Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Adventurer's Corner - Συζήτηση για Adventure games


darian227

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως το πιο αξιόλογο Myst σαν προσπάθεια είναι όντως το URU το οποίο έχω προχωρήσει αρκετά αλλά εγκατέλειψα γιατί, όπως αναφέρει ο livewire, θέλει χρόνο και δεν.... Κάποια στιγμή θα ξαναγίνει ΣΙΓΟΥΡΑ. Απίστευτος κόσμος (ή κόσμοι :-D) και με πανέμορφη μηχανή γραφικών. Καλό θα ήταν να παιχτεί από κάποιον που έχει ήδη δει τι παίζει με το Myst setting και τους Dni γενικά.

Πολύ καλό ναι ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα myst γιατι ειναι τοσο δυσκολα?Εχω τελιωσει το 1 και το 2 (Στο δευτερο αναγκαστυικα χρησιμοποιηση οδηγο σε καποια σημεια) και τα βρισκω πολυ δυσκολα σε σχεση με ολα τα υπολοιπα του ειδους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαιξα το Sinking Island πριν απο δυο εβδομαδες.Ειμαι fαn του καθαρου adventure και δεν με ενθουσιαζουν ιδιαιτερα τα παιχνιδια μυστηριου.Ο λογος λοιπον που επαιξα αυτο το παιχνιδι ηταν ο Benoit Sokal.Tα Syberia 1 και 2 ειναι τα καλυτερα παιχνιδια που εχω παιξει και το Paradise μου αρεσε αρκετα.Το Sinking island δεν εχει καμια σχεση με τα προηγουμενα παιχνιδια του Sokal,εδω μου ελειψε η μαγεια,η ατμοσφαιρα και οι φανταστικες εικονες.Το gameplay μου φανηκε πολυ προχειρα στημενο και βρηκα αρκετες "αναιτιες" δυσκολιες κυριως στο συνδυασμο στοιχειων για την ολοκληρωση των puzzles.Οι χαρακτηρες μου φανηκαν flat και δεν θα γκρινιαζα τωρα αν δεν ηξερα ποσο καλος ειναι ο Sokal στο να χτιζει χαρακτηρες και να σε βαζει στην ψυχολογια του ηρωα (Kate Walker,Oscar,Hans Voralberg).Το ξερω πως τα σχολια μου μπορει να φανουν ενοχλητικα αλλα το Syberia ηταν για μενα ΕΜΠΕΙΡΙΑ και περιμενα πολλα περισσοτερα απ αυτο το παιχνιδι...

υγ. διαβασα οτι καποιοι εχουν προβληματα με το crack..ειχα κι εγω το ιδιο προβλημα στην αρχη αλλα βρηκα ενα καλυτερο το εχω ανεβασει αλλα δεν ξερω αν μπορω να ποσταρω link εδω οποτε pm me :)

 

Συμφωνω απολυτα φιλε. Το καλυτερο παιχνιδι που εχω παιξει ποτε και το αγαπημενο μου ειναι το Syberia... Ειναι πραγματικα μαγικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα myst γιατι ειναι τοσο δυσκολα?Εχω τελιωσει το 1 και το 2 (Στο δευτερο αναγκαστυικα χρησιμοποιηση οδηγο σε καποια σημεια) και τα βρισκω πολυ δυσκολα σε σχεση με ολα τα υπολοιπα του ειδους.

 

 

Είναι όντως δύσκολα, αλλά αυτό οφείλεται μάλλον στο γεγονός ότι έχουν διαφορετική φιλοσοφία από τα περισσότερα adventures. Δεν έχουν ένα συμβατικό σενάριο που πρέπει να ακολουθήσεις γραμμικά, οι περισσότεροι γρίφοι είναι ουσιαστικά μέρη ενός ενιαίου μηχανισμού, τη λειτουργία του οποίου πρέπει να αντιληφθείς(προοδευτικά).

Πάντως η χρήση κάποιου οδηγού δεν είναι υποτιμητική. Αρκεί να γίνεται με μέτρο(προκειμένου να μην εγκαταλείψεις κάποιο παιχνίδι) βέβαια και όχι αλόγιστα, γιατί έτσι χάνεται η μαγεία του παιχνιδιού. (πως τα λέω, ε?)

Μια καλή λύση για βοήθεια είναι το UHS, που περιορίζει κάπως τα spoilers....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι εννοειται με αυτην την εννοια χρησιμοποιω και εγω καποιον οδηγο.Απο το να εγκαταλειψω καποιο παιχνιδι επειδη κολλησα και να μην το ξαναπαιξω ποτε,καλυτερα να χρησιμοποιησω οδηγο στην περιπτωση που εχω κολλησει και τα εχω δοκιμασει ολα.

 

Το Next life απο την αλλη,το τελιωσα σχεδον ολο με οδηγο.Μου αρεσε τοσο πολυ η υποθεση του,αλλα ταυτοχρονα μου την εσπαγε τοσο ασχημα το gameplay του στυλ μιλα με τους χαρακτηρες,ψαξτους απο εδω ψαξτους απο εκει,και λυσε γριφους με πετρες και με ξυλα.Με μονη εξαιρεση τα nightmares βεβαια που ειχαν καποια ουσια.

 

ΚΑτι αλλο.Παλαιοτερα ειχα ξεκινησει ενα adveture και το ειχα φτασει σε καποιο σημειο (χωρις οδηγο) αλλα τωρα δεν θυμαμαι ποιο ηταν ρε γμτ,για να ποιασω να το συνεχισω.Νομιζω ξεκιναγες σε ενα morgue,επειτα επιλεγουσουν νομιζω σαν τυχερος σε ενα αεροσκαφος νομιζα που ταξιδευε στον "παραδεισο".Κατι τετοιο τελος παντων και νομιζω λεγοταν "The black κατι" αλλα σιγουρα οχι mirror βεβαια.ΗΤαν την εποχη περιπου που κυκλοφορησε και το "the moment of silence".Σας λεει κατι αυτο που περιεγραψα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπραβο ρε αρχοντα και δεν μου ερχοταν με τιποτα.Σε ευχαριστω.Τωρα μενει μονο να ξεσκονισω τα παλια μου δισκακια να βρω που το εχω κρυψει,και ακομα χειροετερα να βρω και τα save του...το χα φτασει και ψιλομακρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάποιος να προτείνει κάποιο σχετικά εύκολο adventure; Δεν είμαι άτομο με υπομονή αλλά πολύ θα ήθελα να παίξω κάποιο ωραίο και διασκεδαστικό. Το μόνο που έχω καταφέρει να τελειώσω αλλά δεν το θεώρηα και πολύ adventure ήταν το Indigo Prophecy. Εύκολο, ωραίο σεναριάκι, σαν να βλέπεις ταινία:) Επειδή μου αρέσαν τα monkey island προσπάθησα το runaway αλλά κόλλησα πάρα πολύ σε κάποια φάση.. ούτε με την λύση δεν μπόρεσα να προχωρήσω και το παράτησα. Τώρα θα δοκίμασω ίσως το Grim fandango.. αλλά είμαι ανοιχτός σε προτάσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα θα δοκίμασω ίσως το Grim fandango.. αλλά είμαι ανοιχτός σε προτάσεις!

 

Κατά τη διάρκεια ανάγνωσης του post σου, αυτό είχα στο μυαλό μου να σου προτείνω. :P

 

Βάλε ή αυτό, ή κάποιο από τα Larry που έχουν και γέλιο. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάποιος να προτείνει κάποιο σχετικά εύκολο adventure;

 

 

Αν δεν σε χαλάνε ιδιαίτερα τα γραφικά, ένα αρκετά καλό, διασκεδαστικό και εύκολο adventure είναι το Eco Quest 2 αλλά και το 1. Ξέρω είναι παλιά παιχνίδια (πιο καινούρια βέβαια από Monkey Island 1 & 2), αλλά αρκετά εύκολα και ευχάριστα. Ρίξε και καμιά ματιά στο Syberia, και αυτό αξιόλογο και εύκολο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ένα απο τα καλύτερα adventures που έχω παίξει με πολύ γέλιο ήταν το toonstruck όποιος το θυμάται!!!

 

Το Τoonstruck όντως ήταν πολύ δυνατό kαι πάλι καλά που το ανάφερες για να ξαναγίνει!

 

http://www.mobygames.com/game/dos/toonstruck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Διαβασα καπου σε ενα φορουμ πως το myst uru online σταματα δεν ξερω τους λογους ουτως η αλως εμεις εδω στην Ελλαδα δεν ειχαμε την χαρα να το γευτουμε,το ερωτημα ομως που γεννιεται ειναι το εξης: Υπαρχει περιπτωση να εκδοθουν σε dvd και να κυκλοφορησουν σαν expansion οι κοσμοι που δεν εχουμε δει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Διαβασα καπου σε ενα φορουμ πως το myst uru online σταματα δεν ξερω τους λογους

Μειωμένη συμμετοχή, αργή εξέλιξη/updates, κακός σχεδιασμός, lag. To Gametap αποφάσισε να το διακόψει.

 

ουτως η αλως εμεις εδω στην Ελλαδα δεν ειχαμε την χαρα να το γευτουμε,το ερωτημα ομως που γεννιεται ειναι το εξης: Υπαρχει περιπτωση να εκδοθουν σε dvd και να κυκλοφορησουν σαν expansion οι κοσμοι που δεν εχουμε δει?

Αν κρίνω από τις πρόσφατες κινήσεις της Cyan, (που έχει ξεζουμίσει το Myst-verse) μάλλον μπορούμε να περιμένουμε κάτι τέτοιο...

Υπάρχει βέβαια και το Alcugs project (που μακάρι να συνεχιστεί και να ενισχυθεί από καλό fan content) και αυτό ;).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Υπάρχουν μερικά καλά καινούργια adventures (Jack Keane, Runaway, Ankh, Westerner). Εμένα που μου αρέσουν τα χιουμοριστικά point n click, προτείνω ανεπιφύλακτα το "Jack Keane"! Έχει καταπληκτική ιστορία, ωραία puzzles, πολύ όμορφα γραφικά, και τεράστια διάρκεια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...