Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Adventurer's Corner - Συζήτηση για Adventure games


darian227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον θα αρχίσω το Sherlock Holmes vs Arsene Lupin .Είδα πολύ καλά σχόλια για το game σε όσα forum έχω μπει.Το μόνο λένε ότι είναι πανδύσκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Χμμμ. Τελευταια επαιξα το Myst (λιγο παλιο βεβαια νομιζω 1-2 χρονια πριν) ισως σ' αρεσει, αλλα απο καποιο σημειο και μετα κατανταει βαρετο και κουραστικο. Πολυ διαστημικο ρε παιδι μου.

 

Τo original Myst είναι του 1993. Απο τότε έχει επανεκδοθεί ως RealMyst (σε full 3d, και με κάποια bonus) και ως Masterpiece Edition. Για μένα δεν είναι βαρετό, αλλά μικρό και ίσως θα του οφελούσε λίγη περισσότερη διάρκεια και μεγαλύτερη ποικιλία στο στόχο σου. Το Riven βέβαια είναι όλα τα λεφτά.

 

 

Jack Keane φαίνεται ενδιαφέρον. Είναι το επομένο που έχω σκοπό να κοιτάξω.

Επίσης αξιόλογα και τα Sam n Max episodes από την Telltale που τώρα διανύουν τη 2η season τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τo original Myst είναι του 1993. Απο τότε έχει επανεκδοθεί ως RealMyst (σε full 3d, και με κάποια bonus) και ως Masterpiece Edition. Για μένα δεν είναι βαρετό, αλλά μικρό και ίσως θα του οφελούσε λίγη περισσότερη διάρκεια και μεγαλύτερη ποικιλία στο στόχο σου. Το Riven βέβαια είναι όλα τα λεφτά.

 

Το realMYST είναι απόλυτο must κατά τη γνώμη μου. Αν τα παιδιά που αναζητούν νέα adventure δεν το έχουν δει, με αυτό και την υπόλοιπη σειρά των MYST θα ξεχαστούν για τα καλά. Μακάρι να βλέπαμε μια αντίστοιχη προσπάθεια και για το RIVEN. Θα το αγόραζα ξανά....

 

Τώρα για τα αναμενόμενα adventure απορώ πως δεν αναφέρθηκε ακόμη το CULPA INNATA ( και preview) καθώς και το Experience112

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Τώρα για τα αναμενόμενα adventure απορώ πως δεν αναφέρθηκε ακόμη το CULPA INNATA ( και preview) καθώς και το Experience112

 

Αρκετά καλό το Cupla Innata. Χάνει αρκετά στον τομέα των γραφικών του που μοιαζουν κάπως πρόχειρα (απορώ πως αυτός στο preview τα βρήκε υπέροχα), αλλά φαίνεται να κερδίζει σε υπόθεση (ακόμα στην αρχή του είμαι).

 

To Experience 112, πρώτη φορά το ακούω. Ωραίο και πρωτότυπο δείχνει. Τo e-shop το έχει προγραμματισμένο για Γενάρη. Κατέβασα χθες το demo του (κάπου 600+Mb) αλλά για ανεξήγητο λόγο αυτό δεν παίζει καθόλου.

Κορυφαίο το σχόλιο στο e-shop:

Ένα ατμοσφαιρικό θρίλερ επιβίωσης και μια συναρπαστική ιστορία , εμπνευσμένη από τηλεοπτικές σειρές και videogames όπως τα: Lost, X-files, Silver και Lemmings
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για το myst φοβερο παιχνιδι.οντως τα adventure εχουν παραμεληθει αρκετα.Βασικα ειναι +το ειδος τετοιο που απαιτει αρκετη σχεδιαση +δουλεια απο τις εταιρειες.Δν ειναι το ιδιο να φτιαξεις ενα fps με ενα adventure.παντως αυτα τα παιχνιδια οταν ειναι καλα γραφουν ιστορια σε αντιθεση με τα αλλα ειδη που βγαινουν για λιγο +μετα τα βαριομαστε +πιανουν τη 8εση τους στ ραφι.Εξαιρεση μερικα rpgs +ελαχιστα αλλα που λογω καλης δουλειας απασπασαν κριτικες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με το sinking island, έχω να πω τα εξής:

 

1) Έχει πολύ όμορφα και προσεγμένα γραφικά και μοιάζει πολύ με τα syberia στο στήσιμο. Οι εικόνες δεν είναι στατικές αλλά κουνάνε δέντρα και γρασίδι από τον αέρα, έχει ρεαλιστικές φωτοσκιάσεις κτλ.

2) Η μουσική του είναι πολύ όμορφη και ταιριάζει πάρα πολύ με το σενάριο.

3) Είναι λίγο κουραστικό το γεγονός ότι ρωτάς πολλούς ανθρώπους τα ίδια πράγματα ώστε να πάρεις την άποψη του καθενός.

 

Γενικά είναι ωραίο, τώρα το παίζω κι εγώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταπληκτικό adventure αυτήν την εποχή είναι και το The Darkness within;In pursuit of Loath Nolder. Μόλις τώρα το ξεκίνησα, αλλά είναι πολύ ατμοσφαιρικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω διαβάσει ότι έχει μερικά σοβαρά bug όπως τα dead end που θεωρώ απαράδεκτα σε adventure.Δλδ να έχεις φτάσει σε ένα σημείο και να μην μπορείς να προχωρήσεις λόγο κάποιου bug.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω διαβάσει ότι έχει μερικά σοβαρά bug όπως τα dead end που θεωρώ απαράδεκτα σε adventure.Δλδ να έχεις φτάσει σε ένα σημείο και να μην μπορείς να προχωρήσεις λόγο κάποιου bug.

 

Έχει βγει patch για τα συγκεκριμένα προβλήματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλλον θα δοκιμάσω το Jack Keane μόλις τελειώσω με τους 2 τερματισμούς που μου απέμειναν στο Witcher.

Πρόσφατα τερμάτισα τα Runaway & Runaway 2, τα οποία ήταν αρκετά καλά. Δεν μπορώ να ξεχάσω πάντως τα κορυφαία για μένα Indiana Jones And The Fate Of Atlantis, Simon The Sorcerer & Monkey Island 1, 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Εχω διαβάσει ότι έχει μερικά σοβαρά bug όπως τα dead end που θεωρώ απαράδεκτα σε adventure.Δλδ να έχεις φτάσει σε ένα σημείο και να μην μπορείς να προχωρήσεις λόγο κάποιου bug.

 

Τι εννοεις σαν dead end?

 

Εγω παλι ρε παιδια τρωω ενα bug στο Sinking Island οπου με πεταω στην αρχη μολις,οταν παω να ενωση τν φωτο με τα declaration για να τα στειλω,ξερει κανεις τι παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...