Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Adventurer's Corner - Συζήτηση για Adventure games


darian227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε πως το λένε το adventurάκι, σχετικά καινούριο, με κάτι άτομα που βρίσκονται σε ένα νησί με έναν φάρο.. (ρωσικής προελεύσεως θαρρώ.)

 

Επίσης Secret Files: Tunguska, καθώς επίσης μένουμε όσο το δυνατό μακρύτερα από το Secter files 2.

Και αγαπάμε Broken swords series.

 

Επίσης από τζάμπα αξίζουν:

 

http://www.adventuregamers.com/gameinfo.php?id=1814 (όλη η τριλογία).

http://www.adventuregamers.com/gameinfo.php?id=1942 (alone in the park, επειδή being alone in the dark, just doesn't cut it.:P)

http://www.adventuregamers.com/gameinfo.php?id=1940 (μυστήριο άλα Βούδα, πες τη!:Ρ)

 

Φυσικά μιας και είναι τζάμπα, συγχωρούμε τυχών bugs και τα ρέστα.

 

Και επειδή ο επιμένων Ελληνιακά: http://www.anima-ppd.com/ συνωμοσίες 1 και 2.:ρ

Και το diamonds in the rough (atropos studios).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Πάντως, συνειδητά δεν είπα κάτι περισσότερο για το Sanitarium γιατί όσο προϊδεασμένος μπει κανείς τόσο λιγότερο θα το απολαύσει (αν και πάλι παίζει να μην αρέσει καθόλου, γιατί είναι αρκετά... περίεργο).

 

Ως adventure είναι από τα πιο ιδιόρρυθμα που έχω παίξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως, συνειδητά δεν είπα κάτι περισσότερο για το Sanitarium γιατί όσο προϊδεασμένος μπει κανείς τόσο λιγότερο θα το απολαύσει (αν και πάλι παίζει να μην αρέσει καθόλου, γιατί είναι αρκετά... περίεργο).

 

Ως adventure είναι από τα πιο ιδιόρρυθμα που έχω παίξει.

 

Σίγουρα, ναι, ιδιόρρυθμο, βασίζεται ελαφρός στο Weird Dreams, πάνω κάτω το ίδιο σενάριο έχουν απλά είναι διαφορετικό genre (είδες μαμά, έπιασε τόσο το προφίσιενσι:Ρ), οι δημιουργοί ήθελαν να του δώσουν γερές δόσεις ατμόσφαιρας και το κατάφεραν, αν εξαιρέσεις το απότομο τέλος και το μικρό gameplay τότε είναι τρομερό.

 

Θα μπορούσε να ήταν κλάσεις ανώτερο αν ήταν κάπως μεγαλύτερο και οι γρίφοι ήταν λίγο πιο δύσκολοι.

Επεξ/σία από status
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην ερωτευθείς και την Kate!!! :wub:

 

Μα τώρα σοβαρά; Έχεις από τη μία την ΑΓΡΙΟΓΑΤΑ:

 

 

AprilBlurs.jpg

 

 

και απ' την άλλη την ΚΟΝΤΕΣΣΑ:

 

 

sigamhvraxeismwrh.png

 

 

Μιλάμε έχω αρρωστήσει, κάθομαι και ακούω τα soundfiles του TLJ που μιλάει η April και μελαγχολώ σαν έφηβος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θελετε να παιξετε πραγματικα αρρωστημενα adventures ομως δοκιμαστε τα παρακατω και εδω ειμαστε. Να πω ομως πως εχω κοψει το σπορ καιρο τωρα..

 

 

9

bad day in the midway

bad mojo

Phantasmagoria 1

Dark seed 1,2

the dark eye

I have no mouth and I must scream

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θελετε να παιξετε πραγματικα αρρωστημενα adventures ομως δοκιμαστε τα παρακατω και εδω ειμαστε. Να πω ομως πως εχω κοψει το σπορ καιρο τωρα..

 

 

9

bad day in the midway

bad mojo

Phantasmagoria 1

Dark seed 1,2

the dark eye

I have no mouth and I must scream

 

 

Harvest moon

 

(αλήθεια πως μου διέφυγε το i have no mouth εμένα;!!)

http://www.youtube.com/watch?v=iw-88h-LcTk

(Ο συγγραφέας στην φωνή του AM (Allied Μastercomputer).

 

Repeat after him:

 

Hate. Let me tell you how much I've come to hate you since I began to live. There are 387.44 million miles of printed circuits in wafer thin layers that fill my complex. If the word 'hate' was engraved on each nanoangstrom of those hundreds of miles it would not equal one one-billionth of the hate I feel for humans at this micro-instant. For you. Hate. Hate.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα τώρα σοβαρά; Έχεις από τη μία την ΑΓΡΙΟΓΑΤΑ:

 

 

AprilBlurs.jpg

 

 

και απ' την άλλη την ΚΟΝΤΕΣΣΑ:

 

 

sigamhvraxeismwrh.png

 

 

Μιλάμε έχω αρρωστήσει, κάθομαι και ακούω τα soundfiles του TLJ που μιλάει η April και μελαγχολώ σαν έφηβος.

 

Η σύγκριση είναι άδικη...και η Kate στο τέλος του ταξιδιού θα έχει αλλάξει πάρα πολύ...και αυτή είναι νομίζω και η αιτία της μεγάλης επιτυχίας των 2 adventures, πέρα από το φοβερό story και στα 2 έχουμε να κάνουμε με ηρωίδες που εξελίσσονται κατά την διάρκεια του παιχνιδιού με αποτέλεσμα στο τέλος να είναι αγνώριστες!!! Επιπλέον η Kate έχει και τον Oscar :-D , κατά την γνώμη μου ένας από τους πιο επιτυχημένους & αγαπημένους δευτεραγωνιστές σε adventure (οι 2 τους έχουν μια από τις πιο συγκινητικές σκηνές που έχω συναντήσει σε adventure, στο 2ο μέρος της σειράς)...παίξε μέχρι το τέλος του "ταξιδιού" και δεν θα χάσεις!!! ;)

 

 

syberia2.jpg

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σύγκριση είναι άδικη...και η Kate στο τέλος του ταξιδιού θα έχει αλλάξει πάρα πολύ...και αυτή είναι νομίζω και η αιτία της μεγάλης επιτυχίας των 2 adventures, πέρα από το φοβερό story και στα 2 έχουμε να κάνουμε με ηρωίδες που εξελίσσονται κατά την διάρκεια του παιχνιδιού με αποτέλεσμα στο τέλος να είναι αγνώριστες!!! Επιπλέον η Kate έχει και τον Oscar :-D , κατά την γνώμη μου ένας από τους πιο επιτυχημένους & αγαπημένους δευτεραγωνιστές σε adventure (οι 2 τους έχουν μια από τις πιο συγκινητικές σκηνές που έχω συναντήσει σε adventure, στο 2ο μέρος της σειράς)...παίξε μέχρι το τέλος του "ταξιδιού" και δεν θα χάσεις!!! ;)

 

 

syberia2.jpg

 

 

Με το μπαρδόν αλλά ο Oscar έρχεται δεύτερος, πρώτος είναι ο Floyd από το Planetfall :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το μπαρδόν αλλά ο Oscar έρχεται δεύτερος, πρώτος είναι ο Floyd από το Planetfall :rolleyes:

 

 

Οι αγαπημένοι ήρωες είναι νομίζω όσα και τα adventures...το είδος προσφέρεται για τέτοια "δεσίματα" παίκτη - ήρωα...με τα text adventures δεν ασχολήθηκα ποτέ, λόγω ηλικίας κυρίως...μπήκα στον κόσμο των graphic κάπου στις αρχές το '90 και το γύρισμα πίσω ήταν και είναι πολύ δύσκολο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...