Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Προτάσεις και αγαπημένα παιχνίδια στρατηγικής


gk1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 739
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ας ξεκινησω και εγω με αυτα που μου αρεσαν χρονολογικα:

 

Red alert

Red alert 2

Age of Empires 2

Commandos (Oλα!!!!)

Command and Conquer:Generals

Blitzkrieg

Rise Of Nations

Rome: Total War

Lord of the Rings:Battle for Middle Earth

Act of War:Direct Action

 

Ειμαι strategας. Τι να κανουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Age of Empires 2 - TC και, γιατι οχι, Age of Empires III

 

ΚΟΡΥΦΗ!!!!!

x2

Έχω παίξει όλα τα άλλα και κανένα δεν μου άρεσε... Μάλλον επειδή έπαιξα αυτό πρώτο και κόλλησα.

Όσο για το III ... http://www.ensemblestudios.com/ για μια γεύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερο κόλημα μου με strategy μετά το warcraft2 προ 9 ετών το έπαθα με το rise of nations. Πραγματικά εκπληκτικό. Τώρα τελευταία ασχολούμαι με το act of war που είναι αρκετά καλό και προτείνεται κυρίως στους φίλους του red alert.

 

Αυτός ο μήνας είναι strategy μήνας: Cossacks II, Imperial glory, Cuban missles, Empire earth 2. Για να δούμε................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι πως έχουν γίνει λίγο σαλάτα τα πράγματα εδώ μέσα.. Αλλά με τόσο γενικό τίτλο λογικό είναι. Κατ' αρχήν για όσους λένε warcraft, για μένα δεν είναι strategy αυτό το παιχνίδι άσχετα αν έχει δόση στρατηγικής. rpg στοιχεία σε strategy δεν νοούνται για μένα ( AoE fan).

1. ΣΚΑΚΙ

2. Age of Empires II TC (Το απόλυτο RTS- έχει τα πάντα, 10,000% replay value)

3. Red Alert Series (χάνει τη 2η θέση λόγω tank/guns/ κλπ, δεν μου αρέσει η εποχή)

4. Cossacks (όχι το conquest έχει μ**** features - απλά για τρελά μεγάλες μάχες)

 

 

Και ίσως κάπου το dawn of the modern world αλλά επειδή το είδα πολύ λίγο δεν ξέρω ακριβώς τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακά τα ψέματα, μόνο δύο σειρές παιχνιδιών στρατηγικής προσφέρουν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ στρατηγική, όπου πληρώνεις τις λάθος επιλογές σου ή ανταμείβεσαι για τις σωστές. Όπου έχεις χρόνο να δοκιμάσεις διαφορετικά πράγματα όχι μόνο με τη λογική πέτρα-ψαλίδι-χαρτί (που κατά κόρον χρησιμοποιείται ΣΕ ΟΛΑ τα καλά RTS), όπου παίζει ρόλο το έδαφος, ο οπλισμός, το ηθικό, οι στρατηγοί, όπου μπορείς να χησιμοποιήσεις και δόλιες μεθόδους για να αποδυναμώσεις τον αντίπαλο, όπου δεν κάνεις rush για να φτιάξεις τον κατάλληλο αριθμό των μονάδων που χρειάζεται για να νικήσεις τον συγκεκριμένο αντίπαλο.

Δύο είναι αυτές οι σειρές παιχνιδιών.

 

CIVILIZATION.

TOTAL WAR.

 

Όλα τα άλλα είναι για εισαγωγή στον κόσμο της στρατηγικής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεκινησω και εγω με αυτα που μου αρεσαν χρονολογικα:

 

Red alert

Red alert 2

Age of Empires 2

Commandos (Oλα!!!!)

Command and Conquer:Generals

Blitzkrieg

Rise Of Nations

Rome: Total War

Lord of the Rings:Battle for Middle Earth

Act of War:Direct Action

 

Ειμαι strategας. Τι να κανουμε...

 

 

αυτά είναι .....καλά ρε παιδιά υπάρχει ακόμα κόσμος που παίζει το starcraft έλεος δηλαδή η ίδια η παραμκή είναι το game,μόνο που το βλέπω στο icafe που δουλεύω και το φέρνει συνέχεια ένα τυπάκι για να παίζει τρελένομαι - δεν λέω και εγώ το είχα δοκιμάσει αλλά τότε πριν κάτι χρόνια όχι όμως και τώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

*Colonization - το πρώτο μου, και ίσως για αυτό το λόγο κάπως ιδιαίτερο για μένα.

*Civilization - πιο πολύ το 3 μάλλον, αλλά έχω φάει ώρες και με το 2, καθώς και το call to power.

*Age of Empires 1,2 - γιατί με εισήγαγε στον κόσμο των RTS, όταν δεν τα κοιτούσα καν.

*Rome: Total war - γιατί είναι απλά ότι καλύτερο κυκλοφορεί σήμερα.

 

Ναι, έπαιξα κ starcraft κ γούσταρα, αλλά μέχρι εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Starcraft είναι μύθος, ίσως οι περισσότεροι δεν το καταλαβαίνουν. Ίσως δεν το προλάβατε το game γι αυτό. Το Starcraft ήταν για τα RTS ότι το Half-Life για τα FPS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...