Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Adventurer's Corner - Συζήτηση για Adventure games


darian227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενα αλλο, το dead mountaineers hotel Μιας ρωσικης arkel, ξερει κανεις αν κυκλοφορει και σε αγγλικα?

 

Απο οσο το ειχα ψαξει, η εταρια αυτη εκλεισε και ειχε βγαλει μονο τη Ρωσικη εκδοση μεχρι εκεινη τη στιγμη. Ισως αν εξαγοραστουν τα δικαιωματα του παιχνιδιου απο καποια αλλη εταιρια να βγει και αγγλικη εκδοση αλλα μαλλον το ολο concept ειναι πολυ χλωμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα αλλο, το dead mountaineers hotel Μιας ρωσικης arkel, ξερει κανεις αν κυκλοφορει και σε αγγλικα?

 

Απο οσο το ειχα ψαξει, η εταρια αυτη εκλεισε και ειχε βγαλει μονο τη Ρωσικη εκδοση μεχρι εκεινη τη στιγμη. Ισως αν εξαγοραστουν τα δικαιωματα του παιχνιδιου απο καποια αλλη εταιρια να βγει και αγγλικη εκδοση αλλα μαλλον το ολο concept ειναι πολυ χλωμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Με τα φορουμς του gameboomers τι γινεται ρε παιδια? Προσπαθω μανιωδως να γινω μελος και δεν τα καταφερνω. Το χει πετυχει κανεις?

 

Κανει registration πριν κανα μηνα, και μου λεει οτι θελει και authorization απο admin. Περναει λιγος καιρος και στελνω μαιλ στο support, δεν μου απαντανε. Λεω δεν τραβαω αλλο ενα registration? Ξανα ιδια διαδικασια και περιμενω το authorization.

 

Απλως ειπα να ρωτησ εδω μπας και ξερει κανεις τι γινεται γιατι ειναι πολυ ενημερωμενο site για adventurakia...

 

Chaplin τί έγινε με το next life το τελείωσες? Πως ήταν?

 

Εγω παντως το ειχα τελιωσει τοτε παλια που ειχε βγει. Πολυ Intriguing scenario, αλλα μου την εσπαγε, οταν ησουν στο νησι, και ασχολιοσουν με τα ξεροχορτα και τις πετρες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόταση παιχνιδιού περιπέτειας-μυστηρίου

 

Καλησπέρα.

Εδώ και πολλά χρόνια λόγω του ότι έχω xbox1, 360 playstation 2 και3 έχω σταματήσει το άθλημα στο pc.

Θέλω όμως τώρα να ασχοληθώ για να περνάει η ώρα μου με μια καλή περιπέτεια στο pc. Έχω ακούσει για το syberia και το myst τα οποία δεν έχω παίξει ποτέ, αλλά μήπως εχουν αρκετά μεγάλο βαθμό δυσκολίας;

 

Γενικά κάτι που να συνδυάζει περιπέτεια μυστήριο και γιατί όχι και κάνα θριλλερ ή τρόμου θα ήταν ευπρόσδεκτο.

Ακούω λοιπόν τεκμηριωμένα τις προτάσεις σας αν γίνεται!!!

Πείτε καμιά γνώμη και για αυτά που αναφέρω όσοι τα έχετε παίξει.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ακόμα Broken Sword 1 (κυρίως) και 2. Για το 1ο κυκλοφόρησε και το Director's cut πρόσφατα που προσθέτει κάποια πρόσθετη υποϊστορία.

 

Από όσα προτείνει ο Centurion, που γενικά τα θεωρώ καλές περιπτώσεις, έως πολύ καλές, δεν θα πρότεινα τα Still Life και Dreamfall, ειδικά σε κάποιον που τώρα μπλέκεται σε αυτό το στύλ παιχνιδιών. To Still Life έχει καλή ατμόσφαιρα και έξυπνες ιδέες, αλλά χάνει στο εγκληματικό φινάλε του και σε κάποιους απαίσιους γρίφους. Το Dreamfall είναι απλά κακό ως συνέχεια του The Longest Journey, οπότε αν είναι να παίξεις κάποιον τίτλο από αυτά, παίξε κατευθείαν το The Longest Journey.

 

Το Myst δεν θα το έλεγα δύσκολο (πλέον), αλλά απαιτεί να μπεις στην ιδιαίτερη λογική των κόσμων του για να προχωρήσεις στην ιστορία. Αν αποφασίσεις να πας σε Myst, παίξε το RealMyst και απέφυγε για την ώρα το Riven που θεωρείται αρκετά δύσκολο. (Με τα υπόλοιπα τις σειρά είμαι λιγότερο ενθουσιασμένος -κι εγώ θεωρούμαι και fan)

 

To Syberia είναι καλό adventure, αλλά δεν θα το έβαζα στα καλύτερα που έχω παίξει. Δεν κατάφερε να με κάνει να ενδιαφερθώ πολύ για το ότι γινόταν (που μερικές φορές ήταν και ό,τι να 'ναι) και σε αρκετά σημεία βαρέθηκα. Ομοίως και στο 2ο, όπου βαρέθηκα σε περισσότερα σημεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ και τους δύο για το χρόνο σας.

Τα Broken sword τα είχα παίξει παλιά, πολύ καλά παιχνίδια ειδικά το πρώτο με είχε κρατήσει πολύ.

Έψαξα λίγο για το The longest jurney αλλά απ΄ότι κατάλαβα πρόκειται για παιχνίδι επιστημονικής φαντασίας στο μακρυνό μέλλον που είσαι μεταξύ δύο κόσμων και τέτοια. Στο παιχνίδι μέσα ποιος είναι ο σκοπός;;;

 

Επίσης για το Myst όταν λες να μπεις στη λογική τν κόσμων τι εννοείς;; Είναι και αυτό με κόσμους και τέτοια; Δεν μ αρέσουν αυτά πολύ.

 

Το syberia ήθελα να παίξω πολύ αλλά με προβλημάτισε αυτό που αναφέρατε ότι γίνεται βαρετό και από ένα σημείο και μετά χάνει το ενδιαφέρον του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Έψαξα λίγο για το The longest jurney αλλά απ΄ότι κατάλαβα πρόκειται για παιχνίδι επιστημονικής φαντασίας στο μακρυνό μέλλον που είσαι μεταξύ δύο κόσμων και τέτοια. Στο παιχνίδι μέσα ποιος είναι ο σκοπός;;;

Αναφέρεται μέσα στο παιχνίδι

ο βασικός στόχος είναι να αποκατασταθεί η ισορροπία μεταξύ των δύο κόσμων (επιστήμη Vs φαντασία/μαγεία στο περίπου) που έχει αρχίσει να καταστρέφεται μετά την αποχώρηση ενός "φύλακα" και την εξαφάνιση του/της διαδόχου του (ή κάτι σε αυτά τα πλαίσια, έχει και καιρό που το έπαιξα το παιχνίδι)

 

Επίσης για το Myst όταν λες να μπεις στη λογική τν κόσμων τι εννοείς;; Είναι και αυτό με κόσμους και τέτοια; Δεν μ αρέσουν αυτά πολύ.

Στο TLJ υπάρχουν έντονα στοιχεία παραμυθιού (αν και είναι πολύ καλογραμμένος όλος ο κόσμος του) -κάτι που υποστηρίζεται βέβαια από τη λογική του παιχνιδιού.

 

Στο Myst, υπάρχουν πολλαπλοί κόσμοι. Οι κόσμοι σχεδιάζονται από κάποιον/κάποιους που είναι χαρακτήρες στο παιχνίδι, και ο κάθε κόσμος έχει μια συγκεκριμένη λογική στο σχεδιασμό του, υπάρχουν περίεργες κατασκευές που πρέπει να καταλάβεις πώς λειτουργούν και τι εξυπηρετούν. Δεν έχεις στοιχεία παραμυθιού. Περισσότερο έχεις ένα δράμα (ή μια τραγωδία) σε ένα φανταστικό σκηνικό. Πρέπει να καταλάβεις τι συνέβη και ποιον θα εμπιστευτείς. Όλοι οι γρίφοι πάντως είναι λογικοί όπως τους θυμάμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The lost crown

 

Τρομερή ατμόσφαιρα με φαντάσματα. Παίξε το και θα με θυμηθείς.

 

Επίσης έχουν κυκλοφορήσει τα monkey island 1 και 2 σε special edition με ανανεωμενα γραψίκα. Απλά κλασικα.

 

Είναι πολλά οπότε πες περίπου τι σου αρεσει από ατμόσφαιρα.

Επεξ/σία από Aztec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

black mirror 1 και 2 αν θελεις περιπέτεια τρόμου το πρόσφατο alter ego που εναι σχεδον το ίδιο με το black mirror (στα γραφικά) απλά διαφορετική ιστορία και το scratches direction's cut επίσης τρόμου

Τώρα όσο αναφορά το myst είναι απο τα αγαπημένα μου παιχνίδια όμως το myst η θα το λατρέψεις απο την πρώτη στιγμή η αντίθετα θα το μισήσεις οσο τίποτα άλο αναλόγως τα γούστα που έχεις, πάντος αν θέλεις να το παίξεις χωρίς λύσεις και τέτοια εχει πολύ μελέτη και πρέπει να αφοσιωθείς αρκετά για να καταλάβεις τι παίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα επιβεβαιώσβω τα περισσότερα που είπαν οι απο πάνω.

 

Γρίφοι:

Τα Myst είναι ιδιαίτερα παιχνίδια και αν δεν καταφέρεις να μπεις στη λογική θα απογοητευτείς. Είναι πραγματικά γρίφοι και το σενάριο έχει πολύ μικρή σημασία.

 

Machinarium. Περσινό indie διαμάντι, με έμφαση στους γρίφους χωρίς ιδιαίτερη ιστορία.

 

Περιπέτεια:

Να πω ότι το Syberia μου άρεσε και δε βαρέθηκα, ίσα ίσα η ιστορία με κρατούσε αφού μου φάνηκε πρωτότυπη. Η συνέχεια δεν ήταν τόσο πετυχημένη αλλά το απόλαυσα κι αυτό. Και τα γραφικά (για την εποχή τους, πάνε και κάποια χρόνια) μου είχαν φανεί εντυπωσιακά!

 

Το The Longest Journey και το Dreamfall είναι τα αγαπημένα μου adventures! Δεν καταλαβαίνω τι λένε οι απο πάνω:P Προτείνονται ανεπιφύλακτα!

 

Το Fahrenhait είναι πολύ διαφορετικό στο χειρισμό (με την καλή έννοια) και δεν έχω βρει όμοιο του ως τώρα. Casual παιχνίδι με παρα πολύ ενδιαφέρον σεναριο (εκτός από το τέλος που γίνονται όλα μπαχαλο αλλά ως εκεί πάει εξαιρετικα. Οι γρίφοι του είναι πολύ απλοί αλλά σε κρατάει σα να βλέπεις ταινία. Πραγματικά νιώθεις τον χαρακτήρα που ελέγχεις. Προτείνω να αρχίσεις με αυτό.

 

Χιούμορ:

Τα Broken Sword είναι τα πρώτα adventures που έπαιξα. Το 1 και 2 είναι ΦΟΒΕΡΑ, το τρία μέτριο, το τέταρτο βαρέθηκα και δεν το τέλειωσα. Ωραίο humor, εξαιρετικοί γρίφοι.

 

Ξεχάσατε τα monkey's island;;; Έχω παίξει το 3 όταν βγήκε και είχε πολύ πλάκα. Πρόσφατα βγάλαν επανεκδώσεις το 1 και 2 με ίδια ιστορία αλλά καινούργια γραφικά (πολύ όμορφα). Προτείνονται!

 

Το Grim Fandango είναι από τα καλύτερα adventures ever! Φοβεροί χαρακτήρες και διάλογοι, έξυπνοι και λογικοί γρίφοι, ακόμα πιο έξυπνο χιούμορ.

 

Τα Sam & Max episodes. Έχω τελειώσει τη season 1 (6 μικρά adventures) εκ των οποίων τα 3 ήταν πολύ καλά (πχ αυτό στο studio) και τα άλλα καλά ως μέτρια. Americanized slapstick και black humor αλλά δε βγαίνουν και πολύ πιο έξυπνα παιχνίδια πια.

 

Ένα ακόμα που δεν είχε ακουστεί πολύ όταν βγήκε είναι το So Blonde. Είναι από τον σεναριογράφο του broken sword (δεν το φτάνει σε καμία περίπτωση), το κλίμα είναι παρόμοιο όπως και το χιούμορ. Οι γρίφοι προς το εύκολο. Όμορφο παιχνίδι.

 

Θρίλερ:

Το Sherlock Holmes: The Awakened είναι θρίλερ μυστηρίου με τον γνωστό ήρωα, από τα καλύτερα adventures των τελευταίων ετών. Προταίνεται αν θες κάτι πιο σκοτεινό. Τα Nemesis και vs Jack The Ripper δεν τα ξέρω, δεν έχω ασχοληθεί.

 

Δες το The Path. Δεν το λες ακριβώς adventure, ίσως ούτε καν παιχνίδι (μη γίνω γραφικός αλλά μοιάζει πιο πολύ με τέχνη, με την ένοια που το σινεμα είναι τέχνη), αλλά το κλίμα που δημιουργεί είναι πολύ καλό. Άλλο ένα περσινό διαμαντάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γρίφοι:

Τα Myst είναι ιδιαίτερα παιχνίδια και αν δεν καταφέρεις να μπεις στη λογική θα απογοητευτείς. Είναι πραγματικά γρίφοι και το σενάριο έχει πολύ μικρή σημασία

 

Για το σενάριο που λές θα διαφωνήσω μαζί σου γιατί το myst έχει σενάριο που θα το ζήλευαν πολλοί σεναριογράφοι ταινιών δεν ξέρω αν γνωρίζεις πως παράλληλα με τα παιχνίδια εχουν εκδοθεί τρία βιβλία το The book of Artus,The book of Ti'Ana (το οποίο θα μεταφερθεί στην μεγάλη οθόνη) και το The book of D'ni, φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...