Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Adventurer's Corner - Συζήτηση για Adventure games


darian227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To Resonance τί διάρκεια έχει? Σε σχέση με το Gemini Rue τί λέει?

 

Είχα αγοράσει το Gemini Rue full price και κάπως απογοητεύτηκα από τη διάρκειά του. Επίσης είναι αρκετά overrated σε σύγκριση με τα adventures που παίζαμε τη δεκαετία του 90.

 

Το ξεκίνησα χτές 12 το μεσημέρι και έπαιξα σερί μέχρι τις 2 το βράδυ, με μία ώρα διάλειμμα ενδιάμεσα. Οπότε όχι τόσο μεγάλη. Αλλά αξίζει το παιχνίδι με τα χίλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άρα η διάρκεια είναι κάπου στα ίδια πλαίσια με το Gemini Rue.

 

Πάντως οι κριτικές του είναι πάρα πολύ καλές.

 

Το studio αυτό φτιάχνει πολύ καλά adventures, αν και θα προτιμούσα να έδινα περισσότερα χρήματα για adventure μεγαλύτερης διάρκειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα η διάρκεια είναι κάπου στα ίδια πλαίσια με το Gemini Rue.

 

Πάντως οι κριτικές του είναι πάρα πολύ καλές.

 

Το studio αυτό φτιάχνει πολύ καλά adventures, αν και θα προτιμούσα να έδινα περισσότερα χρήματα για adventure μεγαλύτερης διάρκειας.

 

Ξεκίνησα το Gemini Rue. Μου αρέσει το plot μέχρι στιγμής:) Δεν ξέρω γιατί αλλά μου δίνει μια αίσθηση "total recall" :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δείτε οπωσδήποτε το the book of the unwritten tales. Το τελειώνω και μιλάμε είναι ένα απίστευτο game. Τέτοιο πετυχημένο χιούμορ έχω να δω σε adventure από την εποχή του monkey island και δεν κάνω πλάκα. Και φοβερά δομημένο σαν υπόθεση και ευρηματικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα επίσης κυκλοφορεί το The Dark Eye: Chains of Satinav της Daedalic, το adventure που βασίζεται στο ομώνυμο pen and paper universe. Το περιμένω με ανυπομονησία, οι άνθρωποι ξέρουν να φτιάχνουν καταπληκτικά adventures.

 

Για το The Book of Unwritten Tales έχουμε μιλήσει πολλοί στις πίσω σελίδες με κολακευτικά λόγια, είναι καταπληκτικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την αγγλική έκδοση του Chains of Satinav την έχετε δει πουθενά να την πουλάνε. Σήμερα υποτίθετε ότι βγαίνει αλλά δεν υπάρχει σε κανένα γνωστό μαγαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την αγγλική έκδοση του Chains of Satinav την έχετε δει πουθενά να την πουλάνε. Σήμερα υποτίθετε ότι βγαίνει αλλά δεν υπάρχει σε κανένα γνωστό μαγαζί.

 

Retail θα αργήσει λιγάκι όπως γίνεται σχεδόν πάντα με τις γερμανικές εταιρείες ανάπτυξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει παίξει κανείς το Anastronaut: Moon Hopper?

 

http://anas-tronaut.blogspot.com/2012/01/anastronaut-moon-hopper.html

 

Δεν έχω βρεί demo και θέλω να πάρω καμια γνώμη πριν δώσω 15$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τελείωσα το 2ο επεισόδιο του The Walking Dead.

 

Στα θετικά, η εξαιρετική ιστορία. Αρκετά και ενδιαφέροντα διλήμματα, πολύ πιο κλειστοφοβικό κλίμα αυτή τη φορά. Τα puzzles μου φάνηκαν λιγότερα και ευκολότερα από το πρώτο επεισόδιο, όμως δεν αφαιρούν σε τίποτε από το παιχνίδι, το οποίο άλλωστε δε βασίζεται στους γρίφους αλλά στις αποφάσεις που καλείται να πάρει ο παίκτης.

 

Επίσης στα θετικά, η επιβεβαίωση ότι το παιχνίδι πράγματι "θυμάται" τις επιλογές που έκανε ο παίκτης το προηγούμενο επεισόδιο.

 

Στα αρνητικά, η (πρακτική, ενδεχομένως) αδυναμία των υποτίτλων να παρακολουθήσουν τη ροή των διαλόγων στα σημεία όπου επικρατεί αναστάτωση και αρκετοί χαρακτήρες μιλάνε ταυτόχρονα. Για παίκτες οι οποίοι βασίζονται στους υποτίτλους, ενδεχομένως αυτό να δυσκολέψει ελαφρά την παρακολούθηση κάποιων σημείων -όχι ιδιαίτερα, πάντως, καθώς αυτά τα σημεία είναι λίγα και, ούτως ή άλλως, δε χάνεται καμία απαραίτητη πληροφορία έτσι.

 

Για να ολοκληρώσω το επεισόδιο μου πήρε κάτι περισσότερο από τρεις ώρες, με μικρές διακοπές και δύο-τρία reloads (τα action sequences μου φάνηκαν πολύ πιο απαιτητικά αυτή τη φορά). Είναι όμως τέτοια η ένταση και το κλίμα, ώστε είχα την αίσθηση πως πέρασε πολύ περισσότερη ώρα.

 

Συνολικά, είναι ό,τι πιο αξιόλογο έχω δει από την Telltale και πραγματικά είναι πολύ καλό να βλέπεις μια ιστορία να εξελίσσεται και να βελτιώνεται στην πορεία.

 

Το μόνο ουσιαστικό "παράπονο" είναι ότι θα χρειαστούν μήνες για να δούμε ολόκληρο το παιχνίδι. Κατά τα άλλα, πρόκειται για εξαιρετική δουλειά και το προτείνω, και πάλι, ανεπιφύλακτα.

 

(Παρενθετικά, απομένουν κάτι λιγότερο από 4 ημέρες για τη λήξη του Kickstarter για το Dead State. Αν θα σας ενδιέφερε να δείτε το The Walking Dead σε RPG, με turn-based combat, διαχείριση τροφίμων/εφοδίων/ηθικού, όπου το βασικό ζήτημα -όπως και στο The Walking Dead, δεν είναι τα ζόμπι αλλά οι άνθρωποι, οι μεταξύ τους σχέση και η δυναμική που αναπτύσσεται σε μια ομάδα, νομίζω ότι αξίζει να του ρίξετε μια ματιά κι αν θέλετε, να το στηρίξετε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...