Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Adventurer's Corner - Συζήτηση για Adventure games


darian227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αξιζει ομως να το παιξεις αμα δεν εχεις τελιωσει τα Dark Fall 1/2? εγω ειχα ξεκινησει καποτε το 1, αλλα δεν το προχωρησα πολυ.

 

Ακριβώς το ίδιο κι εγώ το έχω αγοράσει και το έχω και κάθεται :-( δεν μπόρεσα να το συνεχίσω, και δεν έχω παίξει ούτε το δεύτερο.Δεν παίζει ρόλο, είναι ξεχωριστές ιστορίες η κι αν έχουν κάποιες αναφορές εγώ δεν τις κατάλαβα οπότε δεν επηρέασε καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 1 μήνα μετά...

Αρχισα να παιζω για πρωτη φορα tomb raider (underworld).Χωρις να εχω ιδεα για τι παιχνιδι προκειται,διαπιστωσα δυστυχως οτι προκειται για παιχνιδι που το 95% ειναι ψαξιμο.Επειδη λοιπον θα θελα κατι αλλο με περισσοτερη δραση,μηπως εχετε να προτεινετε κανενα καλο adventure παιχνιδι (ας εχει και το ψαξιματακι του)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχισα να παιζω για πρωτη φορα tomb raider (underworld).Χωρις να εχω ιδεα για τι παιχνιδι προκειται,διαπιστωσα δυστυχως οτι προκειται για παιχνιδι που το 95% ειναι ψαξιμο.Επειδη λοιπον θα θελα κατι αλλο με περισσοτερη δραση,μηπως εχετε να προτεινετε κανενα καλο adventure παιχνιδι (ας εχει και το ψαξιματακι του)

 

vageli επειδή ξεκίνησα να σου απαντήσω και μετά δεν έβρισκα το Post σου, σου έστειλα pm.

Θα δώσω όμως την απάντηση κι εδώ για του φίλους των adventure games.

 

Η σειρά tomp raider δεν ήταν ποτέ καθαρό adventure. Ήταν Action-Puzzle-Adventure και αυτό σημαίνει πολύ ψάξιμο.

 

Αν θέλεις ένα καλό adventure δοκίμασε τα Syberia 1 και 2.

Επίσης δες τα Return to Musterious Island 1 & 2 και το Echo-Secrets Of The Lost Cavern.

Ένα από τα καλύτερα adventures θεωρείται το Grim Fandago. Έχει patch για να τρέχει στα XP (απ΄ ότι θυμάμαι).

 

Αν δεν δίνεις βάση ΜΟΝΟ στα γραφικά του παιχνιδιού αλλά σε ενδιαφέρει και η υπόθεση του μην χάσεις τα Monkey Island 1 & 2, τα Simon the Sorcerer 1 & 2, Day Of The Tendacles και το Beneath The Steel Sky. Είναι τρομερά σε υπόθεση , χιούμορ (εκτός το τελευταίο) και βάθος.

Αρκεί να ξεπεράσεις την ψυχρολουσία των δισδιάστατων, cartoon style γραφικών και του midi ήχου.

Αυτά είναι DOS Games και μπορεί να μην παίζουν σε vista και 7.

 

Δες μια unofficial λίστα με τα 20 καλύτερα adventures όλων των εποχών (έχω παίξει τα περισσότερα :P).

Δες επίσης τα 10 πιο τρομακτικά.

 

EDIT:

Τα παλιά (καλά; ) adventures μπορεί να παιχτούν μέσω του emulator ScummVM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Γεια σας,

 

Θα ήθελα να βρω ένα ή περισσότερα adventure games (ας είναι και αρκετά παλιά, δεν πειράζει) τα οποία να έχουν περισσότερο puzzle-based γρίφους και όχι πολλούς διαλόγους.

 

Τρανό παράδειγμα ας πούμε το safecracker (http://en.wikipedia.org/wiki/Safecracker:_The_Ultimate_Puzzle_Adventure), το οποίο είναι best case για αυτά που ψάχνω.

 

Έχω επίσης υπόψη μου το Riven. Ποια άλλα υπάρχουν/προτείνετε; Ας έχουν και λίγους διαλόγους δηλαδή, αλλά όχι τίποτα δύσκολο.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

 

Θα ήθελα να βρω ένα ή περισσότερα adventure games (ας είναι και αρκετά παλιά, δεν πειράζει) τα οποία να έχουν περισσότερο puzzle-based γρίφους και όχι πολλούς διαλόγους.

 

Τρανό παράδειγμα ας πούμε το safecracker (http://en.wikipedia.org/wiki/Safecracker:_The_Ultimate_Puzzle_Adventure), το οποίο είναι best case για αυτά που ψάχνω.

 

Έχω επίσης υπόψη μου το Riven. Ποια άλλα υπάρχουν/προτείνετε; Ας έχουν και λίγους διαλόγους δηλαδή, αλλά όχι τίποτα δύσκολο.

 

Ευχαριστώ!

 

 

Μαζί με το Riven σου προτείνω να ξεκινήσεις πρώτα το Μyst I Masterpiece Edition και την συνέχεια της σειράς Riven, Μyst III exile,Myst Revelation,Myst And Of Ages.

Αν τελειώσεις μ'αυτά υπάρχει και το URU Ages Beyond To Myst στην Retail version η αν θέλεις και η Οn Line version (δωρεάν) http://mystonline.com/en/ (εδώ θα βρείς και το forum στα Ελληνικά όπου θα πάρεις τις απαιτούμενες πληροφορίες)

H Οn Line Version έχει όλες τοις Ages.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

snip

Μιά και τα Riven και Myst: Masterpiece Edition ήδη αναφέρθηκαν (τα sequels δεν μου πολυγέμισαν το μάτι δυστυχώς - το online έγινε και open-source πρόσφατα αν δεν κάνω λάθος και θα έχω καλύτερη γνώμη όταν το ξεκινήσω εντός Σ/Κ), να προτείνω την σειρά Journeyman Project (σχετικά άγνωστα διαμάντια με sci-fi σκηνικό), όπως και το Morpheus(ακόμα πιο άγνωστο αλλά εχεί αρκετά πρωτότυπο story).

 

Για κάτι πιό χιουμοριστικό, δοκίμασε τα Zork: Nemesis(black humour) και Zork: Grand Inquisitor (πιό light-hearted), για κάτι σε novella εποχής, δές το The Last Express.

 

Edit 1: Τα περισσότερα απο αυτά μπορείς να τα αγοράσεις digitally απο το GoG.com σε αρκετά χαμηλές τιμές. Δυστυχώς δεν κατάφερα να βρω retailer για Zork: Grand Inquisitor ή Journeyman Project 3.

 

Edit 2: Αν σου άρεσε το Machinarium, δοκίμασε τα Samorost 1 και Samorost 2 απο τον ίδιο δημιουργό. Επίσης για ένα quick fix, δές το flash game Morningstar και γενικά την κατηγορία adventure στο Kongregate.com.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιά και τα Riven και Myst: Masterpiece Edition ήδη αναφέρθηκαν (τα sequels δεν μου πολυγέμισαν το μάτι δυστυχώς - το online έγινε και open-source πρόσφατα αν δεν κάνω λάθος και θα έχω καλύτερη γνώμη όταν το ξεκινήσω εντός Σ/Κ), να προτείνω την σειρά Journeyman Project (σχετικά άγνωστα διαμάντια με sci-fi σκηνικό), όπως και το Morpheus(ακόμα πιο άγνωστο αλλά εχεί αρκετά πρωτότυπο story).

 

Για κάτι πιό χιουμοριστικό, δοκίμασε τα Zork: Nemesis(black humour) και Zork: Grand Inquisitor (πιό light-hearted), για κάτι σε novella εποχής, δές το The Last Express.

 

Edit 1: Τα περισσότερα απο αυτά μπορείς να τα αγοράσεις digitally απο το GoG.com σε αρκετά χαμηλές τιμές. Δυστυχώς δεν κατάφερα να βρω retailer για Zork: Grand Inquisitor ή Journeyman Project 3.

 

Edit 2: Αν σου άρεσε το Machinarium, δοκίμασε τα Samorost 1 και Samorost 2 απο τον ίδιο δημιουργό. Επίσης για ένα quick fix, δές το flash game Morningstar και γενικά την κατηγορία adventure στο Kongregate.com.

 

Τα Zork , τα παιζα παλια, και ηταν δυσκολα ρε γμτ. Πως τα περνας αυτα χωρις οδηγο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί, αλλά τώρα τελευταία έπαιξα το Lost Horizon και το βρήκα πάρα πολύ καλό... Επίσης, πάρα πολύ εύκολο... αλλά αξίζει την προσοχή σας..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Zork , τα παιζα παλια, και ηταν δυσκολα ρε γμτ. Πως τα περνας αυτα χωρις οδηγο?

 

Αν λές τα text adventures, ήταν κάτι μεταξύ trial-and-error και hints απο τα "feelies" (τα έξτρα καλούδια που έρχονταν με το παιχνίδι :-D )για τα Nemesis και Grand Inquisitor δεν μπορώ να πω ότι με δυσκόλεψαν ιδιαίτερα, αλλά είχαν γρίφους-αναφορές στα προηγούμενα που (ίσως) αν δέν έχεις παίξει να μην καταλάβεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας,

 

Θα ήθελα να βρω ένα ή περισσότερα adventure games (ας είναι και αρκετά παλιά, δεν πειράζει) τα οποία να έχουν περισσότερο puzzle-based γρίφους και όχι πολλούς διαλόγους.

 

Τρανό παράδειγμα ας πούμε το safecracker (http://en.wikipedia.org/wiki/Safecracker:_The_Ultimate_Puzzle_Adventure), το οποίο είναι best case για αυτά που ψάχνω.

 

Έχω επίσης υπόψη μου το Riven. Ποια άλλα υπάρχουν/προτείνετε; Ας έχουν και λίγους διαλόγους δηλαδή, αλλά όχι τίποτα δύσκολο.

 

Ευχαριστώ!

 

Δες τα Return to Mysterious Island 1 και 2, το Echo: Secrets of the Lost Caverrn και το Scratches.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά παιχνίδια και τα τρία που πρότεινε ο micos000 απλά αν επιλέξετε να αγοράσετε το scratches θα πρότεινα την director's cut έκδοση

που υποστηρίζει και Ελληνικους υπότιτλους.

http://www.greekbooks.gr/games/peripetia/tromu/scratches--directors-cut--pc.product

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...