίνονται και πιθανοί υποψήφιοι για το ΜΙΤ ε;

Τι σου κάνει η dota..

Δηλαδή στο ΜΙΤ τα παιδιά όταν δεν έχουν τι να κάνουν παίζουν Dota για να μην χάνουν ευφυϊα στον ελεύθερο τους χρόνο. Τι άλλο θα ακούσω πια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ που κανένας δεν έχει προτείνει το θεικό, το υπέρτατο, το ανώτερο κάψιμο όλων των εποχών, με την μεγαλύτερη μακροζωία σε παιχνίδι..

 

Command & Conquer Generals,

ZERO HOUR.

 

Παιδιά το έχω 5 χρόνια απο τότε που βγήκε, και μέχρι πρόσφατα το έπαιζα φανατικά online. Δεν το βαριέσαι ποτέ, κάθε μάχη είναι ξεχωριστή, είναι γρήγορο σχετικά (δλδ παίζεις ένα game, εκτυλίσεται γρήγρα, πάς για το επόμενο...) και άκρως εθιστικο, γιατί κάθε συνδυασμός στρατών (απο τους 9) είναι εντελώς διαφορετικά και κάθε φορά η μάχη ξεδιπλώνεται εντελώς διαφορετικά.

 

Πρόσφατα το έκανα uninstall γιατί δεν ήθελα άλλο κάψιμο. (ξεκίναγα το απόγευμα και με έπερνε το βράδυ, πριν καταλάβω πότε πέρασε η ώρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Duh.. πραγματικά δεν την έχεις την DotA, εδώ αδυνατείς να καταλάβεις ακόμη και αυτά που γράφω.

 

Μίλησα για VITAL matches (ΜΕΡΙΚΑ), με αντίπαλη clan / players που δεν έχεις ονειρευτεί, απλά περίμενα περισσότερα από εμένα. Ξέφευγα στο outrunning solo και έπεφτα από gang επειδή γενικά δεν κρατιέμαι..

 

Τι δεν κατάλαβες και αυτή τη φορά να στο κάνω κρέμα-μπεμπέ. Μακράν καλύτερα από εσένα θα παίζω σε 1v1 (που υπάρχει μιας και βλέπω άπειρα παιχνίδια να παίζονται ή ακόμα και τουρνουά ρε άμοιρε), σε 2v2, σε 3v3, σε 4v4 και 5v5.

 

Όλα τα αγοράκια που μου κάναν PM την εποχή που το είχα στο Signature (την εποχή που έπαιζα), είδαν τον Χριστό με jetpack. Θέλεις να είσαι ο επόμενος? :rolleyes:

 

Άντε γιατί όλοι προχθές "newbs" δήλωναν και τώρα μας το παίζουν και mentors.. σε λίγο θα κάνουν και Guides στο Epic Topic "Warcraft III - DOTA Allstars best character" (μόνο από τον τίτλο καταλαβαίνεις..).

 

P.S:

 

 

 

 

Even tho mast0r klaneieingr informed humanity.. its still debatable. o.O

Fti, δεν με πολυενδιαφέρει πάντως τι είναι.. ακόμα και αν ΔΕΝ υπάρχει Genre για την DotA (όσο είναι RTS άλλο τόσο είναι RPG κύριε Thresh) και την τοποθετούμε σαν απλό MOG.. χαίρομαι γιατί αυτό την κάνει όπως την περιέγραψα. Μοναδική.

 

Ρε δεν παλεύεσαι!

οκ πάω πάσο Θεά της dota!!!!!!!

πραγματικά απορώ γιατί άτομα σαν εμένα κάθονται και σου μιλάνε!

με το IQ που παίζει να έχεις για να είσαι τόσο καλή μάλλον έχεις ξεφύγει πολύ μπροστά!

Συγνώμη και πάλι ε;

Τελικά το παραδέχομαι, είμαι ένα κωλόnoobo μπροστά σου

που απλά δεν αντέχει να βλέπει άτομα με τόσο ανεπτυγμένο μυαλό να τον περνάνε

σε games όπως η dota, γιαυτό και το παίζω κάποιος...

Είμαι ένα feederi που καλύτερα να κάθομαι κριμένος στο lane μου και να farmάρω

διότι τόσο που feedάρω ντύνω τους πάντες στο 5λεπτο

 

Αλλά αν θες να το πάμε συγκριτικά μιας και αυτό κάνεις, διότι μας έχεις βγάλει όλους ζώα εδώ και εσύ είσαι η προσωποποίηση του νιωσίματος της dota

μπροστά στα παιδάκια 15max στις παραπάνω photos τα ίδια με μένα είσαι!

 

δεν είμαστε προκατελημένοι απέναντι στους "άσχημους", μόνο απέναντι στους καμένους Κορεάτες :P

+100000000

 

Οι οποίοι καμμένοι κορεάτες άμεσα γίνονται και πιθανοί υποψήφιοι για το ΜΙΤ ε;

Τι σου κάνει η dota..

+100000000

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον , καλα παιχνιδακια στρατηγικης - απο αυτα που εχω παιξει - ειναι τα Total War , Cossacks, COH, Red Alert, World in Conflict... το καθε ενα με τις δικιες του ιδιοτροπιες . Αξιολογο φαινεται και το Anno 1404 . Οσον αφορα την αλλη διαμαχη ,σαφως και το σκακι δεν μπορει να συγκριθει με τα video games που απλα φερουν τον τιτλο strategy games αφου το σκακι ( οπως και αλλα επιτραπεζια - γκο-) ειναι καθαρη στρατηγικη συμπυκνωμενη σε ενα ταμπλο γεγονος που φαινεται και απο την πληθωρα βιβλιων που κυκλοφορουν , ας μην ισοπεδωνουμε τα παντα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω παιζω το ANNO 1404 και ειναι αρκετα καλο αλλα καπως αργο και της υπομονης..σκοτωνεις ανετα τις ωρες σου.

 

 

Δεν θελω να μιλησω για οσα ειπω8ηκαν για την DotA γιατι απλα εχει ξεφυγει σε ασχημο βα8μο και δεν εχει κανενα νοημα το ολο 8εμα.Ενα game ειναι που 8ελει ωρες πολλες για να το μα8εις και ισως να 8ελει καποιο "μυαλο" για να κανεις εξυπνες-πρωτοτυπες κινησεις που 8α σε οδηγησουν σε ενα καλο αποτελεσμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιχνίδι στρατηγικής με οικονομικοπολιτικά στοιχεία

Ψάχνω κάποιο παιχνίδι στρατηγικής με οικονομικοπολιτικά στοιχεία χωρίς να έχω κάτι συγκεκριμένο στο νου μου άρα είμαι ανοιχτός σε προτάσεις :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω κάποιο παιχνίδι στρατηγικής με οικονομικοπολιτικά στοιχεία χωρίς να έχω κάτι συγκεκριμένο στο νου μου άρα είμαι ανοιχτός σε προτάσεις :P

Diplomacy, Hearts of Iron, Civilization, Superpower 2 (θα χάσεις το μυαλό σου) και διάφορα άλλα. Με αναζήτηση στο Google για παρεμφερή παιχνίδια θα βρεις αρκετά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω κάποιο παιχνίδι στρατηγικής με οικονομικοπολιτικά στοιχεία χωρίς να έχω κάτι συγκεκριμένο στο νου μου άρα είμαι ανοιχτός σε προτάσεις :P

παιξε Civilization. ειναι πολυ καλο
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω κάποιο παιχνίδι στρατηγικής με οικονομικοπολιτικά στοιχεία χωρίς να έχω κάτι συγκεκριμένο στο νου μου άρα είμαι ανοιχτός σε προτάσεις :P

Αν θέλεις κάτι όντως τόσο hardcore να ρυθμίζεις μέχρι και την παραμικρή λεπτομέρεια με άπειρα μενού και να προετοιμάζεσαι για τον παγκόσμιο πόλεμο τότε... Hearts Of Iron 3. Δες εδώ μια παρουσίαση του από ένα άλλο forum

 

http://www.pcmaster.gr/newforum/forum_posts.asp?TID=22482&PN=1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω κάποιο παιχνίδι στρατηγικής με οικονομικοπολιτικά στοιχεία

Συμφωνώ για το Hearts of Iron! Είναι εκπληκτικό παιχνίδι!

 

Επίσης ωραίο παιχνίδι στρατηγικής είναι και το Democracy 2. Βέβαια είναι τελείως διαφορετικό styl. Δεν έχει πολέμους και τέτοια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις κάτι όντος τόσο hardcore να ρυθμίζεις μέχρι και την παραμικρή λεπτομέρεια με άπειρα μενού και να προετοιμάζεσε για τον παγκόσμιο πόλεμο τότε... Hearts Of Iron 3. Δες εδώ μια παρουσίαση του από ένα άλλο forum

 

http://www.pcmaster.gr/newforum/forum_posts.asp?TID=22482&PN=1

Μια παρένθεση, χωρίς να θέλω να δημιουργήσω αντιπαράθεση. Στον τομέα αυτό επιμένω πως το Superpower 2 είναι αξεπέραστο σε βάθος στοιχείων και παραμετροποίησης.

 

Γενικά όμως το Hearts of Iron λόγω του ότι είναι πιο καινούριο, θα σε βολέψει καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...