Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Προτάσεις και αγαπημένα παιχνίδια στρατηγικής


gk1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω κάποιο παιχνίδι στρατηγικής με οικονομικοπολιτικά στοιχεία

Κατι κοντα στο 8εμα που ζητας ειναι και το ΑΝΝΟ1404.Πολυ ωραιο.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά όμως το Hearts of Iron λόγω του ότι είναι πιο καινούριο, θα σε βολέψει καλύτερα.

Praetoriane με έβαλες στο τρυπάκι και βρήκα το Superpower 2. Δεν το είχα ξανακούσει και μόλις το είδα ενθουσιάστηκα! Ειδικά τις πρώτες ώρες έφαγα κόλημα. Γρήγορα όμως άρχισε το παιχνίδι να μου φαίνεται αυτό που λέμε broken, δηλαδή εξαιρετικό σαν ιδέα αλλά από υλοποίηση χάλια...

 

Για παράδειγμα, είναι πανέυκολο να δοιηκησεις τη χώρα αφού ότι και να κάνεις το apreciation πάντα ανεβαίνει (ακόμα κι αν κυρήξω την Αμερική δικτατορία ή μοναρχία σε μια νύχτα), τα οικονομικά είναι σπασμένα, βάλε 70-80% φόρους ρίξε λίγο τον πληθωρισμό μείωσε και τις κρατικές δαπάνες (free market ftw) και το τατζικιστάν γίνεται παγκόσμια δύναμη. Από την άλλη το military και diplomacy κομμάτι είναι χαζό. Επιτίθεμαι ως Αμερική στο Iraq (που άλλωστε το μισούν όλοι) και κανένας σύμαχος μου δεν δέχεται να με βοηθήσει. Αντιθέτως όλοι οι άραβες μου κυρήσουν πόλεμο, τους νικάω και σιγά σιγά μπαίνουν στο παιχνίδι και περισσότερα κράτη (Τουρκία, Αίγυπτος, Σερβία, Γερμανία), όλοι εναντίον μου...

 

Πως την παλέυεις με αυτό το παιχνίδι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψάχνω κάποιο παιχνίδι στρατηγικής με οικονομικοπολιτικά στοιχεία

Οικονομικοπολιτικό στρατηγικής. Τσεκαρε το Tropico 3 πιστευω οτι ειχε καιρο να βγει ενα τοσο καλο strategy,τσεκαρε το θα σου αρεσει γιατι κανεις καριερα και σαν πολιτικος αλλα ταυτοχρονα φτιαχνεις και την οικονομια του νησιου :D
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Praetoriane με έβαλες στο τρυπάκι και βρήκα το Superpower 2. Δεν το είχα ξανακούσει και μόλις το είδα ενθουσιάστηκα! Ειδικά τις πρώτες ώρες έφαγα κόλημα. Γρήγορα όμως άρχισε το παιχνίδι να μου φαίνεται αυτό που λέμε broken, δηλαδή εξαιρετικό σαν ιδέα αλλά από υλοποίηση χάλια...

 

Για παράδειγμα, είναι πανέυκολο να δοιηκησεις τη χώρα αφού ότι και να κάνεις το apreciation πάντα ανεβαίνει (ακόμα κι αν κυρήξω την Αμερική δικτατορία ή μοναρχία σε μια νύχτα), τα οικονομικά είναι σπασμένα, βάλε 70-80% φόρους ρίξε λίγο τον πληθωρισμό μείωσε και τις κρατικές δαπάνες (free market ftw) και το τατζικιστάν γίνεται παγκόσμια δύναμη. Από την άλλη το military και diplomacy κομμάτι είναι χαζό. Επιτίθεμαι ως Αμερική στο Iraq (που άλλωστε το μισούν όλοι) και κανένας σύμαχος μου δεν δέχεται να με βοηθήσει. Αντιθέτως όλοι οι άραβες μου κυρήσουν πόλεμο, τους νικάω και σιγά σιγά μπαίνουν στο παιχνίδι και περισσότερα κράτη (Τουρκία, Αίγυπτος, Σερβία, Γερμανία), όλοι εναντίον μου...

 

Πως την παλέυεις με αυτό το παιχνίδι;

Λυπάμαι που δεν σου άρεσε γιατί απ' ότι φαίνεται μπήκες στον κόπο και το δοκίμασες αρκετά. Κοίτα η αλήθεια είναι ότι σε μερικά σημεία που ανέφερες είναι λίγο broken γι' αυτό και σου έγραψα ότι ίσως βρεις το Hearts of Iron που είναι πιο καινούριο καλύτερο, με την έννοια του updated. Όμως ακόμα κι έτσι την πολυπλοκότητα και το πλήθος παραμετροποίησης του Superpower2 δεν την βρήκα αλλού.

 

Για παράδειγμα θυμάμαι ότι μετά από ένα γρήγορο πέρασμα από Αμερική, πήρα Ελλάδα. Με την έννοια ότι Αμερική έχει τα πάντα, είσαι στρατιωτική δύναμη, έχεις παντού συμφωνίες, πυρηνικό και τελευταίας τεχνολογίας οπλοστάσιο, δημοσιονομικά μια χαρά και γενικά δεν έχει και πολλά να δεις. Αν πάρεις καμιά πιο μικρή χώρα, μπαίνεις στο τριπάκι για εμπορικές και άλλου είδους συμφωνίες, αναδιοργανώνεις τελείως την παραγωγή και μετά ρίχνεις και μια χούντα και πορεύεσαι. Τουλάχιστον εγώ αυτό έκανα και μου άρεσε αρκετά. Πόλεμο με το Ιραν δεν έκανα η αλήθεια είναι, αλλά είχα δοκιμάσει με την Τουρκία μόλις κατάφερα να φτιάξω λίγο την Ελλάδα και είχα βρει συμμάχους (φαντάζομαι λόγω ΕΕ), ασχέτως ότι με ισοπέδωσαν.

 

Ίσως αν έπαιρνα μια μεγάλη χώρα να ξενέρωνα κι εγώ, πάντως με τις μικρές κράτησα αρκετά. Αν τώρα σου φαίνεται και broken -άλλωστε έχει πάρει και αρνητικές κριτικές στα forum γι' αυτό που είπες, για την ηλιθιότητα που διέκρινε δηλαδή καμιά φορά τις συμφωνίες σου (Αμερική -Ιρακ περίπτωση) ή για την προκαθορισμένη πορεία κάποιων μεταβλητών (apreciation)- ψάξε κάτι άλλο.

 

Γιατι;

εχει τα παντα μεσα + τις μαχες

Δεν έχει κανένα οικονομικοπολιτικό στοιχείο, δεν μπορείς δηλαδή να διαχειριστείς τα οικονομικά και την πολιτική μιας πόλης, ενός κράτους, μιας ένωσης κάτι. Απλά παίζεις με τα + και - των φόρων μέχρι να μην είναι κόκκινα τα ανθρωπάκια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λυπάμαι που δεν σου άρεσε γιατί απ' ότι φαίνεται μπήκες στον κόπο και το δοκίμασες αρκετά. Κοίτα η αλήθεια είναι ότι σε μερικά σημεία που ανέφερες είναι λίγο broken γι' αυτό και σου έγραψα ότι ίσως βρεις το Hearts of Iron που είναι πιο καινούριο καλύτερο, με την έννοια του updated. Όμως ακόμα κι έτσι την πολυπλοκότητα και το πλήθος παραμετροποίησης του Superpower2 δεν την βρήκα αλλού.

Καλά, το Hearts of Iron το παρακολουθώ χρόνια, από την έκδοση 2... Όπως και τα Europa Universalis (topic starter δοκίμασε και αυτά!) και γενικά τα παιχνίδια της Paradox. Απλά έψαχνα κάτι διαφορετικό και γι' αυτό ενθουσιάστηκα στην αρχή.

 

Δοκίμασα και με μικρή χώρα της κεντρικής ασίας αλλά τα ίδια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπέρα σας

 

Όπως γράφει ο τίτλος ψάχνω ένα καλό παιχνίδι στρατηγικής πραγματικού χρόνου. Το τελευταίο που έπαιξα ήταν το company of heroes, το οποίο μου άρεσε, αλλά το βαρέθηκα σχετικά γρήγορα. Έχω τον E8400 και μια ati4850 οπότε δεν πιστεύω να έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με το μηχάνημα μου. Καμιά προταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίδιο στυλ με το Company είναι το πολύ διασκεδαστικό Dawn of War 2. Και το 1 είναι φτυστό αλλά το 2 είναι το κάτι άλλο. Μιλάμε για τα RTS ήταν μεγάλη καινοτομία και αξίζει να το δει κανείς. Το campaign.

 

Massive είναι το Empire Total War και το Supreme Commander ( τι γινεται σας έχει γονατίσει το Commander και δεν το αναφέρετε?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας

 

Όπως γράφει ο τίτλος ψάχνω ένα καλό παιχνίδι στρατηγικής πραγματικού χρόνου. Το τελευταίο που έπαιξα ήταν το company of heroes, το οποίο μου άρεσε, αλλά το βαρέθηκα σχετικά γρήγορα. Έχω τον E8400 και μια ati4850 οπότε δεν πιστεύω να έχω ιδιαίτερο πρόβλημα με το μηχάνημα μου. Καμιά προταση?

 

πως εγινε αυτο?

εγω εδω και 3 χρονια προσπαθω να ξεκοψω και δεν μπορω :lol:

δοκιμασε το men of war ειναι πολυ καλο απλως τους στρατιωτες τους περνεις σε καθε μαχη ή αγοραζεις με point...

αν δεν το παιξεις δεν μπορεις να δεις την μαγια του παιχνιδιου.....:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε αν θες παιχνιδι στρατηγικης και δνε σε ενδιαφερουν δοκιμασε empire earth το 1 το πολυ το 2 γιατι το 3 ειναι ******* και rise of nations η αν το πας σε διαστημικο κανα star wars empire at war

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε αν θες παιχνιδι στρατηγικης και δνε σε ενδιαφερουν δοκιμασε empire earth το 1 το πολυ το 2 γιατι το 3 ειναι ******* και rise of nations η αν το πας σε διαστημικο κανα star wars empire at war

 

χαχαχα αλλα το κακο ειναι πως ειναι λιγο παλια

αλλα το empire earth 3 ητανε ενα απο τα χειροτερα παιχνιδια που βγηκανε ποτε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...