Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Adventurer's Corner - Συζήτηση για Adventure games


darian227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οι αγαπημένοι ήρωες είναι νομίζω όσα και τα adventures...το είδος προσφέρεται για τέτοια "δεσίματα" παίκτη - ήρωα...με τα text adventures δεν ασχολήθηκα ποτέ, λόγω ηλικίας κυρίως...μπήκα στον κόσμο των graphic κάπου στις αρχές το '90 και το γύρισμα πίσω ήταν και είναι πολύ δύσκολο!!!

 

Ούτε εγώ, έτυχε και είχα βρει το Planetfall σε ένα πακέτο με δισκέτες για την amiga 500 μου ΤΟΤΕ, από έναν φίλο, και τότε άρχισα, μέχρι πριν ήταν Larry, Space quest κλπ.

Hint: έχω ξεκινήσει και γράφω ένα text adventure στα ελληνικά.;Ρ

 

 

Αλήθεια, μια και μιλάμε για sidekicks, θυμάται κανένας τον Dungeon Master απο το Zork: Grand Inquisitor;

 

Πίστεψε με, όταν το Zork απόκτησε γραφικά τότε ήταν που χάλασε, διαλύθηκε και η infocom και έφυγαν όλες οι καλές πένες και έγινε ένα τριμπούρδελο και μισό το franchise.

(pardon my french έτσι.;Ρ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πίστεψε με, όταν το Zork απόκτησε γραφικά τότε ήταν που χάλασε, διαλύθηκε και η infocom και έφυγαν όλες οι καλές πένες και έγινε ένα τριμπούρδελο και μισό το franchise.

(pardon my french έτσι.;Ρ)

 

Δεν αντιλέγω, το Z:GI σαν παιχνίδι το βρήκα μέτριο (ή απλά έχω πολύ χαμηλά standards tongue.gif ) αλλά ο Dungeon Master σαν χαρακτήρας πάντα μ'άρεσε, ειδικά κάτι ατάκες του στύλ "AFGNCAAP" και "Your sword is blowing glue" happy.gif.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν αντιλέγω, το Z:GI σαν παιχνίδι το βρήκα μέτριο (ή απλά έχω πολύ χαμηλά standards tongue.gif ) αλλά ο Dungeon Master σαν χαρακτήρας πάντα μ'άρεσε, ειδικά κάτι ατάκες του στύλ "AFGNCAAP" και "Your sword is blowing glue" happy.gif.

 

Ageless-Faceless-Gender-Neutral-Culturally-Ambiguous-Adventure-Person

 

Η περιγραφή του χαρακτήρα στο πρώτο Ζορκ.

Για να μαθαίνουν οι νεότεροι δηλαδή.:Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε εγώ, έτυχε και είχα βρει το Planetfall σε ένα πακέτο με δισκέτες για την amiga 500 μου ΤΟΤΕ, από έναν φίλο, και τότε άρχισα, μέχρι πριν ήταν Larry, Space quest κλπ.

Hint: έχω ξεκινήσει και γράφω ένα text adventure στα ελληνικά.;Ρ

 

Να ευχηθώ καλά γραψίματα και πολύ έμπνευση!!! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ευχηθώ καλά γραψίματα και πολύ έμπνευση!!! ;)

 

Πιο δύσκολο είναι να βρεις engine αρκετά παραμετροποιήσιμη σε σημείο να μπορείς να αλλάξεις τα πάντα (συμπεριλαμβανομένων των ρημάτων), παρά το θέμα που θα ακολουθήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο δύσκολο είναι να βρεις engine αρκετά παραμετροποιήσιμη σε σημείο να μπορείς να αλλάξεις τα πάντα (συμπεριλαμβανομένων των ρημάτων), παρά το θέμα που θα ακολουθήσεις.

 

Και 'γω όταν το είχα ψάξει, καθαρά από περιέργεια, για να δω τι χρειάζεται για τον σχεδιασμό έστω και ενός απλού game, ανακάλυψα ότι θέλει πολύ δουλειά...γι'αυτό και παραμένω ένας ταπεινός gamer. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και 'γω όταν το είχα ψάξει, καθαρά από περιέργεια, για να δω τι χρειάζεται για τον σχεδιασμό έστω και ενός απλού game, ανακάλυψα ότι θέλει πολύ δουλειά...γι'αυτό και παραμένω ένας ταπεινός gamer. :P

 

Θες να βοηθήσεις; :Ρ

http://www.insomnia.gr/topic/410056-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-if-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B6%CE%AE%CF%84%CE%B7%CF%83%CE%B7-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%B1%CF%83%CF%84%CF%8E%CE%BD/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Μα τώρα σοβαρά; Έχεις από τη μία την ΑΓΡΙΟΓΑΤΑ:

 

και απ' την άλλη την ΚΟΝΤΕΣΣΑ:

 

Μιλάμε έχω αρρωστήσει, κάθομαι και ακούω τα soundfiles του TLJ που μιλάει η April και μελαγχολώ σαν έφηβος.

 

Κοίτα, δε θέλω να μπω στη διαδικασία της σύγκρισης, γιατί και μένα η April κάτι διαφορετικό μου κάνει (θέλεις που είναι ζωγράφος, δεν ξέρω). Μην προκαταβάλλεσαι, όμως, γιατί και ο χαρακτήρας της Kate θα εξελιχθεί. Είναι ένα από τα ωραία χαρακτηριστικά του παιχνιδιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, δε θέλω να μπω στη διαδικασία της σύγκρισης, γιατί και μένα η April κάτι διαφορετικό μου κάνει (θέλεις που είναι ζωγράφος, δεν ξέρω). Μην προκαταβάλλεσαι, όμως, γιατί και ο χαρακτήρας της Kate θα εξελιχθεί. Είναι ένα από τα ωραία χαρακτηριστικά του παιχνιδιού.

 

Συνήθως δεν συμφωνώ με ΑΥΤΟΝ (μπορεί να μην το βλέπεις αλλά σου κρατάω μούτρα Μανουέλ:Ρ), αλλά τώρα έχει δίκιο, τι περιμένεις; Την πλοκή και την εξέλιξη των χαρακτήρων με το πρώτο *χλικ* (ήχος ποντικιού με μπίχλα στα πλήκτρα:Ρ)

 

Τα adventures είναι σαν μια ταινία, σιγά σιγά γίνονται όλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

offtopic: Zzzzz... ποιος; Τι; Μούτρα; Α, ναι, ε;! Ε, να κι εγώ: :mad:

 

ΥΓ: Χα! Του την είπα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τώρα σοβαρά; Έχεις από τη μία την ΑΓΡΙΟΓΑΤΑ:

 

και απ' την άλλη την ΚΟΝΤΕΣΣΑ:

 

Μιλάμε έχω αρρωστήσει, κάθομαι και ακούω τα soundfiles του TLJ που μιλάει η April και μελαγχολώ σαν έφηβος.

 

Το αδικείς ΚΑΤΑΦΩΡΑ. Μου άρεσε περισσότερο από το Longest Journey.

 

Από εκεί και πέρα, σου ξαναλέω να δεις το Gray Matter. Το όνομα Jane Jensen σου λέει κάτι?

 

Το I have no mouth and I must scream που αναφέρθηκε είναι μια ανώμαλη ψυχασθενική αρρώστεια και το λατρεύω, αλλά είναι πάρα πολύ δύσκολο να βρεις την uncensored αγγλική έκδοση για κατέβασμα. Το κατάφερα μετά από πολύ ψάξιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια απο τις πιο σεξυ ηρωιδες παντως ηταν η αστυνομικος στο Still Life.

 

 

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=zAKWziEbMdo

 

Και επειδη ο Lou ανεφερε το Pandora Directive σκεφτηκα να θυμισω σε οσους εχουν παιξει και να πληροφορησω αυτους που δεν ειχαν την ευκαιρια για το φανταστικο Under a Killing Moon.Διαθεσιμο για 4-5 ευρω(καπου εκει)απο το GOG ειδικα παραμετροποιημενο για να τρεχει μα την μια χωρις προβληματα σε windows xp,vista,7. Εξαιρετικη πλοκη,υπεροχη μουσικη επενδυση(ειδικα το σαξοφωνο)και το ειδικο χιουμορ του Tex.

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=MbaUReyXtC8

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πω ρε φίλε! Πού το θυμήθηκες το Colonel's Bequest; Also known as Laura Bow 1.

 

Παιχνιδάρα. Μόνο που πέθαινες απ' ότι θυμάμαι. Επίσης, θυμάμαι ότι είχε εναλλακτικά φινάλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...