Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Adventurer's Corner - Συζήτηση για Adventure games


darian227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γρίφοι:

Τα Myst είναι ιδιαίτερα παιχνίδια και αν δεν καταφέρεις να μπεις στη λογική θα απογοητευτείς. Είναι πραγματικά γρίφοι και το σενάριο έχει πολύ μικρή σημασία

 

Για το σενάριο που λές θα διαφωνήσω μαζί σου γιατί το myst έχει σενάριο που θα το ζήλευαν πολλοί σεναριογράφοι ταινιών δεν ξέρω αν γνωρίζεις πως παράλληλα με τα παιχνίδια εχουν εκδοθεί τρία βιβλία το The book of Artus,The book of Ti'Ana (το οποίο θα μεταφερθεί στην μεγάλη οθόνη) και το The book of D'ni, φιλικά πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α ξέχασα να πω για τα δύο που ανέφερες myst και syberia

MYST: τι να πω . Βαρια ιστορία το παιχνίδι. Θα σου πρότεινα το πρώτο myst στην έκδοση real myst. Έτσι να δεις το πρώτο σε πωλήσεις adventure game και το 6o αν δεν κάνω λάθος pc game σε πωλήσεις όλων των εποχών. Όμορφος κόσμος , σουρεαλ σε πολλές περιπτώσεις. Η δυσκολία του πρώτου παιχνιδιού είναι χαμηλή για έναν εμπειρο και μέτρια θα την χαρακτήριζα για έναν μη έμπειρο. Αν θέλεις δυσκολία σε επίπεδο ανώτερο πας για την συνέχεια το Riven ( Myst 2). Όλο το παιχνίδι όπως και το πρώτο είναι ένας γρίφος.Αν ξέρεις την λύση το λύνεις τσακ μπαμ και χάνεις την μαγεία. Γενικά είναι γριφοι παρατηρώ και συνδυάζω όλη την πληροφορία γύρω μου.Ξεχνάς το inventory όπως το ξέρεις. Το Riven για μένα είναι απο τα πιο έξυπνα παιχνίδια. Τέλος να πω ότι αν θέλεις πραγματικά να ζήσεις το παιχνίδι πρέπει να διαβάσεις αρκετά. Επειδή γενικά δεν υπάρχουν διάλογοι όλο το βάθος στο story(τα διάφορα ages) του παιχνιδιού βρίσκεται στα κείμενα που βρίσκεις. .Μερικά μάλιστα δίνουν κρίσιμες πληροφορίες.Δεν είναι απαραίτητη φυσικά όλη η πληροφορία για να το λύσεις . Οπότε καλό διάβασμα.

 

Syberia : εύκολο παιχνίδι με γραμμική ροή . Όμορφα γραφικά και σενάριο ,συναισθηματικό φινάλε ( περισσότερο στο δύο ) και φυσικά παίζεις και το syberia 2 καθώς το πρώτο σε αφήνει σε αναμένα κάρβουνα.Γενικά ευκολοχώνευτο όμορφο παιχνίδι.

Επεξ/σία από Aztec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Α ξέχασα να πω για τα δύο που ανέφερες myst και syberia

MYST: τι να πω . Βαρια ιστορία το παιχνίδι. Θα σου πρότεινα το πρώτο myst στην έκδοση real myst. Έτσι να δεις το πρώτο σε πωλήσεις adventure game και το 6o αν δεν κάνω λάθος pc game σε πωλήσεις όλων των εποχών. Όμορφος κόσμος , σουρεαλ σε πολλές περιπτώσεις. Η δυσκολία του πρώτου παιχνιδιού είναι χαμηλή για έναν εμπειρο και μέτρια θα την χαρακτήριζα για έναν μη έμπειρο. Αν θέλεις δυσκολία σε επίπεδο ανώτερο πας για την συνέχεια το Riven ( Myst 2). Όλο το παιχνίδι όπως και το πρώτο είναι ένας γρίφος.Αν ξέρεις την λύση το λύνεις τσακ μπαμ και χάνεις την μαγεία. Γενικά είναι γριφοι παρατηρώ και συνδυάζω όλη την πληροφορία γύρω μου.Ξεχνάς το inventory όπως το ξέρεις. Το Riven για μένα είναι απο τα πιο έξυπνα παιχνίδια. Τέλος να πω ότι αν θέλεις πραγματικά να ζήσεις το παιχνίδι πρέπει να διαβάσεις αρκετά. Επειδή γενικά δεν υπάρχουν διάλογοι όλο το βάθος στο story(τα διάφορα ages) του παιχνιδιού βρίσκεται στα κείμενα που βρίσκεις. .Μερικά μάλιστα δίνουν κρίσιμες πληροφορίες.Δεν είναι απαραίτητη φυσικά όλη η πληροφορία για να το λύσεις . Οπότε καλό διάβασμα.

 

Syberia : εύκολο παιχνίδι με γραμμική ροή . Όμορφα γραφικά και σενάριο ,συναισθηματικό φινάλε ( περισσότερο στο δύο ) και φυσικά παίζεις και το syberia 2 καθώς το πρώτο σε αφήνει σε αναμένα κάρβουνα.Γενικά ευκολοχώνευτο όμορφο παιχνίδι.

Επεξ/σία από Aztec
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα στα παιδια ψαχνω να βρω παιχνιδια για το PC

σε στυλ Mist η σαν το αγαπημενο μου Safe Craker με ενδιαφερει ο βαθμος δυσκολιας να ειναι .. εξωφρενικος! (επαιξα πριν λιγο καιρο και εχω φαει σκαλωμα)

περιμενω τις προτασεις σας .. Σας υπενθυμιζω για τον βαθμο δυσκολιας εξωφρενικος... :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα στα παιδια ψαχνω να βρω παιχνιδια για το PC

σε στυλ Mist η σαν το αγαπημενο μου Safe Craker με ενδιαφερει ο βαθμος δυσκολιας να ειναι .. εξωφρενικος! (επαιξα πριν λιγο καιρο και εχω φαει σκαλωμα)

περιμενω τις προτασεις σας .. Σας υπενθυμιζω για τον βαθμο δυσκολιας εξωφρενικος... :devil:

 

Γιατι εξωφρενικο βαθμο? Τοσο καλος εισαι που τελιωνεις μιστ χωρις οδηγους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα δεν ειναι αμα ειμαι καλος η οχι σωστα?

απλα εκανα μια ερωτηση για adventure games με εξωπραγματικη δυσκολια αν υπαρχει καποια προταση πολυ ευχαριστως να την ακουσω

και παλι ευχαριστω :-)

 

---------- Προσθήκη στις 01:59 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 01:19 ----------

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Treasure_Quest_(game)

 

Αμα το λυσεις...να μου τρυπησεις την μυτη.

 

 

ξερει κανεις που μπορω να το βρω?

SomnusRX ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το θεμα δεν ειναι αμα ειμαι καλος η οχι σωστα?

απλα εκανα μια ερωτηση για adventure games με εξωπραγματικη δυσκολια αν υπαρχει καποια προταση πολυ ευχαριστως να την ακουσω

και παλι ευχαριστω :-)

 

---------- Προσθήκη στις 01:59 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 01:19 ----------

 

 

 

ξερει κανεις που μπορω να το βρω?

SomnusRX ευχαριστω!

 

Δεν το πα ειρωνικα, απλως για να ζητας κατι τοσο δυσκολο, σημαινει οτι τα αλλα σου φαινεται ευκολα, ή οτι χρησιμοποιεις ευκολα οδηγο. Αλλα μαλλον για την πρωτη περιπτωση σε κοβω.

 

Zork εχεις παιξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν εχω παιξει καλο ειναι?

αν χρησιμοποιεις οδηγο ομως χανετε ολο το παιχνιδι ετσι δεν ειναι ? προτιμω να καιω φαια ουσια αλλα μετα να λεω μπραβο μου το βρηκα , ξερετε ολοι εκεινο τον αναστεναγμο ανακουφισης {αντε 8 ωρες ρε ρημαδι σε εσκισα} παρα το [ α ετσι ηταν τελικα οκ .. παμε παρακατω]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι πολυ καλη η σειρα Zork.

 

Ναι το καλυτερο ετσι ειναι. Να μην χρησιμοποιεις οδηγο. Αλλωστε τα adventure ειναι τα μονα παιχνιδια που χρειαζονται, και οταν καταφερνεις να περνας σημεια που κολλας ειναι η μεγιστη ατομικη ικανοποιηση!

 

Αλλα αυτα τα παλια ειναι πολυ Hardcore. Στην καινουρια γενια αντβεντουρ αντε να κολλας σε 2-3 σημεια, και αμα ξεκολλησεις (ειτε το βρεις, ειτε χρησιμοποιησεις οδηγο) συνηδειτοποεις οτι ηταν μια μουφα αυτο που επρεπε να κανεις και τσατιζεσαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να σας πω κατι μια !σωστη! λογικη στο παιχνιδι ναι

φαντασια ναι βεβαια ! το να βαζεις σε ενα adventure τη πρωτη παπαρια που σου ηρθε στο μυλο .. (συγκεκριμενα γατα - κολητικη ταινια - σιροπι - φωτογραφια ) βαζεις σιροπι για να παει η γατα εχεις κολησει τη ταινια εκει που παει η γατα τρωει το σιροπι κολλαει στη κολητικη ταινια και αφηνει τριχες παιρνεις τι τριχες τις χρησιμοποιεις για να κανεις ενα μουστακι το οποιο το κολλας στο προσωπο σου με το σιροπι που απεμεινε για να μοιαζεις στη φωτογραφια. ! μονο που στη γαμημενη φωτογραφια ο τυπας ΔΕΝ εχει μουστακι....!!!!)

adventure που χρειαζετε οδηγο για να το λυσεις για μενα ειναι αποτυχια του δημιουργου.... ταπεινη μου αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...