Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Adventurer's Corner - Συζήτηση για Adventure games


darian227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Oldschool ο status, θενξ!

 

Praetorian, το Sanitarium βλέπω να λέει κάτι για ουμπερ άρρωστη ιστορία και ψήνομαι.

Το Fahrenheit το 'χω παίξει, χαριτωμένο ήταν. Μια μέρα η YiN ανακάλυψε πως αν πατάς όλα τα κουμπιά στο πληκτρολόγιο, κάνεις τη δουλειά σου στα action sequences και έτσι γλυτώσαμε την 15η φορά που μου ερχόταν όλο το σαλόνι στο κεφάλι, κομμάτι-κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Syberia, και από μένα. Ειδικά το πρώτο. Απίστευτη ιστορία. Όλοι οι adventurers, που σέβονται τον εαυτό τους, θα πρέπει να το τερματίσουν.

 

ΥΓ. Είδα πως το 2012, βγαίνει και Syberia 3. In Sokal We Trust :).

 

Κι ένα παλιότερο, το little big adventure, ο κεντρικός χαρακτήρας, όλα τα λεφτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oldschool ο status, θενξ!

 

Praetorian, το Sanitarium βλέπω να λέει κάτι για ουμπερ άρρωστη ιστορία και ψήνομαι.

Το Fahrenheit το 'χω παίξει, χαριτωμένο ήταν. Μια μέρα η YiN ανακάλυψε πως αν πατάς όλα τα κουμπιά στο πληκτρολόγιο, κάνεις τη δουλειά σου στα action sequences και έτσι γλυτώσαμε την 15η φορά που μου ερχόταν όλο το σαλόνι στο κεφάλι, κομμάτι-κομμάτι.

συμφωνα ομως με αυτα που ζητας δεν σου κανει κανενα απο τα δυο.Το sanitaryum λογω γραφικων και το fahrenait λογω θανατων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Να πω κι εγώ πως το machinarium που το ξεκίνησα, δε μου φαίνεται να έχει καθόλου σενάριο.

 

Να πω δεύτερον, πως η ψήφος μου είναι στα Syberia 1+2. Προσωπικά δεν τα διαχωρίζω, αφενός τα έπαιξα το ένα πίσω από το άλλο, αφετέρου το story είναι εντελώς ενιαίο, σε βαθμό που όταν τελειώνει το 1 ξέρεις ότι θα υπάρξει 2, άρα δε βρίσκω νόημα να παίξει κανείς μόνο το 1. Είναι σαν να βλέπει το StarWars Episode V χωρίς να δει μετά το VI επειδή πχ του τη σπάνε τα ewoks. Το παιχνίδι δεν έχει challenging γρίφους πάντως. Λίγο πολύ τους περνάς με τη μία. Πολύ ωραία μουσική. Γενικά τη θυμάμαι με πολύ έντονα συναισθήματα.

 

Και μόλις συνειδητοποίησα ότι έγραψα "την θυμάμαι" και όχι "το θυμάμαι". Προφανώς νομίζω ότι είναι ταινία.

 

Και ερχόμαστε στο πιο περίεργο μέρος του θρεντ για μένα:

 

 

Εγώ θα πρότεινα από παλιά και το περίεργο Sanitarium.

 

Τον καιρό εκείνο τον παλιό, που παίζαμε demos για να αποφασίσουμε τι παιχνίδι θα αγοράσουμε, δύο είχαν τραβήξει την προσοχή μου. Το ένα ήταν το Grim Fandango και το άλλο το Sanitarium (ναι, διάβαζα Τσουρινάκη στο PC Master). Κάποιος μου πήρε δώρο το πρώτο (παραδόξως σχεδόν όλα τα αγαπημένα μου παιχνίδια δεν τα έχω αγοράσει ποτέ εγώ, αλλά μου τα έχουν πάρει-δώσει άλλοι ως δώρο κτλ) και το δεύτερο μπήκε στο συρτάρι.

 

ΕΧΘΕΣ, λοιπόν, πιάνω μια κουβέντα με έναν φίλο και συζητάγαμε περί παιχνιδιών γενικώς, προτιμήσεις και έτσι, και του λέω ότι μου έχει μείνει αγκάθι που δεν έπαιξα ποτέ ένα παλιό adventure που έμεινε-δεν πολυέμεινε στην ιστορία, το Sanitarium (που μου ήρθε τώρα, άλλη ιστορία). Εκστασιάζεται, μου λέει "το επόμενο που θα παίξεις" κτλ. Μου έκανε εντύπωση ότι ο ίδιος το γνώριζε και ήταν φαν και κάπου αναθερμάνθηκε το ενδιαφέρον.

 

Σήμερα διαβάζω ποστ από τον αγαπητότατο Praetorian με πρόταση για το συγκεκριμένο παιχνίδι; Μα αυτό είναι οιωνός κανονικός! Μόλις τελειώσω το Longest Journey (ξέρω, απαράδεκτος, το είπαμε τόσες φορές), πάω βουρ για Sanitarium.

----

 

 

 

Ίσως ο λόγος που δεν έπιασα ποτέ το Sanitarium με όρεξη, είναι γιατί ενώ το PC Master του είχε πολύ καλή βαθμολογία (συγκρατημένη για Τσουρινάκη, νομίζω ήταν 93-94%, κάτι τέτοιο), το PC Zone το είχε θάψει, δίνοντας του κάτι του στυλ 60%. Σήμερα είμαι πιο ώριμος.

 

Τελευταία πρόταση από μένα, αν και δεν ξέρω αν θα είναι εύκολο να παίξει σε σύγχρονο υπολογιστή, ένα παιχνίδι που θεωρώ χαμένο διαμάντι, myst-style, υπέροχη μουσική και γραφικά, τρομερή ατμόσφαιρα, "κάτι μου έχει αφήσει μέσα μου", το τρομερό Morpheus.

 

Τα δύο reviews (link) αποκαλύπτουν κάτι περίεργο: τα γραφικά, ο ήχος και τα παζλ έχουν πάρει Α από τον έναν reviewer και B από τον άλλον. Πουθενά δεν συμφώνησαν. Εκτός από την υπόθεση (Α).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Machinarium τελικά το ήξερα, είχα παίξει το demo. Γλυκούλι. Τώρα παίζω το Syberia, ωραίο φαίνεται. Ήθελα κάποια πράγματα κάπως διαφορετικά, αλλά κατηγορώ τον έρωτά μου για την April Ryan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

 

Τον καιρό εκείνο τον παλιό, που παίζαμε demos για να αποφασίσουμε τι παιχνίδι θα αγοράσουμε, δύο είχαν τραβήξει την προσοχή μου. Το ένα ήταν το Grim Fandango και το άλλο το Sanitarium (ναι, διάβαζα Τσουρινάκη στο PC Master). Κάποιος μου πήρε δώρο το πρώτο (παραδόξως σχεδόν όλα τα αγαπημένα μου παιχνίδια δεν τα έχω αγοράσει ποτέ εγώ, αλλά μου τα έχουν πάρει-δώσει άλλοι ως δώρο κτλ) και το δεύτερο μπήκε στο συρτάρι.

 

ΕΧΘΕΣ, λοιπόν, πιάνω μια κουβέντα με έναν φίλο και συζητάγαμε περί παιχνιδιών γενικώς, προτιμήσεις και έτσι, και του λέω ότι μου έχει μείνει αγκάθι που δεν έπαιξα ποτέ ένα παλιό adventure που έμεινε-δεν πολυέμεινε στην ιστορία, το Sanitarium (που μου ήρθε τώρα, άλλη ιστορία). Εκστασιάζεται, μου λέει "το επόμενο που θα παίξεις" κτλ. Μου έκανε εντύπωση ότι ο ίδιος το γνώριζε και ήταν φαν και κάπου αναθερμάνθηκε το ενδιαφέρον.

 

Σήμερα διαβάζω ποστ από τον αγαπητότατο Praetorian με πρόταση για το συγκεκριμένο παιχνίδι; Μα αυτό είναι οιωνός κανονικός! Μόλις τελειώσω το Longest Journey (ξέρω, απαράδεκτος, το είπαμε τόσες φορές), πάω βουρ για Sanitarium.

----

 

 

 

My two cents στο thread, το Morpheus το βρήκα ειλικρινά απο τα καλύτερα Myst-clones μέχρι σήμερα, αν και πιστεύω είναι δύσκολο να το βρείς σε retail πλέον. Έχει μια αρκετά απλή ιστορία που αναπτύσσεται με αρκετά έξυπνο τρόπο - αλήθεια, ειμαί ο μόνος που όταν είδα το Inception θυμήθηκα το Morpheus;devil.png

 

Το Sanitarium είναι επίσης μια καλή επιλογή, το plot twist στο τέλος είναι λίγο μέτριο (προσωπική άποψη, μη βαράτε tongue.gif) αλλά σε γενικές γραμμές έχει απο τα καλύτερα σενάρια που έχω δεί στο είδος adventure-horror-mystery. Οιωνός ή όχι, συστημένο ανεπιφύλακτα.

 

Το The Last Express θα πρότεινα επίσης, είναι άνετα ότι καλύτερο έχει βγεί σε adventure εποχής (συγκεκριμένα WW2 νομίζω; ) - το θεωρώ άνετα αριστούργημα και την καλύτερη δουλειά που έχει βγάλει ο Jordan Mechner μέχρι στιγμής.

 

Γενικά βλέπω σε αυτό το topic αρκετούς λάτρεις των (καλών) adventure games, οπότε όλα όσα προαναφέρονται είναι "καλές" επιλογές για ένα ευχάριστο καλοκαίρι.biggrin.gif

 

Edit:

To Machinarium τελικά το ήξερα, είχα παίξει το demo. Γλυκούλι. Τώρα παίζω το Syberia, ωραίο φαίνεται. Ήθελα κάποια πράγματα κάπως διαφορετικά, αλλά κατηγορώ τον έρωτά μου για την April Ryan.

 

Δοκίμασε και τα Samorost (1 και 2) για κάτι παρόμοιο με το Machinarium, είναι απο την ίδια εταιρία αν δεν κάνω λάθος και πρέπει να έχουν και browser-integrated demo στο site τους.

Edit, the 2nd:

Απο GoG.com έχει τρία adventure games free: Beneath a Steel Sky, Flight of the Amazon Queen, Dragonsphere. Αν και το Dragonsphere τώρα το ξεκίνησα (δεν έπαιξα αρκετά για να δώσω άποψη), τα BaSS και Flight είναι αρκετά καλά adventures.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Machinarium τελικά το ήξερα, είχα παίξει το demo. Γλυκούλι. Τώρα παίζω το Syberia, ωραίο φαίνεται. Ήθελα κάποια πράγματα κάπως διαφορετικά, αλλά κατηγορώ τον έρωτά μου για την April Ryan.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην ερωτευθείς και την Kate!!! :wub:

 

Και για να κάνουμε και λίγο πλάκα...το παιχνίδι που θα σου πηγαίνει γάντι βγαίνει τέλη 2011 δυστυχώς :rolleyes:

 

http://www.youtube.com/watch?v=56Tb-BSfoso

 

:devil: :devil: :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζει, για την ακρίβεια μόλις το έκλεισα τσαντισμένος. Δεν ξέρω αν είναι θέμα συμβατότητας, αλλά έχει κάτι σπαστικά glitches. Επιπλέον, όταν μιλάω, οι παλιές επιλογές δεν εξαφανίζονται και μπορώ να συζητήσω ένα πράγμα τη φορά πριν η Kate αποφασίσει πως "πάει να δει την πόλη τώρα, γεια" ή "πάει στο δωμάτιο". Ακόμα και το ότι σταματάει το τρέξιμο για να ανέβει τα σκαλιά περπατώντας μου τη βιδώνει. Θα ξαναδοκιμάσω αύριο, θα περάσει η μάνα μου από 'δω, λογικά τότε όλα θα μου φαίνονται παράδεισος

 

Το The Last Express θα πρότεινα επίσης, είναι άνετα ότι καλύτερο έχει βγεί σε adventure εποχής (συγκεκριμένα WW2 νομίζω; )

 

Μόλις πριν τον Α' Παγκόσμιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλές προτάσεις ακούστηκαν.

 

Εγώ θα πρότεινα από παλιά και το περίεργο Sanitarium.

 

Από νεότερα, ίσως το Fahrenheit (αν και έχει QTE -και θάνατο αν δεν τα ολοκληρώσεις σωστά) -εγώ το λάτρεψα. Είναι αρκετά κοντά στο είδος του Dreamfall (αν και καμιά σχέση ως προς το story).

 

Fahrenheit & Sanitarium και τα μυαλά επί του αναδευτηρίου. :)

 

To Machinarium τελικά το ήξερα, είχα παίξει το demo. Γλυκούλι. Τώρα παίζω το Syberia, ωραίο φαίνεται. Ήθελα κάποια πράγματα κάπως διαφορετικά, αλλά κατηγορώ τον έρωτά μου για την April Ryan.

 

Περιμένω πως και πως το Syberia III, αλλά δεν το κόβω για σύντομα, επίσης ρίξε μάτι σε "Still life" 1 και 2.

 

Μείνε μακριά από Post mortem, άλλο ένα rehash του τρόπου πλοκής από την Microids.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πριν τον Α' Παγκόσμιο.

 

Ack, δέν διάβασα όλη την λίστα όπως φαίνεται (κακή συνήθεια devil.png ), το'χες παίξει τελικά το The Last Express. Τα επεισόδια Sam & Max τά΄χεις δεί by the way; Η πρώτη season καλούτσικη είναι (αν και παίζει λόγω νοσταλγίας να την "ανεβάζω" λίγο παραπάνω απ'όσο αξίζει), η Telltale γενικά το΄χει ρίξει στα episodic adventure games τώρα τελευταία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Δεν παίζει, για την ακρίβεια μόλις το έκλεισα τσαντισμένος. Δεν ξέρω αν είναι θέμα συμβατότητας, αλλά έχει κάτι σπαστικά glitches. Επιπλέον, όταν μιλάω, οι παλιές επιλογές δεν εξαφανίζονται και μπορώ να συζητήσω ένα πράγμα τη φορά πριν η Kate αποφασίσει πως "πάει να δει την πόλη τώρα, γεια" ή "πάει στο δωμάτιο". Ακόμα και το ότι σταματάει το τρέξιμο για να ανέβει τα σκαλιά περπατώντας μου τη βιδώνει. Θα ξαναδοκιμάσω αύριο, θα περάσει η μάνα μου από 'δω, λογικά τότε όλα θα μου φαίνονται παράδεισος

 

Φοβάμαι πως αυτά τα κάνει... Το χέρι στο escape. Αν θυμάμαι καλά, βοηθάει το παιχνίδι να εξελίσσεται πιο γρήγορα ( ή μήπως ήταν στο δεξί κλικ; )

 

Στο 2 διορθώθηκαν απ' ότι θυμάμαι. Είχα ανακουφιστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...