Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Προτάσεις και αγαπημένα παιχνίδια στρατηγικής


gk1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φυσικά σειρά Total War. Ειδικά το Shogun 2 από τα ρεαλιστικά και το Warhammer από το φανταστικό δίνουν ρέστα. Το τελευταίο Europa Universalis δεν ξέρω τι παίζει αλλά ακούω πολύ καλά λόγια επίσης. 

Τα παιχνιδια που προτεινες δεν εχουν καμια σχεση με το age of empires style που ζηταει το παιδι  ειναι ναι μεν strategy αλλα οχι σε αυτο το στυλ.

Το dawn of war 3 λενε οτι ειναι ετσι αλλα δεν το εχω παιξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλό παιχνίδι στρατηγικής

 

Καλησπερα παιδια.

 

Δεν ξερω αν υπαρχε πουθενα αυτο το θεμα..

 

Απλα θα ηθελα γνωμες για ενα καλο παιχνιδι στρατηγικης real time ομως.. τυπου age of empires 3 ας πουμε αλλα με καλυτερα γραφικα γιατι ειιμαι κ οπτικος τυπος. :P

 

εψαξα αλλα δε βρηκα πολλα αξιολογα.. εκτος του οτι τα περισσοτερα πλεον ειναι space strategy games κατι το οποιο  δεν με ελκυει.

 

ψαχνω για game το οποιο να εχει στοιχεια city building, war strategy, politics, economy.. γενικα να καλυπτει ενα μεγαλο φασμα απ ολους τους τομεις.

 

καμια ιδεα?

 

Δυστυχώς κάτι τέτοιο σε στυλ AOE πολύ απλά δεν υπάρχει. Αν θέλεις όλα αυτά τα στοιχεία θα πρέπει να ψάξεις σε άλλο είδους strategy τύπου total war, που ανέφερε και ο ikaruga. Πιο σύνθετα παιχνίδια και απαιτούν περισσότερο χρόνο να τα μάθεις σε σχέση με παιχνίδια τύπου AOE, αλλά αξίζουν. Από τα ιστορικά total war προτείνω Attila και Shogun 2.

 

Αν δεν σε ενδιαφέρει να έχει real time strategy στοιχεία υπάρχουν επίσης καλά grand strategy που λέμε, τύπου Crusader Kings 2, Europa Universallis, κλπ. Μετά περνάμε στα 4x, Civilization και τα συναφή, που είναι πολλά.

 

Αν πάλι θέλεις κάτι πιο χαλαρό με στοιχεία city building και rts, μπορείς να δοκιμάσεις το Northgard. Πολυυυυυ πιο χαλαρό και απλοϊκό παιχνίδι από τα προαναφερθέντα, αλλά έχει βασικά στοιχεία τυπικού πολεμικού rts σε συνδυασμό με κάποια city building και ελαφρά survival στοιχεία, τύπου πείνα, λιμός, κακοκαιρία, λύκοι, τέρατα κλπ. Όλα αυτά σε Viking setting με στοιχεία μυθολογίας κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

απορω γτ δεν βγαζουν καινουργιο knight and merchant!!! να τα ισοπεδωσει ολα

ΥΓ knight and merchant - company of heroes 1 - civilization 4 και 5 και medieval 2 total War απο τοτε δεν εχω κολλησει σε κανενα αλλο παιχνιδι να το εχω και να παιζω μηνες ^^

ΥΓ2 και το hearts of iron 4 φυσικα...

Επεξ/σία από sozz
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...